Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » RELIGIJA, FILOZOFIJA I PSIHOLOGIJA » Da Li Je "bog" Umro? » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (5): « prethodna 1 2 [3] 4 5 sljedeca » Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
vjetar vjetar is a Male
moforaja


Poruka: 13977
Location: dk

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

..nekako mi tvoje predstavljanje kao ateiste ne prilici da zastupash bilo koju diskusiju na ovoj temi ..jer sta tebi znaci jeli neko postavio temu jeli umro bog i ciji je bog umro i da li je to bila dobra ili losha namjera onoga ko je postavio tu temu ..Ateistu treba da boli briga ..zato ja kazem da bi volio da kazesh da si katolik .pa bi lakshe pricali

___________________________________________________________________
laku vam noc pijuni

spavajte ko lavovi i ko kraljevi

12-07-2012 00:50 vjetar is offline Pregledaj poruke od vjetar Dodaj vjetar u listu prijatelja
green green is a Male
Super Moderator


Poruka: 7086
Location: BiH

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Da li su ove "nove vjere", ustvari, samo kopija onih starih? CTRL+C i CTRL+V?


Glavno pitanje koje se postavlja jest je li Isusov opisani život iz Biblije zapravo kopija ranijih legenda o raznoraznim bogovima? Jedna od usporedba Isusova života je sa životom egipatskog boga Horusa. Na sljedeæem linku pišu neke stvari o tome i usporednice života Horusa i Isusa, s tim da to sve piše malo nepregledno, pa sam to ja ovdje napisao.

LINK

Usporedbe:

Zaèeæe:
Horus: Bezgrešno, od majke djevice
Isus: Bezgrešno, od majke djevice

Otac:
Horus: Sin boga Osirisa
Isus: Sin Božji

Majka:
Horus: Isis, takoðer zvana Meri
Isus: Miriam (Marija)

Svjetovni otac:
Horus: Seb
Isus: Joseph

Mjesto roðenja:
Horus: Špilja
Isus: Špilja ili staja

Najava dolaska:
Horus: Od anðela majci Isis
Isus: Od anðela majci Mariji

Roðenje praæeno sa:
Horus: Jutarnja zvijezda Sirius
Isus: Neidentificirana ''zvijezda na istoku''

Datum roðenja:
Horus: Oko vremena zimskog solsticija, oko 21.12.
Isus: 25.12.

Svjedoci roðenja:
Horus: Pastiri
Isus: Pastiri

Kasniji svjedoci:
Horus: 3 solarna božanstva
Isus: 3 mudraca

Prijetnja smræu:
Horus: Herut pokušao ubiti
Isus: Horud pokušao ubiti

Dob rituala inicijacije:
Horus: Oko 12. godine
Isus: Oko 12. godine

Nepoznate godine:
Kod oba nema podataka o životu izmeðu 12. i 30. godine

Mjesto krštenja:
Horus: Rijeka Eridan
Isus: Rijeka Jordan

Dob u vrijeme krštenja:
Oba u 30. godini

Krstitelj:
Horus: Anup Krstitelj
Isus: Ivan Krstitelj

Sudbina krstitelja:
Obojici je odrubljena glava

Bliski sljedbenici:
12 uèenika oba

Èuda:
Horus: Hodao po vodi, vraæao vid slijepima, lijeèio bolesne, istjerivao demone
Isus: Hodao po vodi, dijelio kruh, pomagao bolesnima, vraæao im vid, tjerao demone

Sudbine:
Obojica razapeta na križ, sahranjeni u grobnicama, uskrsnuli nakon 3 dana.

Piše još toga, recimo da je Horusova titula bila Krst, da je bio prozvan Spasiteljem èovjeèanstva...

