Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » ISTORIJA / POVIJEST » rahmetli nas PREDSJEDNIK Alija » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (2): [1] 2 sljedeca » Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
semirizsvemira semirizsvemira is a Male
raja


Poruka: 1860

rahmetli nas PREDSJEDNIK Alija Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

I doista, pitamo li se danas, deset godina nakon preseljenja na Bolji svijet predsjednika Alije Izetbegoviæa kako je moguæe da su nas ovi i ovakvi lideri snašli? Jesu li nam kazna ili iskušenje? Jedno sa sigurnošæu možemo kazati: Nisu nam ni u kom sluèaju Božija blagodat, jer nju smo izgleda zagubili. I postoji li ikakav naèin da kao narod, sada u drugaèijim okolnostima, možda ne tako teškim, ali ipak izazovnim, osluhnemo barem nešto od njegove mudrosti u nedostatku njegove liènosti.

Kada danas u dnevnoj štampi proèitam vijest kako se (izdvojiæu najsvježije primjere) "bh lideri i nakon šestosatnog sastanka nisu uspjeli dogovoriti" ili kako æe "lideri stranaka iæi ponovo u Brisel na dogovor", a u vezi rješavanja jedne antidemokratske i diskriminatorske prakse oko izbora èlanova Predsjedništva kako bi se implementirala presuda Evropskog suda za ljudska prava u sluèaju "Sejdiæ-Finci", ponajviše mi zasmeta ova engleska rijeè "leader". Uèio sam nešto tog engleskog i znam da ta rijeè dolazi od glagola "to lead" a znaèi "voditi" ili "predvoditi". Dakle, ta bi se rijeè, koja je isuviše naprasno ušla u naš svakodnevni jezik, mogla prevesti kao "voða" ili "predvodnik". Ukratko, lider je osoba koja predvodi ili komanduje nekom grupom, organizacijom ili zemljom.

Kada danas pogledam našu politièku zbilju i naše, poglavito bošnjaèke, lidere, èesto me uhvati jeza koliko je ta rijeè neprikladna za ljude koje njom imenujemo. Svi se možemo s pravom zapitati – Zašto?! Možda u nekim teoretskim opservacijama ima spisak osobina koje trebaju biti prisutne kod neke osobe da bi on ili ona bila lider, a moja namjera ovdje nije da se tim bavim, niti da kroz njih sagledavam ovo naše današnje tmurno politièko stanje. Držim da je jedna od osnovnih odlika lidera da on ili ona (možda bi nam ženski rod lidera u Bosni više pomogao) ima viziju. Oèigledno je da je ova odlika odsutna kod sadašnjih politièkih voða. Umjesto vizije oni imaju svoju ambiciju. Imaju i plan, ponekad ga èesto znaju nazvati strateškim, da u što kraæem roku, a na što duži period ostvare ono što se ne može ostvariti bez vizije. Ovo svoje razmišljanje skromno delegiram kao jedan od moguæih odgovora nedostatka vizije ne samo kod lidera, veæ i kod našeg cjelokupnog društva u kome živimo.

I doista, pitamo li se danas, deset godina nakon preseljenja na Bolji svijet predsjednika Alije Izetbegoviæa kako je moguæe da su nas ovi i ovakvi lideri snašli? Jesu li nam kazna ili iskušenje? Jedno sa sigurnošæu možemo kazati: Nisu nam ni u kom sluèaju Božija blagodat, jer nju smo izgleda zagubili. I postoji li ikakav naèin da kao narod, sada u drugaèijim okolnostima, možda ne tako teškim, ali ipak izazovnim, osluhnemo barem nešto od njegove mudrosti u nedostatku njegove liènosti.

A viziju je važno imati bez obzira na okolnosti koje nekada mogu biti itekako teške i nju èiniti poptuno idealistièkom, da ne kažemo nadrealistièkom. Upravo takav je sluèaj bio prije i u toku strašne agresije koja je zadesila našu domovinu od 1992. godine. Ovih dana, kada CIA - Centralna obavještajna agencija Sjedinjenih Država - objavljuje dokumente iz tog perioda s kojih je skinuta oznaka tajnosti, mi ustvari možemo vidjeti kroz kakve strašne i teške situacije smo prolazili. Saznajemo da su svi oni naši strahovi i bojazni koje smo u to vrijeme, valjda u nekoj psihološkoj samoodbrani, èesto znali oznaèavati kao "teorije zavjere" ustvari kao takve ponajbliže bile realnosti, ako ne i gore.

