Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » KULTURA » Prokleta Nedelja » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
Princ-s-Neretve Princ-s-Neretve is a Male
Licnost godine '05




Poruka: 9968
Location: Eo me tu sam !!

Prokleta Nedelja Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Prokleta nedjelja

Toma Zdravkoviæ nije bio pjevaè izvornih narodnih pjesama, niti su pjesme koje je napisao i otpjevao s vremenom postale narodne. No, na svakoj se pozna, èak i kad ju zadnja baraba pjeva, da je njegova



Šta znaèi imati stila? U osnovi ništa drugo nego sa stilom lumpovati, piti i propadati. Lako je biti bogat i sreðen pa uredno živjeti i imati stila. Drukèije je kad si na dnu, sa šankom kao prvom i posljednjom linijom fronta, nadnesen nad kockasti stolnjak kao domoljub nad šahovnicu, jedino ti društvo limena pepeljara, i jasno ti je da više nikada neæe biti drukèije, a ipak æe se i dalje za tebe reæi kako imaš stila.

To, prijatelju, znaèi da nisi Balkanac i da dušom i srcem ne pripadaš svijetu novokomponovane i kafanske muzike. Ali možda si pomalo Francuz, tamo takvi momci u pravilu propadaju sa stilom, pa je stoga i moguæe da nacionalnom ikonom postane izvorno kafanska pjevaèica. Genijalna Edith Piaf, jedna od najveæih. Moglo bi se reæi da je slièan osjeæaj svijeta, ista ljudska propast koja se u pravilu zbiva u kafanskome ambijentu, kod Balkanaca porodila novokomponovanu narodnu muziku, a kod Francuza Camusa i Sartrea, egzistencijalizam u književnosti.

Ali bio je jedan Srbijanac, veliki kockar i pijanica, koji je bio bliži Edith Piaf, Sartreovim Putovima slobode i Camusovom Mitu o Sizifu nego kafani iz koje je potekao i u kojoj je dopjevao svoj život. Premda je nastupao na istoj pozornici s ostalima, Toma Zdravkoviæ gotovo da i nije imao veze sa svijetom novokomponovane narodne muzike. Ali još manje je pripadao duhu jugoslavenske zabavnjaèke estrade. A s rock'n'rollom, pak, imao je veze koliko i s arijama iz Verdijevih opera. Pritom, on nije bio pjevaè izvornih narodnih pjesama, niti su pjesme koje je napisao i otpjevao s vremenom postale narodne. Na svakoj se pozna, èak i kad ju zadnja baraba pjeva, da je Tomina.

Prvi i posljednji put uživo sam ga slušao 1983., jedne novembarske nedjelje u zenièkome hotelu Metalurg. Bio sam tamo s roðakom, ustvari ujakom u drugome koljenu, radnikom željezarcem, koji je valjda zbog kuferaškoga porijekla imao i finoæe i stila u svome cjeloživotnom proleterskom propadanju. On je svu veèer mezio šljivu, baš je onako - mezio, jer nikada ne vidjeh èovjeka koji bi bio u stanju pola deci piti po sat vremena, i za to vrijeme barem stotinu puta prinijeti èašicu ustima. Taj moj roðak pio je vrhom jezika, a bio je pijanac od karijere. Èini mi se da više nema takvih ljudi.

Ja sam u to doba pio samo colu i nisam pušio. Sve u svemu, bio sam èist i nevin, kakav bih ostao do danas da se osobne i kolektivne povijesti nisu ukrstile i složile oko toga da i od mene naèine Balkanca. Istina, Balkanca s ponešto manjom mjerom oèaja i stalnom sviješæu da bi se svake nesreæe jednom trebao riješiti.

Toma Zdravkoviæ te je veèeri u Metalurgu pio bijelo vino i zalijevao ga kiselom. Nije pio ni špricer, ni gemišt, nego je miješao po svome, onako kako èine ljudi koji su imali vremena nauèiti kada se i zašto vino vodom blaži. Èaše je odlagao na barsku stolicu koja je uz njega stajala nasred pozornice. Na sebi je imao belo džez odelo, ispod kojega se stalno znojila modra razdrljena košulja. Pratio ga je ansambl uobièajenog sastava za to vrijeme: elektrièni bas i gitara, doboš, harmonika i klarinet. Èini mi se da nisu bili baš neki sviraèi, iako s kafanskim muzièarima tada nisam imao nikakvoga iskustva. Zvuèali su kao da ih je usput sakupio, negdje izmeðu Loznice, Tuzle i Doboja. Vidjelo se da im je svejedno šta sviraju.

