Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » TRADICIJE MOSTARA » KUHINJA » Otrovne-jestive gljive, recepti » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
liberty liberty is a Male
brato




Poruka: 645
Location: Washington

Otrovne gljive Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

10 GLJIVARSKIH ZAPOVIJEDI


1.Ne beri i ne jedi gljive koje sasvim sigurno ne poznaješ.

2.Ne nosi gljive u zatvorenim torbama, naprtnjaèama, kantama, PVC vreæicama i slièno. U obzir dolaze samo pletene ili prozraène košare.


3.Ne jedi sumnjive primjerke gljiva: premlade, prestare, promoèene, sitne, smrdljive, gorke, ljute.

4.Ne jedi gljive koje si dobio od "dobrog" samoukog poznavaoca gljiva.


5.Ne miješaj u košari jestive sa sumnjivim ili otrovnim gljivama.

6.Nema ni jednog opæeg pravila kojim bi otrovnu gljivu razluèili od jestive. Nisu jestive sve gljive koje rastu na panju, niti sve one koje jedu razne životinje, niti sve one koje ne mijenjaju boju mesa. Beri samo ono što dobro poznaješ.


7.Jela od gljiva pripremi odmah nakon branja, eventualno drugi dan ili gljive odmah oèisti pa ih konzerviraj. Ne podgrijavaj jela od gljiva i ne drži gljive sirove ili pripremljene u hladnjaku. Ne jedi gljive u velikim kolièinama, jer su veæinom teško probavljive.


8.Svaku gljivu koju ubereš, još jednom kod kuæe na miru pregledaj, konzultiraj struènu literaturu i ako nisi siguran pitaj struènjaka za gljive. Ne eksperimentiraj na sebi i svojim bližnjima s jestivošæu sumnjive i nedovoljno poznate gljive.


9.Pravi poznavalac i ljubitelj gljiva se postaje polako, istrajnim prouèavanjem literature, razmjenom iskustava meðu gljivarima, pohaðanjem predavanja o gljivama i izložbama gljiva u organizaciji struènih gljivarskih udruženja.


10.Ne smetni nikad s uma da je «OPREZ MAJKA MUDROSTI»

Ako ima netko da se bavi sa skupljanjem i spravljanjem nek napise sta.....

___________________________________________________________________
Prosla recesija.

04-08-2005 18:10 liberty is offline Pregledaj poruke od liberty Dodaj liberty u listu prijatelja
Tekija Tekija is a Female
seka




Poruka: 584

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Ja uvjek uzmem one u konzervi 27.gif
Sto je sigurno 07.gif

04-08-2005 18:16 Tekija is offline Homepage of Tekija Pregledaj poruke od Tekija Dodaj Tekija u listu prijatelja
Aleksandra Aleksandra is a Female
moforaja




Poruka: 10252
Location: Mostar

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    www.gljive.com
10.gif

___________________________________________________________________






          04-08-2005 23:31 Aleksandra is offline Posalji Email za Aleksandra Pregledaj poruke od Aleksandra Dodaj Aleksandra u listu prijatelja
          nidze veze nidze veze is a Female
          miss foruma '05


          Poruka: 4765
          Location: na stolu

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          imam dosta ..bar ja mislim dosta iskustva s gljivama i kao djete sam ih dosta nabrala ( kad bi bila u nene u Rudom ili u tetke Visegradu)

          znam raspoznavati vrganj, lisicarku, smrcak, sampinjon, mljiecnicu, rujnicu..i jednu koje se sad nemogu sjetit tacnog nazivca ali mi smo ih zvali ' pjevci'

          najdraze bi mi bilo...majka ( nena) imala onaj starinski sporet na drva ( fijaker)

          pa mlijecnice, rujnice i pjevce..samo ocistim , operem i izvrnem na platu sporeta i poslolim

          unutar njih bi se skupio neki sok koji bi imao poseban okus.popit to i pojesti ih kad se ispecu

          samo mlijecnice ako ne ispeces da valja ljute su..pravo peckaju

          vrganj isto moze se tako peci..ali je n ljepsi kad ga na zar direk stavis ili u tepsiju s krompirima i samo soli

          jesenas sam donosila sebi nesto malo ali nije to tao kao sa plete onog sporeta


          ja inace obozavam gljive


          ja...bez obzira koliko mislite da ste sigurni u gljive koje kupite( kupljene svjeze, na pijaci ili negdje) ipak ih mozete provjerit jednom sitnicom

          potopite ih na neki 15 min i ako imalo voda plavi ..bacajte 10.gif

          ___________________________________________________________________

            Ljudi su, opcenito,
            nalik na pse koji pocnu lajati
            cim izdaleka zacuju
            lajanje drugih pasa.