Da, i Evropa i Amerika, evidentno je to sada, su znale šta se Bosni sprema. Nisu ili su kasno reagirale. Kada su, pod pritiskom svoje i svjetske javnosti, Sjedinjene Države i htjele nešto uèiniti, èesto bi bile odvraæane od strane tadašnjih evropskih premijera, predsjednika, kancelara... Kako to, u jednom od objavljenih dokumenata, svjedoèi Warren Cristopher, tadašnji amerièki državni sekretar, njemu je nakon jedne posjete evropskim prijestolnicama i pokušaja da evropske kolege uvjeri u potrebu akcije i zaustavljanja bosanskog krvoproliæa sugerirano da se vrati kuæi, a da situaciju prepusti Evropljanima na rješavanje; èitaj: odugovlaèenje, odnosno: odumiranje.

Kako je u takvim teškim okolnostima bilo uopæe moguæe imati viziju, a da je nemamo danas? Kao što nedavno jedan prijatelj reèe: da smo tada odustali od ideala i vizije ne bi nam ni trebale granate da nas pobiju.

I doista, pitamo li se danas, deset godina nakon preseljenja na Bolji svijet predsjednika Alije Izetbegoviæa kako je moguæe da su nas ovi i ovakvi lideri snašli? Jesu li nam kazna ili iskušenje? Jedno sa sigurnošæu možemo kazati: Nisu nam ni u kom sluèaju Božija blagodat, jer nju smo izgleda zagubili. I postoji li ikakav naèin da kao narod, sada u drugaèijim okolnostima, možda ne tako teškim, ali ipak izazovnim, osluhnemo barem nešto od njegove mudrosti u nedostatku njegove liènosti.

A o kakvom se lideru radilo moæi æete se, dragi naši èitaoci, podsjetiti koroz par tekstova koje donosimo povodom desetogodišnjice od njegove smrti. Ime i èast ove zemlje i na Istoku i na Zapadu saèuvano je ponajviše zahvaljujuæi njegovoj mudrosti i viziji. Njegovo liderstvo potvrðuje i poštovanje koje su mu iskazivali i protivnici i podržavatelji. Mnogo smo se puta, svi na razlièite naèine, imali priliku u to uvjeriti, a za ovu priliku dopustite potpisniku ovih redova da iznese jedan detalj.

Upravo prije deset godina u vrijeme hadža, bio je to decembar 2003. godine, nekih tri mjeseca od preseljenja na Ahiret Alije Izetbegoviæa bio sam poèašæen da obavim hadž kao gost rahmetli kralja Fahda. Kao gosti smo imali privilegiju posjetiti hadžske lokacije i prije otpoèinjanja obreda. Tako smo jedan dan obilazili Arefat, onako pust sa tek ponekom skupinom zainteresiranih hodoèasnika ili radnika koji su bili angažirani na pripremama goleme infrastrukture za Dan Arefata. Dovezli su nas tada i pred džamiju Nemirah. To je ona centralna džamija na arefatskom platou u kojoj se obavlja glavna hutba na Dan Arefata i koja bude ispunjena do posljednjeg mjesta. Bila je prazna i tek tada sam mogao vidjeti njenu prostranost. Uglaèani mramorni pod se protezao do u beskraj, a uz stotine džamijskih stubova, gotovo pored svakog, stajali su veliki rashlaðivaèi zraka. I tako dok smo razgledali tu džamiju primjetili smo pokojeg èistaèa unutar džamije. U jednom trenutku prišao mi je visok èovjek crnac. Pitao me na èistom arapskom jeziku: "A odakle ste vi?" Odgovorio sam mu: "Iz Bosne i Herecegovine." A èovjek je u kratkom ushiæenju, a potom blagoj tugi, izgovorio: "'ALI 'IZZET! RAHIMEHULLAH! " – Alija Izetbegoviæ! Nek mu se Allah smiluje! Ostao sam šokiran. Kad sam vidio suze u oèima tog crnca upitao sam ga odakle je. Odgovorio mi je da je iz Sudana. U svom tom šoku, ali i ponosu oèi su mi solidarno zasuzile. Pa, zar je moguæe da o mom rahmetli predsjedniku zna èistaè, crnac iz Sudana, koji kao gestarbajter radi za vrijeme hadža da zaradi koji rijal i ponese svojoj porodici u Sudan.

I danas, nakon deset godina slika tog èovjeka mi ne izlazi iz glave. Taj prijatni pogled i suzne oèi i poštovanje koje je imao prema predsjedniku tamo neke zemlje Bosne, koju bi vjerovatno s teškoæom i na karti pokazao.