Ali on je pjevao kao da mu je posljednji put u životu. Sjeæam se, kad je krenuo s Kad se voli što se rastaje, da je moj roðak izdahnuo samo jedno dugo i teško Uffff , kao da mu je upravo, u jednom dijeljenju karata za remi, isteklo pola života. Znao je šta mu ta pjesma znaèi, kao što je znao i onaj koji ju je pjevao, kao što je znala i Edith Piaf, jer je svaku svoju pjesmu životom platila. A ja sam bio opèinjen, iako nisam imao ništa od njihovih iskustava, niti smo, ruku na srce, dijelili isti pogled na svijet. Nisam se mogao identificirati ni s pjevaèem, ni s roðakom željezarcem, uz kojega me vezivala bosanska obiteljska nježnost i tek ponešto genetskoga materijala, a od njega me je dijelilo sve drugo, Marijanska brazda dubokog kulturnog nerazumijevanja, klasne razlike, generacijska udaljenost... S obojicom æu se stvarno sresti i po suzi bratimiti kad ih više ne bude. Ni njih, ni svijeta iz kojeg su nastali. To je vjerojatno neka druga prièa, ali jednom sporednom Tuðmanu ne mogu zaboraviti, ni oprostiti što je s lica zemlje zbrisao posljednje tragove onog ionako odumiruæeg bosanskog svijeta, koji je svoje duhovno i fizièko središte nalazio u Zenici i Kaknju, oko rudnika i željezare. Bit æe meðu Bosancima Srba, Hrvata i Bošnjaka, ali kuferaške nacije neæe više nikad biti.

Na kraju je, pred sam rastanak, negdje oko jedanaest, Toma zapjevao: Prokleta je ova nedelja... Konobari su skidali stolnjake sa slobodnih stolova i naplaæivali popijeno, šef sale poprijeko je gledao one na kojima se vidjelo da namjeravaju još ostati, a on je pjevao dugo i tužno, prinosio dlanove licu, unosio se sav u melodiju i rijeèi, dizao pogled uvis, kao da pred sobom nema publiku hotela Metalurg, usred najzagaðenijega od svih jugoslavenskih gradova. Pjevao je Toma kao da ga slušaju Camus i Sartre, prije nego što je Jean-Paul sasvim šenuo i okrenuo se studentima i njihovim falšnim revolucijama, pjevao je kao da zaista ima kome pjevati.

Sjeæam se da smo poslije, moj roðak i ja, šetali kejom uz Bosnu, kroz maglu i smog, i da smo se rastali bez velikih rijeèi i pravih znanja o onome što nam se te veèeri dogodilo. Njemu, radniku, takva znanja nisu ni trebala. On je živio onoliko dugo koliko su durali srce i jetra, uvjeren da teška pitanja nisu za njegove tvrde željezarske glave. I po tome je bio slièan Tomi Zdravkoviæu, kojem nisu ni trebala pitanja da bi imao sve važne odgovore. Bila je nedjelja, prokleta nedjelja u jesen 1983., a iznad Zenice, koju su tih godina zbog zagaðenja zaobilazile ptice, rojili su se anðeli da ga èuju. Nisam ih tada mogao vidjeti, ali danas se jasno sjeæam tih anðela. Na njih me podsjeæaju Tomine pjesme i dva udaljena groba.

10.gif

___________________________________________________________________


    Kompleks je ko qrac kad se digne jebaji ga 19.gif
      13.gif

      03-10-2005 18:50 Princ-s-Neretve is offline Posalji Email za Princ-s-Neretve Pregledaj poruke od Princ-s-Neretve Dodaj Princ-s-Neretve u listu prijatelja
      amra p. amra p. is a Female
      carica mjeseca maja




      Poruka: 5017
      Location: DK

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Uvijek sam mislila da je ovo Tomina pjesma. Da li je neko poznaje ? Prilicno je stara, ja sam je cula prije otprilike 20-25 godina 01.gif . Evo rijeci kojih se sjecam :

      Jedna casa vina, prijatelj sam svima
      Posle case dve, oprastam joj sve
      A kad zora svane, proklinjem kafane
      Uzalud je sve, ne mogu bez nje...

      Ima jos jedna, isto tako stara, pjesna, znam da je bila na istoj kaseti :

      Ti ne trazi stara majko
      da se kuci vratim ja
      Jos se moja pesma peva
      nije zora svanula...

