Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » ISTORIJA / POVIJEST » Kompletan spisak zatvorenika Golog otoka na internetu » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (3): [1] 2 3 sljedeca » Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
green green is a Male
Super Moderator


Poruka: 7086
Location: BiH

Text Kompletan spisak zatvorenika Golog otoka na internetu Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Neko je skenirao i na internet objavio kompletni spisak zatvorenika na Golom otoku...

ugledah kod rodice koja napisa ovako: 21.gif

"I moj tata, uhapšen 21.6.1949, pušten 16.10.1952. Jedino što mi je ikada rekao o Golom Otoku je da mu je svaki dan pojedinaèno bio gori od èetiri godine rata gdje je bio prvoborac, politièki komesar Hercegovaèkog bataljona, i gdje je bio ranjavan, ukljuèujuæi i na dvije ofanzive, Neretvi i Sutjesci. Nije mu/im bilo lako na Golom Otoku."

Link kompletnog spiska:

    http://noviplamen.net/2013/12/25/16000-golotocana-po-spisku/


jao šta je hercegovaèkih prezimena... i bosanskih... nevjerovatno.

01-09-2014 19:19 green is offline Pregledaj poruke od green Dodaj green u listu prijatelja
makso makso is a Male
Super Moderator




Poruka: 2849
Location: andaluzija

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

I na golom otoku su bili ravnopravno rasporedjeni svi narodi i nacije 29.gif


Ocigledno je da je goli otok velika mrlja bivseg SFRJ sistema.

Trebalo bi dobro prostudirati razloge osnivanja, i razloge slanja na goli otok.


Sad da napravim paralelu (ne mislim braniti ni sistem ni goli otok )ruski_rulet.gif

U to doba, i prije toga, je na istocnoj hemisferi Staljin poslao na milione ljudi u Sibir. O Kini, i susjednim zemljama, da ne govorimo.
U to doba u USA je jos uvjek postojao kjukluksklan i crnci su marisani na ulicama, a sve sto je bilo komunisticko, tretirano je na golootocki nacin
O Frankovoj Spaniji, da ne pricam. Dovoljno je bilo komsijino otkucavanje tipa ("onaj je simpatizer crvenih") i bez price metak u potiljak i zakopavanje pored ceste, kakvi sudovi kakvi djelasi
Cak i u danasnje doba, postoji nesto kao Guantanamo, gdje je proporcija puno veca od golog otoka, a metode su i gore

Ponavljam da nisam upoznat sa zbivanjima. Te godine su obavijene velom tajne. Obojica mojih rahmetli deda su 'nadrljali' u to vrijeme.
Rezim kao i svaki rezim, u svom pocetku ima dosta crnih tacki.

Opet malo mog naglabanja: od +-16 miliona tadasnjih stanovnika SFRJ znaci da je svaki hiljaditi zavrsio na Golom otoku, a broj nastradalih je statisticki manji nego u bilo kojem drugom logoru (od manjace, dretelja, pa do jasenovca.
Sta sam htio reci? Taj osudjujuci cin je doprinio da sljedecih 40 godina bude mirno u Jugi. 29.gif

Mislim da je Titin strah od Rusije (SSSR) bio toliki da je bio prinudjen na takav cin, a istovremeno je izbjegnut novi gradjanski rat u Jugi. Ko zna sta bi bilo, pogledajte posljedice u Ceskoj i ostalim zemljama tih godina.

Nema pravednog sistema, ni pravedne demokratije. Ovaj svijet mi se gadi. Mozda bi se okrenuo bogu da mi se vjerski sluzbenici ne gade jos vise 38.gif

Kada pricam o sistemu, na drugim postovima, uglavnom pricam o periodu 70-ih, 80-ih , periodu koji sam upoznao i znam kakav je bio.
Trebali bi nam malo stariji i uceniji ljudi, pa da nam kazu koliko je vremena trebalo da rezim stane na noge i da se otvori zapadu, demokraciji i nesvrstanim. Ne znam je li to 50'ih ili 60'ih

Hvala na linku, green
33.gif

___________________________________________________________________
prest'o sam 18.gif

01-09-2014 21:02 makso is offline Pregledaj poruke od makso Dodaj makso u listu prijatelja
prowler2 prowler2 is a Male
moforaja


Poruka: 5249
Location: usa

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

makso .... jeli ti mozesh da chitash misli ???? Golemo.

