Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » NAUKA » atom » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (2): [1] 2 sljedeca » Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
tana tana is a Male
rigorozni




Poruka: 17884
Location: na prinudnom radu :)

atom Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

hajmo malo biti ozbiljni :)

svi znamo sta je atom i kako radi, nadam se

sta bi se dogodilo sa planetom zemljom kad bi svi atomi "stali", t.j. kad bi elektron presto da se okrece oko jezgra

ne trazim ja naucna objasnjenja, niti ikakve dokaze - trazim jednostavno zdravu logiku

imajte u vidu da je zapremina atoma 100 hiljada puta veca od zapremine svih njegovih dijelova zajedno (neutron + proton + elektron)

___________________________________________________________________
kad ce mostar mama?

10-29-2003 17:39 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
babusha babusha is a Male
Licnost Foruma '03




Poruka: 2959
Location: donji trap

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Beli bi zemlja
izdushila
ko prdenjak 19.gif 35.gif

___________________________________________________________________



      19.gif

      10-29-2003 17:50 babusha is offline Pregledaj poruke od babusha Dodaj babusha u listu prijatelja
      obrisana
      Gost


      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      upalila bi se ko rastani ljetos 19.gif

      10-29-2003 19:18
      gandalf gandalf is a Male
      Mo-Starac




      Poruka: 4676
      Location: NEBUCHADNEZZAR

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Vidim da je Tana trazio ozbiljnost, pa da i ja malo budem ozbiljan.

      Kad bi svi atomi i elektroni stali to bi znacilo da smo dostigli temperaturu absolutne nule.
      To je od prilike -273 C. Racuna se da je temperatura unuverzuma 3 stepena iznad absolutne nule.
      Dosta od mene! 05.gif

      ___________________________________________________________________
      Sto drug rece, i prodjose dani, i crni i sjajni, ali jos nesto nije sjelo mi na mjesto...
      Jer necega nema, i vazda fali, i uvijek je tijesno, kad su ljudi mali....

      10-29-2003 19:39 gandalf is offline Posalji Email za gandalf Pregledaj poruke od gandalf Dodaj gandalf u listu prijatelja
      tana tana is a Male
      rigorozni




      Poruka: 17884
      Location: na prinudnom radu :)
      pokretac teme Thread Started by tana

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      istina ganda, ali nisam mislio na temperaturu nego na dimenzije zemlje

      evo mali tip:

      u sredini atoma je jezgro, ili nukleus
      oko njega na odredjenoj(relativno velikoj) udaljenosti rotiraju elektroni

      radi poredjenja, kad bi atom bio velicine fudbalskog stadona, jezgro bi bilo velicine oraha, a elektroni bi bili velicine zrna rize. a sve izmedju bi bilo prazan prostor.

      elektroni rotiraju ogromnim brzinama, brzinama toliko velikim da bukvalno "prave" prostor i prave "stit" oko tog stadiona

      ___________________________________________________________________
      kad ce mostar mama?

      10-29-2003 19:45 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
      gandalf gandalf is a Male
      Mo-Starac




      Poruka: 4676
      Location: NEBUCHADNEZZAR

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Ja sam samo rekao razlog zasto bi se elektroni (i sve ostalo zaustavili), a znam ja da je to "shupalj" prostor. 02.gif

      ___________________________________________________________________
      Sto drug rece, i prodjose dani, i crni i sjajni, ali jos nesto nije sjelo mi na mjesto...
      Jer necega nema, i vazda fali, i uvijek je tijesno, kad su ljudi mali....

      10-29-2003 19:51 gandalf is offline Posalji Email za gandalf Pregledaj poruke od gandalf Dodaj gandalf u listu prijatelja
      seljak cojk seljak cojk is a Male
      proplivo




      Poruka: 19
      Location: koga briga

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          citat od tana:


        u sredini atoma je jezgro, ili nukleus
        oko njega na odredjenoj(relativno velikoj) udaljenosti rotiraju elektroni

        radi poredjenja, kad bi atom bio velicine fudbalskog stadona, jezgro bi bilo velicine oraha, a elektroni bi bili velicine zrna rize. a sve izmedju bi bilo prazan prostor.

