Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » ISTORIJA / POVIJEST » Stechci » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
liberty liberty is a Male
brato




Poruka: 645
Location: Washington

Stechci Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Danas u Bosni i Hercegovini postoji 1300 grobalja sa stechcima (od toga u Hercegovini ih je oko 400), dok ih je jos oko 150 u Dalmaciji. Ukupan broj saèuvanih stechaka na prostoru eks Jugoslavije je preko 60 000.

Evo neki primjera:
1094.

Se znamenje Kneza Nenca, Velikoga Kneza Bosanskoga, a postavi je sin njegov Knez Muven, s`Bozijom pomocju i svojih vjernih, a s` inonom nijednom inom pomocju, nego on sam. Ti, koji procitas moj kam, mozda si hodio do zvijezda. I vratio se, jer tami neima nista, do ponovo ti sam. Clovjek mojze vidjeti ono tsto nije vidio, tcuti ono sto nije tcuo, okusti ono sto nije otkusio, bit tami gdji nije bio, al` uvijek i svagdi samo sebe moze najti, ili ne najti. I mnogo ot moje ruke na zemji bi, a ni ot mene niko ne bi mrtav i ubit. I da ostavih kosti u tujini, i tad bih samo Bosnu sanjo. Clovjece, tako da niesi proklet, ne tikaj u me. Legoh 1094 ljeta, kad bjese susa, pa u nebu ne bjese ni jedne suze za me.

1135.

A se lezi Sulduk a usice kam otac. Boze, mir daj snu duse njegove, a Ti i ja poravnajmo ratcune. Vas ste Troje u jednome, a ja sam sada sam, ali i sam ne bojim se Vas Troice. Ako je nepravda Bozija Volja tada je moja sudba biti protiv Boga. Clovekov sine ne privali ovi kam sina mojega on je spomen, i nek takav i ostane, Bozije greske. Za mir moje duse ne pitaj ona svoje smirenje vise ne moze nac ni na ovom ni na onom svjetu. 1135. ljeto.

1165.

A se lezi Milac Povrzen od Gornjih strana na svojini na plemenitoj v Bosni. Kad proletje dojde po tko zna koji put i moje bi pomahnitale kostji negdi isle za mirisom nekih starih, tajnih i tujdih jubavi. A i zivot mi takav bje. U snovima bjeh ko planina, u mislima vitez, a u zivotu paz. Ne prevrni moga kama, mogao bi vidjeti kako tces izgledati i ti. Dvadestog dana veljace 1165. godine Gospodnje.

1167.

A se lezi Didodrag Gojak, na svojini, na plemenitoj u Zahumlju. Zasto me mati rodi? Jer, ovdi ima vislje laznog suncevog zlata no snova, vislje vjetra no dobrih rijeci, vislje praznine no ljubavi, vislje lazi no istine, vislje uzimanja no davanja. Jer, dani ovdi nisu ispunjeni vrimenom vetc morom, notci nisu zdjele pune slatkih sanja vetc burad puna gortcine. Zasto me mati ti rodi? Da budnem zedan, da budnem gladan, umoran, tujzan, . . . . i da me ti vode napojis, sirom i hljebom nahranis, cistom posteljom odmoris, osmijehom razveselis. O mati, sve bi to bilo isto, a potpuno drugatcije, da to hotce da uradi Kosara. Al` ona to netce. Hotce, al` drugomu. A ja hotcu samo nju. I zbog toga zgiboh. Al`, mati, nije to bilo zalud. Jer, kad ona budne i stara i ruzna i zla, i kad se za njom, mati, nitko ne budne okretao, a onaj njen Juroje je iz kutce istjera, i kad ne budne imala ni gdje ni kud, tad ce se mene mlada sjetiti, mene i moje ljubavi. Al` ja tad, mati, iz neba nejcu doc. Ozgo tcu sve to samo glidati. Zbog tog zmreh majko mlad. Al` zbog toga budutceg trena, vridlo me i rodit. Ti putnice, koji moju patnju sada znas, ne privali mi biljega, a privalis li ga Bog ti jos terzi na tvoje tijelo stavio.
1167 godne, kad bjehu pune vlkova sume

1174.

A sej je kam od Trtise. Zivjeh mirno, Boga molec i zla ne mislec. Ovden, gdi mi je kam, ubi me grom. Zasto Boze? Da su klete i proklete ruke koje bi ovo preturile dok odgovor ne dobijem. 1174 godne po Gospodu nasem.

1174.