01-09-2014 21:10 prowler2 is offline Pregledaj poruke od prowler2 Dodaj prowler2 u listu prijatelja
pasha pasha is a Male
Super Moderator




Poruka: 9503
Location: uh jebo te

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

kada bih poredio onaj sistem u nekadasnjoj jugi i ove nakon juge sisteme ovi su gori milion puta

___________________________________________________________________

    neki naprave radost gdje god odu, neki kad god odu.
Oscar Wilde

01-09-2014 21:24 pasha is offline Posalji Email za pasha Pregledaj poruke od pasha Dodaj pasha u listu prijatelja
berber berber is a Male
moforaja


Poruka: 4430
Location: Na Tepi

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Makso,vazda stavis fino stvari u perspektivu i razjasnis fino 10.gif

___________________________________________________________________
nema vise ni tepe

01-09-2014 21:30 berber is offline Pregledaj poruke od berber Dodaj berber u listu prijatelja
prowler2 prowler2 is a Male
moforaja


Poruka: 5249
Location: usa

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

I ja to mislim. Koda chita moje misli ali ih fino slozi 10.gif

01-09-2014 21:32 prowler2 is offline Pregledaj poruke od prowler2 Dodaj prowler2 u listu prijatelja
tana tana is a Male
rigorozni




Poruka: 17879
Location: na prinudnom radu :)

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

potpisujem

___________________________________________________________________
kad ce mostar mama?

01-09-2014 22:14 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
tana tana is a Male
rigorozni




Poruka: 17879
Location: na prinudnom radu :)

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od makso:

    ........
    ..... Mozda bi se okrenuo bogu da mi se vjerski sluzbenici ne gade jos vise 38.gif
    .....

    33.gif



jedna mala digresija, upravo smo dotakli na drugoj temi.

po islamu vjerski sluzbenici fakticki nemaju nista sa tvojim odnosom sa bogom.
oni su jednostavno ljudi koji su odani bogu, ali ti oni nisu potrebni da bi vjerovo.
nema posrednika izmedju tebe i boga. veza je direktna.

takodje svestenici nisu u stanju da prastaju ljidima grijehove. to moze samo bog dragi.

___________________________________________________________________
kad ce mostar mama?

01-09-2014 22:17 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
semirizsvemira semirizsvemira is a Male
raja


Poruka: 1860

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od pasha:

    kada bih poredio onaj sistem u nekadasnjoj jugi i ove nakon juge sisteme ovi su gori milion puta
Po cemu su ovi gori . Nemoj samo napamet nego konkretno . Ja ne mislim da je jedan sistem dobra ako u njemu ima mnogo ljudi koji ispastaju . Gdje nema pravednosti to ne traje dugo . Zamisli u Turskoj sultan se sudi sa jednim neimarom , krscaninom i kadija optuzi sultana da je uzurpirao privatno vlasnistvo doticnog neimara i da je presuda odsijecanje ruke i Sultan stavi ruku , pozove egzekutore i u zadnjem trenu ovaj neimar potresen pravednoscu zaustavi uz nekoliko pokusaja egzekuciju ruke . Sultanova ruka osta citava a covjek primi Islam . Tvoj je zadatak da nam otkrijes imena 19.gif Ja to rekoh o sultanima a mozes zamisliti kako su pravedni bili Muhammed s.a.w.s i ashabi ( medju njima i cetverica halifa ) I onda to stavit u kontest ovoga sa Golim otokom . Pa Muhammed s.a.w.s je kaznjavao zarobljenike time da su mogli slobodno hodati i poducavati narod , tj skolovati narod . Koja teska kazna .Ljude je najvise privlacila pravednost kod muslimana . I zato je taj sistem trajao 1300 Godina .

___________________________________________________________________
"Da li je Kur`an od vjeènosti za to ne pitam. Da je on knjiga nad knjigama vjerujem iz muslimanske dužnosti!"
(Johann Wolfgang Goethe)

01-10-2014 02:37 semirizsvemira is offline Pregledaj poruke od semirizsvemira Dodaj semirizsvemira u listu prijatelja
pasha pasha is a Male
Super Moderator




