Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » ISTORIJA / POVIJEST » NACIJA i NAROD » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (5): « prethodna 1 [2] 3 4 5 sljedeca » Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
Indijanac Indijanac is a Male
bice nesto od mene




Poruka: 530
Location: Fuckin' Germany

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Liberty, hae se rahmetom dedinim zakuni da je ovo tvoj text ? 29.gif

___________________________________________________________________
Ko bi mogo opjevati redom
sve ljepote divnoga Mostara,
zar se èudiš srce što ga ljubim
sa ljubavlju sinovskoga žara?

05-06-2005 05:22 Indijanac is offline Posalji Email za Indijanac Pregledaj poruke od Indijanac Dodaj Indijanac u listu prijatelja
liberty liberty is a Male
brato




Poruka: 645
Location: Washington
pokretac teme Thread Started by liberty

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od Indijanac:

    Liberty, hae se rahmetom dedinim zakuni da je ovo tvoj text ? 29.gif


Douredjen sa moje strane......... a sto to tebe tangira ,jeli nesto neispravo????

___________________________________________________________________
Prosla recesija.

05-06-2005 05:32 liberty is offline Pregledaj poruke od liberty Dodaj liberty u listu prijatelja
Indijanac Indijanac is a Male
bice nesto od mene




Poruka: 530
Location: Fuckin' Germany

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Jok, meni smeta sto ne napishesh sta si to "douredio" i od koga je original.

O rijechi "douredio" cemo na casu jezika.

Sada je etika na tapetu.

DakleN, od koga si klepio text, aann ? 02.gif

___________________________________________________________________
Ko bi mogo opjevati redom
sve ljepote divnoga Mostara,
zar se èudiš srce što ga ljubim
sa ljubavlju sinovskoga žara?

05-06-2005 05:48 Indijanac is offline Posalji Email za Indijanac Pregledaj poruke od Indijanac Dodaj Indijanac u listu prijatelja
liberty liberty is a Male
brato




Poruka: 645
Location: Washington
pokretac teme Thread Started by liberty

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    http://www.mediaplan.ba/servis/servis05_ba.pdf


ETNONACIONALIZAM KAO NASA SUDBINA
Tragom kampanje za lokalne izbore u BiH.......by Dr. Dusan Babic

___________________________________________________________________
Prosla recesija.

05-06-2005 06:06 liberty is offline Pregledaj poruke od liberty Dodaj liberty u listu prijatelja
Indijanac Indijanac is a Male
bice nesto od mene




Poruka: 530
Location: Fuckin' Germany

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Tako brate, tako.

Bice nesto od tebe 10.gif

___________________________________________________________________
Ko bi mogo opjevati redom
sve ljepote divnoga Mostara,
zar se èudiš srce što ga ljubim
sa ljubavlju sinovskoga žara?

05-06-2005 07:13 Indijanac is offline Posalji Email za Indijanac Pregledaj poruke od Indijanac Dodaj Indijanac u listu prijatelja
liberty liberty is a Male
brato




Poruka: 645
Location: Washington
pokretac teme Thread Started by liberty

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

SVAKI PRIPADNIK BOSNJACKOG, SRPSKOG, HRVATSKOG ILI BILO KOJEG DRUGOG NARODA, KOJI IMA BOSANSKOHERCEGOVACKO DRZAVLJANSTVO, JE PRIPADNIK BOSANSKOHERCEGOVACKE, ili skraceno BOSANSKE NACIJE.

Naravno da ce bit nesto (moderator akobogda.. 19.gif ),pa to je jasno ko dan indi....... 19.gif

___________________________________________________________________
Prosla recesija.

05-06-2005 07:53 liberty is offline Pregledaj poruke od liberty Dodaj liberty u listu prijatelja
antiprotivan antiprotivan is a Male
moforaja




Poruka: 2825
Location: Norway

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Ta logika mi nekako ne shtima, Liberty... 14.gif

ja imam norvesko drzavljanstvo, ali u rubrici nacionalnost na pasosu stoji "Bosnia", znaci, drzavljanin Norveske, a po nacionalnosti "bosanac" (oni skracuju, tesko im izgovoriti rijec hercegovina)

___________________________________________________________________

    21.gif

    05-06-2005 10:27 antiprotivan is offline Pregledaj poruke od antiprotivan Dodaj antiprotivan u listu prijatelja
    Mokac Mokac is a Female
    opticka varka




