Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » U KRUGU PORODICE » **abortus da ili ne!!** » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (4): [1] 2 3 4 sljedeca » Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
Velvet
SexNepoznat

Poruka: 1
Location: mostar

Attention abortus da ili ne!! Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Da li je abortus stvar izbora zene, zivota ili smrti jos nerodjenog djeteta? Da li je fetus stvar ili jos nerodjeno dijete? Sigurna operacija ili opasna odluka? Sta vi mislite?

Neki ljudi kazu da zena ima pravo da cini sta hoce sa svojim tijelom. Razmislimo o ovome! Sta ako je tu ukljuceno jos jedno tijelo? Druga osoba? Da li zena ima pravo da radi sta hoce sa tom drugom osobom? U mnogim zemljama, kao i u nasoj, zena ima takvo pravo sve dok je osoba unutar nje. Abortus je legalan. Ali da li je to u redu?

Zene obavljaju abortuse iz razlicitih razloga. One vjeruju da su premlade da podizu djecu, da imaju previse finansijskih problema, emocionalnih problema, ili neke druge vaznije stvari u zivotu. Uglavnom, razloga abortusima je zelja za lagodnoscu, udobnoscu, komforom. U mnogim slucajevima roditelji vide svoju djecu kao teret, ili kao gresku. Zatrudnile su u "pogresno" vrijeme, i sada zele da izbjegnu odgovornost roditeljstva. Da li zena ili oba partnera (posto je cesto odluka zajednicka) imaju pravo da oduzmu zivot djetetu samo zato sto se jos ne osjecaju spremnim?

___________________________________________________________________
Niko nam nista ne moze

03-13-2003 13:07 Velvet is offline Posalji email za Velvet Pregledaj poruke od Velvet Dodaj Velvet u listu prijatelja
znaru_dibidus
Gost


Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

ja ovde cekam da se iznogud izjasni, pa da se potpisem ispod njegovog razgovora jer ja i on smo ovo vec jednom dobro izpolemisali.

cekaj dok decko dodje....ima super stav

03-13-2003 13:27
Zuta Zuta is a Female
miss foruma '03




Poruka: 1115

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Hmmm....

___________________________________________________________________

    03-13-2003 13:29 Zuta is offline Posalji email za Zuta Pregledaj poruke od Zuta Dodaj Zuta u listu prijatelja
    znaru_dibidus
    Gost


    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    ti se zamislila

    a ovako ti ga je to otprilike bilo.....protiv osim u extremnim slucajevima kad je neka bolest u pitanju, te zivot majke. inace svako dijete ima svoju nafaku i odakle ta ista majka koja poduzima abortus ne zna da ce bas to njeno nerodjeno dijete biti veliki covjek. u svakom slucaju covjek.
    ne okrivljavam zene koje to urade, nisu mi u ocima nimalo manje, pokusavam da to gledam kao njihov izbor, njihovo breme, ne moje. svak ima svoje razloge.
    za mene razlozi kao financijski problemi te ovo te ono, ukoliko se ne radi o extrmenoj situaciji opstanka, ne igraju veliku ulogu. opet rekoh ne zna se koju sudbinu to dijete moze imati.
    kad dijete radja dijete, tinejdjerke koje zatrudne....i to moze biti extremna situacija ako je djevojcici 14 godina. sve je to relevantno i individualno, ali u jednoj prosjecnom scenariju kad dodje do trudnoce.......nisam za abortus. i kad na oko sve izgleda da ce dolazak tog dijeteta biti poteskoca za jednog ili oba roditelja.......mozda vrijedi taj rizik.....dok zivoti nisu u pitanju majke i dijeteta.....po meni vrijedi.
    ja bih i sa 14 rodila. radije to i boriti se kroz zivot kako znam i umijem, nego nositi taj grijeh na dusi ostatak pisljivog zivota jer bi onog momenta kad bih to uradila bio pisljiv dok sam ziva, a s bebom mozda bi mi samo neke godine zivota bile teske.

    nemojte me lozit s ovim temama......ja i bebe.....tik tak tik tak tik tak (bioloski sat)

    03-13-2003 13:59
    sarah sarah is a Female
    bice nesto od mene


    Poruka: 309
    Location: stvaram novi svijet ...