Takve stvari mogu se naæi i na drugim linkovima. Na ovom linku (LINK) dane su sliène ''èinjenice'' o Horusu:

    http://ce-4.forumotion.com/t3522-isus-i-horus-je-li-isusov-zivot-kopija-ranijih-legenda

___________________________________________________________________

    12-07-2012 01:04 green is offline Pregledaj poruke od green Dodaj green u listu prijatelja
    semirizsvemira semirizsvemira is a Male
    raja


    Poruka: 1860

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od Bridge Keeper:

      To je neminovno u slucaju svetih knjiga (ne znam za vegetarijance, mada je i to moguce). Sve napredne drzave pocinju da zabranjuju promoviranje religije u drzavnim skolama i uvode zakone po kojima se evolucija po Darwinu MORA ukljuciti u program nastave. Srz problema (ako to tako mogu nazvati) je upravo ta indoktrinacija djece skolske dobi. Ako djeca nisu eksponirana biblijskim i kuranskim bajkama i mitovima u ranoj (ranjivoj) dobi, onda imaju puno vece sanse da odrastu u osobe sposobne da rezonuju, razmisljaju i prave opredjeljenja bazirana na cinjenicama i dokazima. I da napokon odbace ideologiju iz kamenog doba.
    Ovakva razmisljanja kao tvoja su ucinila da su hiljade ateista pocela razmisljati o Bogu a mnogi su se . allahovom voljom vratili Islamu . Cuj MORA se se dawinova glupa teorija uvrsttiti u program nastave . Sve sto semora propadne a Islam , praiskonska religija se evo odrzala , Od Adema preko Muse a.s. Ise a.s. i Muhammeda a.s. Poslanika cijelog covjecanstva se ipak odrzala . Nema toga ko ce ugasiti Allahovo svijetlo Islama . Ova zadnja recenica moze svakoga samo da nasmije . Nazalost ona nije za smijeha nego za plakanja . Bazirane na cinjenicama i dokazima . Kojim dokazima . Pa do neki dan su ti nazovimo ih naucnicima ubjedjivali ljude da Mjesec ima svoju svjetlost . Da nesto naucis pogledaj ovaj video .
      zOfZ6_oXaOQ

    ___________________________________________________________________
    "Da li je Kur`an od vjeènosti za to ne pitam. Da je on knjiga nad knjigama vjerujem iz muslimanske dužnosti!"
    (Johann Wolfgang Goethe)

    02-05-2013 22:38 semirizsvemira is offline Pregledaj poruke od semirizsvemira Dodaj semirizsvemira u listu prijatelja
    green green is a Male
    Super Moderator


    Poruka: 7086
    Location: BiH

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Pogledaj film "Halimin put", stavio sam tamo na forumu... pa æeš vidjeti da se ništa ne mora.

    ___________________________________________________________________

      02-05-2013 22:41 green is offline Pregledaj poruke od green Dodaj green u listu prijatelja
      semirizsvemira semirizsvemira is a Male
      raja


      Poruka: 1860

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          citat od green:

        Fin je Ribery musliman, kurva se po hotelima sa prostitutkama... ma nema, duša od muslimana. 05.gif
      I dokaz za to je ? Dajte ljudi pustite zapadne novine u kojima jje svaka druga laz : Nije ni cudo zasto je to tako . Dok se ubijaju nevini muslimani u Maliju , Egiptu , Libiji , Afganistanu , Mijanmaru , Kini , Iraku , Pakistanu , Afganistanu , prije toga u Kirgistanu , Ceceniji , Bosni , Kosovu, Nigeriji zxa to vrijeme svakodnevno ljudi primaju Islam tj vracaju se Islamu na Zapadu . pa ljudi moji to su rijeke ljudi koji su Allahovom voljom pronasli pravi put . Eno prosle godine najstarija zena koja je postala muslimanka je ona u Belgiji , 90 godina . Spasila se zena Elhamdulillah . Pisanje i prica ovdje nije da ja ili bilo ko drugi preobrati nekoga jer mi to ne mozemo , to samo Allah moze . On je taj koji upucuje na Pravi put a ne ja niti bilo ko drugi . Ali mozda mozemo nekoga zainteresirati za spas i eto sa ovim nasim postovima mozda neko i pocne da razmislja o Islamu a istovremeno i mi nesto naucimo novo jedni od drugih . Niko me ne moze ubjediti u nesto drugo jer i ja sam nekad davno bio ateista ali sam duboko u sebi uvijek imao neku rezervu ( kao mlad ) prema teoriji evolucije i osjecao sam da mora postojati neko bolje objasnjenje od Darwinovih izmisljotina . Kad sam kasnije procitao malo vise shvatio sam da to nije to i onda sam nasao Pravi put i zahvaljujem se dragom Allahu koji me je uputio . Nijedan vjernik koji vjeruje u Allaha iskreno nece konvertirati u nevjeru . Ko ce sa konja na magarca