    Poruka: 526
    Location: Velez MOSTAR

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od antiprotivan:

      Ta logika mi nekako ne shtima, Liberty... 14.gif

      ja imam norvesko drzavljanstvo, ali u rubrici nacionalnost na pasosu stoji "Bosnia", znaci, drzavljanin Norveske, a po nacionalnosti "bosanac" (oni skracuju, tesko im izgovoriti rijec hercegovina)


    meni u pasosu
    a mislim da je u svakom isto
    pitaju samo mjesto rodjenja

    i pise "Mostar (You) 04.gif

    ___________________________________________________________________
    Aquí se queda la clara,
    La entrañable transparencia
    De tu querida presencia,
    Comandante Che Guevara.

    05-06-2005 21:22 Mokac is offline Homepage of Mokac Pregledaj poruke od Mokac Dodaj Mokac u listu prijatelja
    M^M
    SexNepoznat



    Poruka: 443
    Location: Dusom: 43.22, 17.50, Tijelom: 42.37, 71.03

    RE: NACIJA i NAROD Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od liberty:

      ... JE PRIPADNIK BOSANSKOHERCEGOVACKE, ili skraceno BOSANSKE NACIJE.


    Liberty, skracenica od rijeci "Bosanskohercegovacko" nije "Bosansko" nego "BiH".

    Tako da nije skraceno "Bosanska nacija" nego je skraceno "BiH nacija" (izgovara se Be i Ha nacija 01.gif )...

    Haj dobro sto imas nove definicije, ali zasto i novi rijecnik bola?

    ___________________________________________________________________
    "...Niko na svijetu, provjerite, nema tako lijepo, pitomo, tepanje za svoj klub. U masi navijackih, divljih, ratobornih, zivotinjskih naziva, izmedju tigrova, lavova, svinja, pijetlova, zmajeva, grobara izdvaja se to pitomo RODJENI..."
    Senad Hadzifejzovic

    05-06-2005 21:40 M^M is offline Posalji Email za M^M Pregledaj poruke od M^M Dodaj M^M u listu prijatelja
    M^M
    SexNepoznat



    Poruka: 443
    Location: Dusom: 43.22, 17.50, Tijelom: 42.37, 71.03

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    A to sto pise "Bosnian" na pasosima - to je upravo greska nase glupe i neobrazovane vlade.

    Pravi izraz jeste (bio i ostao od davnina) Bosnian-Herzegovinian. To sto se nasla neka Shemsa iz Bilece da predstavlja nasu citavu naciju u ratu i preuzela na sebe odgovornost za prevod, to je nas problem... ali nemora znacit da je to ispravno ili nedaj Boze tacno.

    ___________________________________________________________________
    "...Niko na svijetu, provjerite, nema tako lijepo, pitomo, tepanje za svoj klub. U masi navijackih, divljih, ratobornih, zivotinjskih naziva, izmedju tigrova, lavova, svinja, pijetlova, zmajeva, grobara izdvaja se to pitomo RODJENI..."
    Senad Hadzifejzovic

    05-06-2005 21:42 M^M is offline Posalji Email za M^M Pregledaj poruke od M^M Dodaj M^M u listu prijatelja
    M^M
    SexNepoznat



    Poruka: 443
    Location: Dusom: 43.22, 17.50, Tijelom: 42.37, 71.03

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    I jos nesto... to sto tom nekom covjeku koji je ovaj (GLUPI) tekst napisao, stoji ono "DR" ispred imena - ne daje mu nikakav kredibilitet u ovom citavom argumentu.

    Taj covjek je ocigledno neki "nas" doktor dole...cim je mogao dobit PhD u necem, i ovakav rezon imat - cuj "bosanskohercegovacke" ili skraceno "bosanske" nacije 13.gif 13.gif 13.gif

    A dobra balvana majko draga. 04.gif 13.gif

    ___________________________________________________________________
    "...Niko na svijetu, provjerite, nema tako lijepo, pitomo, tepanje za svoj klub. U masi navijackih, divljih, ratobornih, zivotinjskih naziva, izmedju tigrova, lavova, svinja, pijetlova, zmajeva, grobara izdvaja se to pitomo RODJENI..."
    Senad Hadzifejzovic

    05-06-2005 21:45 M^M is offline Posalji Email za M^M Pregledaj poruke od M^M Dodaj M^M u listu prijatelja
    Mahalusa Mahalusa is a Female
    gusterica




    Poruka: 96
    Location: Mahala

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Ma crnci su ljudi

    ___________________________________________________________________
    I feel the rhythm, but I just don't know the dance!!

