Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » RELIGIJA, FILOZOFIJA I PSIHOLOGIJA » Zabranjena svinjetina i krscanima u Bibliji » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (4): [1] 2 3 4 sljedeca » Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
semirizsvemira semirizsvemira is a Male
raja


Poruka: 1860

Zabranjena svinjetina i krscanima u Bibliji Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Po Bibliji.... "A svinja, iako ima papak, i to papak razdvojen, ne preživa - za vas je neèista. Njihova mesa nemojte jesti niti se njihove strvine doticati - za vas su one neèiste.'" (Biblija, Levitski zakon 11:7,8 )

Po Kur'anu.... "Zabranjuje vam se strv i krv i svinjsko meso…" (5:3) "Zabrana svinjetine seže daleko u prošlost. Poganim su svinje smatrali Fenièani, Etiopljani, Stari Egipæani, a za jevreje je svinjsko meso odvratno, svinja je simbol prljavštine i nevaljalog.

U Tewratu (Tori) svinjsko meso se zabranjuje u Levitskom zakoniku (11:7, i u Ponovljenom zakonu (14:8,12). Sve što važi za jevreje na osnovu Tore, isto važi i za kršæane na osnovu Evanðelja. Sve što uèi Stari zavjet, uèio je i Isus Krist. On jasnim rijeèima kaže da se zakoni Starog zavjeta moraju poštovati bez ikakve izmjene: “Nemojte misliti da sam došao ukinuti Zakon i proroke. Ne doðoh da ih ukinem, veæ da ih ostvarim.” (Matej, 5:17,19).

___________________________________________________________________
"Da li je Kur`an od vjeènosti za to ne pitam. Da je on knjiga nad knjigama vjerujem iz muslimanske dužnosti!"
(Johann Wolfgang Goethe)

12-24-2013 01:40 semirizsvemira is offline Pregledaj poruke od semirizsvemira Dodaj semirizsvemira u listu prijatelja
vjetar vjetar is a Male
moforaja


Poruka: 13977
Location: dk

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

..mozda bi dosho u iskushenje da probam sve one silne suhomesnate preradjevine ciji je miris mamio iz onih frizidera da nisam od mali nogu boraveci kod moje nene na selu prolazio putem kroz selo i nailazio na katolickke kuce koje su odma pored svojih kuca imali krmetare u kojima su uzgajaki svinje ,prolazeci tako uvjek bi moro vezati majicu preko usta jer se sirio jak i neprijatan miris to jest smrad koji bi me dovodio do povracanja ,posto drugog puta nije bilo ili se moralo zaobilaziti mnogo vishe puta ljudi bi bili prinudjeni prolaziti taj dio puta ako bi zelili doci do svojih njiva ..meni se tad zgadila svinja kao zivotinja jer je uvjek shirio smrad i ja sam sebi stvorio sliku u glavi da i to meso mora da isto tako smrdi ..malo kasnije sam sazno od svojih roditelja da mi ne jedemo svinjetinu jer po vjeri nije nam dozvoljena ..spoj tog zasnanja i onoga smrada nije me nikad privlacio da konzumiram svinjetinu ..danas opet znam i trecu loshu stranu tog mesa a to je da je stetno po zdravlje jer sadrzi veliku kolicinu masnoce u svome mesu koja je stetna po zdravlje covjeka ..nisam bash ljubitelj ni Janjetine jer mi je i ta janjetina preamasna kad se ispece pa i nju izbjegajem da jedem u nekim vecim kolicinama zbog masnoce

___________________________________________________________________
laku vam noc pijuni

spavajte ko lavovi i ko kraljevi

12-24-2013 02:27 vjetar is offline Pregledaj poruke od vjetar Dodaj vjetar u listu prijatelja
semirizsvemira semirizsvemira is a Male
raja


