Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » MOSTAR NEKAD I SAD » TAZE IZ MAGAZE » U strahu od otkaza radnice ne prijavljuju svoje » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (4): [1] 2 3 4 sljedeca » Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
REALISTA REALISTA is a Male
samo sto nisam


Poruka: 1375
Location: Bosna i Hercegovina

U strahu od otkaza radnice ne prijavljuju svoje šefove za mobing Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Interesantan clanak za temu sa bljesak.info:

    http://bljesak.info/web/article.aspx?a=15aabce0-ad8b-4549-9746-fed6171e92e9&c=038f6326-2ed4-4b18-946d-638763899a91



Dobrodosli u KAPITALIZAM - moderni robovlasnicki sistem!
Ljudi na prostorima bivse Jugoslavije jos nisu osjetili sta to znaci KAPITALIZAM! Posmatram radnice sto rade po kaficima, buticima itd, i primjetim kako tokom radnog vremena one misle da mogu piti kaficu, stajati na vratima izloga kao kakve kurve, nekulturno blejati i ne reci ni MUUU kad udje musterija, itd.
Da su na zapadu, bila bi skroz drugacija prica. Morali bi non-stop stajati, recimo da rade u butiku, morali bi pozdraviti musteriju kad udje i izadje, morale bi biti ljubazne sa musterijom i zahvaliti se na kraju nakon kupovine u njihovom butiku. Na zapadu, menadzer ima pravo zadrzati radnika i preko 8 sati, naravno da ga plati 1.5, ali radnica se ne smije nikad buniti za to, a ako se pobuni onda ima drugih koji ce raditi...a ne tipa "MOJA TI, KAKO CE ON MENI TAKO" 21.gif

Nije problem u mentalitetu ljudi, jer na zapadu nase dresiraju kao bubice i nauce ih kako se ponasati u bilo kakvoj sredini u kojoj zive. Problem je sto ovoj zemlji fali kvalitetnih menadzera, ili bolje reci LIDERA koji znaju diplomatski "dresirati" ljude da se civilizovano ponasaju na radnim mjestima. 10.gif

08-23-2011 15:11 REALISTA is offline Pregledaj poruke od REALISTA Dodaj REALISTA u listu prijatelja
garinca garinca is a Male
rodjeni


Poruka: 989

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

realisto , zar nije ruzno porediti ove obespravljene jadne zene sa kurvama u izlogu...dje ce ti dusha...to su necije majke , sestre i zene...koje u danasnjem sistemu bezvlasca cesto moraju raditi a da im ne bude uplaceno ni penzijsko ni socijalno...da zatrudniti ne smiju jer dobiju otkaz...
i ova prica o uzimanju pauze za kafu i slicno...zar to nije pomalo nasha kultura...nasha kultura nije lazni osmjeh koji se cim ti kao kupac okrenes ledja zna pretvoriti u mrki pogled...nasha kultura nije "kupac uvjek ima pravo"...to je zapadnjacka kultura...kod nas ako si kao musterija nekorektan prema pruzaocu usluga ovaj ce ti to jasno staviti do znanja...i nece se smjeskati i psovati ti sve po spisku u sebi...nasha kultura je da nam je jedan od najlegendarnijih kafedzija bio rahmetli mujo trovac...popilo se u muje i kafa i pojelo sladoleda a da se nikada osmjeh (lazni ) nije dobio...ali kada mi je dvogodisnjoj cerki ispao sladoled iz ruke i kada je pocela plakati izletio je mujo ko flak iz one svoje kutije od kafica i donio joj novi...i potapso je po glavi , a opet bez laznog osmjeha...to smo mi...