I danas, mi suze na oèi krenu kada pomislim i vidim koga sve u našoj zemlji zovu liderima. Tobe ja Rabbi, estagfirullah!



P.S.

O rahmetli Predsjedniku, èiju desetogodišnjicu od preseljenja na Bolji svijet obilježavamo ovaj mjesec, imaju pravo i obavezu pisati mnogi iz našeg kulturnog, politièkog i umjetnièkog miljea. Ali ovaj list ima posebnu obavezu i dužnost podsjetiti da je Alija Izetbegoviæ bio saradnik pisac, doduše pod pseudonimom, i da je neke od svojih veoma važnih tekstova i razmišljanja objavio upravo na stranicama ove novine. Neka mu je Allahov rahmet i magfiret. Amin!

Piše: mr. Mirnes Kovaè

___________________________________________________________________
"Da li je Kur`an od vjeènosti za to ne pitam. Da je on knjiga nad knjigama vjerujem iz muslimanske dužnosti!"
(Johann Wolfgang Goethe)

10-13-2013 10:41 semirizsvemira is offline Pregledaj poruke od semirizsvemira Dodaj semirizsvemira u listu prijatelja
semirizsvemira semirizsvemira is a Male
raja


Poruka: 1860
pokretac teme Thread Started by semirizsvemira

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Cast je bilo biti vojnik i gradjanin zemlje kojoj je on bio Predsjednik

___________________________________________________________________
"Da li je Kur`an od vjeènosti za to ne pitam. Da je on knjiga nad knjigama vjerujem iz muslimanske dužnosti!"
(Johann Wolfgang Goethe)

10-13-2013 10:42 semirizsvemira is offline Pregledaj poruke od semirizsvemira Dodaj semirizsvemira u listu prijatelja
BMW BMW is a Male
rodjeni




Poruka: 851

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Rahmet mu dusi 33.gif

___________________________________________________________________
Nemam potpis

10-13-2013 14:44 BMW is offline Posalji Email za BMW Pregledaj poruke od BMW Dodaj BMW u listu prijatelja
berber berber is a Male
moforaja


Poruka: 4427
Location: Na Tepi

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

O mrtvima sve najbolje!

___________________________________________________________________
nema vise ni tepe

10-13-2013 18:57 berber is online Pregledaj poruke od berber Dodaj berber u listu prijatelja
Boza Boza is a Male
moforaja




Poruka: 4600
Location: ni na nebu ni na zemlji

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Rahmet mu dushi
Bio ovisan od drugih u donoshenju politichkih odluka

10-14-2013 02:11 Boza is offline Pregledaj poruke od Boza Dodaj Boza u listu prijatelja
vjetar vjetar is a Male
moforaja


Poruka: 13977
Location: dk

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

..Alija je bio covjek za meshiata ili nekog odbora islamske zajednice ,nikako kao predsednik ili politicki vodja .politicar nikada ne smije da bude iskreni ,svaki politicar uvjek mora imati velku dozu lukavstva i prefrganosti ..

..u svakom slucaju zasluzio da mu se nazove rahmet i oda pocast kao prvom predsedniku BiH .

___________________________________________________________________
laku vam noc pijuni

spavajte ko lavovi i ko kraljevi

10-14-2013 12:13 vjetar is offline Pregledaj poruke od vjetar Dodaj vjetar u listu prijatelja
tana tana is a Male
rigorozni




Poruka: 17879
Location: na prinudnom radu :)

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

rahmet mu dusi 33.gif


ali njegov domet je predsjednik fronte, a nikako drzave.
i ta njegova ogranicenost nas je kostala itekako.

on je svakako odigro svoju ulogu u istoriji bih. da bogdom nije.
mozda je alija imo dobre najmjere, ali ih sigurno nije znao realizovati.

___________________________________________________________________
kad ce mostar mama?

10-14-2013 16:59 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
-Svjetlost- -Svjetlost- is a Male
raja




Poruka: 1736
Location: :)

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice




RAHIMEHULLAH

10-15-2013 23:47 -Svjetlost- is offline Posalji email za -Svjetlost- Homepage of -Svjetlost- Pregledaj poruke od -Svjetlost- Dodaj -Svjetlost- u listu prijatelja
green green is a Male
Super Moderator


Poruka: 7086
Location: BiH

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      spOrumuhvqo

___________________________________________________________________

    10-19-2013 13:33 green is offline Pregledaj poruke od green Dodaj green u listu prijatelja
    pasha pasha is a Male
    Super Moderator




    Poruka: 9503
    Location: uh jebo te

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Zk5g5bdVVT8

    ___________________________________________________________________

      neki naprave radost gdje god odu, neki kad god odu.
    Oscar Wilde

    11-01-2013 19:51 pasha is offline Posalji Email za pasha Pregledaj poruke od pasha Dodaj pasha u listu prijatelja
    taxi taxi is a Male
    Liska mjeseca avgusta




    Poruka: 18170
    Location: M&R

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od tana:


      ali njegov domet je predsjednik fronte, a nikako drzave.
      i ta njegova ogranicenost nas je kostala itekako.


