Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » RELIGIJA, FILOZOFIJA I PSIHOLOGIJA » zapadni mentalitet » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (3): « prethodna 1 [2] 3 sljedeca » Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
Frida Frida is a Female
puterica




Poruka: 109

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Uvijek je u nasem narodu bilo da su djeca ogledalo roditelja, znaci ono si cime te roditelji naprave... Tako i ta tvoja amerikanka Tana, i sam kazes da joj majka pomoc nije ni ocekivala, znaci ni ona sama nebi svojoj majci, i nije ocekivala ni od svog djeteta. I tako u krug, i to ce se prenositi generacijama...
Evo ovdje, ispod ovog sharafa, ista stvar.... Djeca nakon navrsenih 18 godina i roditelji se ne smatraju "blizom rodbinom". Ta djeca imaju sve mogucnosti da sa 18 godina zive samostalno, jer im to drzava garantuje, a oni taj sistem koriste. Jos ako tu dodamo da su kao nacija relativno hladni, da je zivot ovdje takav da si uglavnom na poslu da bi familiji mogao osigurati neki relativno noramalan zivot i nemas vremena (citaj: ne nalazis vremena jer to donosi previse stresa u tvoj zivot) za tu djecu, tako da su ona vec od 10-11 godina relativno samostalna (sto je i pozitivno i negativno). Tu se vec gubi neka roditeljska prisnost sa djecom. Ako se tu jos sabere da je vise razvedenih nego sklopljenih brakova, da ta djeca obicno imaju 2 tate i 2 mame (najmanje) i zive uglavnom s trobom u ruci i ne pripadaju nigdje, onda se zna sta je proizvod svega toga.... Mada ni ovo nije 100% pravilo, ali jeste u vecini slucajeva...
Da li bi od svog djeteta ocekivala sutra zrtvu u smislu u kojem Nadija pise, ne bih, ali sigurno ocekujem, kad ostarim (abd), ako nista da me posjecuje i upita za zdravlje i treba li mi nesto... Ne zato sto mi treba "vratiti" neke "dugove", nego iz postovanja i mojih zasluga kao roditelja. Znaci do mene je da ga naucim, prvo svojim primijerom mog odnosa prema mojim roditeljima, postovanju starijih (uopste), a pogotovu roditelja koji su ipak kroz zivot zasluzili paznju i brigu... Znaci do nas je da djecu naucimo, ne samo da uzimaju i da su sebicni, nego da znaju cijeniti tudju trud i znaju to vratiti, ne materijalno, nego "duhovno".

Znaci Tana, do nas je, djeca su mlada bica koja mi oblikujemo i dajemo ih vrijednosti u zivotu. Ako vidi tebe i tvoju curu da imate, hajmo reci, "noramlan" odnos prema svojim roditeljima, ono ne moze biti nista drugo nego ono sto je naucio/la od tebe. Ovdje je puno nase djece koja su dosla u onim najgorim "kriznim" godinama i mogli su se ovdje, u ovom sistemu "oteti" da im roditelji ne znaju ni za trag ni za glas, pa opet nisu, jer to nisu ponijeli iz svoje kuce....

broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane Frida dana 08-17-2004 u 12:45.

08-17-2004 08:51 Frida is offline Posalji email za Frida Pregledaj poruke od Frida Dodaj Frida u listu prijatelja
beli beli is a Male
moforaja




Poruka: 4109
Location: USA

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Lagano potpisujem Fridin post.... 10.gif 33.gif

___________________________________________________________________
audicija u Holiwoodu sutra akshamli...
autobus iza Hita polazi oko sedam ujutru, ako vozac ne potegne prethodne noci....
Princ cuvaj mjesto na seciji....

08-17-2004 14:20 beli is offline Posalji Email za beli Pregledaj poruke od beli Dodaj beli u listu prijatelja
Ninja Nijaz Ninja Nijaz is a Male
trudim se




Poruka: 259
Location: Sedmo Nebo bb

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Sto ti je zensko strpljenje...sjela, pa napisala, fino i podrobno 11.gif

Frida 33.gif

___________________________________________________________________
...

    that darn boy will screw anything that isn't nailed down
... 13.gif

08-17-2004 14:27 Ninja Nijaz is offline Pregledaj poruke od Ninja Nijaz Dodaj Ninja Nijaz u listu prijatelja
Humska Humska is a Female
samo sto nisam




Poruka: 999
Location: nema dalje

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Tana, nas su nasi roditelji gojili tako da mi ne mozemo biti losi ljudi.
Ponasamo se i razmisljamo kao i oni, a oni su i divni i brizni roditelji i bili su divni i brizni prema
svojim roditeljima. Kako onda da mi budemo drugaciji? To smo naslijedili od njih.