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    O moralnoj strani razloga zasto neko ne zeli dijete mozemo pricati satima, ali sve se to svodi na jedno - ako dijete iz bilo kojeg razloga nije zeljeno, nece imati ljubav i paznju roditelja a po meni je to gore nego sam cin abortusa.

    03-13-2003 14:44 sarah is offline Posalji email za sarah Pregledaj poruke od sarah Dodaj sarah u listu prijatelja
    Asja
    Ruzica



    Poruka: 337

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Opet kazem
    zlocin je u danasnje vrijeme ne zastititi se pa abortirati iz nekih osmih razloga. Sta dalje da kazem?

    03-13-2003 14:46 Asja is offline Posalji email za Asja Pregledaj poruke od Asja Dodaj Asja u listu prijatelja
    znaru_dibidus
    Gost


    za sarah Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    pa dobro

    ali sta ti mislis koliki je procenat majki koje to svjesno urade, a kasnije te placu, te se kaju, te neke zivotne traume imaju?

    nema toga je li......tako da je i ta ljubav koja se moze stvoriti onog momenta kad se osjeti prvo ritanje dijeteta ako nije ranije, a moze i pri porodu, moguca i u teoriji i u praksi.

    sve se svodi na humanost i ljudskost u sebi sto ti se te ljubavi tice. ko ne voli ljude, ko ne voli djecu, ko ne voli pogotovo svoje dijete..... je li to covjek uopste?

    o abortusima takvih koji nemaju ljubavi za dijete, necu ni da pricam. nisu vrijedni, vec su po meni toliki grijesnici da nisu vrijedni spomena

    broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane znaru_dibidus dana 03-13-2003 u 14:50.

    03-13-2003 14:49
    sarah sarah is a Female
    bice nesto od mene


    Poruka: 309
    Location: stvaram novi svijet ...

    RE: za sarah Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od znaru_dibidus:

      pa dobro

      ali sta ti mislis koliki je procenat majki koje to svjesno urade, a kasnije te placu, te se kaju, te neke zivotne traume imaju?

      nema toga je li......tako da je i ta ljubav koja se moze stvoriti onog momenta kad se osjeti prvo ritanje dijeteta ako nije ranije, a moze i pri porodu, moguca i u teoriji i u praksi.

      sve se svodi na humanost i ljudskost u sebi sto ti se te ljubavi tice. ko ne voli ljude, ko ne voli djecu, ko ne voli pogotovo svoje dijete..... je li to covjek uopste?

      o abortusima takvih koji nemaju ljubavi za dijete, necu ni da pricam. nisu vrijedni, vec su po meni toliki grijesnici da nisu vrijedni spomena


    mislim da svaka zena koja je abortirala (bilo iz zdravstvenih razloga, bilo iz nekog hira) kad - tad snosi posljedice tog cina.

    na zalost, znaru, ne proradi kod svakog majcinski instikt ... ili barem ne proradi na vrijeme. zbog prirode posla, susretala sam se sa raznim slucajevima napustene i maltretirane djece tako da mi je nekako lakse prihvatiti zlocin prema nerodjenom djetetu nego prema rodjenom.

    03-13-2003 15:10 sarah is offline Posalji email za sarah Pregledaj poruke od sarah Dodaj sarah u listu prijatelja
    nepoznata
    Gost


    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    ja cu biti kratka...nisam za abortus 21.gif 21.gif 21.gif

    03-13-2003 15:17
    Zadavalica Zadavalica is a Female
    bice nesto od mene




    Poruka: 1632
    Location: s dna kace

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Opravdano samo ako je iz zdravstvenih razloga

    ___________________________________________________________________
    ...ko ne pamti, iznova prozivljava...

    03-13-2003 15:33 Zadavalica is offline Posalji Email za Zadavalica Pregledaj poruke od Zadavalica Dodaj Zadavalica u listu prijatelja
    znaru_dibidus
    Gost


    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    ja samo pomislim sta bi bilo da je mene moja "odstranila"......iz bilo kojeg razloga

    a ja vako zlato, mamino i tatino, genijalce njihovo, sreca njihova, dzaba ti sve

    da postoje sanse 1 in milion da ja rodim neko fino bice i da nicije zdravlje nije u opasnosti pri tome, ma ja bih vjerovala da cu roditi to fino bice, a onima koji bi poklekli pri tom rizicnom omjeru samo bih rekla: kukavice!

    03-13-2003 15:58
    sarah sarah is a Female
    bice nesto od mene


    Poruka: 309
    Location: stvaram novi svijet ...