Poruka: 9503
Location: uh jebo te

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od semirizsvemira:

        citat od pasha:

      kada bih poredio onaj sistem u nekadasnjoj jugi i ove nakon juge sisteme ovi su gori milion puta
    Po cemu su ovi gori . Nemoj samo napamet nego konkretno . Ja ne mislim da je jedan sistem dobra ako u njemu ima mnogo ljudi koji ispastaju . Gdje nema pravednosti to ne traje dugo . Zamisli u Turskoj sultan se sudi sa jednim neimarom , krscaninom i kadija optuzi sultana da je uzurpirao privatno vlasnistvo doticnog neimara i da je presuda odsijecanje ruke i Sultan stavi ruku , pozove egzekutore i u zadnjem trenu ovaj neimar potresen pravednoscu zaustavi uz nekoliko pokusaja egzekuciju ruke . Sultanova ruka osta citava a covjek primi Islam . Tvoj je zadatak da nam otkrijes imena 19.gif Ja to rekoh o sultanima a mozes zamisliti kako su pravedni bili Muhammed s.a.w.s i ashabi ( medju njima i cetverica halifa ) I onda to stavit u kontest ovoga sa Golim otokom . Pa Muhammed s.a.w.s je kaznjavao zarobljenike time da su mogli slobodno hodati i poducavati narod , tj skolovati narod . Koja teska kazna .Ljude je najvise privlacila pravednost kod muslimana . I zato je taj sistem trajao 1300 Godina .

po svemu su gori, ovi su nas zavadili da se mrzimo kako bih vladali, sjedili su svaki dan zajedno i smisljali kako ce mo se mrziti
evo ti si meni otkrio da je sultan okrivljen a i da se neimar dozvo tobe, kakve to ima veze sa nasim politicarima?
kada bih im sudili nebih imali cime jest pa bih malo mozda i liniju dotjerali, eno ih zadundili pravo!
poredis Muhameda s.a.w.s. sa ovim smrtnicima koji su se umislili kao da su bogovi, tobe jarabi
po cemu je gore, recimo nekada zaspes na klupi u parku a ujutro se probudis neko te pokrio a danas nesmijes ostaviti cipele kada udjes na namaz u dzamiju neko ce ih klepiti, recimo da bih dobio posao na tenderu moras biti clan SDA, HDZ-a ili SDS-a ovisi na kojoj treritoriji konkurises
primjerice musliman ne moze vladati u RS-u ili srbin u federaciji a da se kandidujes u predsjednistvo moras biti jedan od ova tri naroda, to je politicki goli otok
koja je sloboda kada ne smijes doci svojoj kuci i traziti povrat svoje licne imovine
nije nam valjala ona drzava a zakoni i sudstvo su zadrzani iz bivse juge samo oni koji su i prije vladali promijenuli kapu i sada vladaju

___________________________________________________________________

    neki naprave radost gdje god odu, neki kad god odu.
Oscar Wilde

01-10-2014 17:21 pasha is offline Posalji Email za pasha Pregledaj poruke od pasha Dodaj pasha u listu prijatelja
makso makso is a Male
Super Moderator




Poruka: 2849
Location: andaluzija

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od semirizsvemira:

        citat od pasha:

      kada bih poredio onaj sistem u nekadasnjoj jugi i ove nakon juge sisteme ovi su gori milion puta
    Po cemu su ovi gori . Nemoj samo napamet nego konkretno . Ja ne mislim da je jedan sistem dobra ako u njemu ima mnogo ljudi koji ispastaju . Gdje nema pravednosti to ne traje dugo . Zamisli u Turskoj sultan se sudi sa jednim neimarom , krscaninom i kadija optuzi sultana da je uzurpirao privatno vlasnistvo doticnog neimara i da je presuda odsijecanje ruke i Sultan stavi ruku , pozove egzekutore i u zadnjem trenu ovaj neimar potresen pravednoscu zaustavi uz nekoliko pokusaja egzekuciju ruke . Sultanova ruka osta citava a covjek primi Islam . Tvoj je zadatak da nam otkrijes imena 19.gif Ja to rekoh o sultanima a mozes zamisliti kako su pravedni bili Muhammed s.a.w.s i ashabi ( medju njima i cetverica halifa ) I onda to stavit u kontest ovoga sa Golim otokom . Pa Muhammed s.a.w.s je kaznjavao zarobljenike time da su mogli slobodno hodati i poducavati narod , tj skolovati narod . Koja teska kazna .Ljude je najvise privlacila pravednost kod muslimana . I zato je taj sistem trajao 1300 Godina .


10.gif 10.gif 10.gif
OK

Sta bi onda Muhammed s.a.w.s i ashabi ( medju njima i cetverica halifa ) rekli na nove demokratske vlasti na balkanu? Bi li se ijedna spasila?

Sta bi rekli za klaonicu u Siriji? Patnju u Palestini? Irak, avganistan?

___________________________________________________________________
prest'o sam 18.gif

01-10-2014 17:31 makso is offline Pregledaj poruke od makso Dodaj makso u listu prijatelja
makso makso is a Male
Super Moderator




Poruka: 2849
Location: andaluzija

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od tana:

        citat od makso:

      ........
      ..... Mozda bi se okrenuo bogu da mi se vjerski sluzbenici ne gade jos vise 38.gif
      .....

