Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » ISTORIJA / POVIJEST » Va » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (2): [1] 2 sljedeca » Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
survivor
SexNepoznat

Poruka: 1

Vaša porodica u WW2 Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Pozdrav svima. bukvalno kopiram iz foruma klix.ba ovaj sljedeæi topic, jer mi se èini vrlo interesantan:
Potaknut sliènom temom na "susjednom" forumu, gdje ljudi bez zadrške i ustezanja govore o onome što znaju, odluèih da otvorim temu sa jednostavnim pitanjem: Gdje su bili i šta su radili èlanovi vaše porodice (djedovi, oèevi, bake, majke itd) za vrijeme WW2? Takoðe, ukoliko znate, iznesite neka njihova sjeæanja na taj period. Ne bih volio da se tema pretvori u prepucavanje ko je bio na pravoj strani, a ko ne i sl, niti da se navode lièni podaci o bilo kome (imena, mjesta odakle je ko itd) niti besmislene paralele sa današnjim vremenom. Jednostavno, da napravimo neki presjek i vidimo kakav je otprilike bio život malog èovjeka u teškim i vanrednim okolnostima i istorijskim vremenima.
Naravno, poèeæu od sebe, iako je sve što znam uglavnom iz druge ruke, jer sudionici odavno nisu živi, niti sam sa njima lièno imao priliku razgovarati o tome.

Što se tiæe moja porodica, djed sa mamine strane (1922) je bio partizan, a ustaše su mu ubili prvu ženu. Djed sa oèeve strane (1925) vrbovan 1943 u domobrane. Odatle ga poslali u Njemacku. nije se vratio.

09-18-2014 20:40 survivor is offline Pregledaj poruke od survivor Dodaj survivor u listu prijatelja
green green is a Male
Super Moderator


Poruka: 7086
Location: BiH

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

moj dedo, sa oèecv strane, bio u partizanima. ranjen u Sloveniji i ostao teški invalid. živio do ovog rata devedesetih.

a onaj sa mamine strane, bio premlad za bilo kakvu vojsku. a prestar za ovaj rat devedesetih 01.gif

___________________________________________________________________

    09-19-2014 13:50 green is offline Pregledaj poruke od green Dodaj green u listu prijatelja
    HaraIzMostara HaraIzMostara is a Male
    Administrator




    Poruka: 6306
    Location: Boston,MA

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    sve je to OZNA davno ispitala 07.gif

    ___________________________________________________________________
    zzzzik ~ 모스타

    09-22-2014 13:47 HaraIzMostara is offline Posalji Email za HaraIzMostara Pregledaj poruke od HaraIzMostara Dodaj HaraIzMostara u listu prijatelja
    berber berber is a Male
    moforaja


    Poruka: 4427
    Location: Na Tepi

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Ozna sve dozna!

    ___________________________________________________________________
    nema vise ni tepe

    09-22-2014 22:05 berber is offline Pregledaj poruke od berber Dodaj berber u listu prijatelja
    pasha pasha is a Male
    Super Moderator




    Poruka: 9503
    Location: uh jebo te

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    nemam izdajnika u familiji 01.gif

    ___________________________________________________________________

      neki naprave radost gdje god odu, neki kad god odu.
    Oscar Wilde

    09-23-2014 11:40 pasha is offline Posalji Email za pasha Pregledaj poruke od pasha Dodaj pasha u listu prijatelja
    KULJE1969 KULJE1969 is a Male
    raja




    Poruka: 1794
    Location: Brace Krpo 19

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Adze mi je imao spomen plocu na partizanskom groblju.

    09-23-2014 17:13 KULJE1969 is offline Pregledaj poruke od KULJE1969 Dodaj KULJE1969 u listu prijatelja
    vjetar vjetar is a Male
    moforaja


    Poruka: 13977
    Location: dk

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    ..sto kaze kulje ,na partizanskom groblju bila jedna aleja poginulih boraca sa mojim prezimenom,od blize rodbine mislieci na dede oba su primala boracke penzije
    ..po toj revolucionarnoj pripadnsoti se moze slobodno reci da sam ko karpuza ,okolo zelen unutra crven

    ___________________________________________________________________
    laku vam noc pijuni

    spavajte ko lavovi i ko kraljevi

    broj ispravljanja poruke: 2, zadnji put od strane vjetar dana 09-24-2014 u 00:14.

    09-24-2014 00:12 vjetar is offline Pregledaj poruke od vjetar Dodaj vjetar u listu prijatelja
    STECAK STECAK is a Male
    moforaja


    Poruka: 3604
    Location: Mostar

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Moj dedo sa majcine strane je bio
    pomocnik nosioca partizanske spomenice "41 .