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    A ja imam jos 2.5 mjeseca do susreta sa svojom malenom curicom. Trudnoca mi je lagana, zaista uzivam u njoj i sad kad sam i iskusila tu jaku vezu sa jos nerodjenim djetetom to je samo ucvrstilo moje ubijedjenje da ja licno nikad ne bih mogla abortirati ...

    ali opet ... imam razumijevanja i za 'drugu stranu', svako ima svoje razloge zasto nesto zeli ili ne zeli, svako nosi svoju odgovornost.

    03-13-2003 16:39 sarah is offline Posalji email za sarah Pregledaj poruke od sarah Dodaj sarah u listu prijatelja
    znaru_dibidus
    Gost


    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    i ja sam rekla da imam razumjevanje, da ne osudjuem u principu nikoga jer ko sam ja da ikome sudim. mogu se druziti sa osobama koje su abortirale, nema frke, samo cu ih mozda poceti zaliti, to je jedini problem. ali svakom njegovo

    03-13-2003 16:46
    gpehar gpehar is a Male
    puter




    Poruka: 77
    Location: Metkoviæ-Hrvatska

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Ako vec pitate jesam li za legalizaciju abortusa definitivno cu reci da JESAM !!!
    Djecu ne da volim nego sam lud za njima i dosta posla nastojim bazirati na djeci,ali sam vidio i radio i sa napustenom djecom.Pa vas ja pitam zar nije veci GRIJEH roditi dijete i ostavit ga negdje i nemati mu sta dati da jede nego ga ne rodit.Uzmite u obzir da se AB moze uraditi unutar 2 mjeseca dok djete nije jos ozivilo,tj.dok mu srce nije pocelo kucat.Sam sam bio u situaciji da je voljenom bicu"kasnila"po 15-ak dana pa te to natjera dobro da pretamburas cijeli zivot.Sve planove bacis u vodu i sve ponovo.Zamislite to malo slatko bice gledati kako gladno place a nemas mu sta dat da jede.U vasim sadasnjim drzavama soc.status takve djece je drukcije rijesen ali ovdje nikako. 21.gif G.

    ___________________________________________________________________
    E,GOLEMO si se udala!!! 35.gif 33.gif 35.gif

    03-13-2003 19:04 gpehar is offline Posalji Email za gpehar Pregledaj poruke od gpehar Dodaj gpehar u listu prijatelja
    obrisana
    Gost


    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Imam isto misljenje kao pehar.
    Nista nema ljepse na svijetu od djece , ali ni vece tuge kad djeca pate onom svojom
    cistom malom dusom .
    Jeste da danas postoje razlicita sredstva zastite , ali je dobro da postoji mogucnost
    abortusa .

    03-13-2003 19:16
    Monija Monija is a Female
    puterica


    Poruka: 94

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    ni mrava ne bih zgazila (sto bi rekao nas narod) ali zasto donijeti djete na svijet ako nemas uslove i nisi spreman za njega?! ako ces ga ostaviti da se neko drugi brine za njega? -dakle nisam protiv abortion.

    svakom se moze desiti da dodje u nezgodnu situaciju, ali odluka po ovom pitanju ostaje cisto na

      osobama
    koje su involved.

    sto se mene tice, mislim da nemam nikakvo pravo da osudjujem odluke osoba koje se nadju u toj situaciji. nikada ne znas kako bi ti reagovao/la da se nadjes u toj istoj situaciji i uslovima.

    ___________________________________________________________________
    Prijateljstvo se ne bira, ono biva, ko zna zbog cega, kao ljubav. -Mesa Selimovic

    03-13-2003 19:29 Monija is offline Posalji Email za Monija Pregledaj poruke od Monija Dodaj Monija u listu prijatelja
    obrisan
    Gost


    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    DR Phil vodje

    TReba uzeti sve cinjenice i okolnosti koje su dovele do toga da jedan zena ostane u drugom stanju. Ne treba gledati samo zadnji cin abortusa nego i okolnosti koje su dovele do toga a i posljedice za bebu ukolko dodje na svijet.

    Ima dosta silovanja i ne rijetko se desi da zena ostane trudna i najcesce se desava da se zena odluci za abortus sto je sasvim normalno, jer treba prvo da prebrodi krizu samog cina silovanja i ne treba joj jos vise naotavarat obaveza na ledja.