      33.gif



    jedna mala digresija, upravo smo dotakli na drugoj temi.

    po islamu vjerski sluzbenici fakticki nemaju nista sa tvojim odnosom sa bogom.
    oni su jednostavno ljudi koji su odani bogu, ali ti oni nisu potrebni da bi vjerovo.
    nema posrednika izmedju tebe i boga. veza je direktna.

    takodje svestenici nisu u stanju da prastaju ljidima grijehove. to moze samo bog dragi.


Onda nam ne trebaju ni dzamije, ni crkve , ni hodze, ni fratri, ni hutbe, ni fetve, ni pape.....

___________________________________________________________________
prest'o sam 18.gif

01-10-2014 17:32 makso is offline Pregledaj poruke od makso Dodaj makso u listu prijatelja
Boza Boza is a Male
moforaja




Poruka: 4600
Location: ni na nebu ni na zemlji

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Islam je upravo ovako kako Tana kaza postavio odnos vjernika i boga

01-10-2014 17:46 Boza is offline Pregledaj poruke od Boza Dodaj Boza u listu prijatelja
makso makso is a Male
Super Moderator




Poruka: 2849
Location: andaluzija

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Malo se udaljavam od teme, ali...

Upravo sam cuo slucaj 10-godisnje djevojcice, koju je brat (taliban) odredio da je vrijeme da pogine za Allaha. natovarili eksploziva na nju i ostavili je pored neke vode. No medjutim mala se prepala i zavristala u nezgodnom trenutku. Tako se razotkrio atentat....
I na kraju ne moze mala kuci, izdala je islam i brata.... 16.gif 16.gif
Nema veze sa onim sto pricate, ali se sjetio i da podijelim sa vama.


Da se sad vratim na temu. Donedavno smo sve teme na forumu convergirali u politiku, a zadnjih mjeseci prelivamo u religiju 13.gif . To je izgleda tendencija sadasnja, sutra vidjecemo

Zanimljivo je da su tadasnji komunisti negirali boga (ateizam), i u vrijeme golog otoka nije bilo lako biti vjernik.
Znaci, katolici, pravoslavci, muslimani, su donekle u pravu kad roncaju na komunizam. Rekoh donekle, jer nisu uglavnom u pravu. Vec 50-ih je pocelo da popusta. Ko je htio mogao je da se moli, ali u tom slucaju "Adios Partija, adios funkcije, adios privilegije". (vidimo 50 godina kasnije kako bivsi komunisti postaju vjernici, ne znam je li im se bog ukazao, ili glad za funkcijama)

Drugo donekle, je fakt da su u 2 sv. ratu crkve i dzamije obilato pomagale 'domace izdajnike' i bile na strani fashista. Sto ce reci da lako opravdati SKJ sto nije dao vjerske slobode

Opet malo paralela. U tadasnjoj Spaniji su se redovno streljali oni koji nisu isli na misu, a u boljsevickim zemljama obrnuto.
I tada je SFRJ bila ispred svog vremena.

___________________________________________________________________
prest'o sam 18.gif

01-10-2014 19:56 makso is offline Pregledaj poruke od makso Dodaj makso u listu prijatelja
pravimostarac
SexNepoznat

Poruka: 3132
Location: Zaluto

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Zasto su komunisti zeljeli da iskorijene religiju

Bila im je smetnja u stvaranju kulta licnosti

___________________________________________________________________
Do not lose sleep over what the Almighty has bestowed on others. What is not meant for you will never be yours. Be thankful for what YOU have.

01-10-2014 20:15 pravimostarac is offline Pregledaj poruke od pravimostarac Dodaj pravimostarac u listu prijatelja
Stari Grad Stari Grad is a Male
moforaja




Poruka: 10597
Location: iza zvijezde

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od pravimostarac:

    Zasto su komunisti zeljeli da iskorijene religiju

    Bila im je smetnja u stvaranju kulta licnosti



Zašto su ekstremni desnièari i klerofašisti željeli i žele da eliminišu sve socijaliste, komuniste i neistomišljenike?

Bili su im smetnja u stvaranju kulta liènosti i diktature strahom i mržnjom.



---------------------------

___________________________________________________________________
ne zelim biti niciji advokat , ali mislim da se tvojim zlobama i proganjanjima ljudi treba stati na put...
on je nastavljao da svojim kvaziintelektualnim napadima izvrgava mene (

    moju licnost , a ne moj forumski lik!!!
) uzasnoj , SVAKODNEVNOJ , kampanji proganjanja i omalovazavanja...
...sad ce se on malo presabrat pa napisat jedno dvije stranice seciranja moje licnosti i djela...sa papagajskim ponavljanjem niza neistina...
.. dosta je vise i tebe i tvoje
    tiranije
...