    05-07-2005 00:07 Mahalusa is offline Pregledaj poruke od Mahalusa Dodaj Mahalusa u listu prijatelja
    liberty liberty is a Male
    brato




    Poruka: 645
    Location: Washington
    pokretac teme Thread Started by liberty

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    M^M da ti nisi shino?

    ___________________________________________________________________
    Prosla recesija.

    05-07-2005 01:09 liberty is offline Pregledaj poruke od liberty Dodaj liberty u listu prijatelja
    liberty liberty is a Male
    brato




    Poruka: 645
    Location: Washington
    pokretac teme Thread Started by liberty

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od antiprotivan:

      Ta logika mi nekako ne shtima, Liberty... 14.gif

      ja imam norvesko drzavljanstvo, ali u rubrici nacionalnost na pasosu stoji "Bosnia", znaci, drzavljanin Norveske, a po nacionalnosti "bosanac" (oni skracuju, tesko im izgovoriti rijec hercegovina)


    Odi tamo u office nek isparave pogresku.. 01.gif

    ___________________________________________________________________
    Prosla recesija.

    05-07-2005 03:15 liberty is offline Pregledaj poruke od liberty Dodaj liberty u listu prijatelja
    Rondo Rondo is a Male
    stalni dopisnik


    Poruka: 1085

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od antiprotivan:

      Ta logika mi nekako ne shtima, Liberty... 14.gif

      ja imam norvesko drzavljanstvo, ali u rubrici nacionalnost na pasosu stoji "Bosnia", znaci, drzavljanin Norveske, a po nacionalnosti "bosanac" (oni skracuju, tesko im izgovoriti rijec hercegovina)


    Svasta!!!
    I ja imam svedski pasos, pa mi u pasosu pise nationality swedish..
    Pise mi i mjesto rodjenja Mostar Bosnien-Hercegovina.
    Haj ti to opet provjeri, jer cisto sumnjam da se drzavljani jedne zemlje kao sto je Norge dijele po etnicitetu. Po tvom bi onda trebalo da onim laponcima pise nacionalnost "Same"
    Ni u BiH pasosu nigdje ne pise jeli neko Srbin, Hrvat ili Bosnjak nego samo kaze da je drrzavljanin BiH. A druga je stvar sada sto se jos pojam nacionalne drzave ukorjenio u u tim administrativno pravnim poslovima. Pa se jos uvijek pojam drzavljanstva i nacionalnosti poistovjecuje, jer su mnoge stvari definisane prije nastanka pojma multi nacionalna drzava. Cak su i Ameri rekli One Nation a niko ti ne brani da budes sta hoces u toj naciji. Kod nas to jos nije definisano kako treba...

    Liberty, hajde da ti malo olaksam sa jednom definicijom: Narod prerasta u naciju kada narod dobije svoje legalne predstavnike u zakonodavnom tijelu..
    A tematiku je najvise obradio prof. Will Kymlicka sa univerziteta u Ottawi koji je napisao par dijela o visenacionalnim drustvima, pravima i definicijama...

    05-07-2005 20:02 Rondo is offline Posalji email za Rondo Pregledaj poruke od Rondo Dodaj Rondo u listu prijatelja
    antiprotivan antiprotivan is a Male
    moforaja




    Poruka: 2825
    Location: Norway

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Provjerio sam svoj pasos, i izvinjavam se, tamo pise nacionalnost "norwegian", ali sam bio ubijedjen da je pisalo "bosnisk"... znaci, moja greska..

    Medjutim, nazvao sam par prijatelja, da i oni provjere, i kod njih pise nacionalnost "bosnisk", sto znaci da sam ipak bio (donekle) u pravu.

    U razgovoru sam saznao da je najvjerovatnije do toga doslo prilikom ispunjavanja formulara za vadjenje pasosa, gdje su ljudi u rubriku "nacionalnost" upisivali razlicite stvari, a ovi samo prepisali, a sto onda znaci da ni ovima ovdje nije skroz jasan pojam nacionalnosti...?!?