    Isto tako se desava uglavnom kada kontracepcija zataji i zena ostane trudna. Obicno se radi abortus jer zena nije spremna radjati iz njoj dobro poznatih razloga inace ne bi ni koristila kontracepciju.

    Jos jednu veliku grupu abortusa zaboravljate a to je kod maloljetnika. U cistom neznaju a najcesce u nepromisljenosti desava se da mlade djevojke zatrudne. I tada se najcesce poteze za krajnjim sredstvom tj. abortusom iz raznoraznih razloga.

    Ne mali broj slucajeva se desava da se u "prevari" ostane u drugom stanju pa je i to jedan od razloga za obavljanje abortusa.

    da dalje ne nabrajam hiljadu i jedan razlog zbog kojeg zene potezu za abortusom npr upotreba medicine, narkotika i t d

    Poznato je da svaka zena ima urodjeno materinstvo i da svaka bar jednom u zivotu pozeli da ima djete. To je jednostavno urodjeni mehanizam koji se ne moze odstranit mada ima osoba koje govore da to ne zele sto se istrazivanjima na takvim osobama pokazalo da njihove izjave "za okolinu" nisu tacne.
    Da li je to moralno ili ne jos nije niko dokucio pa necemo ni mi a moje stanoviste je da zeni treba dozvoli mogucnost da sama procjeni da li zeli iznijeti trudnocu do kraja ili ne.


    Hvala na paznji i puno vas pozdravlja vas Phil

    03-13-2003 20:02
    Monija Monija is a Female
    puterica


    Poruka: 94

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    wow mr. Phill-ipe svaka chast! 02.gif 10.gif

    nekoliko stvari na koje bih voljela dati komentar. kada pricamo o "prevari" ili "neznanju"... izvinjavam se na izrazu...ali ako znas lec' sa nekim, trebao bi da znas dosta toga. trebao bi da znas posljedice. a puno toga dolazi od odgoja i discipline u kuci (po mom misljenju). 21.gif

    ne vjerujem u price kada (vecinom) zene/cure kazu, ma prevario me ili iskoristio me... moje misljenje je da te NIKO ne moze prevariti i iskoristiti ako ti to ne dozvolis. ili sto kazu ovde, It Takes Two to Tango!

    ali po samom pitanju aborcije...reci cu opet, mislim da ja nemam nikakvo pravo da osudjujem odluke drugih ljudi. covjek nikada ne zna kako bi on reagovao u istoj situaciji, dok te ta ista ne "strefi".

    ___________________________________________________________________
    Prijateljstvo se ne bira, ono biva, ko zna zbog cega, kao ljubav. -Mesa Selimovic

    03-13-2003 20:20 Monija is offline Posalji Email za Monija Pregledaj poruke od Monija Dodaj Monija u listu prijatelja
    Sona Sona is a Female
    gusterica




    Poruka: 80

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Abortus da, samo iz jednog razloga - svako ogranicenje mogucnosti izbora ne vodi nicemu dobrom.

    Odgovornoj osobi ne treba abortus da regulira novonastalo stanje u zivotu.

    Neodgovornoj osobi barem uskracuje sansu da na svijet donese zivot za koji se, kao ni za svoj, nije u stanju brinuti.

    03-13-2003 21:51 Sona is offline Posalji email za Sona Pregledaj poruke od Sona Dodaj Sona u listu prijatelja
    celmica celmica is a Female
    MOtordzija




    Poruka: 122
    Location: Sarajevo

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Abortus iz nekog hira iliti ga zeljom za lagodnim zzivotom (kako napisa Velvet) NE opravdam. Takvim sebicni osobama bih sudskim nalogom naredila da rodi jos 8 (osmoro) djece.
    S' druge strane u slucajevima silovonja, u slucajevima ugrozavanja zivota majke i u slucaju neke geneticke aberacije- opravdavam.

    Gpehar i Monija su napisali ono sto i ja mislim, pa da ne ponavljam.

    ___________________________________________________________________
    Ovdje ni lokum nije rahat!

    03-13-2003 22:27 celmica is offline Posalji Email za celmica Pregledaj poruke od celmica Dodaj celmica u listu prijatelja
    Stranica (4): [1] 2 3 4 sljedeca » nove poruke | aktuelne teme | forum
    Postavi novu temu Odgovori
    Go to:
    preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com