        elektroni rotiraju ogromnim brzinama, brzinama toliko velikim da bukvalno "prave" prostor i prave "stit" oko tog stadiona

      to sto mi znamo o atomima je jako relativno
      jer do skoro atom `nije bio` onakav kakvim ga sad predstavljaju.
      Mozda cese u buducnosti doci do spoznaje da taj `suplji prostor` ustvari nije suplljina, mozda je to ispunjeno , ali nas nivo shvatanja i tehnologija posmatranja to ne mogu svariti.
      da parafraziram... mozda su nasa saznanja o atomu takva da je `atom ploca koju na ledjima drze cetiri slona` ( ja, gana , tana i hana 35.gif )

      ___________________________________________________________________
      u mom selu krava vishe nema..otisle u evropu sa onim gradjanskim 18.gif

      11-02-2003 10:57 seljak cojk is offline Posalji email za seljak cojk Pregledaj poruke od seljak cojk Dodaj seljak cojk u listu prijatelja AIM Screenname: seljak cojk
      tana tana is a Male
      rigorozni




      Poruka: 17884
      Location: na prinudnom radu :)
      pokretac teme Thread Started by tana

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      seljak, danas je nauka ipak dobro poodmakla u odnosu na ona vremena kad se smatralo da je zemlja ravna ploca. to je bilo vrijeme kada su naucnici uglavnom bili svestenici.

      danas nauka nema tendenciju da donosi zakljucke samo na osnovu pretpostavki.
      sam pojam danasnje nauke i naucnika iskljucuje neosnovane teorije (naravno ima izuzetaka), i sve sto nauka tvrdi se bazira na naucnim experimentima i dokazima.

      ja oupste ne tvrdim da necemo u buducnosti otkriti dijelove atoma kojih danas nismo svjesni - naprotiv, siguran sam da hocemo.

      ali je cinjenica da smo upratili najosnovnije principe atoma i njegove najosnovnije dijelove.
      cinjenica je da je izmedju jezgra atoma i elektrona prazan prostor i da se elektroni okreco oko jezgra strasnim brzinama u svim paravcima i da tako prave prostor.

      ___________________________________________________________________
      kad ce mostar mama?

      11-02-2003 20:19 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
      seljak cojk seljak cojk is a Male
      proplivo




      Poruka: 19
      Location: koga briga

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          citat od tana:

        seljak, danas je nauka ipak dobro poodmakla ......... da tako prave prostor.

      da nauka je poodmakla
      jer ne znamo sta se moze josh otkriti
      i tada je nauka bilana najvisem nivou. Mozda nam se samo cini da nema vise, dalje .
      Ko zna sta je slijedece otkrice. Cinjenica je da se svako malo otkrije nesto revolucionarno.
      I svaki stadij u nauci bio je baziran na JAKOJ TEORIJI. A jedna teorija kaze sve je relativno..
      dakle KO ZNA STA JE SLIJEDECE... i atom defakto nije totalno istrazen.
      Atomska fizika je josh uvjek tesko svariva , objasnjenja su stura maglovita ...uzmi u obzir samo izotope...ma od tih silnih teorija ti se mozak zavrti ..i fol skontas ... MISLIM DA IPAK SAMO PRIHVATAMO OBJASNJENJA JER NEMAMO SNAGE DA ISTA SAMI OTKRIJEMO. Uzmemo to zdravo za gotovo. Mozda ce nekada ova saznanja biti na nivou ploce i slonova. Tko zna....!?

      ___________________________________________________________________
      u mom selu krava vishe nema..otisle u evropu sa onim gradjanskim 18.gif

      11-02-2003 20:53 seljak cojk is offline Posalji email za seljak cojk Pregledaj poruke od seljak cojk Dodaj seljak cojk u listu prijatelja AIM Screenname: seljak cojk
      gandalf gandalf is a Male
      Mo-Starac




      Poruka: 4676
      Location: NEBUCHADNEZZAR

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Ne postoji teorija koja kaze da je sve relativno.
      Postoji teorija relativiteta od A.E. koja se odnosi na vrijeme i prostor i nihovu povezanost.

      Sto se tice novih teorija i "shupljeg" prostora, veoma je "popularna" teorija "superstruna" (ne znam kako drugacije da prevedem), ali je to visa matematika za one koji se time bave a ne nama.

      ___________________________________________________________________
      Sto drug rece, i prodjose dani, i crni i sjajni, ali jos nesto nije sjelo mi na mjesto...
      Jer necega nema, i vazda fali, i uvijek je tijesno, kad su ljudi mali....