      ___________________________________________________________________
      "Da li je Kur`an od vjeènosti za to ne pitam. Da je on knjiga nad knjigama vjerujem iz muslimanske dužnosti!"
      (Johann Wolfgang Goethe)

      02-06-2013 00:25 semirizsvemira is offline Pregledaj poruke od semirizsvemira Dodaj semirizsvemira u listu prijatelja
      green green is a Male
      Super Moderator


      Poruka: 7086
      Location: BiH

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Semire, kako objašnjavaš da 0,01 % ljudi i dan-danas imaju rudimentirani rep? Raðaju se s repom, to jest zakržljalim nastavkom... Zašto muškarci imaju dlakava prsa?

      ___________________________________________________________________

        02-06-2013 14:19 green is offline Pregledaj poruke od green Dodaj green u listu prijatelja
        pravimostarac
        SexNepoznat

        Poruka: 3132
        Location: Zaluto

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        jel to na osnovu slika sa interneta ili prostorucnih crteza iz 19 vjeka
        ono covjek -slon vodan po cirkusu

        ___________________________________________________________________
        Do not lose sleep over what the Almighty has bestowed on others. What is not meant for you will never be yours. Be thankful for what YOU have.

        02-06-2013 14:43 pravimostarac is offline Pregledaj poruke od pravimostarac Dodaj pravimostarac u listu prijatelja
        semirizsvemira semirizsvemira is a Male
        raja


        Poruka: 1860

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            citat od green:

            Da li su ove "nove vjere", ustvari, samo kopija onih starih? CTRL+C i CTRL+V?


          Glavno pitanje koje se postavlja jest je li Isusov opisani život iz Biblije zapravo kopija ranijih legenda o raznoraznim bogovima? Jedna od usporedba Isusova života je sa životom egipatskog boga Horusa. Na sljedeæem linku pišu neke stvari o tome i usporednice života Horusa i Isusa, s tim da to sve piše malo nepregledno, pa sam to ja ovdje napisao.

          LINK

          Usporedbe:

          Zaèeæe:
          Horus: Bezgrešno, od majke djevice
          Isus: Bezgrešno, od majke djevice

          Otac:
          Horus: Sin boga Osirisa
          Isus: Sin Božji

          Majka:
          Horus: Isis, takoðer zvana Meri
          Isus: Miriam (Marija)

          Svjetovni otac:
          Horus: Seb
          Isus: Joseph

          Mjesto roðenja:
          Horus: Špilja
          Isus: Špilja ili staja

          Najava dolaska:
          Horus: Od anðela majci Isis
          Isus: Od anðela majci Mariji

          Roðenje praæeno sa:
          Horus: Jutarnja zvijezda Sirius
          Isus: Neidentificirana ''zvijezda na istoku''

          Datum roðenja:
          Horus: Oko vremena zimskog solsticija, oko 21.12.
          Isus: 25.12.

          Svjedoci roðenja:
          Horus: Pastiri
          Isus: Pastiri

          Kasniji svjedoci:
          Horus: 3 solarna božanstva
          Isus: 3 mudraca

          Prijetnja smræu:
          Horus: Herut pokušao ubiti
          Isus: Horud pokušao ubiti

          Dob rituala inicijacije:
          Horus: Oko 12. godine
          Isus: Oko 12. godine

          Nepoznate godine:
          Kod oba nema podataka o životu izmeðu 12. i 30. godine

          Mjesto krštenja:
          Horus: Rijeka Eridan
          Isus: Rijeka Jordan

          Dob u vrijeme krštenja:
          Oba u 30. godini

          Krstitelj:
          Horus: Anup Krstitelj
          Isus: Ivan Krstitelj

          Sudbina krstitelja:
          Obojici je odrubljena glava

          Bliski sljedbenici:
          12 uèenika oba

          Èuda:
          Horus: Hodao po vodi, vraæao vid slijepima, lijeèio bolesne, istjerivao demone
          Isus: Hodao po vodi, dijelio kruh, pomagao bolesnima, vraæao im vid, tjerao demone

          Sudbine:
          Obojica razapeta na križ, sahranjeni u grobnicama, uskrsnuli nakon 3 dana.