08-24-2011 08:55 garinca is offline Pregledaj poruke od garinca Dodaj garinca u listu prijatelja
refleksija refleksija is a Female
moforaja




Poruka: 3364
Location: dark side

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

radnici u bih....u privatnom sektoru su totalno obespravljeni....meni je iskreno logicno ocekivati da ce radnica koja radi za 400-500 KM, ima jedva jedan dan slobodan, radi po 16 sati i ima kredit, dvoje djece, muza koji povremeno radi biti ljuta, nasekirana, nezadovoljna....
naravno ima i privatnika koji su o.k....ja radim u privatnika...prezadovoljna sam....

takodjer porediti zapad i nas je apsurdno...ovdje radis prekovremeno i niko te za to ne plati....a na zapadu su itekako placeni i za osmijeh i za prekovremene sate, radom vikendom itd...

evo volila bih da se javi neko ko radi u butiku ili kaficu i napise je li osiguran, kolika mu je plata, ima li godisnji odmor....ja ti garantujem da ih 90% nema ili lafo ima na papiru....
i sad ti pises kako su nekulturne prodavacice...neka su...nisu radnici robovi realista...

i da, ne fali lidera i menadzera....fali prava i sprovodjenja zakona...sindikata...koji ne postoje u privatnom sektoru jer ih pravilnikom i ne propisu itd....

___________________________________________________________________


    Crkvena zvona i ezan se sve jace cuju da bi nadglasali kurlanje praznih stomaka!

    08-24-2011 09:15 refleksija is offline Pregledaj poruke od refleksija Dodaj refleksija u listu prijatelja
    Carmela Carmela is a Female
    vjeciti optimist




    Poruka: 7603
    Location: ja nisam odavle

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Realista, kakve su ti boje oèi?

    ___________________________________________________________________

      Èovjek koji može pobijediti druge - jak je; èovjek koji pobijedi sebe - svemoæan je.

    08-24-2011 09:24 Carmela is offline Pregledaj poruke od Carmela Dodaj Carmela u listu prijatelja
    REALISTA REALISTA is a Male
    samo sto nisam


    Poruka: 1375
    Location: Bosna i Hercegovina
    pokretac teme Thread Started by REALISTA

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Refleksija,

    Ocigledno nisi osjetila zivot na zapadu, tako da ne znas o cemu govorim, pa ti je to malo teze objasniti. Jesi ti svijesna da u "silnoj" Americi ima sigurno preko 30% ljudi koji rade a nisu osigurani. A da ne govorim o ljudima koji tamo nemaju posla. Moras malo gledati stvari "objektivno" u citavom svijetu pa komentarisati. Kolika je nezaposlenost u BiH, mislim da mora svako biti sretan da ikako i radi, pa bio to kakav god posao. Znam da nije bajno i sjajno, ali to je to sastavni dio KAPITALIZMA gdje se radna snaga donekle iskoristava (donekle slicno kao u robovlasnickom sistemu)...ali sta ces, trazili smo KAPITALIZAM, to smo i dobili...

    Garinca,

    Nisam rekao da su te zene kurve. Rekao sam da djeluje ruzno i kurvanjski kad NEKE cure/zene cekaju na vratima izloga a musterija ih trazi unutar radnje/butika. Pa zar nije? Stavi sebe u tu poziciju...dosla si nesto kupiti a ti moras traziti prodavacicu....koja "profesionalnost" 21.gif

    Carmela,

    Boja ociju je najmanje bitna za ovakvu temu 02.gif

    08-24-2011 10:10 REALISTA is offline Pregledaj poruke od REALISTA Dodaj REALISTA u listu prijatelja
    Carmela Carmela is a Female
    vjeciti optimist




    Poruka: 7603
    Location: ja nisam odavle

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Naravno da nije bitna. Ali naèin na koji si poèeo temu je svakako promašen u odnosu na "originalni" èlanak.

    ___________________________________________________________________

      Èovjek koji može pobijediti druge - jak je; èovjek koji pobijedi sebe - svemoæan je.