. . . a kada kisi ti ne mores, a ja mohgu da razjumim kakvo je to i kolko je to razotcarenje za oblak kadar postane voda. 1174. ljeta po Gospodu, ako se ne zbunih v brojenju

1183.

A se lezi Hval Radohtic s Tanorova. Davno sam ti lehgo i duhgo ti mi je lehzati. Molju vas ne popirajte me nogami bratjo i neviste. Ne nastupajte na me, nehmojte mi kostji pretresti. Cijeli zivot dadoh drugima, Bogu, knezu Nespinu, mojoj gospoji Vukavi i mojimi dobrimi. Sad hotju da bujdem na svojoj na plemenitoj bastini sa sobom malo sam. Klet i proklet tko tce kreti u me. Tretji dan druge sedmice rujna 1183.

1192.

A se lezi Ahmat Stuk na svojoj bastini na plemenitoj. Nekt se znade da odtad otkad u polju se postavi taj biljeg kojino usijetce mi brat vislje ni putnici po zemji ni zvijezde po nebu ne mohgu da zlutaju. 1192. godine po Gospodu u sjecanj

1193.

A se lezi Borna Hlapojeva ksci. Moje uho je tculo tsto je moje srdce voljelo tcut. Moje otci su vidjele ono tsto je moja zelja pozeljela vidjet. Moja usta su rekla ono tsto je moj razum dozvolio. Moje tijelo je uzivalo uzitke koje su nudili dani i notci. I vidjeh da su istina i laz dva litca istog komedijanta bas ko u vremenu dan i notc. I nist mi ne bje jasno tad i nit tce mi bit ikad. Ne kretci u moj biljeg. Netcu da se mjesetceva svjetlost odmara na mojim golim kostma. Krac koji me ljubio i koji tce me zauvijek ljubti, a koji na mi ovi kam stavi, pronasce te i ispod tvoga biljega. U sjecanj Gospodnje godine 1193.

___________________________________________________________________
Prosla recesija.

03-25-2005 01:13 liberty is offline Pregledaj poruke od liberty Dodaj liberty u listu prijatelja
tana tana is a Male
rigorozni




Poruka: 17884
Location: na prinudnom radu :)

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

imal koja slicica stecaka

___________________________________________________________________
kad ce mostar mama?

03-25-2005 17:16 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
antiprotivan antiprotivan is a Male
moforaja




Poruka: 2825
Location: Norway

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Imaju neke slike, uslikano kod Stoca, postavio sam to u avgustu prosle godine ovdje...

Evo link:

    http://www.moforaja.com/thread.php?threadid=6688&sid=

___________________________________________________________________

    21.gif

    03-25-2005 18:31 antiprotivan is offline Pregledaj poruke od antiprotivan Dodaj antiprotivan u listu prijatelja
    liberty liberty is a Male
    brato




    Poruka: 645
    Location: Washington
    pokretac teme Thread Started by liberty

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      http://64.233.161.104/search?q=cache:apUoy1jnmkoJ:w1.706.telia.com/~u70613693/bazar/knjiga/Tanovic.PDF+A+se+lezi+Borjen&hl=de


    Ovde mozete naci vise o natpisima sa stechaka.

    ___________________________________________________________________
    Prosla recesija.

    03-25-2005 19:21 liberty is offline Pregledaj poruke od liberty Dodaj liberty u listu prijatelja
    liberty liberty is a Male
    brato




    Poruka: 645
    Location: Washington
    pokretac teme Thread Started by liberty

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice



    Osim na steæcima, simbol svastike u Bosni se pojavljuje na poznatom nadgrobnom
    spomeniku iz IV stoljeæa, pronaðenog u okolini Zenice.

    ___________________________________________________________________
    Prosla recesija.

    03-25-2005 19:25 liberty is offline Pregledaj poruke od liberty Dodaj liberty u listu prijatelja
    tana tana is a Male
    rigorozni




    Poruka: 17884
    Location: na prinudnom radu :)

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    tita mi ovo meni ne lici na stecak sekunde jedne

    i okle svastika na stccima 14.gif

    ___________________________________________________________________
    kad ce mostar mama?

    03-25-2005 19:38 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
    tana tana is a Male
    rigorozni




    Poruka: 17884
    Location: na prinudnom radu :)

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    one slike od ap-ja na drugoj temi - e to su stecci

    ___________________________________________________________________
    kad ce mostar mama?

    03-25-2005 19:40 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
    liberty liberty is a Male
    brato




    Poruka: 645
    Location: Washington
    pokretac teme Thread Started by liberty

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Tana vidi komentar ispod slike.....