    Prelistao sam jednu knjigu, norvesku, za studente, zove se "kulturne razlike u praksi", od profesora Thomas Hylland Eriksena i Torunn Arntsen Sørheim, gdje postoji definicija nacije.

    Prevest cu jedan odlomak...

      "Da li je covjek pripadnik jedne nacije ako je rodjen u toj zemlji ?
      Sa jedne strane, ako se posmatra
        teritorijalno
      , on jeste pripadnik te nacije. U zemljama kao stu su USA ili Francuska, covjek je automatski drzavljanin, i formalno gledano pripadnik nacije, ako je tamo rodjen.
      Sa druge strane,
        etnicke
      , covjek moze biti pripadnik nacije samo ako su to i njegovi roditelji."


    Po ovome, svaka drzava odredjuje svoja pravila, pa moze onda i ovako i onako.

    Da li neko moze da citira ustav BiH, gdje je pojam nacije i naroda objasnjen, odnosno, da li je to uopste pomenuto u ustavu ?!?

    ___________________________________________________________________

      21.gif

      05-07-2005 20:57 antiprotivan is offline Pregledaj poruke od antiprotivan Dodaj antiprotivan u listu prijatelja
      liberty liberty is a Male
      brato




      Poruka: 645
      Location: Washington
      pokretac teme Thread Started by liberty

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      USTAV BOSNE I HERCEGOVINE


      PREAMBULA
      na temelju postivanja ljudskog dostojanstva, slobode i jednakosti,

      opredjeljeni za mir, pravednost, snosljivost i pomirbu,

      uvjereni da demokratske ustanove vlasti i posteni postupci najbolje uspostavljaju miroljubive odnose unutar pluralistickog drustva,

      u zelji za promicanjem opce dobrobiti i gospodarskog rasta zastitom privatne imovine i promicanjem trzisnog gospodarstva,

      vodjeni ciljevima i nacelima Povelje Ujedinjenih naroda,

      opredijeljeni za suverenitet, teritorijalnu cjelovitost i politicku neovisnost Bosne i Hercegovine u skladu s medjunarodnim pravom,

      odlucni da osiguraju puno postivanje medjunarodnog humanitarnog prava,

      nadahnuti Univerzalnom poveljom o ljudskim pravima, medjunarodnim ugovorima o gradjanskim i politickim te ekonomskim, socijalnim i kulturnim pravima, kao i Deklaracijom o pravima osoba koje pripadaju nacionalnim ili etnickim, vjerskim i jezicnim manjinama, te drugim instrumentima o ljudskim pravima,

      pozivajuci se na Temeljna nacela dogovorena u Zenevi 8. rujna 1995, te u New Yorku 26. rujna 1995.

      Bosnjaci, Hrvati i Srbi, kao konstitutivni narodi (zajedno s ostalima), te gradjani Bosne i Hercegovine ovime odredjuju da Ustav Bosne i Hercegovine bude:

      Clanak 1. Bosna i Hercegovina
      (1) Kontinuitet. Republika Bosna i Herzegovina, cije ce sluzbeno ime od sada biti "Bosna i Hercegovina", nastavlja svoje pravno postojanje prema medjunarodnom pravu kao drzava, uz prilagodbu njezina unutarnjeg ustroja prema ovdje sadrzanim odredbama te unutar njezinih medjunarodno priznatih granica. Ona ostaje clanica Ujedinjenih naroda te kao Bosna i Hercegovina moze zadrzati ili zatraziti clanstvo u organizacijama u sklopu sustava Ujedinjenih naroda i drugim medjunarodnim organizacijama.

      (2) Demokratska nacela. Bosna i Hercegovina demokratska je drzava koja funkcionira na nacelima pravne drzave te ima slobodne i demokratske izbore.

      (3) Sastav. Bosna i Hercegovina sastoji se od dva entiteta, Federacije Bosne i Hercegovine i Republike Srpske (u daljnjem tekstu "entiteti").

      (4) Kretanje roba, usluga, kapitala i ljudi. Kretanje po cijeloj Bosni i Hercegovini slobodno je. Bosna i Hercegovina i entiteti nece ometati punu slobodu kretanja za osobe, robu, usluge i kapital u cijeloj Bosni i Hercegovini. Niti jedan od entiteta nece uspostavljati kontrole na granicnim crtama izmedju entiteta.