    08-24-2011 10:27 Carmela is offline Pregledaj poruke od Carmela Dodaj Carmela u listu prijatelja
    refleksija refleksija is a Female
    moforaja




    Poruka: 3364
    Location: dark side

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od REALISTA:

      Refleksija,

      Ocigledno nisi osjetila zivot na zapadu, tako da ne znas o cemu govorim, pa ti je to malo teze objasniti. Jesi ti svijesna da u "silnoj" Americi ima sigurno preko 30% ljudi koji rade a nisu osigurani. A da ne govorim o ljudima koji tamo nemaju posla. Moras malo gledati stvari "objektivno" u citavom svijetu pa komentarisati. Kolika je nezaposlenost u BiH, mislim da mora svako biti sretan da ikako i radi, pa bio to kakav god posao. Znam da nije bajno i sjajno, ali to je to sastavni dio KAPITALIZMA gdje se radna snaga donekle iskoristava (donekle slicno kao u robovlasnickom sistemu)...ali sta ces, trazili smo KAPITALIZAM, to smo i dobili...

      Garinca,

      Nisam rekao da su te zene kurve. Rekao sam da djeluje ruzno i kurvanjski kad NEKE cure/zene cekaju na vratima izloga a musterija ih trazi unutar radnje/butika. Pa zar nije? Stavi sebe u tu poziciju...dosla si nesto kupiti a ti moras traziti prodavacicu....koja "profesionalnost" 21.gif

      Carmela,

      Boja ociju je najmanje bitna za ovakvu temu 02.gif


    prvo, ne znas jesam li osjetila zivot na zapadu ili ne...zapad nije samo amerika...dobro znam sta je kapitalizam...ali tvoj uvodni post je bio cisto vrijedjanje ljudi koji rade u bih....kapitalizam i nije nista drugo nego robovlanistvo za koje si placen...u nas se pod kapitalizmom podrazumijeva robovlasnistvo za koje NISI PLACEN...to je razliku izmedju nas i zapada...dakle, mi nismo dobili ni K od kapitalizma....
    to kako zene stoje u izlozima i komentar da je to kurvanjski...pa ne radi u red districtu pobogu....pa da te na to asocira...profesionalnost je jednaka onome kako je neko placen...the end...

    a ako cemo pricati o nasem mentalitetu i neprofesionalnosti pojedinih sluzbenika posebno u drzavnim firmama to je druga stvar....i druga tema...

    ___________________________________________________________________


      Crkvena zvona i ezan se sve jace cuju da bi nadglasali kurlanje praznih stomaka!

      08-24-2011 11:19 refleksija is offline Pregledaj poruke od refleksija Dodaj refleksija u listu prijatelja
      taxi taxi is a Male
      Liska mjeseca avgusta




      Poruka: 18170
      Location: M&R

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      jebem vam šefove..... i šefice.... 11.gif

      ___________________________________________________________________

        08-24-2011 11:22 taxi is offline Posalji Email za taxi Pregledaj poruke od taxi Dodaj taxi u listu prijatelja
        refleksija refleksija is a Female
        moforaja




        Poruka: 3364
        Location: dark side

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            citat od taxi:

          jebem vam šefove..... i šefice.... 11.gif


        hahahahahhahah

        nemam ni sefa ni seficu...sama svoj sef 35.gif

        ___________________________________________________________________


          Crkvena zvona i ezan se sve jace cuju da bi nadglasali kurlanje praznih stomaka!

          08-24-2011 11:30 refleksija is offline Pregledaj poruke od refleksija Dodaj refleksija u listu prijatelja
          MJESECARKA MJESECARKA is a Female
          *primadona*




          Poruka: 848
          Location: Switzerland...

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          ne pada mi na pamet, da poredim zivot i standard ovdje, sa onim u bih... jer ga tamo fakticki i nema... ali sam ovdje naucila, da je bolje ista nego nista i uvijek sam zadovoljna bila sa onim sto imam...
          ali toliko retardiranih i nadrkanih teta za salterima, nigdje ne vidjeh ko' kod nas. nigdje neljubaznije usluge u trgovinama ne dozivjeh, ko' kod nas i nigdje, ama bas nigdje ne dozivjeh, da te prodavacica u butiku u stopu prati (ko' kakvog lopova) ko' kod nas. i nigdje neljubazniji personal po bolnicama, ne vidjeh, ko' kod nas.
          ne kazem ja, da su im uslovi dobri i da su im osiguranja bajna... ali, zasto onda uopste rade?
          i sto je jos interesantnije, isti grad, samo drugi trzni centar (npr. onaj na aveniji ili na rondou) i imas osjecaj da si u drugoj drzavi!
          meni se samo smuci, kad sve to vidim i samo svaki put zahvalim bogu, sto ne moram se iz dana u dan s tim bociti i zbog toga nervirati...