      11-02-2003 21:06 gandalf is offline Posalji Email za gandalf Pregledaj poruke od gandalf Dodaj gandalf u listu prijatelja
      tana tana is a Male
      rigorozni




      Poruka: 17884
      Location: na prinudnom radu :)
      pokretac teme Thread Started by tana

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      razlika izmedju nauke onda i nauke danas je sto danas moras naucno dokazati teoriju, sto onda nisi moro.

      istina je da ove danasnje teorije imaju prostora za nadogradnju, ali je cinjenica da polako ulazimo u svijet hemije, fizike, biologije, astronomije, matematike, ..... i da polako upoznajemo zakone koje je nas kreator napravio i dao ih nama na koristenje.

      ucimo se polako, ucimo - upravo onako ko sto nam je kreator i naredio.



      da se vratim na pitanje atoma:
      kad bi atom "zakocio" volumen atoma bi se smanjo 100 hiljada puta.

      analogno tome zemlja bi se smanjila isto tolikoi precnik zemlje bi bio tacno 127 metara.
      pritom bi planeta zemlja zadrzala svoju sadasnju tezinu, dakle specificna tezina zemlje bi se povecala 100 hiljada puta.

      naravno u tom procesu bi planeta totalno promjenila i hemijski sastav i vjerovatno bi postala kompaktna.

      ___________________________________________________________________
      kad ce mostar mama?

      11-02-2003 21:36 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
      babusha babusha is a Male
      Licnost Foruma '03




      Poruka: 2959
      Location: donji trap

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Bola tana pea fino sam ti napiso da ce izdushiti ko prdenjak
      tj smanjit se po obimu i zapremini al ne i tezini 21.gif 19.gif 19.gif

      ___________________________________________________________________



          19.gif

          11-02-2003 23:21 babusha is offline Pregledaj poruke od babusha Dodaj babusha u listu prijatelja
          seljak cojk seljak cojk is a Male
          proplivo




          Poruka: 19
          Location: koga briga

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

              citat od gandalf:

            Ne postoji teorija koja kaze da je sve relativno.
            Postoji teorija relativiteta... .

          mozda i ne postoji teorija relativiteta koja kaze sve je relativno ...ali u sustini to znaci
          Sam sebe demantujes ..zasto ce se zvati teorija relativiteta ako ne kaze to `relativno`
          Isti su to principi , u pitanju su samo nijanse

          slozio bih se da su te nove teorije uglavnom spansko selo i za one koji ih razvijaju...jer sve je relativno 18.gif peace out 18.gif

          ___________________________________________________________________
          u mom selu krava vishe nema..otisle u evropu sa onim gradjanskim 18.gif

          11-03-2003 03:28 seljak cojk is offline Posalji email za seljak cojk Pregledaj poruke od seljak cojk Dodaj seljak cojk u listu prijatelja AIM Screenname: seljak cojk
          seljak cojk seljak cojk is a Male
          proplivo




          Poruka: 19
          Location: koga briga

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

              citat od tana:

            razlika izmedju nauke onda i nauke danas je sto danas moras naucno dokazati teoriju, sto onda nisi moro.............


          Svaka nauka , teorija i bilo sta slicno ...kako hoces to nazovi na startu pretpostavlja mnogo toga .
          Gotovo pola matematike kaze ``ako pretpostavimo..`` a zasto da pretpostavimo!???
          Sjecam se jednom je na ispitu iz matematike jedan tip pitao profesora oko dokaza teoreme ...a moze li se to dokazati ako ne pretpostavimo to sto pretpostavimo? Ovaj mu je dao proaznu ocjenu i zavrsio ispit...zaista sta ako se ne uzmu te pretpostavke.
          Nauka je luda stvar...i ona nas samo ubijedi da je to tako. Tako je , valjda, bilo u svakom vremenu ..LJUDI SU BILI UBJEDJENI U TA NAUCNA DOSTIGNUCA. isto kao mi sada...
          a sta je prava istina ...tko zna
          siguran sam da ce vrijeme otkriti nove , do sada nepoznate , cinjenice..i neke teorije ce se stumbati strmoglavce.
          Atomska teorije , bar meni , je bila tesko svariva.
          Npr uzmi u obzir zrak ne vidi se a ima ga ..mozda i u atomima ima nesto sto mi ne vidimo..nesto sto postoji a do sada nema sredstava za vidjeti to.
          Nije davno bilo a atom je bio drugacije definisan ..jednoga dana su otkrili neutrone ...
          npr.. sta to drzi H i O skupa ??
          I zasto se ne razidju ta dva atoma???
          A kad bi se razisli ... uff belajaaa
          kazu da je hidrogen gorivo buducnosti...u sustini jednog dana , picit ce se na vodu...ludo zar ne
          a nauka tako bezo pici naprijed 18.gif