Nazalost, po novinama citam o nasem narodu bosanskom, starcima, koji jedva prezivljavaju.
Kazu imaju djecu po Americi, Evropi... Osudjujem tu djecu i ne mogu da shvatim da nece da pomognu roditeljima. Medjutim, zapitam se, kako su se ti roditelji ponasali prema toj djeci? Zasto je doslo do te situacije?

Mi uvijek kazemo: "Nismo mi k'o oni (zapadni svijet)", pa i nismo bas k'o oni, ali i kod nas ima
svasta. Ne znam da li je rat uzrok svemu, ali cesto se pitam sta se to desilo sa nasim narodom.

Ali, dok je nas i nama slicnih, onih koji smo ponijeli nesto fino i plemenito iz roditeljskog doma, kao sto kazes "ono malo duse", ne trebamo se bojati...

___________________________________________________________________
Sve sto vrijedi nosim u sebi...

08-17-2004 14:39 Humska is offline Posalji email za Humska Pregledaj poruke od Humska Dodaj Humska u listu prijatelja
Frida Frida is a Female
puterica




Poruka: 109

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od Ninja Nijaz:

    Sto ti je zensko strpljenje...sjela, pa napisala, fino i podrobno 11.gif

    Frida 33.gif


18.gif Jesi vidio sto ti je iskustvo 19.gif 33.gif

08-17-2004 15:44 Frida is offline Posalji email za Frida Pregledaj poruke od Frida Dodaj Frida u listu prijatelja
tana tana is a Male
rigorozni




Poruka: 17887
Location: na prinudnom radu :)
pokretac teme Thread Started by tana

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

ljudi varate se ako mislite da kucni odgoj sam od sebe ima toliki uticaj na stavove djece.

ako djete raste na zapadu, ide u skolu ima drugove i drugarice, gleda i slusa medije, itd ..... bez obzira sto je fino odgojeno ti dijete ce htjelo ne htjelo poprimiti njihov nacin zivota.

vec sam reko da su nasa djeca relativno mala, tj da se ovo sto ja govorim jos uvijek ne vidi.

humska, ja nisamn reko losi ljudi - amerikanci nisu losi ljudi uopste. jednostavno slijede sistem.

frida ne radi se samo o stavu prema roditeljima, ja sam ono naveo kao primjer radi ilustracije. radi se o stavu generalno.

kaj vako ...... koliko poznajete raje sto su druga generacija u americi, svedskoj ili bilo gdje. druga generacija znaci da su njegovi roditelji dosli u ameriku odnekle. dakle oni su se ili rodili u americi ili su bili mali kad su dosli ovdje. govorim o odraslim ljudima, a ne generaciji nase djece.

ja ih znam jako puno i sve su to mahom tipicni amerikanci. velike su sanse da se to dogodi i nasoj djeci.

___________________________________________________________________
kad ce mostar mama?

08-17-2004 16:05 tana is online Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
Senad Hadzifejzovic Senad Hadzifejzovic is a Male
rezimski novinar




Poruka: 3241
Location: Iza

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

.

___________________________________________________________________
Volim, fudbal, kosarku, tenis, .... al' od svega najvise volim sport.

broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane Senad Hadzifejzovic dana 02-19-2005 u 08:30.

08-17-2004 16:50 Senad Hadzifejzovic is offline Pregledaj poruke od Senad Hadzifejzovic Dodaj Senad Hadzifejzovic u listu prijatelja
nadia nadia is a Female
bice nesto od mene




Poruka: 400
Location: CH

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

frida 10.gif

___________________________________________________________________

    \ | /

    (@ @)

    -----o00-(_)-00o-----

08-17-2004 16:58 nadia is offline Posalji Email za nadia Pregledaj poruke od nadia Dodaj nadia u listu prijatelja
tana tana is a Male
rigorozni




Poruka: 17887
Location: na prinudnom radu :)
pokretac teme Thread Started by tana

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

kenzo doticni gospodin ima vrlo odlicna primanja, cak i za americke uslove

___________________________________________________________________
kad ce mostar mama?

08-17-2004 16:59 tana is online Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
Princ-s-Neretve Princ-s-Neretve is a Male
Licnost godine '05




Poruka: 9968
Location: Eo me tu sam !!

