Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » OLIMPOVE PRIČE » Vulkan u Lepoglavi » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
Olimp Olimp is a Male
rodjeni




Poruka: 753
Location: Zagreb

Vulkan u Lepoglavi Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Ova prièa je zapoèela u prirodi prije oko 22 milijuna godina kada je roðen, a onda zastala. Mirovaše tako narednih 20 milijuna godina prekrit mlaðim sedimentima, da bi kao obnovljeni mladiæ, ponovo poèeo svoje aktivnosti prije 2 miliona godina.





U meðuvremenu svašta se oko njega dogaðalo, razne promjene tla, klime, prirode. Jedno je nastajalo, a drugo nestajalo i tako milijunima godina. Za nepovjerovati. Igram se milijunima godina, velikim vremenskim periodom kao da su boce piva. Valjda bi i s njima oprezniji bio.

U tome periodu od 22 milionèeta godina, jednoga dana ove jeseni, dok je još snijega bilo, pored maloga jezera u podnožju, krenuh da vidim toga staroga, obnovljenoga mladiæa.





Staza me povede uzbrdo putem koji je prekrivalo skršeno drveæe koje je snijeg polomio. Prekrasan put i priroda, ali i stradalo drveæe od same prirode.








Pored puta nalazi se kamenje sa objašnjenjem na tablama o èemu se radi. Kakvo je kamenje u pitanju, od èega je i sl.





Za ovu stjenu objašnjenje je da je nastala pretvorbom starijih stijena razlièitog porijekla pod uticajem visokog tlaka i temperature pri èemu se promjenio mineralni sastav, struktura i tekstura materijala. Te visoke temperature su na velikim dubinama u zemljinoj kori.





Put me vodi dalje uz brdo kroz nisku šumu kojom je obronak brda obrastao. Zrak je hladan , rezak, èist i prekrasan za udisanje .





Nakon par stotina metara put me odveo na vrh brda na kojem se vidi plato i tajanstvene stijene na kraju platoa.





I na tome platou naiðh na više tabli. Prva mi objašnjava što je Ahat. Da ne preprièavam što je, prilažem fotku table pa proèitajte.

___________________________________________________________________

    11-02-2012 01:16 Olimp is offline Posalji Email za Olimp Homepage of Olimp Pregledaj poruke od Olimp Dodaj Olimp u listu prijatelja
    Olimp Olimp is a Male
    rodjeni




    Poruka: 753
    Location: Zagreb
    pokretac teme Thread Started by Olimp

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Zatim nova tabla koja mi daje informacije o vulkanima i prizorima u zemlji ispod vulkana.





    Napokon tabla koja mi objašnjava gdje sam to došao. Vjerovali ili ne, ali popeo sam se do grotla ugasloga vulkana, jedinoga u široj regiji, a koji se nalazi u predgraðu Lepoglave.





    Vulkani su na ovome podruèju postojali veæ u trijasu (periodu zemljine prošlosti) prije više od 200 miliona godina. Dokazi o njihovim postojanjima naðeni su na obroncima Ivanšæice i u potoku Vudeljaku u vidu bazaltnih, andenzitskih tufova, stijena koje govore o tim geološkim dogaðajima.





    U miocenu, prije 22 miliona godina budi se ova starina, Lepoglavski vulkan. Pokazivao je svoju snagu aktivnošæu oko tri miliona godina, a potom se umorio i stao sa aktivnosti. Erozija i nadiranje mora dobrim dijelom su ga uništili.

    Kasniji snažni tektonski pokreti i erozijski procesi stvorili su današnji reljef i otkrili fosilni vulkan Gaveznicu.





    Na platou pored grotla vulkana nalati se maketa koja podsjeæa na vulkan, a u biti je lijepo i maštovito napravljena obavijest o vulkanu i kamenju kakvo se tu može naæi.





    Nekada kao djeèak sa velikim zanimanjem slušao sam odrasle kako prièaju o vulkanima. U svojoj djeèaèkoj mašti zamišljao sam kako to izgleda biti unutar vulkana.Nisam odolio iskušenju. Mada nisam imao prikladnu obuæu, spustio sam se u grotlo vulkana. Spustio se i da ostvarim dio djeèaèke mašte.