          Piše još toga, recimo da je Horusova titula bila Krst, da je bio prozvan Spasiteljem èovjeèanstva...

          Takve stvari mogu se naæi i na drugim linkovima. Na ovom linku (LINK) dane su sliène ''èinjenice'' o Horusu:

            http://ce-4.forumotion.com/t3522-isus-i-horus-je-li-isusov-zivot-kopija-ranijih-legenda
        Jos ce ispasti da je Isa.a.s. izmiljena lichnost kao i svi ostali poslanici . Ovdje imaju najmanje dvije greske . Isa a.s. se nije rodio 25 dec niti u januaru , same izmisljotine a druga je da se nije rodio u spilji , nije sini bozji . Tri greske, znaci, djela 24.gif

        ___________________________________________________________________
        "Da li je Kur`an od vjeènosti za to ne pitam. Da je on knjiga nad knjigama vjerujem iz muslimanske dužnosti!"
        (Johann Wolfgang Goethe)

        02-07-2013 15:20 semirizsvemira is offline Pregledaj poruke od semirizsvemira Dodaj semirizsvemira u listu prijatelja
        semirizsvemira semirizsvemira is a Male
        raja


        Poruka: 1860

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            citat od green:

          Semire, kako objašnjavaš da 0,01 % ljudi i dan-danas imaju rudimentirani rep? Raðaju se s repom, to jest zakržljalim nastavkom... Zašto muškarci imaju dlakava prsa?
        Pa ima i zena sa dlakavim prsima 19.gifPa za mene je to dokaz da je evolucija izmidljena i ne postoji . Tako recimo muske bradavice nemaju nikakve koristi za covjeka a ipak nisu nestale . Nesto beskorisno a ipak i dalje postoji . Neki ljudi se radjaju sa jednom rukom , ovim onim , sve je to od Allaha i njegova volja . Ko nam daje dushu a dokazano je da dusa postoji 10.gif Pogledaj malo onaj gore video pa razmisli . Ko je mogao znati prije 1400 godina da Mjesec nema svoju svjetlost sto je dokazano tek prije nekoliko decenija a stoljecima su nas uvjeravali u suprotno

        ___________________________________________________________________
        "Da li je Kur`an od vjeènosti za to ne pitam. Da je on knjiga nad knjigama vjerujem iz muslimanske dužnosti!"
        (Johann Wolfgang Goethe)

        02-07-2013 15:29 semirizsvemira is offline Pregledaj poruke od semirizsvemira Dodaj semirizsvemira u listu prijatelja
        kliker kliker is a Male
        bice nesto od mene


        Poruka: 466
        Location: Bjelušine

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        I šta veliš. Žena s dlakavim prsima i to je dokaz da evolucija ne postoji. E golemo.
        U mene na poslu opako kasnimo s revizorskim izvještajom, i to je dokaz po toj tvojoj èudnoj logici da je u Berlinu pojeftinio sok od borovnice.

        Rode se ljudi s jednom rukom i to je od Alaha.
        A upitaš li se da nije ta trudnica bila za vrijeme trudnoæe u kontaktu s nekim djetetom koje je imalo rubeolu? Pa makar ga jednom vidjela.
        Vidiš, Toga ti nema u Kuranu. To je život a ne pisanija.

        broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane kliker dana 02-07-2013 u 17:16.

        02-07-2013 17:15 kliker is offline Posalji Email za kliker Pregledaj poruke od kliker Dodaj kliker u listu prijatelja
        Bridge Keeper
        SexNepoznat

        Poruka: 360

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            citat od green:

          Semire, kako objašnjavaš da 0,01 % ljudi i dan-danas imaju rudimentirani rep? Raðaju se s repom, to jest zakržljalim nastavkom... Zašto muškarci imaju dlakava prsa?


        Ili da nas Semir prosvijetli odgovorom na pitanje zasto Adam i Eva (Adem i Hava) imaju pupak? I kojom forom smo svi mi njihovi potomci, s obzirom da su imali 2 sina?