Poruka: 1860
pokretac teme Thread Started by semirizsvemira

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

A teletina ispod saca 19.gif
Evo dokaza da se i ne smije opijati
Vino je podsmjevac, zestoko pice bukac, i ko se njima odaje, nece steci mudrosti. (Biblija, Psalmi, Izreke 20:1).
I ne opijajte se vinom, jer u tome lezi propast. (Biblija, Poslanice apostola Pavla, Poslanica Efenizanima 5:18).
Biblija zabranjuje jedenje svinjetine.
A svinja ne preziva, iako ima papak, i to papak razdvojen, i za vas je necista!
Njihova mesa nemojte jesti niti se njihove strvine doticati - za vas su one neciste. (Stari Zavjet, Ponovljeni Zakon, 14:8

___________________________________________________________________
"Da li je Kur`an od vjeènosti za to ne pitam. Da je on knjiga nad knjigama vjerujem iz muslimanske dužnosti!"
(Johann Wolfgang Goethe)

12-24-2013 02:44 semirizsvemira is offline Pregledaj poruke od semirizsvemira Dodaj semirizsvemira u listu prijatelja
semirizsvemira semirizsvemira is a Male
raja


Poruka: 1860
pokretac teme Thread Started by semirizsvemira

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Kur'an zabranjuje svinjetinu hiljadu i po godina prije nego je otkriveno da svinja ima isti broj hromozoma kao i covjek, haploidni i diploidni? Da ti pojasnim, to znaci da konzumiranje svinjskog mesa blagovremeno dovodi do genetskih poremecaja. Naucno dokazano! E kako to da je Kur'an mogao takvo nesto znati toliko prije nauke? Pitaj boga koliko ce se jos stvari vremenom naucno dokazati, a koje stoje u Objavi.

___________________________________________________________________
"Da li je Kur`an od vjeènosti za to ne pitam. Da je on knjiga nad knjigama vjerujem iz muslimanske dužnosti!"
(Johann Wolfgang Goethe)

12-24-2013 02:48 semirizsvemira is offline Pregledaj poruke od semirizsvemira Dodaj semirizsvemira u listu prijatelja
zastavnik Grujo zastavnik Grujo is a Male
mofo beba


Poruka: 6
Location: VP 5002

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Hrišæani ne poznaju zabrane jela i meso svake životinje im je dopušteno konzumirati.
I to lepo sveti Petar objašnjava u Delima apostolskim.


Dela Apostolska 10: 9-16

Sutradan, dok su oni putovali i približavali se gradu, oko šeste ure uziðe Petar na krov moliti.
Ogladnje i zaželje se jela. Dok mu pripremahu, pade on u zanos.
Gleda on nebo rastvoreno i posudu neku poput velika platna: ulegnuta s èetiri okrajka, silazi na zemlju.
U njoj bijahu svakovrsni èetveronošci, gmazovi zemaljski i ptice nebeske.
I glas æe mu neki: "Ustaj, Petre! Kolji i jedi!"
Petar odvrati: "Nipošto, Gospodine! Ta nikad još ne okusih ništa okaljano i neèisto".
A glas æe mu opet, po drugi put:

    "Što Bog oèisti, ti ne zovi okaljanim!"




Probajte "Užièku peèenicu". 1kg je 14 eura. Možda preðete u ateiste 02.gif

12-24-2013 12:58 zastavnik Grujo is offline Pregledaj poruke od zastavnik Grujo Dodaj zastavnik Grujo u listu prijatelja
abraxas abraxas is a Male
moforaja




Poruka: 6999
Location: Jazzbina Abraxas

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Bogumili nisu jeli mrtve životinje, ništa mrsno. Dakle, samo flaširano je zdravo ....

12-24-2013 13:07 abraxas is offline Pregledaj poruke od abraxas Dodaj abraxas u listu prijatelja
zastavnik Grujo zastavnik Grujo is a Male
mofo beba


Poruka: 6
Location: VP 5002

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od abraxas:

    Bogumili nisu jeli mrtve životinje, ništa mrsno. Dakle, samo flaširano je zdravo ....

Tako je, nisu jeli mrtve životinje, veæ su ih žive jeli.

