Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » ISTORIJA / POVIJEST » **Hercegova » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (3): « prethodna 1 [2] 3 sljedeca » Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
tana tana is a Male
rigorozni




Poruka: 17879
Location: na prinudnom radu :)

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od vjetar:

    ..Mene zanima prezime Maric ..posto njih ima Muslimana ..Srba i Katolika ..po mojoj teoriji to prezime je vjerovatno bila nekad jedan loza ..kako su vojske dolazile vjerovarno su neki pretci mjenjali kape i prihvatali religiju



zbog istih razloga mene zanima prezime tanovic. imaju srbi I muslimani.

super tema 10.gif

___________________________________________________________________
kad ce mostar mama?

11-22-2013 00:25 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
djemila djemila is a Female
Naj-Moder 2008




Poruka: 11483
Location: Mostar

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Tema je dobra, slozili smo se...valja se malo i nasaliti..samo da ne pokvarimo temu i ode u drugom pravcu...zbog toga cu neke postove skloniti..


PIB .stavicu zvjezdice na temu...

___________________________________________________________________
Nije znanje Znanje znati....vec je znanje Znanje dati...

11-22-2013 12:47 djemila is offline Pregledaj poruke od djemila Dodaj djemila u listu prijatelja
Sarajlija ba Sarajlija ba is a Male
moforaja




Poruka: 5952
Location: U podrumu

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Nadam se da èe se PIB javiti, ja mu postavih pitanje o mojoj familiji na pp i baš me zanima šta èe naèi...ako bude tražio ! 01.gif

___________________________________________________________________
Moj Mostare ko ti lomi grane,
ko zavadi mostarske jarane,
ko to tebi istoriju piše,
ko to želi da te nejma više.

11-22-2013 16:41 Sarajlija ba is offline Posalji Email za Sarajlija ba Pregledaj poruke od Sarajlija ba Dodaj Sarajlija ba u listu prijatelja
Boza Boza is a Male
moforaja




Poruka: 4600
Location: ni na nebu ni na zemlji

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Polako pravimostarac
PIB je dobro zapoceo i nema razloga da tako ne nastavi
Mislim da njemu ne smeta malo shale koju su unjeli pojedinci na svoj racun
Pijevac podjebaje na ovoj temi,odnosno na svim temama gdje to neide,pa to iritira ljude
Spustimo loptu na zemlju i zamolimo PIBa da nastavi 10.gif

11-22-2013 18:11 Boza is offline Pregledaj poruke od Boza Dodaj Boza u listu prijatelja
zorokrik zorokrik is a Male
samo sto nisam




Poruka: 1340
Location: St.Marino

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od Boza:

    Polako pravimostarac
    PIB je dobro zapoceo i nema razloga da tako ne nastavi
    Mislim da njemu ne smeta malo shale koju su unjeli pojedinci na svoj racun
    Pijevac podjebaje na ovoj temi,odnosno na svim temama gdje to neide,pa to iritira ljude
    Spustimo loptu na zemlju i zamolimo PIBa da nastavi 10.gif



O kakvom ti podjebavanju pricas??Ja sam bio ozbiljan!!
21.gif

Al dobro!Evo i mene zanima Coric iz Podvelezja(fale mi ,na c)

___________________________________________________________________

    bar_dan.gif

    11-22-2013 22:07 zorokrik is offline Pregledaj poruke od zorokrik Dodaj zorokrik u listu prijatelja
    PIB
    SexNepoznat

    Poruka: 14
    pokretac teme Thread Started by PIB

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od tana:

      zbog istih razloga mene zanima prezime tanovic. imaju srbi I muslimani.


    Prije svega, hvala moderaciji. 10.gif

    Tanoviæi Bošnjaci su Gaèani i usko vezani za taj kraj. 1991. je u samom gradu Gacko živjela 61 osoba s time prezimnom, u Kljuèu 11 osoba, a u Meðuljiæima 37.