          ___________________________________________________________________

              08-24-2011 11:42 MJESECARKA is offline Pregledaj poruke od MJESECARKA Dodaj MJESECARKA u listu prijatelja
              refleksija refleksija is a Female
              moforaja




              Poruka: 3364
              Location: dark side

              Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

              @mjesecarka, u pravu si totalno....ali poredit zapad i bih je apsurdno...barem u pogledu prava i obaveza radnika...

              o nekulturi ne govorim....to je druga stvar...

              ali recimo clanak jeo mobingu....na zapadu bi bez ikakvih problema zaposlenik mogao tuziti poslodavca za mobing bez bojazni da ga ovaj otpusti....ovdje je to nemoguca misija....

              ___________________________________________________________________


                Crkvena zvona i ezan se sve jace cuju da bi nadglasali kurlanje praznih stomaka!

                08-24-2011 12:18 refleksija is offline Pregledaj poruke od refleksija Dodaj refleksija u listu prijatelja
                taxi taxi is a Male
                Liska mjeseca avgusta




                Poruka: 18170
                Location: M&R

                Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                    citat od REALISTA:
                  Boja ociju je najmanje bitna za ovakvu temu 02.gif


                Jašta je nego bitna! Još ako navijaš za Èelzi,i ne voliš æeten halvu..... auuuu 21.gif

                ___________________________________________________________________

                  08-24-2011 12:36 taxi is offline Posalji Email za taxi Pregledaj poruke od taxi Dodaj taxi u listu prijatelja
                  Carmela Carmela is a Female
                  vjeciti optimist




                  Poruka: 7603
                  Location: ja nisam odavle

                  Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                  13.gif kralju 04.gif ...nego, mobiraš li ti u onom novom bibiju 19.gif 35.gif

                  ___________________________________________________________________

                    Èovjek koji može pobijediti druge - jak je; èovjek koji pobijedi sebe - svemoæan je.

                  08-24-2011 12:39 Carmela is offline Pregledaj poruke od Carmela Dodaj Carmela u listu prijatelja
                  garinca garinca is a Male
                  rodjeni


                  Poruka: 989

                  Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                      citat od REALISTA:

                    Refleksija,

                    Ocigledno nisi osjetila zivot na zapadu, tako da ne znas o cemu govorim, pa ti je to malo teze objasniti. Jesi ti svijesna da u "silnoj" Americi ima sigurno preko 30% ljudi koji rade a nisu osigurani. A da ne govorim o ljudima koji tamo nemaju posla. Moras malo gledati stvari "objektivno" u citavom svijetu pa komentarisati. Kolika je nezaposlenost u BiH, mislim da mora svako biti sretan da ikako i radi, pa bio to kakav god posao. Znam da nije bajno i sjajno, ali to je to sastavni dio KAPITALIZMA gdje se radna snaga donekle iskoristava (donekle slicno kao u robovlasnickom sistemu)...ali sta ces, trazili smo KAPITALIZAM, to smo i dobili...

                    Garinca,

                    Nisam rekao da su te zene kurve. Rekao sam da djeluje ruzno i kurvanjski kad NEKE cure/zene cekaju na vratima izloga a musterija ih trazi unutar radnje/butika. Pa zar nije? Stavi sebe u tu poziciju...dosla si nesto kupiti a ti moras traziti prodavacicu....koja "profesionalnost" 21.gif

                    Carmela,

                    Boja ociju je najmanje bitna za ovakvu temu 02.gif


                  prvo , nisam "dosla" u prodavnicu nego "dosao"...mislim na rod...
                  drugo , zivim na zapadu i obisao sam pola svijeta...svak ima svoju kulturu ponasanja...jedna je kultura ponasanja u istambulu , druga u kairu , treca u londonu a cetvrta u madridu...mora li jedino biti ispravno ono sto dolazi sa zapada...meni licno ne smeta ako prodavacica stoji na vratima i pusi...cak sta vise , meni je to simpaticno...da ne kazem ljudski...ne volim isforsiranu ljubaznost i servilnost...druga je stvar ako je neko neuljudan ili bezobrazan...
                  drugo , moja iskustva sa svim tim radnicama ili sluzbenicama ( kao i radnicima i sluzbenicima) u mostaru su uglavnom pozitivna...otprilike dvoje od desetero su oni nasi tipicni ifrizi , sto i nije tako lose kad nas je inace bar 50% ifriza...