        02-07-2013 17:46 Bridge Keeper is offline Posalji email za Bridge Keeper Pregledaj poruke od Bridge Keeper Dodaj Bridge Keeper u listu prijatelja
        kliker kliker is a Male
        bice nesto od mene


        Poruka: 466
        Location: Bjelušine

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        Ma. Ivica i Marica.

        02-07-2013 17:57 kliker is offline Posalji Email za kliker Pregledaj poruke od kliker Dodaj kliker u listu prijatelja
        kliker kliker is a Male
        bice nesto od mene


        Poruka: 466
        Location: Bjelušine

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            citat od Bridge Keeper:

              citat od green:

            Semire, kako objašnjavaš da 0,01 % ljudi i dan-danas imaju rudimentirani rep? Raðaju se s repom, to jest zakržljalim nastavkom... Zašto muškarci imaju dlakava prsa?


          Ili da nas Semir prosvijetli odgovorom na pitanje zasto Adam i Eva (Adem i Hava) imaju pupak? I kojom forom smo svi mi njihovi potomci, s obzirom da su imali 2 sina?

        pa dobro.
        Pupak u Adame i Eve je umjetnièka sloboda. Isto kao i brada i duga kosa u Isusa Krista. Umjetnici su na platno prenosili svoju sliku kako su to oni zamišljali, pa se vremenom igradio jedan image Isusa s bradom (mada u se Novom zavjetu njegova vanjština nigdje ne opisuje). Tako i Adam i eva s pupkom.
        Što se tièe 400 godina mlaðe verzije židovske tore i opisa stvaranja svijeta, ne postoje nikakva umjetnièka djela koja su inspirirana Kuranom. Kao što znaš Kuran strogo zabranjeno crtanje likova ljudi, tako da je ljudska baština ostala lišena umjetnièkih djela slikara iz tog religijskog kruga onog doba.

        02-07-2013 18:05 kliker is offline Posalji Email za kliker Pregledaj poruke od kliker Dodaj kliker u listu prijatelja
        Bridge Keeper
        SexNepoznat

        Poruka: 360

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        [/quote]
        pa dobro.
        Pupak u Adame i Eve je umjetnièka sloboda. Isto kao i brada i duga kosa u Isusa Krista. Umjetnici su na platno prenosili svoju sliku kako su to oni zamišljali, pa se vremenom igradio jedan image Isusa s bradom (mada u se Novom zavjetu njegova vanjština nigdje ne opisuje). Tako i Adam i eva s pupkom.
        Što se tièe 400 godina mlaðe verzije židovske tore i opisa stvaranja svijeta, ne postoje nikakva umjetnièka djela koja su inspirirana Kuranom. Kao što znaš Kuran strogo zabranjeno crtanje likova ljudi, tako da je ljudska baština ostala lišena umjetnièkih djela slikara iz tog religijskog kruga onog doba.[/quote]

        Znam, zezam se za pupak, i nije neki argument u ozbiljnoj diskusiji (sto ova nije). Ali sam misljenja da je badava diskutovati o abiogenezi, genetici i termodinamici sa onima kojima je izvor znanja sarlatan i kvazidoktor Zakir Naik.

        02-07-2013 18:21 Bridge Keeper is offline Posalji email za Bridge Keeper Pregledaj poruke od Bridge Keeper Dodaj Bridge Keeper u listu prijatelja
        kliker kliker is a Male
        bice nesto od mene


        Poruka: 466
        Location: Bjelušine

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        Koji je taj? 14.gif
        Je li to onaj olimpijac, srednjeprugaš iz Somalije.

        02-07-2013 19:23 kliker is offline Posalji Email za kliker Pregledaj poruke od kliker Dodaj kliker u listu prijatelja
        semirizsvemira semirizsvemira is a Male
        raja


        Poruka: 1860

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            citat od kliker:

          I šta veliš. Žena s dlakavim prsima i to je dokaz da evolucija ne postoji. E golemo.
          U mene na poslu opako kasnimo s revizorskim izvještajom, i to je dokaz po toj tvojoj èudnoj logici da je u Berlinu pojeftinio sok od borovnice.

          Rode se ljudi s jednom rukom i to je od Alaha.
          A upitaš li se da nije ta trudnica bila za vrijeme trudnoæe u kontaktu s nekim djetetom koje je imalo rubeolu? Pa makar ga jednom vidjela.
          Vidiš, Toga ti nema u Kuranu. To je život a ne pisanija.