    Tanoviæi su usko vezani za Kljuèku kapetaniju. Ta kapetanija je nastala nekad prije 1740. godine. Vjerojatno je nastala èim su Mleèani zauzeli Herceg-Novi(1684.) i poèeli prijetiti istoènoj Hercegovini iz tog pravca. Prvi kapetan koji se spominje je Abdul-baki. U jednom pismu dubrovaèkoj vladi iz 1740. godine, spominje ga trebinjski kapetan. Kako se kasnije kapetanska dužnost prenosila s koljena na koljeno unutar roda Tanoviæa, i on je vjerojatno bio èlan tog roda. 1789. godine, spominju se Husein-aga, Arslan-aga i Bajram-aga Tanoviæ kao gataèki ajani, pa pouzdano znamo da je prezime Tanoviæ veæ tad korišteno od strane ovog roda. Oni sami vjeruju da je prezime došlo kraæenjem izvornog oblika Kapetanoviæ.

    Srbi Tanoviæi žive sjevernije, u Podrinju. Mislim da kod njih prezime dolazi od imena Tano(Atanasije) i da nisu u ikakvom srodstvu s Bošnjacima Tanoviæima.

    11-23-2013 03:33 PIB is offline Pregledaj poruke od PIB Dodaj PIB u listu prijatelja
    PIB
    SexNepoznat

    Poruka: 14
    pokretac teme Thread Started by PIB

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od zorokrik:


      Al dobro!Evo i mene zanima Coric iz Podvelezja(fale mi ,na c)


    Dobrèani. 75 ih je bilo u selu 1991. Više od treæine èitavog sela.

    Sulejman Æoriæ je zabilježen kao stanovnik Dobrèa 1839. godine. Zanimljivo je da nema ranijih spomena, jer veæinu podveleških rodova možemo naæi u turskim dokumentima iz XVIII stoljeæa. Možda su nosili neko drugo prezime. Tvrtko Kanaet u svom radu o porijeklu Podveležaca nagaða da su porijeklom od katolika Æoriæa koji žive širom zapadne Hercegovine, ali za to nema nikakvih dokaza. Niti je æoravost osobina specifièna za katolike, niti su svi Æoriæi širom BiH iste vjere i istog porijekla. U Bijelom Polju ima Æoriæa Bošnjaka u Vrapèiæima, Humilišanima i Kutilivaèu. U Brataèu kod Nevesinja se 1767. spominje neki Ahmed Æoriæ, no nije poznato ima li on veze s podveleškim Æoriæima.

    11-23-2013 08:48 PIB is offline Pregledaj poruke od PIB Dodaj PIB u listu prijatelja
    Sarajlija ba Sarajlija ba is a Male
    moforaja




    Poruka: 5952
    Location: U podrumu

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Prošlost zapadnohercegovaèkih Miliæeviæa se može pratiti do sredine XVIII stoljeæa. Postoje dvije grane. Jednoj je matica Broæanac kod Posušja a drugoj Brotnjo. 1742. godine, biskup Pavo Dragièeviæ nalazi 9 domaæinstava Miliæeviæa u posuškom kraju i jedno na Duvnu, koje je jamaèno doselilo iz posuškog kraja. U župi Brotnjo nalazi domaæinstva Grge i Peje Miliæeviæa u Ograðeniku i domaæinstvo Mate Miliæeviæa u Slipèiæima. U župi Mostar ima kuæa Stipe Miliæeviæa u Jasenici. On ili njegov otac/djed je doselio iz Brotnja. Prije 1742. nemamo spomena Miliæeviæa. Zanimljivo je da je 1742. u posuškom kraju živjelo toliko Miliæeviæa, a da ni jedan od njih nije prešao u Imotsku krajinu 1717. kad su ovu Mleèani uzeli Turcima i naselili Hercegovce s druge strane granice. Tu ne raèunam Milièeviæe koji i danas žive oko Imotskog i koji su Srbi i nisu u srodstvu s Hrvatima Miliæeviæima.

