Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » OLIMPOVE PRIČE » Poruka u boci » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
Olimp Olimp is a Male
rodjeni




Poruka: 753
Location: Zagreb

Poruka u boci Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Kao maleni djeèaèiæ, koji je znao èitati i pisati, negdje sam proèitao nekakav tekst koji mi se utisnuo u sjeæanje. Bio je to tekst o porukama koje su ljudi, ploveæi morima, stavljali u boce i izbacivali ih u more, a ono ih je nosilo svojim prostranstvima.




Nakon višegodišnjih putovanja, prolaska kroz kojekakve oluje, bonace, hladne i tople dane, boce bi nalazili ljudi koji su se nalazili ili u brodovima, ili negdje na rubu mora sa obalom. Uvijek bi se zaèudili pronaðenoj boci, pažljivo je otvorili, proèitali tekst.





Nekada nije bilo lako proèitati napisano jer je pisano razlièitim jezicima, pismima, pa èak i posve nepoznatim znakovima. Tada bi takve poruke pobudile dodatnu radoznalost nalaznika, nagnale ga da se potrudi da pronaðe osobu koja bi mogla protumaèiti ili proèitati tu poruku. Proèitavši i razumjevši je poduzimao bi odreðene aktivnosti za koje je smatrao da bi bile korisne kako bi udovoljio molbi pisca poruke.





Nikada nisam razmišljao da bi se mogao susresti sa tako jednom porukom u boci. Nikada se nadao da æe biti susreta sa mnom i bocom u kojoj je neka poruka, mada sam plovio mnogo hiljada kilometara raznim rijekama.

Ali jednoga dana, kako to veæ biva u prièama, ploveæi po rijeci Odri susreo sam se sa "rijeènom poštom", sa bocom u kojoj je poruka.





Osvrnuo sam se niz rijeku ne bi li vidio nekoga da ju je možda postavio prije nego sam naišao, meðutim, sve je bilo mirno, idilièno i bez prisustva ljudi. Pravi rijeèni mir dostojan rijeène pošte. Posvetio sam pažnju boci.





Za niskoga vodostaja rijeke i velike vegetacije rijeènoga bilja, boca sa porukom se zaustavila na površini rijeke èekajuæi viši vodostaj da je ponese dalje niz vodu do nepoznatoga primatelja, da je oslobodi raslinja i svih prepreka koje su je zaustavile u vodi.





Probijajuæi se kroz rijeèno raslinje doplovio sam do boce, razgledao je i uzeo k sebi u kanu. Zainteresirala me kako svojim pakovanjem, tako i sadržajem koji se nalazio u njoj.





Ponio sam bocu sa sobom , kuæi. Kroz poluprozirne stjenke boce, vidio sam da je nekakva poruka, ali je nisam mogao vidjeti izvana. Golicala me mašta o èemu se radi, što sadržava poruka u toj boci.





Samo pakovanje je bilo malo nepraktièno. Naime u manjoj boci se nalazila poruka, a ta je boca umetnuta u veæu i potom izolir trakom su slijepljeni dijelovi veæe trake kako ne bi propuštali vodu u bocu . Malo nespretno i nepotrebno da se to radi, ali autor je to smatrao izuzetno važnim.





Kolièina upotrebljene ljepljive trake govorila je da je pošiljaoc želio do maksimuma osigurati sadržaj boce od utjecaja vlage i vode. Pažljivo sam sve otmotao.





Iz prve, veæe boce, nakon odmotavanja ljepljive trake, ispala je manja boca koja je bila hermetièki zatvorena i u kojoj se nalazila poruka. Zastao sam malo sa daljnjim radom osmotrivši sve to, ali i zagolicavši svoju maštu. Što je u boci? Kakva poruka i kome namjenjena?





Dok sam je vadio van iz boce, prisjetio sam se svih svojih djeèaèkih maštanja koja su se razvila nakon proèitanih tekstova o bocama kojima su slane poruke morskim prostranstvima. U tim svojim, sada veæ odraslim, maštanjima, svašta sam zamišljao. Tko bi mogao slati poruku, koliko je stara i kome je namjenjena?





Pažljivo sam je izvadio , raširio na tlo i "proèitao". Iz nje sam "saznao" da je neko djete, sa dvojicom odraslih ljudi (vjerojatno s ocem i prijateljem ili roðakom) otišlo negdje uz rijeku Odru na ribolov. Ribu su lovili sa više udica i bilo je ulova.





Velièina ulovljene ribe, baš i nije imponirala autora poruke. Ali se vidi da ga je raslinje na vodi iznenadilo. Umjesto valova na rijeènoj površini, pojavljuju se linije koje pokazuju prisustvo puno trave u rijeci, a to znaèi da je riba lovljena krajem augusta ili poèetkom septembra kada je rijeka puna rijeènoga raslinja.

Ne zanimajuæi ga previše ulovi ribe, autor ove poruke napisao ju je kako bi svima dao na znanje da je prisustvovao ribolovu, da nije bilo velikih ulova ribe, ali i da se pohvali svima da je bio i lovio ribu.






Nakon "èitanja" poruke istu sam pažljivo vratio u staru "kovertu", tj. bocu, ponovo je zalijepio kako je bila zalijepljena, a nakon toga je "poslao" rijekom Savom dalje nizvodno. Tko zna da li æe je i tko pronaæi i da li æe je znati proèitati.


Nije me razoèarala ta poruka iako sam oèekivao ne znam ni sam kakvu poruku i kojega sadržaja. Oduševila me. Drago mi je da sam je našao, "proèitao" i dao je vama na "èitanje". Sami je, svako za sebe, "proèitajte". Možda je drugaèije shvatite nego ja.


Da ne bih pisao poruku u boci, pišem je sada i u ovoj svojoj prièi svima vama. U njoj vam želin sve najbolje, puno zdravlja, veselja, izleta u prirodu u Novoj 2013. godini. Živi , zdravi i veseli bili, a u moje ime i pivcu popili

Olimp


bar_dan.gif zivjeli.gif zivjeli.gif

___________________________________________________________________

    broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane Olimp dana 12-31-2012 u 23:15.

    12-31-2012 22:59 Olimp is offline Posalji Email za Olimp Homepage of Olimp Pregledaj poruke od Olimp Dodaj Olimp u listu prijatelja
    Mito Mito is a Male
    mofo beba


    Poruka: 4

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    svaka èast care

    01-08-2013 21:34 Mito is offline Homepage of Mito Pregledaj poruke od Mito Dodaj Mito u listu prijatelja
    nove poruke | aktuelne teme | forum
    Postavi novu temu Odgovori
    Go to:
    preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com