        A tvoji dokazi za teoriju evolucije su ? Daj nam te dokaze pa da se ne mucimo i ne nazivamo je vise teorijom 13.gif

        ___________________________________________________________________
        "Da li je Kur`an od vjeènosti za to ne pitam. Da je on knjiga nad knjigama vjerujem iz muslimanske dužnosti!"
        (Johann Wolfgang Goethe)

        02-07-2013 20:16 semirizsvemira is offline Pregledaj poruke od semirizsvemira Dodaj semirizsvemira u listu prijatelja
        Bridge Keeper
        SexNepoznat

        Poruka: 360

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        Semire, druze, komso, zemljace.

        Da bi razumio evolucioniste, moras razumjeti sta je to 'nauka/znanost' i sta je to 'teorija'.

        Teoriju je nemoguce dokazati u cijelosti, to jednostavno najviše elaboriran oblik naucnih spoznaja koji još nije opovrgnut eksperimentom. Cijela nauka je slijed sve bolje i sve tacnije aproksimacije. Ako stalno insistiramo na "cijelu istinu i samo istinu" u naucnom kontekstu, ne bismo nikad bili u moguænosti napraviti bilo kakvu znaèajniju izjavu.

        Naucni kontekst, pozajmljen sa teorijaevolucije.com i vec jednom postavljen na drugu temu:

        Nauka je oblik ljudske aktivnosti koji se, po definiciji, zasniva na dokazima. Bez fizièkih dokaza, u nauci mišljenja ništa ne znaèe. Dakle, ako neki nauènik veruje da je Bog stvorio život, to je samo njegovo mišljenje: bez nauènih, materijalnih dokaza da se tako desilo, to nije nauèna teorija.
        Povrh toga, ovakav odgovor znaèi odustajanje od samog pokušaja da se predmet razume. Zamislite šta bi bilo da su nauènici na pitanje "šta izaziva epidemije kolere" prosto rekli "epidemije kolere šalje Bog kao kaznu za grehe." Mi ni dan danas ne bi znali šta uzrokuje koleru, niti bi smo znali kako da ove epidemije spreèimo! A sve to samo zato što smo Bogu pogrešno pripisali odreðenu aktivnost.

        Zato, nauènici nemaju izbora. Oni moraju da pokušaju da naðu objašnjenje za postojanje života u okviru nauène teorije. U toj potrazi, možemo se nadati da æe oni jednog dana doæi do istine. Možda æe otkriti hemijske i fizièke procese nastanka života; a možda æe umesto toga zaista otkriti da je prvi jednoæelijski život zaista direktno stvorio Bog. Ili æemo naæi nešto sasvim deseto. Za sada, ne znamo. Ali ako želimo da jednog dana doðemo do znanja, moramo tražiti odgovore na pitanja, a ne prosto unapred odluèiti da ih veæ znamo.

        02-08-2013 15:15 Bridge Keeper is offline Posalji email za Bridge Keeper Pregledaj poruke od Bridge Keeper Dodaj Bridge Keeper u listu prijatelja
        pravimostarac
        SexNepoznat

        Poruka: 3132
        Location: Zaluto

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            citat od Bridge Keeper:

          Semire, druze, komso, zemljace.

          Da bi razumio evolucioniste, moras razumjeti sta je to 'nauka/znanost' i sta je to 'teorija'.

          Teoriju je nemoguce dokazati u cijelosti, to jednostavno najviše elaboriran oblik naucnih spoznaja koji još nije opovrgnut eksperimentom. Cijela nauka je slijed sve bolje i sve tacnije aproksimacije. Ako stalno insistiramo na "cijelu istinu i samo istinu" u naucnom kontekstu, ne bismo nikad bili u moguænosti napraviti bilo kakvu znaèajniju izjavu.