    09-24-2014 02:19 STECAK is offline Pregledaj poruke od STECAK Dodaj STECAK u listu prijatelja
    Stari Grad Stari Grad is a Male
    moforaja




    Poruka: 10597
    Location: iza zvijezde

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Znaèi vagala je ko vreæa cimente ? 02.gif





    ---------------------

    ___________________________________________________________________
    ne zelim biti niciji advokat , ali mislim da se tvojim zlobama i proganjanjima ljudi treba stati na put...
    on je nastavljao da svojim kvaziintelektualnim napadima izvrgava mene (

      moju licnost , a ne moj forumski lik!!!
    ) uzasnoj , SVAKODNEVNOJ , kampanji proganjanja i omalovazavanja...
    ...sad ce se on malo presabrat pa napisat jedno dvije stranice seciranja moje licnosti i djela...sa papagajskim ponavljanjem niza neistina...
    .. dosta je vise i tebe i tvoje
      tiranije
    ...

    09-24-2014 10:45 Stari Grad is offline Pregledaj poruke od Stari Grad Dodaj Stari Grad u listu prijatelja AIM Screenname: later YIM Screenname: later
    semirizsvemira semirizsvemira is a Male
    raja


    Poruka: 1860

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Oba djeda neutalna 10.gif Imali mnogo djece za uzdrzavati pa ih niko diro nije za vrijeme rata . Jesu doduse poslije rata komunisti ( citaj bivsi cetnici ) koji su ih maltretirali pa im i imovinu oduzeli pa se jedan dedo moro preseliti . Bila pravedna vlast 19.gif 21.gif 21.gif

    ___________________________________________________________________
    "Da li je Kur`an od vjeènosti za to ne pitam. Da je on knjiga nad knjigama vjerujem iz muslimanske dužnosti!"
    (Johann Wolfgang Goethe)

    09-25-2014 19:07 semirizsvemira is offline Pregledaj poruke od semirizsvemira Dodaj semirizsvemira u listu prijatelja
    STECAK STECAK is a Male
    moforaja


    Poruka: 3604
    Location: Mostar

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od semirizsvemira:

      Oba djeda neutalna 10.gif Imali mnogo djece za uzdrzavati pa ih niko diro nije za vrijeme rata . Jesu doduse poslije rata komunisti ( citaj bivsi cetnici ) koji su ih maltretirali pa im i imovinu oduzeli pa se jedan dedo moro preseliti . Bila pravedna vlast 19.gif 21.gif 21.gif


    Ova "nova vlast" tebi sve dade i vise od toga pa se i ti preseli i to (sigurno je dedo ostao u Bosni kad se preselio) tako dalekoooooo. Why,why semy .??

    09-25-2014 22:59 STECAK is offline Pregledaj poruke od STECAK Dodaj STECAK u listu prijatelja
    vjetar vjetar is a Male
    moforaja


    Poruka: 13977
    Location: dk

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    ..stecak zna se kome su partizani otimali imovinu .

    .to su uzimali samo KULACIMA

    ..Nije psoteno da neko ima pola Mostara ko semin dedo a da neko nema cumez


    ..vidish sema da su komunisti bili pravedni i da su postupali po vjerskim principima raspodjele i odnosa prema siromahu

    ___________________________________________________________________
    laku vam noc pijuni

    spavajte ko lavovi i ko kraljevi

    broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane vjetar dana 09-25-2014 u 23:33.

    09-25-2014 23:04 vjetar is offline Pregledaj poruke od vjetar Dodaj vjetar u listu prijatelja
    STECAK STECAK is a Male
    moforaja


    Poruka: 3604
    Location: Mostar

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Zato je @sema i otis'o u Skandinaviju da otima od bogatih i daje sirotinji i fukari.
    Ovi novi bosanskohercegovacki Robin Hud/i sve pobrkali -oni otimaju od
    sirotinje i daju bogatima/alahselamet.

    09-25-2014 23:28 STECAK is offline Pregledaj poruke od STECAK Dodaj STECAK u listu prijatelja
    semirizsvemira semirizsvemira is a Male
    raja


    Poruka: 1860

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od vjetar:

      ..stecak zna se kome su partizani otimali imovinu .