          ___________________________________________________________________
          u mom selu krava vishe nema..otisle u evropu sa onim gradjanskim 18.gif

          11-03-2003 03:36 seljak cojk is offline Posalji email za seljak cojk Pregledaj poruke od seljak cojk Dodaj seljak cojk u listu prijatelja AIM Screenname: seljak cojk
          tana tana is a Male
          rigorozni




          Poruka: 17884
          Location: na prinudnom radu :)
          pokretac teme Thread Started by tana

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          ja, al fora je u tome sto su naucnici uspjeli razbiti atom pa cak i zaustaviti mu kretanje, tj koro zaustaviti.

          poznato je da sa padom temperature usporava osciliranje celija atoma.

          na absolutnoj nuli (-273 celzijusa) je osciliranje atoma znatno usporeno, gotovo zamrznuto.

          naucnici u laboratorijama nisu uspjeli dostignuti tu temperaturu ali su se dobro primakli takozvanim metodama "nuklearnog hladjenja". uspjeli su oboriti temp na 0.002 Kelvina (0 Kelvina je absolutna nula)

          i onda su ispitivali atom tako kad je skoro zamrznut, i skontali ljudi da kretanje elektrona oko jezgre pravi prostor i da nema nikakvih (barem ne u cvrstom stanju) cestica izmedju.

          shvatam ja i tvoj skepticizam ali sve je manje i manje mjesta greskama i nauka postaje sve vise exatna.

          ___________________________________________________________________
          kad ce mostar mama?

          11-03-2003 04:14 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
          HaraIzMostara HaraIzMostara is a Male
          Administrator




          Poruka: 6338
          Location: Boston,MA

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          Tana, bilo neki dan na PBS/Nova,
          "Theory of everything" and String Theory.
          Pokusaj procitati na websajtu o tome. Ta teorija kaze drukcije - i to je jedina teorija koja je uspjela ujediniti sve 4 sile skupa :Gravitaciju,Slabu slilu,Jaku Silu,EM.
          Jedini problem je sto kaze da se nas svijet nalazi u 11 dimenzionalnom prostory a ne u 4 dimenzionalnom ko' sto smo navikli. Teorija kaze da su ostale dimenzije toliko male da ih nemozemo vidjeti.
          Jedino sto primjenom teorije se dodje do 5 valjanih skupova jednacina koje opisuju svjetove. E sad se naucnici pitajau, ako matematika pokazuje da je ovo moguce na 5 nacina is svaki svje je drukciji, a mi zivimo u jednom svjetu, ko to zivi u 4 ostala?
          Vidi PBS sajt. Puno je komplikovano za objaniti ali pokrene covjeka na razmisljanje.
          Emisija je trajala 2 sahata.

          ___________________________________________________________________
          zzzzik ~ 모스타

          11-03-2003 15:10 HaraIzMostara is offline Posalji Email za HaraIzMostara Pregledaj poruke od HaraIzMostara Dodaj HaraIzMostara u listu prijatelja
          tana tana is a Male
          rigorozni




          Poruka: 17884
          Location: na prinudnom radu :)
          pokretac teme Thread Started by tana

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          pogledacu hara, inace me voze ovakve emisije i volim pogledati, cesto bude i na discovery kanalu dobrih emisija.

          ___________________________________________________________________
          kad ce mostar mama?

          11-03-2003 17:28 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
          Jova Krcun Jova Krcun is a Male
          Ibro dirka nas




          Poruka: 442
          Location: Mostar

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          Eh ja mislim da ako dodje do prestanka kretanja elektrona automatski dolazi do poremecaja kohezionih sila koje vezu atome, pa samim tim ne bi bilo moguce postojanje bilo cega.
          Sto se tice smanjenja atoma, samim zaustavljanjem elektrona ne vjerujem da bi doslo do smanjenja velicine atoma, jer elektroni i dalje ostaju udaljeni od jezgre, a izmedju njih je prazan prostor, pa se volumen ne smanjuje. Jedino sto bi nestalo je elektricno polje oko atoma, pa zato vjerovatno ne bi bilo ni moguce medjusobno povezivanje atoma.