                  08-24-2011 14:30 garinca is offline Pregledaj poruke od garinca Dodaj garinca u listu prijatelja
                  taxi taxi is a Male
                  Liska mjeseca avgusta




                  Poruka: 18170
                  Location: M&R

                  Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                      citat od Carmela:

                    13.gif kralju 04.gif ...nego, mobiraš li ti u onom novom bibiju 19.gif 35.gif


                  Jok ja. Mene mobiraju,kažu : jebeni komunista,duša crveno 29.gif

                  ___________________________________________________________________

                    08-24-2011 14:40 taxi is offline Posalji Email za taxi Pregledaj poruke od taxi Dodaj taxi u listu prijatelja
                    abraxas abraxas is a Male
                    moforaja




                    Poruka: 6999
                    Location: Jazzbina Abraxas

                    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                        citat od refleksija:

                          citat od taxi:

                        jebem vam šefove..... i šefice.... 11.gif


                      hahahahahhahah

                      nemam ni sefa ni seficu...sama svoj sef 35.gif


                    jebem ti šefa....

                    08-24-2011 14:43 abraxas is offline Pregledaj poruke od abraxas Dodaj abraxas u listu prijatelja
                    REALISTA REALISTA is a Male
                    samo sto nisam


                    Poruka: 1375
                    Location: Bosna i Hercegovina
                    pokretac teme Thread Started by REALISTA

                    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                        citat od refleksija:

                      @mjesecarka, u pravu si totalno....ali poredit zapad i bih je apsurdno...barem u pogledu prava i obaveza radnika...

                      o nekulturi ne govorim....to je druga stvar...

                      ali recimo clanak jeo mobingu....na zapadu bi bez ikakvih problema zaposlenik mogao tuziti poslodavca za mobing bez bojazni da ga ovaj otpusti....ovdje je to nemoguca misija....



                    Kao prvo, tema je i TE KAKO vezana za clanak...znaci odgovor ili komentar na clanak. Diskutujemo, da li radnici u BiH znaju uopste sta znaci rijec MOBING? Zar je za tebe mobing ako mu/joj sef kaze da ostane malo duze i da pocisti radnju nakon 8 sati rada? Ne! To nije mobing! Nemoj misliti da je na "zapadu" sjajno i bajno, i da se sefovi ne iskaljuju na radnicima. Iskaljuju se i te kako, ali razlika je sto radnik na zapadu nema neki izbor nego da suti i radi (s obzirom da ce te zamjeniti drugi radnik koji ce odraditi taj posao dok si trepnula)...to je sad druga tema...to na zapadu kazu "work culture", ali ne mogu ja sad to tebi dubinski objasnjavati. Pravi MOBING bi bio kad bi sef u nekoj instituciji diskriminisao neku radnicu ako je recimo debela ili se izgalamio na nju, a onda se ona pozalila njegovom sefu. Ali ne mozes ti reci da je mobing ako se nekoj KUMI u nekoj maloj prcvarnici kod privatnika nije svidjelo sto joj je on naredio da ostane sat vremena ekstra ili ako joj je ne daj Boze naredio da ocisti prozore jednom u mjesec dana. Nemoj misliti da su ljudi na zapadu nesto vele nagradjeni ako rade u privatnika u nekim prcvarnicima.