      .to su uzimali samo KULACIMA

      ..Nije psoteno da neko ima pola Mostara ko semin dedo a da neko nema cumez


      ..vidish sema da su komunisti bili pravedni i da su postupali po vjerskim principima raspodjele i odnosa prema siromahu
    Znaci bilo bi u redu da tebi danas otmu auto i prodaju ga i da dadnu nekom jadi iz Somalije koji je na socijali 04.gif Moj dedo nije bio bogatas , opet si se ogrijesio o mene . Bio je siromasan ali bogat u dusi i veoma pametan i radan covjek , ala rahmetile . Odgojio je devetero djece radeci posteno ali posto nije bio u partizanima nije valjo . Na stranu to sto su u njegovom mjestu svi Srbi odreda bili cetnici a pred kraj rata , gle cuda , postali partizani . Ti su kasnije uzeli vlast , polupismeni i nepismeni i pocili to nekad vecinski bosnjacko muslimansko mjesto , cistiti etnicki . To sikaniranje i maltretiranje je bilo stravicno . Kasnije su djeca tih "komunista" uglavnom postali cetnici u ovom nasem jadnom ratu i isticali su se istrebljenjem Bosnjaka bas kao i ocevi im

    ___________________________________________________________________
    "Da li je Kur`an od vjeènosti za to ne pitam. Da je on knjiga nad knjigama vjerujem iz muslimanske dužnosti!"
    (Johann Wolfgang Goethe)

    09-26-2014 16:07 semirizsvemira is offline Pregledaj poruke od semirizsvemira Dodaj semirizsvemira u listu prijatelja
    vjetar vjetar is a Male
    moforaja


    Poruka: 13977
    Location: dk

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    ..nije moj babo nikad bio clan saveza komunista pa su mu dali tri stana za vrijeme njegova radnog staza .tako da to sto ti pricash da je bio progonjen od strane komunista ili partizana samo sto nije bio u borbi nekako mi zvucish neuvjerljivo .moro je negdje malo simpatisat domobrane ili handzar diviziju 02.gif

    ___________________________________________________________________
    laku vam noc pijuni

    spavajte ko lavovi i ko kraljevi

    09-26-2014 18:57 vjetar is offline Pregledaj poruke od vjetar Dodaj vjetar u listu prijatelja
    Stari Grad Stari Grad is a Male
    moforaja




    Poruka: 10597
    Location: iza zvijezde

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od semirizsvemira:

      Znaci bilo bi u redu da tebi danas otmu auto i prodaju ga i da dadnu nekom jadi iz Somalije koji je na socijali 04.gif



    Zar ne bi ti sema sam od sebe tom "jadi iz Somalije" kome je grah pao tako u životu da je reduciran zbog svog porijekla, boje kože, izgleda i imena i prezimena (bez obzira na njegove ljudske i druge kvalitete) na tu socijalu

    zar mu ti kao istinski pošteni, empatièni Musliman vjernik

    ne bi sam dao to rabljeno auto - ili novo

    i time uèinio ovaj svijet makar malo pravednijim jednim tako nesebiènim i plemenitim èinom ?



    ------------------------------

    ___________________________________________________________________
    ne zelim biti niciji advokat , ali mislim da se tvojim zlobama i proganjanjima ljudi treba stati na put...
    on je nastavljao da svojim kvaziintelektualnim napadima izvrgava mene (

      moju licnost , a ne moj forumski lik!!!
    ) uzasnoj , SVAKODNEVNOJ , kampanji proganjanja i omalovazavanja...
    ...sad ce se on malo presabrat pa napisat jedno dvije stranice seciranja moje licnosti i djela...sa papagajskim ponavljanjem niza neistina...
    .. dosta je vise i tebe i tvoje
      tiranije
    ...

    broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane Stari Grad dana 09-26-2014 u 19:09.

    09-26-2014 19:02 Stari Grad is offline Pregledaj poruke od Stari Grad Dodaj Stari Grad u listu prijatelja AIM Screenname: later YIM Screenname: later
    vjetar vjetar is a Male
    moforaja


    Poruka: 13977
    Location: dk

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od Stari Grad:

          citat od semirizsvemira:

        Znaci bilo bi u redu da tebi danas otmu auto i prodaju ga i da dadnu nekom jadi iz Somalije koji je na socijali 04.gif



      Zar ne bi ti sema sam od sebe tom "jadi iz Somalije" kome je grah pao tako u životu da je reduciran zbog svog porijekla, boje kože, izgleda i imena i prezimena na tu socijalu (bez obzira na njegove ljudske i druge kvalitete) na tu socijalu

      zar mu ti kao istinski pošteni, empatièni Musliman vjernik

      sam dao to rabljeno auto - ili novo

      i time uèinio ovaj svijet makar malo pravednijim jednim tako nesebiènim i plemenitim èinom ?