    ___________________________________________________________________
    Prosla recesija.

    03-25-2005 19:41 liberty is offline Pregledaj poruke od liberty Dodaj liberty u listu prijatelja
    tana tana is a Male
    rigorozni




    Poruka: 17884
    Location: na prinudnom radu :)

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    ok, vidio sam .... znaci ono nije stecak nego nesto drugo.


    ali ipak kaze "Osim na steæcima, simbol svastike u Bosni se pojavljuje ......"

    to znaci da svastika ima i na stescima - e to prvi put cujem

    ___________________________________________________________________
    kad ce mostar mama?

    03-25-2005 19:46 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
    liberty liberty is a Male
    brato




    Poruka: 645
    Location: Washington
    pokretac teme Thread Started by liberty

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Slike sa svastikom na stecku postoje i to ti sa sigurnoscu mogu tvrditi a odakle svastika na stecima je i za mene kao i za mnoge druge istoricare misterija..............
    Svastika nije samo staroindijski simbol, veæ i kineski/japanski simbol koji se koristi u budistièkim hramovima.
    Tana ja to gledam ovako: Bosnom je projahalo puno naroda noseæi svoje kulturni gen i ostavljajuæi trag na tlu. Naravno da je moralo dolaziti do interakcije izmeðu Bosne i njenih "gostiju". To je prirodan proces na svim geografskim širinama epohama,narocito u tim vremenima...
    Pazi nemoj usporedjivat sansvastiku sa svastikom,to su dva pojma.....

    ___________________________________________________________________
    Prosla recesija.

    03-25-2005 20:09 liberty is offline Pregledaj poruke od liberty Dodaj liberty u listu prijatelja
    tana tana is a Male
    rigorozni




    Poruka: 17884
    Location: na prinudnom radu :)

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    e golemo .... nisam u ovom pravcu razmisljo, ali ima smisla

    takodje nisam znao da je svastika bila simbol u nekim kulturama.

    ja sam mislio da je stastika proizvod fasista, tj da su hitler i ekipa izmislili svastiku.

    covjek se uci dok je ziv ..... nego kazes da si istoricar. drago mi je to cuti zaista da imamo istoricara na forumu. dobro nam doso.

    ___________________________________________________________________
    kad ce mostar mama?

    03-25-2005 20:15 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
    liberty liberty is a Male
    brato




    Poruka: 645
    Location: Washington
    pokretac teme Thread Started by liberty

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Tana ja nisam historicar vec mi je to hobi...





    U simbologiji i najmanji detalj pomijera znaèenje i smisao simbola.
    Inaèe, sanvastika (Hakkenkreuz) kod nekih kultova u starom vijeku je predstavljala simbol smrti, odnosno zagrobnog života.

    ___________________________________________________________________
    Prosla recesija.

    03-25-2005 20:27 liberty is offline Pregledaj poruke od liberty Dodaj liberty u listu prijatelja
    tana tana is a Male
    rigorozni




    Poruka: 17884
    Location: na prinudnom radu :)

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    izvinjavam se zbog off-topica ali ...

    ima li mozda sibmol za ovaj moj avatar neko znacenje, ako slucajno znas

    inace ovaj znak sam ja napravio sebi za biznisa, uzelo mi je 5 razlicitih softwera dok sam ga napravio. ono H u sredinio oznacava hepek ili

      www.hepek.com


    cisto me zanima da li si mozda negdje vidio ovaj znak prije.

    ___________________________________________________________________
    kad ce mostar mama?

    03-25-2005 20:37 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
    liberty liberty is a Male
    brato




    Poruka: 645
    Location: Washington
    pokretac teme Thread Started by liberty

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Nisam.

      http://www.symbols.com/graphicsearch.html

    Evo ovde pa potrazi.....

    Inace sve o svastiki....
      http://www.swastika-info.com/

    ___________________________________________________________________
    Prosla recesija.

    03-25-2005 20:47 liberty is offline Pregledaj poruke od liberty Dodaj liberty u listu prijatelja
    tana tana is a Male
    rigorozni




    Poruka: 17884
    Location: na prinudnom radu :)

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    fala, dobar ti ovaj sajt sa simbolima 10.gif

    ___________________________________________________________________
    kad ce mostar mama?

    03-25-2005 20:52 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
    nove poruke | aktuelne teme | forum
    Postavi novu temu Odgovori
    Go to:
    preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com