12-24-2013 13:41 zastavnik Grujo is offline Pregledaj poruke od zastavnik Grujo Dodaj zastavnik Grujo u listu prijatelja
green green is a Male
Super Moderator


Poruka: 7086
Location: BiH

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Bogumili bu bili vegani. Upravo èitam jednu knjigu o njima. 05.gif
Suhih šljiva i saransaka, bijelog luka - eto kako su preživljavali zime. 10.gif

___________________________________________________________________

    12-24-2013 14:29 green is offline Pregledaj poruke od green Dodaj green u listu prijatelja
    abraxas abraxas is a Male
    moforaja




    Poruka: 6999
    Location: Jazzbina Abraxas

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Ne sunete i ne traže da se odrekneš Maršala........ 01.gif
    Kao što je rekao Krleža, bio je to pronicljiv odgovor na pritisak Istoka i Zapada. Biti svoj na svome.

    12-24-2013 14:37 abraxas is offline Pregledaj poruke od abraxas Dodaj abraxas u listu prijatelja
    refleksija refleksija is a Female
    moforaja




    Poruka: 3364
    Location: dark side

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od green:

      Bogumili bu bili vegani. Upravo èitam jednu knjigu o njima. 05.gif
      Suhih šljiva i saransaka, bijelog luka - eto kako su preživljavali zime. 10.gif


    jasta...i malo zare pa opleti...crkli bi drugi dan zime hahaha

    anw...covjek je po prirodi mesojed...u nekim zemljama svastojed...u biti mi skoro prezivamo sve...bas smo grozna bica....
    inace...ne volem bas meso...u mesnicu dva puta u zivotu usla (jedan od ta dva puta povratila) hahahah...
    prije mi je bilo svjedeno koje meso jedem (iskreno znam samo razliku izmedju piletine i ribe hahaha) ali kad sam konja u Turskoj probala (iz neznanja) pitam koje je meso na tanjiru 01.gif

    ___________________________________________________________________


      Crkvena zvona i ezan se sve jace cuju da bi nadglasali kurlanje praznih stomaka!

      12-24-2013 14:44 refleksija is offline Pregledaj poruke od refleksija Dodaj refleksija u listu prijatelja
      abraxas abraxas is a Male
      moforaja




      Poruka: 6999
      Location: Jazzbina Abraxas

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Ja sam strogi vegeterijanac. U smislu tete Vegete....dodatak jelima.

      12-24-2013 14:50 abraxas is offline Pregledaj poruke od abraxas Dodaj abraxas u listu prijatelja
      Boza Boza is a Male
      moforaja




      Poruka: 4600
      Location: ni na nebu ni na zemlji

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Ja sve probo,ostao na koki
      Gadi mi se Pjevac,povracham Tuljumbe

      12-24-2013 14:59 Boza is offline Pregledaj poruke od Boza Dodaj Boza u listu prijatelja
      prowler2 prowler2 is a Male
      moforaja


      Poruka: 5249
      Location: usa

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          citat od semirizsvemira:

        Kur'an zabranjuje svinjetinu hiljadu i po godina prije nego je otkriveno da svinja ima isti broj hromozoma kao i covjek, haploidni i diploidni? Da ti pojasnim, to znaci da konzumiranje svinjskog mesa blagovremeno dovodi do genetskih poremecaja. Naucno dokazano! E kako to da je Kur'an mogao takvo nesto znati toliko prije nauke? Pitaj boga koliko ce se jos stvari vremenom naucno dokazati, a koje stoje u Objavi.
      Isti broj hromozoma ? Pa znachi da nas bog stvori slichnim svinjama . A jest I taj bog shaljivdzija.