          04-08-2005 23:36 nidze veze is offline Posalji email za nidze veze Pregledaj poruke od nidze veze Dodaj nidze veze u listu prijatelja
          liberty liberty is a Male
          brato




          Poruka: 645
          Location: Washington
          pokretac teme Thread Started by liberty

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice



          Muhara je jedna od najotrovnijih..~83~

          ___________________________________________________________________
          Prosla recesija.

          broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane liberty dana 04-09-2005 u 02:07.

          04-09-2005 02:02 liberty is offline Pregledaj poruke od liberty Dodaj liberty u listu prijatelja
          GARAVUSA GARAVUSA is a Female
          Misiica ljeta 07




          Poruka: 8664
          Location: Holland

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          fala bogu pa ih nevolim

          ___________________________________________________________________

            NIJE LAKO BITI JA ! ! !

          04-09-2005 02:45 GARAVUSA is offline Pregledaj poruke od GARAVUSA Dodaj GARAVUSA u listu prijatelja
          pasha pasha is a Male
          Super Moderator




          Poruka: 9503
          Location: uh jebo te

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          isao danas u setnju sumom i sretnem neke gljivare pa i sam krenem traziti i brati
          evo nasao ovu temu
          reko neko ima vise iskustva pa daj da podijelimo
          ja nista ne znam o tome a ubrao sam neku sortu koju su mi ovi pokazali

          ___________________________________________________________________

            neki naprave radost gdje god odu, neki kad god odu.
          Oscar Wilde

          08-21-2011 16:43 pasha is offline Posalji Email za pasha Pregledaj poruke od pasha Dodaj pasha u listu prijatelja
          djemila djemila is a Female
          Naj-Moder 2008




          Poruka: 11491
          Location: Mostar

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          Majketi ne jedi dok ne budes siguran 29.gif

          ___________________________________________________________________
          Nije znanje Znanje znati....vec je znanje Znanje dati...

          08-21-2011 18:21 djemila is offline Pregledaj poruke od djemila Dodaj djemila u listu prijatelja
          Sarajlija ba Sarajlija ba is a Male
          moforaja




          Poruka: 5978
          Location: U podrumu

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          ..neam pojma o gljivama...al ako te sutra ne bude ovde...onda znam kakve su bile....! 13.gif 13.gif

          ___________________________________________________________________
          Moj Mostare ko ti lomi grane,
          ko zavadi mostarske jarane,
          ko to tebi istoriju piše,
          ko to želi da te nejma više.

          08-21-2011 18:48 Sarajlija ba is offline Posalji Email za Sarajlija ba Pregledaj poruke od Sarajlija ba Dodaj Sarajlija ba u listu prijatelja
          djemila djemila is a Female
          Naj-Moder 2008




          Poruka: 11491
          Location: Mostar

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          jezik pregrizo Sarajlija 07.gif

          ___________________________________________________________________
          Nije znanje Znanje znati....vec je znanje Znanje dati...

          08-21-2011 19:33 djemila is offline Pregledaj poruke od djemila Dodaj djemila u listu prijatelja
          pasha pasha is a Male
          Super Moderator




          Poruka: 9503
          Location: uh jebo te

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          a ako me bude pa krenem redom ujedati onda su bile "ludare" 13.gif 13.gif 13.gif 13.gif 13.gif 13.gif
          a jok bola djemka nema od ovoga nista ako se pozelim gljiva ima u prodavnicu i kupiti 01.gif

          ___________________________________________________________________

            neki naprave radost gdje god odu, neki kad god odu.
          Oscar Wilde

          08-21-2011 19:52 pasha is offline Posalji Email za pasha Pregledaj poruke od pasha Dodaj pasha u listu prijatelja
          tulpe tulpe is a Female
          wicked


          Poruka: 3040

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          Bas me podsjeti, pasha, mogle su mi propasti... Imas naci na internetu sve gljive koje su otrovne. Mislim, ako ima u dnevnim novinama ima i na internetu sigurno. Imam negdje taj isjecak, ali ne znam gdje. Bolje ti potrazi 33.gif

          08-21-2011 22:41 tulpe is offline Pregledaj poruke od tulpe Dodaj tulpe u listu prijatelja
          nove poruke | aktuelne teme | forum
          Postavi novu temu Odgovori
          Go to:
          preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com