      (5) Glavni grad. Glavni grad Bosne i Hercegovine je Sarajevo.

      (6) Znakovlje. Bosna i Hercegovina imat ce znakovlje kakvo utvrdi njezina Parlamentarna skupstina te potvrdi Predsjednistvo.

      (7) Drzavljanstvo. Postoji drzavljanstvo Bosne i Hercegovine koje ce regulirati Parlamentarna skupstina, te drzavljanstvo svakog od entiteta koje ce regulirati svaki od entiteta, pod uvjetom:

      (a) da su svi drzavljani bilo kojega od entiteta time i drzavljani Bosne i Hercegovine.
      (b) da se nijednoj osobi ne uskrati drzavljanstvo Bosne i Hercegovine ili nekog od entiteta na proizvoljan nacin ili pak tako da ostane bez drzavljanstva. Ni jednoj osobi nece se uskratiti drzavljanstvo Bosne i Hercegovine ili nekog od entiteta na osnovi spola, rasne pripadnosti, boje koze, jezika, vjere, politickog ili drugog misljenja, nacionalnog ili socijalnog podrijetla, pripadnosti nacionalnoj manjini, vlasnistva, rodjenja ili drugog statusa.
      (c) Sve osobe koje su bile drzavljani Republike Bosne i Hercegovine neposredno prije stupanja na snagu ovoga Ustava drzavljani su Bosne i Hercegovine. Drzavljanstvo osoba koje su naturalizirane nakon 6. travnja 1992. a prije stupanja na snagu ovoga Ustava regulirat ce Parlamentarna skupstina.
      (d) Drzavljani Bosne i Hercegovine mogu imati i drzavljanstvo druge drzave, pod uvjetom da o tome postoji bilateralni sporazum, odobren od strane Parlamentarne skupstine u skladu s Clankom 4.(4)(d), izmedju Bosne i Hercegovine i odnosne drzave. Osobe s dvojnim drzavljanstvom mogu glasovati u Bosni i Hercegovini i entitetima samo ako im je prebivaliste u Bosni i Hercegovini.
      (e) Drzavljanin Bosne i Hercegovine u inozemstvu uziva zastitu Bosne i Hercegovine. Svaki od entiteta moze izdavati putovnice Bosne i Hercegovine svojim drzavljanima onako kako to utvrdi Parlamentarna skupstina. Bosna i Hercegovina moze izdati putovnice drzavljanima kojima nisu izdane putovnice od strane nekog od entiteta. Postojat ce sredisnja evidencija svih putovnica koje izdaju entiteti i Bosna i Hercegovina.

      ___________________________________________________________________
      Prosla recesija.

      05-12-2005 08:19 liberty is offline Pregledaj poruke od liberty Dodaj liberty u listu prijatelja
      antiprotivan antiprotivan is a Male
      moforaja




      Poruka: 2825
      Location: Norway

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          citat od liberty:

        USTAV BOSNE I HERCEGOVINE


        PREAMBULA
        na temelju postivanja ljudskog dostojanstva, slobode i jednakosti,

        opredjeljeni za mir, pravednost, snosljivost i pomirbu,

        uvjereni da demokratske ustanove vlasti i posteni postupci najbolje uspostavljaju miroljubive odnose unutar pluralistickog drustva,

          promicanjem opce dobrobiti i gospodarskog rasta
        ,

        vodjeni ciljevima i nacelima Povelje Ujedinjenih naroda,

        opredijeljeni za suverenitet, teritorijalnu cjelovitost i politicku neovisnost Bosne i Hercegovine u skladu s medjunarodnim pravom,

        odlucni da osiguraju puno postivanje medjunarodnog humanitarnog prava,

        nadahnuti Univerzalnom poveljom o ljudskim pravima, medjunarodnim ugovorima o gradjanskim i politickim te ekonomskim, socijalnim i kulturnim pravima, kao i Deklaracijom o pravima osoba koje pripadaju nacionalnim ili etnickim, vjerskim i jezicnim manjinama, te drugim instrumentima o ljudskim pravima,

        pozivajuci se na Temeljna nacela dogovorena u Zenevi 8. rujna 1995, te u New Yorku 26. rujna 1995.