                    Sto se tice kulture kod nas u radnjama...ja uvijek kazem da je tu sef krivac. On nije bio u stanju da nauci radnika kako da se ponasa prema musterijama. Ja licno bih kaznjavao svoje radnike za nekulturno ponasanje prema musterijama..znas zasto? Zato sto ce pobjeci musterije od mene i sto nece biti MENI zarade...sasvim logicno. Nezaposlenost u ovoj zemlji je preko 50%...ima ljudi i te koliko koji bi bili sretni da nadju bilo kakav posao, zato to prkosenje nekakvo sto se nekome ne svidja sto nije mogao ostati na kafi sat vremena ili sto neka kuma nema vremena da lakira nokte na poslu baci u vodu.

                    P.S. I nemoj puno vjerovati o tim pricama da je na zapadu sve bajno i sjajno i da radnici imaju tolika prava...to su supljaci....isto sto su nam valjali price 50 godina da je Amerika zemlja snova. Jugoslavija je za njih bila Amerika!

                    08-24-2011 14:52 REALISTA is offline Pregledaj poruke od REALISTA Dodaj REALISTA u listu prijatelja
                    refleksija refleksija is a Female
                    moforaja




                    Poruka: 3364
                    Location: dark side

                    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                        citat od REALISTA:

                          citat od refleksija:

                        @mjesecarka, u pravu si totalno....ali poredit zapad i bih je apsurdno...barem u pogledu prava i obaveza radnika...

                        o nekulturi ne govorim....to je druga stvar...

                        ali recimo clanak jeo mobingu....na zapadu bi bez ikakvih problema zaposlenik mogao tuziti poslodavca za mobing bez bojazni da ga ovaj otpusti....ovdje je to nemoguca misija....



                      Kao prvo, tema je i TE KAKO vezana za clanak...znaci odgovor ili komentar na clanak. Diskutujemo, da li radnici u BiH znaju uopste sta znaci rijec MOBING? Zar je za tebe mobing ako mu/joj sef kaze da ostane malo duze i da pocisti radnju nakon 8 sati rada? Ne! To nije mobing! Nemoj misliti da je na "zapadu" sjajno i bajno, i da se sefovi ne iskaljuju na radnicima. Iskaljuju se i te kako, ali razlika je sto radnik na zapadu nema neki izbor nego da suti i radi (s obzirom da ce te zamjeniti drugi radnik koji ce odraditi taj posao dok si trepnula)...to je sad druga tema...to na zapadu kazu "work culture", ali ne mogu ja sad to tebi dubinski objasnjavati. Pravi MOBING bi bio kad bi sef u nekoj instituciji diskriminisao neku radnicu ako je recimo debela ili se izgalamio na nju, a onda se ona pozalila njegovom sefu. Ali ne mozes ti reci da je mobing ako se nekoj KUMI u nekoj maloj prcvarnici kod privatnika nije svidjelo sto joj je on naredio da ostane sat vremena ekstra ili ako joj je ne daj Boze naredio da ocisti prozore jednom u mjesec dana. Nemoj misliti da su ljudi na zapadu nesto vele nagradjeni ako rade u privatnika u nekim prcvarnicima.

                      Sto se tice kulture kod nas u radnjama...ja uvijek kazem da je tu sef krivac. On nije bio u stanju da nauci radnika kako da se ponasa prema musterijama. Ja licno bih kaznjavao svoje radnike za nekulturno ponasanje prema musterijama..znas zasto? Zato sto ce pobjeci musterije od mene i sto nece biti MENI zarade...sasvim logicno. Nezaposlenost u ovoj zemlji je preko 50%...ima ljudi i te koliko koji bi bili sretni da nadju bilo kakav posao, zato to prkosenje nekakvo sto se nekome ne svidja sto nije mogao ostati na kafi sat vremena ili sto neka kuma nema vremena da lakira nokte na poslu baci u vodu.