    Kako nemamo dokumenata prije 1742., nije jasno jesu li posuška i broæanska grana Miliæeviæa u kakvom srodstvu. Etnograf Vlajko Palavestra u svom opisu Miliæeviæa koji žive u Rakitnu kod Posušja misli da vjerojatno jesu istog porijekla. On misli da su posuški Miliæeviæi doselili iz Ograðenika, i da se selo Broæanac upravo i zove po njima. U nedostatku starijih pisanih dokumenata, ovo bi mogla rasvijetliti moderna genetika. Kad bi se dalo testirati DNK 2-3 osobe iz obje grane Miliæeviæa, moglo bi se vidjeti jesu li u srodstvu.

    Evo, dobih i ja na pp za svoje - don Frane Miliæeviæ i Ivan Aziz Miliæeviæ ! 07.gif

    PIB - fala ! 10.gif

    ___________________________________________________________________
    Moj Mostare ko ti lomi grane,
    ko zavadi mostarske jarane,
    ko to tebi istoriju piše,
    ko to želi da te nejma više.

    11-23-2013 13:37 Sarajlija ba is offline Posalji Email za Sarajlija ba Pregledaj poruke od Sarajlija ba Dodaj Sarajlija ba u listu prijatelja
    PIB
    SexNepoznat

    Poruka: 14
    pokretac teme Thread Started by PIB

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Još par forumaša mi je poslalo PP-e s dopuštenjem da objavim odgovor bez njihovog nicka.

    11-23-2013 20:31 PIB is offline Pregledaj poruke od PIB Dodaj PIB u listu prijatelja
    PIB
    SexNepoznat

    Poruka: 14
    pokretac teme Thread Started by PIB

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Šuta - Kokorina - Bošnjaci

    Geograf Tvrtko Kanaet je prije 70-ak godina istraživao Podveležje, i piše da su mu Šute iz Kokorine prièali da su njihovi preci doselili iz sela Hrušta s druge strane Veleža, u nevesinjskoj opæini. Ja nisam siguran u pouzdanost ove tradicije, i èak što više, osporio bih je. Niti je prezime Šuta postojalo u nevesinjskoj opæini 1991. godine, niti koje slièno prezime, niti sam uspio naæi ikakav spomen ovog prezimena u turskim dokumentima vezanim za nevesinjski kadiluk.

    S druge strane, prezime Šuta je vrlo èesto u Domanoviæima i Oplièiæima. Tamo ih ima mnogo više nego u Podveležju. Kako se u Kokorini Šute ne spominju u dokumentima iz XVIII stoljeæa, jasno je da su doseljenici, a onda najlogiènije izgledaju Dubrave kao mjesto porijekla. I zbog blizine, i zbog tog što se Šute neprestano spominju u tom kraju. Tako je 1774. stanovnik Domanoviæa neki Ibrahim Šuta. Osman Šuta se bilježi u Lokvama 1789. godine. U isto vrijeme u Oplièiæima živi Mustafa Šuta.

    Još ranije se prezime bilježi u obliku Šutiæ. Tako 1731. godine Šaban Šutiæ iz Rotimlje jamèi pred sudom za svoje sinove. Slijedeæe godine je na jednom vjenèanju u Stanojeviæima svjedok neki Omer Šutiæ. Ne piše iz kojeg je mjesta, no s obzirom da se po velièini miraza može vidjeti da su i mladoženja i mlada siromašni, mora da je ili iz Stanojeviæa ili jednog od susjednih sela.

    U svakom sluèaju, oèito je da Šute žive u okolici Mostara veæ 300 godina, i to pod istim prezimenom. Doseljavanje u Kokorinu je imalo karakter lokalne migracije. Sva sela koja sam spomenu su u nekom krugu od 20-ak kilometara.