          Ako je ova teorija tacna onda postoji vjerovatnoca da su crne rupe u stvari mjesta u svemiru na kojima temperatura iznosi apsolutna nula, pa samim tim dolazi do raspadanja materije u tom dijelu svemira.
          18.gif

          ___________________________________________________________________
          Ti si meni sve, ti mi hranis pse i kad tebe neima tesko mi je 10.gif

          11-03-2003 17:53 Jova Krcun is offline Pregledaj poruke od Jova Krcun Dodaj Jova Krcun u listu prijatelja
          tana tana is a Male
          rigorozni




          Poruka: 17884
          Location: na prinudnom radu :)
          pokretac teme Thread Started by tana

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          ali jova, cim bi stalo kretanje nesto bi onaj prostor izmedju - ne mogu elektroni ostat' da "vise u zraku".

          kretanje je to sto ih odrzava da ne padnu na jezgro jer ih jezgro privlaci, dakle kad bi stali pali bi na jezgro ko tomahawk :-), dakle smanjio bi se atom


          diskutujemo .....

          ___________________________________________________________________
          kad ce mostar mama?

          11-03-2003 18:00 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
          Jova Krcun Jova Krcun is a Male
          Ibro dirka nas




          Poruka: 442
          Location: Mostar

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          Hm ta teorija stoji pod uslovom da je zaista prazan prostor izmedju jezgre i elektrona, te da jezgro privlaci elektrone, ali i dalje stoji pretpostavka da bi u tom slucaju nestalo i kohezionih sila izmedju atoma (bez obzira da li elektroni "stoje" u zraku ili su pali na jezgru).

          Samim tim recimo da razvijemo pretpostavku nastanka crne rupe :

          Bila neka planeta koja je izgubila svoju atmosferu. Na nju je iz nekih razloga djelovala temperatura apsolutne 0 (recimo doslo do explozije sunca, pa se nakon povratnog vala hladni talas naglo povukao prema toj planeti. Obzirom da je teperatura u svemiru blizu apsolutne 0 nagli udar na planetu bez zastitnog omotaca mogao je dovesti do pada temperature na apsolutnu 0 i u tom momentu dolazi do raspadanja planete, jer atomi ne mogu da se vezu). Atomi se rasprse do odredjene granice, gdje ih zadrzi barijera malo vece temperature i atomi pocinju da udaraju od zidove te nevidljive barijere. Samim tim da u svemiru nema vazduha, nema ni otpora pa se stvara jedan vid perpetum mobile kretanja atoma unutar ove barijere, a to kretanje i udaranje u zidove nevidljive barijere, vjerovatno
          kao produkt daje neku energiju, koja crnoj rupi daje odrzanje apsolutne 0 unutar te barijere. Ulaskom kometa u takvu sredinu dolazi do povecanja promjera crne rupe, pa samim tim i sile koja djeluje na zidove nevidljive barijere, pa se ta rupa polako siri.

          Eh sad sam sebi postavljam pitanje sta bi se desilo da u tu rupu udje neko ogromno tijelo??
          Vjerovatno bi doslo do ogromnog udara na zidove nevidljive barijere sto bi moglo prouzrociti da dodje do takozvanog velikog praska. Ocigledno se zbog toga sumnja da su crne rupe u stvari izvor zivota.

          odoh sad kuci da mi zena oklagijom ne napravi crnu rupu na pachi 19.gif 18.gif

          Cya prekosutra (sutra sam u Binjutre) 10.gif

          ___________________________________________________________________
          Ti si meni sve, ti mi hranis pse i kad tebe neima tesko mi je 10.gif

          11-03-2003 18:44 Jova Krcun is offline Pregledaj poruke od Jova Krcun Dodaj Jova Krcun u listu prijatelja
          Stranica (2): [1] 2 sljedeca » nove poruke | aktuelne teme | forum
          Postavi novu temu Odgovori
          Go to:
          preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com