    Nisam ovo vidio prije.... 10.gif

    ___________________________________________________________________

      11-01-2013 22:12 taxi is offline Posalji Email za taxi Pregledaj poruke od taxi Dodaj taxi u listu prijatelja
      Boza Boza is a Male
      moforaja




      Poruka: 4600
      Location: ni na nebu ni na zemlji

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Lukavo Taxire
      Sad se ulizujesh Tani
      Tana je rekao svoje mishljenje
      Ti si pomjero kosti
      Cuj nisi vidio
      Malo morgen
      Sad probash od Tane napravit poltrona

      11-01-2013 22:32 Boza is offline Pregledaj poruke od Boza Dodaj Boza u listu prijatelja
      taxi taxi is a Male
      Liska mjeseca avgusta




      Poruka: 18170
      Location: M&R

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Boza? Ne seri ,dina ti.

      ___________________________________________________________________

        11-01-2013 22:40 taxi is offline Posalji Email za taxi Pregledaj poruke od taxi Dodaj taxi u listu prijatelja
        Boza Boza is a Male
        moforaja




        Poruka: 4600
        Location: ni na nebu ni na zemlji

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        Lazni CAR SCHEPAN MALI JE NEUROZAN
        GOTOVO JE GOTOVO
        SUTRA TI STIZE POZIV ZA REZERVU
        DRITO MERDZAN GLAVA

        11-01-2013 22:51 Boza is offline Pregledaj poruke od Boza Dodaj Boza u listu prijatelja
        taxi taxi is a Male
        Liska mjeseca avgusta




        Poruka: 18170
        Location: M&R

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        Ma,šalim se boza..... seri ,dina ti. 01.gif

        ___________________________________________________________________

          11-01-2013 23:51 taxi is offline Posalji Email za taxi Pregledaj poruke od taxi Dodaj taxi u listu prijatelja
          Boza Boza is a Male
          moforaja




          Poruka: 4600
          Location: ni na nebu ni na zemlji

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          Hvala lijepa na finim rijecima 10.gif

          11-02-2013 05:27 Boza is offline Pregledaj poruke od Boza Dodaj Boza u listu prijatelja
          taxi taxi is a Male
          Liska mjeseca avgusta




          Poruka: 18170
          Location: M&R

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          Ma,nema na èemu..... 10.gif
          zaslužio si ti i više,al u frci sam malo 28.gif

          ___________________________________________________________________

            11-02-2013 12:51 taxi is offline Posalji Email za taxi Pregledaj poruke od taxi Dodaj taxi u listu prijatelja
            Boza Boza is a Male
            moforaja




            Poruka: 4600
            Location: ni na nebu ni na zemlji

            Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            Okle frka KOSTOPOMIKALO?

            11-02-2013 13:41 Boza is offline Pregledaj poruke od Boza Dodaj Boza u listu prijatelja
            taxi taxi is a Male
            Liska mjeseca avgusta




            Poruka: 18170
            Location: M&R

            Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            Eh ,jebiga....ja imam život i van foruma.....pa sam nekad u frci,nekad ide ko podmazano....
            laHko je tebi ,sjediš i blehneš u kompjuter i gruhaš ko Maxim po diviziji 01.gif

            ___________________________________________________________________

              11-02-2013 13:44 taxi is offline Posalji Email za taxi Pregledaj poruke od taxi Dodaj taxi u listu prijatelja
              Boza Boza is a Male
              moforaja




              Poruka: 4600
              Location: ni na nebu ni na zemlji

              Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

              Van Foruma bog ti dao zdravlje
              Na Forumu bog ti dao pameti

              11-02-2013 13:54 Boza is offline Pregledaj poruke od Boza Dodaj Boza u listu prijatelja
              Stranica (2): [1] 2 sljedeca » nove poruke | aktuelne teme | forum
              Postavi novu temu Odgovori
              Go to:
              preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com