                      P.S. I nemoj puno vjerovati o tim pricama da je na zapadu sve bajno i sjajno i da radnici imaju tolika prava...to su supljaci....isto sto su nam valjali price 50 godina da je Amerika zemlja snova. Jugoslavija je za njih bila Amerika!


                    hajmo realista iz pocetka, vidim ja ti ne citas sta ja pisem (o zapadu mi nemoj pricat ti boga ti, jos jednom napominjem, nemas pojma koliko sam zapadnih zemalja obisla i u kojoj sam zivjela, ali to ja tebi ne mogu objasnit)...idemo dalje,... .gdje sam ja spomenula da je mobing ako nije uposlenica ostala duze na kafi???!!!!....pojam mobing meni ne trebas obajsnjavati...dobro znam sta je to jer sam isti dozivila....to sto je u nas nezaposlenost preko 50% ne daje nikome za pravo da se prema uposlenicima odnosi kao da su smece...
                    drugo, naredba da se ocisti prozor nije mobing....jeste ako recimo postoji uposlenik kao recimo higijenciarka a tvoj posao je recimo sekretarica ili advokat...pa tebi nadredjeni kaze da ti uradis umjesto nje...a ona recimo ode sa sefom na kafu....
                    ne znam po cemu si zakljucio da ja uopste pricam o americi....napisala sam (ali da ti ne citas) da amerika nije zapad...amerika je meni licno najodvratnija zemlja...

                    cetvrto....koja to prava imaju radnici u buticima....ti meni ne odgovori...e pa malo otidji pa upitaj te ljude koliko sati rade (poslodavac samim radnim satima koje odrade upsolenici krsi zakon i radno pravo) ali koga to briga....radiiiiiiii, crkni, ako neces, ima ko ce....jel tako realista?!

                    zar ima u nas prcvarnica?!

                    peto....i sama sam nadredjena da se razumijemo ali sam isto tako bila i "obicni" radnik koji je nekad imao nadredjenog....nije poenta u prekovremenim satima ni naredbama...nego kako i na koji nacin se ti oduzis radniku za njegovo vrijeme, njegov rad itd...dakle...ako moje radne kolege ostanu prekovremeno, svi pored godisnjeg odmora koji je po zakonu dakle obavezan i iznosi 18 dana a negdje i vise, dobivaju i slobodne dane koji su takodjer utvrdjeni pravilnikom firme i zakonom o radu te je poslodavac duzan da to ispuni...u protivnom svaki upsolenik ima pravo cak i anonimno da prijavi poslodavca inspekciji....ljudi nisu smece...svi smo m izamjenjivi to nam je jasno....i ja i ti realista koji god posao da obavljas...ali ja nisam smece....eh kako ja nisam smece....nije sigurno ni radni kolega kojem sam ja nadredjena....jer je radni kolega isto tako bitan prilikom pravljena novca...i meni je itekako bitno da je on takodjer zadovoljan i da se osjeca vaznim clanom firme u kojoj radi....

                    ___________________________________________________________________


                      Crkvena zvona i ezan se sve jace cuju da bi nadglasali kurlanje praznih stomaka!

                      08-24-2011 18:50 refleksija is offline Pregledaj poruke od refleksija Dodaj refleksija u listu prijatelja
                      refleksija refleksija is a Female
                      moforaja




                      Poruka: 3364
                      Location: dark side

                      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                          citat od abraxas:

                            citat od refleksija:

                              citat od taxi:

                            jebem vam šefove..... i šefice.... 11.gif


                          hahahahahhahah

                          nemam ni sefa ni seficu...sama svoj sef 35.gif


                        jebem ti šefa....


                      reci cu te mom muzu....gotov si 19.gif

                      ___________________________________________________________________


                        Crkvena zvona i ezan se sve jace cuju da bi nadglasali kurlanje praznih stomaka!

                        08-24-2011 18:53 refleksija is offline Pregledaj poruke od refleksija Dodaj refleksija u listu prijatelja
                        tana tana is a Male
                        rigorozni




                        Poruka: 17884
                        Location: na prinudnom radu :)

                        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                        rec i ga reci .... samo da nam ne srusi forum. prijavi ga 23.gif

                        ___________________________________________________________________
                        kad ce mostar mama?

                        08-24-2011 18:56 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
                        Stranica (4): [1] 2 3 4 sljedeca » nove poruke | aktuelne teme | forum
                        Postavi novu temu Odgovori
                        Go to:
                        preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com