    11-23-2013 20:32 PIB is offline Pregledaj poruke od PIB Dodaj PIB u listu prijatelja
    PIB
    SexNepoznat

    Poruka: 14
    pokretac teme Thread Started by PIB

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Abaza - Zijemlje - Bošnjaci

    Prezime Abaza skoro sigurno dolasi od imena Abas/Abaz. Senad Agiæ u knjizi "Muslimanska lièna imena" navodi da dolazi iz arapskog jezika i da oznaèava strogog, oporog èovjeka. Kaže da spada u grupu imena koja su se izvorno davala djeci da ih se zaštiti od zlih duha. Sliènost prezimena Abaza s imenom jednog od kavkaskih naroda je èista sluèajnost.

    Abaze u Zijemlju su ne samo star rod, veæ i najugledniji u selu. U zaseoku Kušiæi koji je na ovoj karti obilježen crvenim, postojala je do 1922. džamija.

      http://s18.postimg.org/cytouzau1/image.png


    Imamska i hatibska dužnost u ovoj džamiji se kroz nekoliko stoljeæa prenosila unutar obitelji Abaza. U arhivu muzeja Hercegovine u Mostaru postoji jedan turski berat koji je izdan u Carigradu poèetkom oktobra 1740. godine. U njemu se navodi da je neki Mahmud do tada bio imam džamije, no kako je on umro, na tu dužnost se postavlja izvjesni Salih. On se na poleðini ovog dokumenta imenuje samo kao Salih, no veæ njegov naslijednik je zapisan kao Mehmed Abaza. Služba se u ovoj džamiji prestala vršiti 1875. godine, a zadnji imam je bio Mustafa Abaza. Da su Abaze bili obrazovan i mualimski rod, vidimo iz èinjenice da su Abaze vršili imamsku dužnost i u drugim džematima. U Pijescima je u XX stoljeæu imam bio Halil Abaza, na Bivoljem Brdu Abdulah Abaza, u Podgoranima Halil Abaza.

    No, nisu svi Abaze slijedili vjerske pozive. Tako 1755. godine nalazimo braæu Ahmeda i Osmana Abazu, sinove Mustafine, kao terzije u samom gradu Mostaru.

    11-23-2013 20:33 PIB is offline Pregledaj poruke od PIB Dodaj PIB u listu prijatelja
    Stari Grad Stari Grad is a Male
    moforaja




    Poruka: 10597
    Location: iza zvijezde

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od Stari Grad:

      Mene interesuje historija/povijest loze Spadigaæa. Ne znam koja je vjera, ali je Hercegovaèko prezime...




      -------------


    Ovo prezime stvarno postoji. Ako PIB ne zna porijeklo ovog prezimena, tj. kako su ga dobili, onda bi to mogao vjetar znati... 02.gif







    -------------

    ___________________________________________________________________
    ne zelim biti niciji advokat , ali mislim da se tvojim zlobama i proganjanjima ljudi treba stati na put...
    on je nastavljao da svojim kvaziintelektualnim napadima izvrgava mene (

      moju licnost , a ne moj forumski lik!!!
    ) uzasnoj , SVAKODNEVNOJ , kampanji proganjanja i omalovazavanja...
    ...sad ce se on malo presabrat pa napisat jedno dvije stranice seciranja moje licnosti i djela...sa papagajskim ponavljanjem niza neistina...
    .. dosta je vise i tebe i tvoje
      tiranije
    ...

    11-23-2013 20:42 Stari Grad is offline Pregledaj poruke od Stari Grad Dodaj Stari Grad u listu prijatelja AIM Screenname: later YIM Screenname: later
    Ferrari Ferrari is a Male
    mister foruma '03, '04




    Poruka: 1841
    Location: Maranello

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Super tema , nego za Abaze :


    Kad sam bio u Egiptu , vidio sam nekoliko kamiona , na kojima
    jepisalo Abaza .. izgleda kao neka gradjevinska Firma ...
    Nisam ih uspio uslikati , bilo mi kasnije zao , jer sam to htjeo pokazati
    jednom mom komsiji Abazi ... ko zna mozda nekoh drugom prilikom .