    ___________________________________________________________________

      11-02-2012 01:17 Olimp is offline Posalji Email za Olimp Homepage of Olimp Pregledaj poruke od Olimp Dodaj Olimp u listu prijatelja
      Olimp Olimp is a Male
      rodjeni




      Poruka: 753
      Location: Zagreb
      pokretac teme Thread Started by Olimp

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Grotlo je velièine nogometnoga igrališta okruženo strmim stijenema. Dno grotla je ravno obraslo travom. Nikakve vulkanske aktivnosti se ne vidi, niti je snijeg otopljen od nekakve vruæine koja bi izbijala iz utrobe zemlje. Sve je mirno, idilièno.








      Šetajuæi po dnu grotla vulkana kao da sam osjetio nekakvu energiju koja je dopirala do mene iz samoga dna vulkana. Neka nepoznata energija koju je moje tjelo detektiralo. Nije bila negativna, nisam od nje postao nekakav supermen, ali sam je osjetio. I ugodna mi je bila.





      Gledajuæi otvor vulkana odozgor, ne èini se da je grotlo toliko veliko, ali kada se iz grotla gleda prema gore onda se tek vidi koliko je veliki otvor bio u tome vulkanu.








      Gledajuæi sve te fosilne ostatke jednoga vulkana u mašti sam si pokušao predoèiti kako je tu nekada bilo kada je on bio aktivan, kada je užareno kamenje odatle letjelo na sve strane, kada se dim i šištanje èulo nadaleko. Faktièki sam bio na poklopcu vrata pakla i njegove vatre i vruæine, a opet na mirnome mjestu koje odiše nekakvom snagom prikrivenom, ali osjetnom.





      Sa platoa pored grotla pruža se prekrasan vidik prema Lepoglavi i njenoj dolini.





      Ljubaznošæu gospodina Damira Vrtara, vrsnoga poznavaoca minerala, vulkana i geoloških aktivnosti, vidio sam i dio minerala koji su naðeni na likalitetima oko vulkana.Imena im baš i ne znam, ali pogled na njih me oduševio.








      ___________________________________________________________________

        11-02-2012 01:17 Olimp is offline Posalji Email za Olimp Homepage of Olimp Pregledaj poruke od Olimp Dodaj Olimp u listu prijatelja
        Olimp Olimp is a Male
        rodjeni




        Poruka: 753
        Location: Zagreb
        pokretac teme Thread Started by Olimp

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        Prekrasni primjerci minerala koji su se prelijevali razlièitim bojama, osvojili su mi srce. Promatrao sam ih diveæi se prirodi koja ih je naèinila, koja je stvorila tolike temperature i tlakove da su oni nastali.











        Puno puta sam viðao kojekakvo kamenje, ali nikada ovako prekrasno, sa toliko živih boja, nježnih kristala, nevjerojatnih šara. Nešto predivno, jedinstveno.











        Sam lokalitet vulkana postao je i poznat po tome jer je na njemu jedino nalazište pojedinih minerala. Sve je te minerale sa velikom ljubavlju, znanjem i trudom gospodin Damir sakupio, klasificirao, djelom obradio, kako bi ih pokazao posjetiocima vulkana, kako bi ih poduèio o djelima vulkana i prirode.











        Slušajuæi ga kako govori o mineralima, njihovim nastancima, sa koliko znanja raspolaže o njima, još više mi se svidjelo to kamenje zemljine kore, koje nije samo kamenje, nego i ukrasi rada prirode.





        Ukoliko netko pomisli da je to samo mrtvo kamenje, obièni minerali, ispitivanja, mjerenja i fotografiranja pojedinih primjeraka dokazuje da to nije mrtvo, da u njemu ima energije, da je ona mjerljiva i vidljiva pod odreðeneim uvjetima, ali i da ima ljudi koji je osjeæaju, na koje njihova snaga može utjecati pozitivno.





        Osobno nisam osjetio te minerale, ali snagu koja spava u grotlu vulkana jesam. Tko ne vjeruje neka posjeti vulkan, neka siðe u grotlo, polako prošeta njime, opusti se i upija snagu koja tu postoji.


        bar_dan.gif zivjeli.gif zivjeli.gif

        ___________________________________________________________________

          11-02-2012 01:18 Olimp is offline Posalji Email za Olimp Homepage of Olimp Pregledaj poruke od Olimp Dodaj Olimp u listu prijatelja
          Viribus Viribus is a Male
          moforaja


          Poruka: 5295

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          10.gif

          11-02-2012 09:21 Viribus is offline Posalji email za Viribus Pregledaj poruke od Viribus Dodaj Viribus u listu prijatelja
          nove poruke | aktuelne teme | forum
          Postavi novu temu Odgovori
          Go to:
          preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com