          Bosnjaci, Hrvati i Srbi, kao konstitutivni narodi (zajedno s ostalima), te gradjani Bosne i Hercegovine ovime odredjuju da Ustav Bosne i Hercegovine bude:


        Clanak 1. Bosna i Hercegovina
        (1) Kontinuitet. Republika Bosna i Herzegovina, cije ce sluzbeno ime od sada biti "Bosna i Hercegovina", nastavlja svoje pravno postojanje prema medjunarodnom pravu kao drzava, uz prilagodbu njezina unutarnjeg ustroja prema ovdje sadrzanim odredbama te unutar njezinih medjunarodno priznatih granica. Ona ostaje clanica Ujedinjenih naroda te kao Bosna i Hercegovina moze zadrzati ili zatraziti clanstvo u organizacijama u sklopu sustava Ujedinjenih naroda i drugim medjunarodnim organizacijama.

        (2) Demokratska nacela. Bosna i Hercegovina demokratska je drzava koja funkcionira na nacelima pravne drzave te ima slobodne i demokratske izbore.

        (3) Sastav. Bosna i Hercegovina sastoji se od dva entiteta, Federacije Bosne i Hercegovine i Republike Srpske (u daljnjem tekstu "entiteti").

        (4) Kretanje roba, usluga, kapitala i ljudi. Kretanje po cijeloj Bosni i Hercegovini slobodno je. Bosna i Hercegovina i entiteti nece ometati punu slobodu kretanja za osobe, robu, usluge i kapital u cijeloj Bosni i Hercegovini. Niti jedan od entiteta nece uspostavljati kontrole na granicnim crtama izmedju entiteta.

        (5) Glavni grad. Glavni grad Bosne i Hercegovine je Sarajevo.

        (6)
          Znakovlje
        . Bosna i Hercegovina imat ce znakovlje kakvo utvrdi njezina Parlamentarna skupstina te potvrdi Predsjednistvo.

        (7) Drzavljanstvo. Postoji drzavljanstvo Bosne i Hercegovine koje ce regulirati Parlamentarna skupstina, te drzavljanstvo svakog od entiteta koje ce regulirati svaki od entiteta, pod uvjetom:

        (a) da su svi drzavljani bilo kojega od entiteta time i drzavljani Bosne i Hercegovine.
        (b) da se nijednoj osobi ne uskrati drzavljanstvo Bosne i Hercegovine ili nekog od entiteta na proizvoljan nacin ili pak tako da ostane bez drzavljanstva. Ni jednoj osobi nece se uskratiti drzavljanstvo Bosne i Hercegovine ili nekog od entiteta na osnovi spola, rasne pripadnosti, boje koze, jezika, vjere, politickog ili drugog misljenja, nacionalnog ili socijalnog podrijetla, pripadnosti nacionalnoj manjini, vlasnistva, rodjenja ili drugog statusa.
        (c) Sve osobe koje su bile drzavljani Republike Bosne i Hercegovine neposredno prije stupanja na snagu ovoga Ustava drzavljani su Bosne i Hercegovine. Drzavljanstvo osoba koje su naturalizirane nakon 6. travnja 1992. a prije stupanja na snagu ovoga Ustava regulirat ce Parlamentarna skupstina.
        (d) Drzavljani Bosne i Hercegovine mogu imati i drzavljanstvo druge drzave, pod uvjetom da o tome postoji bilateralni sporazum, odobren od strane Parlamentarne skupstine u skladu s Clankom 4.(4)(d), izmedju Bosne i Hercegovine i odnosne drzave. Osobe s dvojnim drzavljanstvom mogu
          glasovati
        u Bosni i Hercegovini i entitetima samo ako im je prebivaliste u Bosni i Hercegovini.
        (e) Drzavljanin Bosne i Hercegovine u
          inozemstvu
        uziva zastitu Bosne i Hercegovine. Svaki od entiteta moze izdavati putovnice Bosne i Hercegovine svojim drzavljanima onako kako to utvrdi Parlamentarna skupstina. Bosna i Hercegovina moze izdati
          putovnice
        drzavljanima kojima nisu izdane putovnice od strane nekog od entiteta. Postojat ce sredisnja evidencija svih putovnica koje izdaju entiteti i Bosna i Hercegovina.