      ------------------------------






    ..da sema djeli socijalu u svedakoj ljudi bi je dobivali samo jednom godisnje u vrijeme kad se djele vitrovace ,zaboravio je da je on upravo bio taj kojem je drzava svedska otimajuci od poreza njihovih auta koje voze i ostalih gradjana obezbjedila da on ima toplu vodu smjestaj i hranu i dala mu josh da cak i on moze voziti auto .sta je cudno sto su partizani otimali od bogati i djelli jednicima koji nemaju da i on moze imati svoju njivu i raditi i prozivoditi za sebe a ne da na toj njivi radi kao rob za nekog gazdu

    ___________________________________________________________________
    laku vam noc pijuni

    spavajte ko lavovi i ko kraljevi

    broj ispravljanja poruke: 2, zadnji put od strane vjetar dana 09-26-2014 u 19:18.

    09-26-2014 19:09 vjetar is offline Pregledaj poruke od vjetar Dodaj vjetar u listu prijatelja
    Stari Grad Stari Grad is a Male
    moforaja




    Poruka: 10597
    Location: iza zvijezde

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Èudno je što sema ne zna o onom "1/40" koje je èini mi se obavezno... i što ne spominje ono pride tih 1/40, koje nije obavezno, ali je preporuèeno i propisano do u detalj...

    Isto tako je èudno što nam nikad on ne kaže odakle i od koga skandinavski socijalni sistem, tj. konkretno sistem zemlje (socijalna skrb) u kojoj se on nalazi veæ jako dugo ovozemaljskog vremena

    odakle taj sistem potièe, od kada datira i kako je i po èijim dekretima nastao, i odakle su oni potekli.

    Tim èudnije što stalno govori da zna on najbolje ovdje sve o samom Islamu.



    -------------------------------

    ___________________________________________________________________
    ne zelim biti niciji advokat , ali mislim da se tvojim zlobama i proganjanjima ljudi treba stati na put...
    on je nastavljao da svojim kvaziintelektualnim napadima izvrgava mene (

      moju licnost , a ne moj forumski lik!!!
    ) uzasnoj , SVAKODNEVNOJ , kampanji proganjanja i omalovazavanja...
    ...sad ce se on malo presabrat pa napisat jedno dvije stranice seciranja moje licnosti i djela...sa papagajskim ponavljanjem niza neistina...
    .. dosta je vise i tebe i tvoje
      tiranije
    ...

    broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane Stari Grad dana 09-26-2014 u 19:17.

    09-26-2014 19:13 Stari Grad is offline Pregledaj poruke od Stari Grad Dodaj Stari Grad u listu prijatelja AIM Screenname: later YIM Screenname: later
    vjetar vjetar is a Male
    moforaja


    Poruka: 13977
    Location: dk

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    ..nedja mi boze da mi sema udjeljuje milsotinju 02.gif ili da moram da radim za njega

    ..kazu da je bivsh rob najgori robovlasnik 07.gif pa me na jednog takvoga podsjeca i nash sema po njegovim milosrdnim stavovima pream ljudima ili prema onima koji nemaju ,ja sam mislio da vjernik kao on odishe tolerancijom i dborocinstvom a n ne bi dao jadnom somalijcu da i on vozi auto ..ako bi ja imo tri auta neka mi odma uzmu jedno za nekoga ko nema

    ___________________________________________________________________
    laku vam noc pijuni

    spavajte ko lavovi i ko kraljevi

    09-26-2014 19:21 vjetar is offline Pregledaj poruke od vjetar Dodaj vjetar u listu prijatelja
    KULJE1969 KULJE1969 is a Male
    raja




    Poruka: 1794
    Location: Brace Krpo 19

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Sve se vidi po ekonomiji pogledajte Vrijednosti imovine sadasnjih vodja Tito im trn u oku,a on svoje imovine nije ni imao sve vlasnistvo drzave sta je god koristio i gdje god zivio.Cak i oni pokloni koje je dobijao.i navodne vile u kojima je katkad u zivotu spavao nista njegovo nije bilo.Njemu se ne moze reci da je nekog krao kao ovim danas.

    09-27-2014 01:24 KULJE1969 is offline Pregledaj poruke od KULJE1969 Dodaj KULJE1969 u listu prijatelja
    Stranica (2): [1] 2 sljedeca » nove poruke | aktuelne teme | forum
    Postavi novu temu Odgovori
    Go to:
    preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com