01-10-2014 20:28 Stari Grad is offline Pregledaj poruke od Stari Grad Dodaj Stari Grad u listu prijatelja AIM Screenname: later YIM Screenname: later
Boza Boza is a Male
moforaja




Poruka: 4600
Location: ni na nebu ni na zemlji

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Sada deset puta gore
Vlast se igra vjere pa ubije boga u nekome ko je drukchiji
Sta sad rade vjerski sluzbenici,uglavnom velichaju ratne zlochince
Jedno je institucionalna vjerska bagra,nesto sasvim drugo obichan chovjek vjernik koga u Titino vrijeme niko nije diro

01-10-2014 20:47 Boza is offline Pregledaj poruke od Boza Dodaj Boza u listu prijatelja
prowler2 prowler2 is a Male
moforaja


Poruka: 5249
Location: usa

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od makso:

    Malo se udaljavam od teme, ali...

    Upravo sam cuo slucaj 10-godisnje djevojcice, koju je brat (taliban) odredio da je vrijeme da pogine za Allaha. natovarili eksploziva na nju i ostavili je pored neke vode. No medjutim mala se prepala i zavristala u nezgodnom trenutku. Tako se razotkrio atentat....
    I na kraju ne moze mala kuci, izdala je islam i brata.... 16.gif 16.gif
    Nema veze sa onim sto pricate, ali se sjetio i da podijelim sa vama.


    Da se sad vratim na temu. Donedavno smo sve teme na forumu convergirali u politiku, a zadnjih mjeseci prelivamo u religiju 13.gif . To je izgleda tendencija sadasnja, sutra vidjecemo

    Zanimljivo je da su tadasnji komunisti negirali boga (ateizam), i u vrijeme golog otoka nije bilo lako biti vjernik.
    Znaci, katolici, pravoslavci, muslimani, su donekle u pravu kad roncaju na komunizam. Rekoh donekle, jer nisu uglavnom u pravu. Vec 50-ih je pocelo da popusta. Ko je htio mogao je da se moli, ali u tom slucaju "Adios Partija, adios funkcije, adios privilegije". (vidimo 50 godina kasnije kako bivsi komunisti postaju vjernici, ne znam je li im se bog ukazao, ili glad za funkcijama)

    Drugo donekle, je fakt da su u 2 sv. ratu crkve i dzamije obilato pomagale 'domace izdajnike' i bile na strani fashista. Sto ce reci da lako opravdati SKJ sto nije dao vjerske slobode

    Opet malo paralela. U tadasnjoj Spaniji su se redovno streljali oni koji nisu isli na misu, a u boljsevickim zemljama obrnuto.
    I tada je SFRJ bila ispred svog vremena.
10.gif . Tako je isto bilo kad su Turci doshli . Adios funkcije adios privilegije , ako nisi preshao na Islam .

01-10-2014 21:00 prowler2 is offline Pregledaj poruke od prowler2 Dodaj prowler2 u listu prijatelja
prowler2 prowler2 is a Male
moforaja


Poruka: 5249
Location: usa

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od Boza:

    Sada deset puta gore
    Vlast se igra vjere pa ubije boga u nekome ko je drukchiji
    Sta sad rade vjerski sluzbenici,uglavnom velichaju ratne zlochince
    Jedno je institucionalna vjerska bagra,nesto sasvim drugo obichan chovjek vjernik koga u Titino vrijeme niko nije diro
Vrlo dobro 10.gif

01-10-2014 21:01 prowler2 is offline Pregledaj poruke od prowler2 Dodaj prowler2 u listu prijatelja
pravimostarac
SexNepoznat

Poruka: 3132
Location: Zaluto

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

nije mi jasno ako je tolika nostalgija za KPJ ili Kp BiH sto ne izadje na izbore
kad citas po novinama i vako na forumima pobjedili bi glatko

___________________________________________________________________
Do not lose sleep over what the Almighty has bestowed on others. What is not meant for you will never be yours. Be thankful for what YOU have.

01-10-2014 21:28 pravimostarac is offline Pregledaj poruke od pravimostarac Dodaj pravimostarac u listu prijatelja
Stranica (3): [1] 2 3 sljedeca » nove poruke | aktuelne teme | forum
Postavi novu temu Odgovori
Go to:
preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com