      12-24-2013 15:20 prowler2 is offline Pregledaj poruke od prowler2 Dodaj prowler2 u listu prijatelja
      green green is a Male
      Super Moderator


      Poruka: 7086
      Location: BiH

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          citat od refleksija:

        jasta...i malo žare pa opleti...crkli bi drugi dan zime hahaha


      evo, nije mi bilo mrsko potražiti 10.gif
      naravno da nisu bili vegani,to bi znaèilo da ne piju mlijeko i ne jedu jaja...
      ali doktor Ivo Pilar kaže da su pravi bogumili bili vegetarijanci...

      ___________________________________________________________________

        12-24-2013 15:35 green is offline Pregledaj poruke od green Dodaj green u listu prijatelja
        STECAK STECAK is a Male
        moforaja


        Poruka: 3604
        Location: Mostar

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        . (Stari Zavjet, Ponovljeni Zakon, 14:8[/quote]



        Stari zavjet , Novi zavjet,Dopunjeni dio zavjetu, ispravljena dopuna Novom zavjetu,amandmani i dopune , ,.....itd,itd...


        Ja sam licno a i osobno malo 'multe confuzione" sa ovim "popravljanjima" ,(od ljuske ruke) bozjih pravilnika pa ne mogu da se usresredim sta je "pravo" a sta "krivo"", a kad nisi na cistacu u razumjevanu prve knjige onda mi sve ostalo djeluje kao u najmanju rijec ne istinito ili manipulisanje vjernicima.Kocegaznat!

        12-24-2013 17:08 STECAK is offline Pregledaj poruke od STECAK Dodaj STECAK u listu prijatelja
        makso makso is a Male
        Super Moderator




        Poruka: 2849
        Location: andaluzija

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        Daj ti uzicke pecenice ateistima, a ostali nek pjevaju borbene 13.gif 13.gif

        ___________________________________________________________________
        prest'o sam 18.gif

        12-24-2013 17:12 makso is offline Pregledaj poruke od makso Dodaj makso u listu prijatelja
        STECAK STECAK is a Male
        moforaja


        Poruka: 3604
        Location: Mostar

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        Kokos je muslimanska svinja. 07.gif

        12-24-2013 17:14 STECAK is offline Pregledaj poruke od STECAK Dodaj STECAK u listu prijatelja
        berber berber is a Male
        moforaja


        Poruka: 4412
        Location: Na Tepi

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        Fino procitaj Kuran i vidi sta pise ako je covjekov zivot u opasnosti sta sve moze jesti!

        ___________________________________________________________________
        nema vise ni tepe

        12-24-2013 17:20 berber is offline Pregledaj poruke od berber Dodaj berber u listu prijatelja
        STECAK STECAK is a Male
        moforaja


        Poruka: 3604
        Location: Mostar

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        Pusti mezu, sta je sa "vatrenom vodom"?

        12-24-2013 17:20 STECAK is offline Pregledaj poruke od STECAK Dodaj STECAK u listu prijatelja
        STECAK STECAK is a Male
        moforaja


        Poruka: 3604
        Location: Mostar

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        Haj, oni koji ne znaju, "kad je covjek u zivotno opasnosti onda moze da jede sve i svasta ,samo da bi prezivio",jel' teko.
        Posto je sada dobar dio BiH populacije a time i bosnjacko/muslimanski u velikoj krizi i opasnosti od Bakirica (velikih sa malim m) koji su bogomdani da predvode "svoj" narod ,ugrozeni ,jer im ne padaju ni mrvice sa njegove/ih sofre -narod mora jesti sta ima pa bilo ta i "zabranjena" svinjetina.U ratu je bilo lako biti musliman , imao si brasna ,nestoulja i brdo rize, nidze mesa (pa ni svinjskog) za iladza.Doduse imali su one glavonje koji su i poslije nastavili prodavati-----muda pod bubrege -pa se isparili.Nije lako bili opstati musliman kad narod progleda.

        12-24-2013 17:27 STECAK is offline Pregledaj poruke od STECAK Dodaj STECAK u listu prijatelja
        Stranica (4): [1] 2 3 4 sljedeca » nove poruke | aktuelne teme | forum
        Postavi novu temu Odgovori
        Go to:
        preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com