      I ovo je iz ustava BiH ? A ja sam mislio da se i dalje zove republika, ali eto nije... ?!?

      Ko da su ga u Hrvatskoj stampali ?!? (vidi ono podebljano)

      Evo citiram i ovo:

        Bosnjaci, Hrvati i Srbi, kao konstitutivni narodi (zajedno s ostalima), te gradjani Bosne i Hercegovine ovime odredjuju da Ustav Bosne i Hercegovine bude:


      sve fino krasno, znaci, bosnjaci, srbi, hrvati i ostali, te gradjani BiH ?!?

      Nije mi jasno ko su "gradjani BiH" ?!? i kakvi srbi i hrvati ??

      Srbi zive u srbiji, a hrvati u hrvatskoj, sta ce oni odredjivati ustav BiH ???


      P.S.
      zaboravih se zahvaliti..

      Hvala Liberty, na trudu ! 10.gif

      ___________________________________________________________________

        21.gif

        broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane antiprotivan dana 05-12-2005 u 10:33.

        05-12-2005 10:32 antiprotivan is offline Pregledaj poruke od antiprotivan Dodaj antiprotivan u listu prijatelja
        liberty liberty is a Male
        brato




        Poruka: 645
        Location: Washington
        pokretac teme Thread Started by liberty

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        Da obnovimo gradivo.....
        1992. godine je Republica BiH od strane svjetskih institucija priznata samo JEDNA nacija, a to je bosanskohercegovacka nacija (skraceno cesto, teoretski netacno ali prakticno, bosanska ili bosnien). A jednu naciju cine svi stanovnici jedne republike. Dakle, u Republici Francuskoj, svi su stanovnici nacionalno Francuzi, tako da na internacionalnom nivou nije primarno, a uglavnom niti bitno (izuzev posebnih istrazivanja) da li je jedan FRancuz ujedno i etnciki (pripadnik naroda) Alzasanin, Flamanac, Grk, Albanac, Arapin, Turcin, Korzikanac, itd. itd. ... vazno je da je taj stanovnik nacionalno Francuz, ima francusku ¨domovnicu i putovnicu¨.

        ___________________________________________________________________
        Prosla recesija.

        broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane liberty dana 09-23-2005 u 06:42.

        09-23-2005 06:33 liberty is offline Pregledaj poruke od liberty Dodaj liberty u listu prijatelja
        Indijanac Indijanac is a Male
        bice nesto od mene




        Poruka: 530
        Location: Fuckin' Germany

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        Ja, ja, dok ne pocne frka.

        A onda brzo pocne prebrojavanje.

        Pogledaj sta je bilo sa ljudima islamske vjeroispovjesti kad udarise oni aviJoni u NY ?

        ILi sta je bilo sa onima U Holandiji ?

        A svi imali korektne pasose 29.gif

        Jedna je stvar sto bi vecina zapadnih (a ne samo zapadnih) drzava da asimilira pa je pojam drzavljanstva izjednacila sa pojmom nacije.

        A druga je stvar sto te etnicke grupe "svete" i stvaraju "geta" u kojima vlada izvornma nacionalna "subkultura" (Ovo "subkultura" ne da vrijednuje nego da pokaze da je kultura useljenika u tim zemljama u podredjenom polozaju u odnosu na kulturu domacina).

        I tako, uvijek bidne selo veselo.

        Ali Drzavljanstvo definitivno nije isto sto i nacionalnost.

        Ovo prvo se moze mijenjati razlicitim papirima i pasosima, ovo drugo ne.

        Cak se i pripadnost jednoj religiji moze promijeniti, ali pripadnost jednoj naciji ne.

        Ili u sazetoj formi (za Libertya)

        Dzaba ti svi papiri svapski, ti si nas 02.gif

        ___________________________________________________________________
        Ko bi mogo opjevati redom
        sve ljepote divnoga Mostara,
        zar se èudiš srce što ga ljubim
        sa ljubavlju sinovskoga žara?

        09-23-2005 09:12 Indijanac is offline Posalji Email za Indijanac Pregledaj poruke od Indijanac Dodaj Indijanac u listu prijatelja
        Stranica (5): « prethodna 1 [2] 3 4 5 sljedeca » nove poruke | aktuelne teme | forum
        Postavi novu temu Odgovori
        Go to:
        preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com