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Svak ima svoje ali opet stojim iza toga kakav si iza zatvoreni vrata s familijom ima utiska i kakav si preko praga tvojih vrata ! 10.gif Isto tako ponosan sam na nase ljude, jer je rat ucinio dosta ne samo nama nego i nasoj djeci jer na racun rata cemo odgajat i gledat neke stvari drukcije. Sto se tice nasi ljudi ponosim se njihovim uspjehom i voljom za boljim zivotom u stranim zemljama. Eo danas citam u Novinama bar ovde u Kaliforniji da su proglasili Bosnian peoople kao najsposobnije, naj-snalazivljije ljude koji su dosli bez dinara u dzepu. Ipak mislim da je to neki utisak i primjer volje i mentaliteta sa naseg podrucja iako ima i u nas neki stavri sto su malte ne glupe i bezveze. Sticajem odgovornosti,kulture,mentaliteta mislim da samo ipak na dobrom putu za bolje sutra. 10.gif

___________________________________________________________________


    Kompleks je ko qrac kad se digne jebaji ga 19.gif
      13.gif

      08-17-2004 17:03 Princ-s-Neretve is offline Posalji Email za Princ-s-Neretve Pregledaj poruke od Princ-s-Neretve Dodaj Princ-s-Neretve u listu prijatelja
      Senad Hadzifejzovic Senad Hadzifejzovic is a Male
      rezimski novinar




      Poruka: 3241
      Location: Iza

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      .

      ___________________________________________________________________
      Volim, fudbal, kosarku, tenis, .... al' od svega najvise volim sport.

      broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane Senad Hadzifejzovic dana 02-19-2005 u 08:31.

      08-17-2004 17:13 Senad Hadzifejzovic is offline Pregledaj poruke od Senad Hadzifejzovic Dodaj Senad Hadzifejzovic u listu prijatelja
      Senad Hadzifejzovic Senad Hadzifejzovic is a Male
      rezimski novinar




      Poruka: 3241
      Location: Iza

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      .

      ___________________________________________________________________
      Volim, fudbal, kosarku, tenis, .... al' od svega najvise volim sport.

      broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane Senad Hadzifejzovic dana 02-19-2005 u 08:31.

      08-17-2004 17:15 Senad Hadzifejzovic is offline Pregledaj poruke od Senad Hadzifejzovic Dodaj Senad Hadzifejzovic u listu prijatelja
      adis b adis b is a Male
      rambling reck




      Poruka: 1083

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          citat od KENZO:

          Zadnji rat je najbolje pokazao kakav je nash mentalitet.


      cinjenice sve govore
      kako su se komsije prema komsijama pokazale
      i familije prema bliznjima
      a u nevolji se poznaju junaci (i prijatelji)

      ___________________________________________________________________
      ...

      08-17-2004 17:34 adis b is offline Pregledaj poruke od adis b Dodaj adis b u listu prijatelja
      tana tana is a Male
      rigorozni




      Poruka: 17887
      Location: na prinudnom radu :)
      pokretac teme Thread Started by tana

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      eto ispade sad amerikanci bolji od nas

      ___________________________________________________________________
      kad ce mostar mama?

      08-17-2004 18:39 tana is online Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
      shpica shpica is a Female
      hrcak




      Poruka: 2339
      Location: visim sa plafona

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      13.gif 13.gif

      ___________________________________________________________________
      nopityA.gif

      08-17-2004 18:42 shpica is offline Posalji email za shpica Pregledaj poruke od shpica Dodaj shpica u listu prijatelja
      Senad Hadzifejzovic Senad Hadzifejzovic is a Male
      rezimski novinar




      Poruka: 3241
      Location: Iza

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      .

      ___________________________________________________________________
      Volim, fudbal, kosarku, tenis, .... al' od svega najvise volim sport.

      broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane Senad Hadzifejzovic dana 02-19-2005 u 08:31.