          Naucni kontekst, pozajmljen sa teorijaevolucije.com i vec jednom postavljen na drugu temu:

          Nauka je oblik ljudske aktivnosti koji se, po definiciji, zasniva na dokazima. Bez fizièkih dokaza, u nauci mišljenja ništa ne znaèe. Dakle, ako neki nauènik veruje da je Bog stvorio život, to je samo njegovo mišljenje: bez nauènih, materijalnih dokaza da se tako desilo, to nije nauèna teorija.
          Povrh toga, ovakav odgovor znaèi odustajanje od samog pokušaja da se predmet razume. Zamislite šta bi bilo da su nauènici na pitanje "šta izaziva epidemije kolere" prosto rekli "epidemije kolere šalje Bog kao kaznu za grehe." Mi ni dan danas ne bi znali šta uzrokuje koleru, niti bi smo znali kako da ove epidemije spreèimo! A sve to samo zato što smo Bogu pogrešno pripisali odreðenu aktivnost.

          Zato, nauènici nemaju izbora. Oni moraju da pokušaju da naðu objašnjenje za postojanje života u okviru nauène teorije. U toj potrazi, možemo se nadati da æe oni jednog dana doæi do istine. Možda æe otkriti hemijske i fizièke procese nastanka života; a možda æe umesto toga zaista otkriti da je prvi jednoæelijski život zaista direktno stvorio Bog. Ili æemo naæi nešto sasvim deseto. Za sada, ne znamo. Ali ako želimo da jednog dana doðemo do znanja, moramo tražiti odgovore na pitanja, a ne prosto unapred odluèiti da ih veæ znamo.


        sta je sa terijom relativiteta
        jel isto vazi i za nju
        ili Big Bang terojia - isti kriteriji
          Teoriju je nemoguce dokazati u cijelosti, to jednostavno najviše elaboriran oblik naucnih spoznaja koji još nije opovrgnut eksperimentom.

        ___________________________________________________________________
        Do not lose sleep over what the Almighty has bestowed on others. What is not meant for you will never be yours. Be thankful for what YOU have.

        broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane pravimostarac dana 02-08-2013 u 21:40.

        02-08-2013 21:40 pravimostarac is offline Pregledaj poruke od pravimostarac Dodaj pravimostarac u listu prijatelja
        Bridge Keeper
        SexNepoznat

        Poruka: 360

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice



          sta je sa terijom relativiteta
          jel isto vazi i za nju
          ili Big Bang terojia - isti kriteriji
            Teoriju je nemoguce dokazati u cijelosti, to jednostavno najviše elaboriran oblik naucnih spoznaja koji još nije opovrgnut eksperimentom.


        Isto vazi za sve teorije. Za razliku od biblijskih stihova, sura i hadita, gdje se pri evaluaciji istih koriste selektivne metode, religiji jako srodne. Sve sto je arhaicno i po danasnjem standardu besmisleno postaje 'anegdota, umjetnicka sloboda i preneseno znacenje', a sve sto da progurati kao 'cudo' postaje literarni nedvojbeni dokaz da to apsolutno moraju biti bozje rijeci.

        02-08-2013 22:42 Bridge Keeper is offline Posalji email za Bridge Keeper Pregledaj poruke od Bridge Keeper Dodaj Bridge Keeper u listu prijatelja
        pravimostarac
        SexNepoznat

        Poruka: 3132
        Location: Zaluto

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        Teorija Evolucije...

        Centralna teorija biologije, biohemije i genetike.
        Jedna od najbolje potvrðenih i dokazanih teorija u nauci.

        Evo sa tvog citiranog sajta: teorijaevolucije .com

        "jedna od najbolje potvrdjenih i dokazanih teorija u nauci"
        znaci sajt koji ti citiras u "opening remarks" decidno kaze ...jedna od najbolje potvrdjenih i DOKAZANIH teroija (dokazanih znaci zavresno, savrseno, finish,nema nista vise da se doda niti dokazuje)

        U gornjem postu citiras: teorjiu je nemoguce dokazati u cijelosti....

        Bla,bla, bla, bla....

        ___________________________________________________________________
        Do not lose sleep over what the Almighty has bestowed on others. What is not meant for you will never be yours. Be thankful for what YOU have.

        02-08-2013 22:52 pravimostarac is offline Pregledaj poruke od pravimostarac Dodaj pravimostarac u listu prijatelja
        Stranica (5): « prethodna 1 2 [3] 4 5 sljedeca » nove poruke | aktuelne teme | forum
        Postavi novu temu Odgovori
        Go to:
        preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com