    ___________________________________________________________________
    Signatur wird geladen ... ... bitte warten !

    11-23-2013 21:13 Ferrari is offline Pregledaj poruke od Ferrari Dodaj Ferrari u listu prijatelja
    PIB
    SexNepoznat

    Poruka: 14
    pokretac teme Thread Started by PIB

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Pitanje preko PP-a za Žetice iz Homolja kod Konjica.

    Jusuf Muliæ u svojoj knjizi o konjièkim rodovima kaže da Žetice prièaju da su došli iz donje Hercegovine. To je po svemu sudeæi istina jer je matica Žetica u južnim krajevima Hercegovine, no nije potpuno jasno o kom se mjestu radi jer se dosta rano spominju na nekoliko lokacija.

    Salihaga Žetica iz Stoca je 1729. svjedok na jednom vjenèanju u Kokorini. Mehmed Žetica se spominje u Blagaju 1766. godine, a Sulejman Žetica u Mostaru 1800. 1839. godine se u Gornju Drežnicu udaje Kadira Žetica iz Donje Drežnice. Oèito je matica Žetica morala biti negdje u okolici Mostara.

    11-28-2013 10:57 PIB is offline Pregledaj poruke od PIB Dodaj PIB u listu prijatelja
    vjetar vjetar is a Male
    moforaja


    Poruka: 13977
    Location: dk

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    ..Pib

    ..ova tri prezimena sto cu ti dati mi glavu probishe kako su oni pravi mostarci i da su stari koliko i stari most a to su prezimena :

    ..Martinovic ..katolici

    ..Huskovic ..muslimani

    ..Borozan .... pravoslavci

    ___________________________________________________________________
    laku vam noc pijuni

    spavajte ko lavovi i ko kraljevi

    11-28-2013 11:07 vjetar is offline Pregledaj poruke od vjetar Dodaj vjetar u listu prijatelja
    pasha pasha is a Male
    Super Moderator




    Poruka: 9503
    Location: uh jebo te

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    jesu li Huskovici mostarska familija 29.gif

    ___________________________________________________________________

      neki naprave radost gdje god odu, neki kad god odu.
    Oscar Wilde

    11-28-2013 15:58 pasha is offline Posalji Email za pasha Pregledaj poruke od pasha Dodaj pasha u listu prijatelja
    vjetar vjetar is a Male
    moforaja


    Poruka: 13977
    Location: dk

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    ..trebali bi da budu

    ___________________________________________________________________
    laku vam noc pijuni

    spavajte ko lavovi i ko kraljevi

    11-28-2013 16:01 vjetar is offline Pregledaj poruke od vjetar Dodaj vjetar u listu prijatelja
    vjetar vjetar is a Male
    moforaja


    Poruka: 13977
    Location: dk

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    ..negdje ih spomnju u nekim knjigama da su se pojavili u 18 vjeku u Mostaru ..odakle seu doshli to bi nam PIB mogo izstraziti

    ___________________________________________________________________
    laku vam noc pijuni

    spavajte ko lavovi i ko kraljevi

    11-28-2013 16:03 vjetar is offline Pregledaj poruke od vjetar Dodaj vjetar u listu prijatelja
    Kucibabakucibaba Kucibabakucibaba is a Male
    mofo beba


    Poruka: 1
    Location: Stolac

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Selimiæi, Stolac Pješivac kula i Prenj

    08-02-2018 19:28 Kucibabakucibaba is offline Pregledaj poruke od Kucibabakucibaba Dodaj Kucibabakucibaba u listu prijatelja
    tana tana is a Male
    rigorozni




    Poruka: 17879
    Location: na prinudnom radu :)

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    super je ova tema. evo sam ponovo procito.

    ___________________________________________________________________
    kad ce mostar mama?

    08-02-2018 19:30 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
    Stranica (3): « prethodna 1 [2] 3 sljedeca » nove poruke | aktuelne teme | forum
    Postavi novu temu Odgovori
    Go to:
    preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com