      08-17-2004 18:47 Senad Hadzifejzovic is offline Pregledaj poruke od Senad Hadzifejzovic Dodaj Senad Hadzifejzovic u listu prijatelja
      Mika Mika is a Female
      bice nesto od mene




      Poruka: 310

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      .

      ___________________________________________________________________

        broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane Mika dana 08-17-2004 u 21:46.

        08-17-2004 21:36 Mika is offline Posalji Email za Mika Pregledaj poruke od Mika Dodaj Mika u listu prijatelja
        inga inga is a Female
        bice nesto od mene




        Poruka: 343

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        frida 10.gif svaka cast!

        samo da dodam da netrebamo generalizovati.
        nismo svi isti...srecom...

        ___________________________________________________________________
        ~263~

        08-17-2004 21:41 inga is offline Pregledaj poruke od inga Dodaj inga u listu prijatelja
        nadia nadia is a Female
        bice nesto od mene




        Poruka: 400
        Location: CH

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        najgore je sto ti sve to nekako generaliziras, tana. nigdje ljudi nisu na stanc-masinu pravljeni pa da budu isti.

        tebi ( a i meni najvecim djelom) se svida nas mentalitet jer je to voda u kojoj znamo najbolje plivati . isto to vazi i za sve druge...

        sada ja zamisljam mentalitet jedne djevojke iz nekog beuinskog plemena i pokusavam da se stavim u njen polozaj : nemam skoro nikakvih prava jer sam zensko , odmah po rodenju su mi odabrali mladozenju itd...

        mene , sa ovim mozgom kakav jeste sada bi to ubilo ali za jednu beduinku to znaci da ima osiguranu buducnost , kakva -takva ali ona za bolje ne zna.

        eh , sada ... da li je ona u boljem ili u losijem polozaju zavisi iz kojeg se ugla posmatra. cak i toranj u pizi je iz jednog ugla posmatranja prav ...

        ___________________________________________________________________

          \ | /

          (@ @)

          -----o00-(_)-00o-----

        08-17-2004 21:59 nadia is offline Posalji Email za nadia Pregledaj poruke od nadia Dodaj nadia u listu prijatelja
        tana tana is a Male
        rigorozni




        Poruka: 17887
        Location: na prinudnom radu :)
        pokretac teme Thread Started by tana

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        e golemo se nikako ne razumijemo .....

        naravno da je sve relativno, to sto su amerikanci takvi ko sto jesu to ne znaci da oni ne valjaju. njima je to normalno i takav im je mentalitet i njima tako odgovara. tu se svi slazemo ....


        problem nastaje kad nasa djeca poprime taj strani mentalitet.

        u tvom primjeru: zamisli da ti preselis da zivis u neko takvo pleme. tvoj mentalitet ce vjerovatno ostati isti jer si formirana licnost. i sad zamisli da imas dijete koje raste tu u tom plemenu i htjelo ne htjelo poprimi njihov mentalitet. dakle

          ono sto bi tebe ubilo je tvom djetetu normalno
        . kontas sada o cemu je rijec ?


        moja namjera nije da kritikujem niciji mentalitet, nije uopste to .....

        pocelo je od toga sto je babusha reko da je sebicno od nas ako se vratimo u mostar jer tako djeci uskracujemo neke stvari.
        moja namjera na ovoj temi je da pricamo o tome da li cinimo djeci uslugu ako ih drzimo u inostranstu ili im cinimo medvjedju uslugu.

        ko sto sam vec reko sad za sad nasa djeca imaju nas mentalitet jer su jos uvijek relativno mali. sta ce biti za dvadeset godina kada djeca odrastu i sta ce biti ako(kada) poprime mentalitet sredine u kojoj zive (sto je gotovo neminovno)? sta ce biti ako jednog dana budemo na neki nacin stranci rodjenoj djeci. nemojte se zavaravati da ce kucni odgoj sve to da rijesi automatski.

        tek onda, dakle za dvadesetak godina, cemo moci da razmislimo o tome da li smo im ucinili uslugu ili smo im nesto uskratili zato sto su odrasli na zapadu. ja jednostavno razmisljam unaprijed.

        ___________________________________________________________________
        kad ce mostar mama?

        08-17-2004 22:32 tana is online Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
        Stranica (3): « prethodna 1 [2] 3 sljedeca » nove poruke | aktuelne teme | forum
        Postavi novu temu Odgovori
        Go to:
        preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com