      ___________________________________________________________________

        28.gif

        06-11-2005 23:04 amra p. is offline Pregledaj poruke od amra p. Dodaj amra p. u listu prijatelja
        donjamahala donjamahala is a Male
        raja




        Poruka: 1539
        Location: A neznam ni ja

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            citat od amra p.:

          Uvijek sam mislila da je ovo Tomina pjesma. Da li je neko poznaje ? Prilicno je stara, ja sam je cula prije otprilike 20-25 godina 01.gif . Evo rijeci kojih se sjecam :

          Jedna casa vina, prijatelj sam svima
          Posle case dve, oprastam joj sve
          A kad zora svane, proklinjem kafane
          Uzalud je sve, ne mogu bez nje...

          Ima jos jedna, isto tako stara, pjesna, znam da je bila na istoj kaseti :

          Ti ne trazi stara majko
          da se kuci vratim ja
          Jos se moja pesma peva
          nije zora svanula...




        JA mislim da je prva Tomina nisam siguran 100% ali .....

        ___________________________________________________________________

          BiH


              06-11-2005 23:43 donjamahala is offline Posalji Email za donjamahala Pregledaj poruke od donjamahala Dodaj donjamahala u listu prijatelja
              kapljica
              Gost


              Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

              Prinac odakel ti ovja tekst?
              Plagijat je 30.gif
              Ovaj tekst je napisao jedan mostarac. Nije doduse sve isto ali velika vecina jeste. I ovaj tekst sam dobila prije skoro godinu dana
              jao fuj majke mi 08.gif 08.gif 08.gif
              mrzim plagijatore 08.gif

              broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane kapljica dana 06-12-2005 u 14:30.

              06-12-2005 14:30
              metallica metallica is a Male
              moforaja




              Poruka: 8228
              Location: CH.WILLA(uglavnom)

              Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                  citat od kapljica:

                Prinac odakel ti ovja tekst?
                Plagijat je 30.gif
                Ovaj tekst je napisao jedan mostarac. Nije doduse sve isto ali velika vecina jeste. I ovaj tekst sam dobila prije skoro godinu dana
                jao fuj majke mi 08.gif 08.gif 08.gif
                mrzim plagijatore 08.gif



              kaplice ovo je tekst od Miljenka Jergoviæa pisca koji je sarajlija a živi u zagrebu 10.gif

              ___________________________________________________________________

                06-12-2005 16:24 metallica is offline Posalji email za metallica Pregledaj poruke od metallica Dodaj metallica u listu prijatelja
                Mo_NavijaC Mo_NavijaC is a Male
                Mister 07


                Poruka: 1176
                Location: Jamio kucu u Mahali

                Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                13.gif jao kapljice 13.gif

                ___________________________________________________________________
                POBJEDIO SAM ANOREKSIJU...
                19.gif 19.gif

                06-12-2005 18:07 Mo_NavijaC is offline Homepage of Mo_NavijaC Pregledaj poruke od Mo_NavijaC Dodaj Mo_NavijaC u listu prijatelja
                kapljica
                Gost


                Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                    citat od metallica:

                      citat od kapljica:

                    Prinac odakel ti ovja tekst?
                    Plagijat je 30.gif
                    Ovaj tekst je napisao jedan mostarac. Nije doduse sve isto ali velika vecina jeste. I ovaj tekst sam dobila prije skoro godinu dana
                    jao fuj majke mi 08.gif 08.gif 08.gif
                    mrzim plagijatore 08.gif



                  kaplice ovo je tekst od Miljenka Jergoviæa pisca koji je sarajlija a živi u zagrebu 10.gif

                ne vjerujem 21.gif 35.gif

                06-12-2005 18:44
                chocho
                SexNepoznat

                Poruka: 31
                Location: mostar

                Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                Svaka cast

                ___________________________________________________________________
                smile341.gif goga beze

                06-13-2005 06:23 chocho is offline Pregledaj poruke od chocho Dodaj chocho u listu prijatelja
                Plastic Plastic is a Male
                moforaja


                Poruka: 2533
                Location: space

                Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                teks je genijalan, ko ga je god pisao, svaka mu cast,,,!!!!!! 10.gif

                06-13-2005 12:35 Plastic is offline Posalji email za Plastic Pregledaj poruke od Plastic Dodaj Plastic u listu prijatelja
                rozalija rozalija is a Female
                trudim se




                Poruka: 239
                Location: Sarajevo

                Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                Naravno da je ovo Jergovicev tekst, prica iz "Sarajevskog Marlbora".

                Ko zna, zna 10.gif

                ___________________________________________________________________

                  06-13-2005 13:13 rozalija is offline Posalji email za rozalija Pregledaj poruke od rozalija Dodaj rozalija u listu prijatelja
                  nove poruke | aktuelne teme | forum
                  Postavi novu temu Odgovori
                  Go to:
                  preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com