Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » RAZNO » SVAŠTARA » Zmije I Mi » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
Viribus Viribus is a Male
moforaja


Poruka: 5295

Zmije I Mi Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Evo što napraviti ukoliko na zmiju naiðete u prirodi!
M.M.
Utorak, 1. svibnja 2012. 8:25
Jutarnji list

Državni zavod za zaštitu prirode (DZZP) Hrvatske objavio je upozorenje graðanima koji izlaze u prirodu, kako s toplijim vremenom zmije poèinju izlaziti iz zimskog mirovanja te savjetuje da je u sluèaju susreta sa zmijom najbolje ju pokušati zaobiæi ili zaplašiti udarcima nogom o tlo i pustiti da se makne.

"U proljetnom razdoblju zmije se okupljaju u veæe skupine i vrlo su aktivne te ih ljudi èešæe i viðaju. Iako se radi o posve prirodnoj poveæanoj aktivnosti, èeste su dojave i pritužbe o èudnim najezdama zmija", navodi Državni zavod Hrvatske za zaštitu prirode na internatskim stranicama.

U Hrvatskoj živi 15 vrsta zmija, od kojih su samo tri otrovnice - poskok, riðovka i planinski žutokrug, dok je preostalih 12 neotrovno i neopasno. Sve vrste su zaštiæene Zakonom o zaštiti prirode pa ih se ne smije namjerno ozljeðivati i ubijati. Zabranjeno je i njihovo uznemirivanje, hvatanje i držanje u zatoèeništvu.

Državni zavod za zaštitu prirode takoðer upozorava kako prilikom posjeta prirodi treba nositi duge hlaèe i više cipele kako bi se noge zaštitile od ugriza, treba paziti kuda se staje te provjeriti mjesto na koje se želi sjesti.

U sluèaju susreta sa zmijom, najbolje je pokušati ju zaobiæi ili zaplašiti udarcima nogom o tlo i pustiti da se makne. Zmije nemaju vanjskih slušnih organa pa slabo èuju zvukove koji se šire zrakom, no zato preko kostiju donje èeljusti vrlo dobro osjeæaju vibracije tla te ih udaranje u tlo plaši.

U sluèaju otrovnog zmijskog ugriza, upozorava Zavod, zmiju ne treba pokušati ubiti ili uhvatiti, kako bi se odnijela lijeèniku, jer bi pri tome mogla ponovno nekoga ugristi. Lijeènici vrlo dobro znaju prepoznati ugriz otrovnice, a toèno odreðivanje vrste nije potrebno jer se za ugrize svih triju otrovnica primjenjuje isti protuotrov.

Osoba koju je ugrizla zmija trebala bi se smiriti te ukloniti odjeæu i nakit s mjesta ugriza zbog oticanja tkiva te ranu pustiti da slobodno krvari bez rezanja ili isisavanja otrova. Dobro bi bilo oèistiti ranu i imobilizirati ekstremitet koji je zadobio ugriz pomoæu nekog èvrstog predmeta i zavoja, a osobu treba što prije prevesti do najbliže medicinske ustanove.

05-01-2012 09:22 Viribus is offline Posalji email za Viribus Pregledaj poruke od Viribus Dodaj Viribus u listu prijatelja
Viribus Viribus is a Male
moforaja


Poruka: 5295
pokretac teme Thread Started by Viribus

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

POŠTO SMO OVIH DANA VIŠE MANJE SVI UPRIRODI DA SE PODSJETIMO .
PAZITE SE.

05-01-2012 09:23 Viribus is offline Posalji email za Viribus Pregledaj poruke od Viribus Dodaj Viribus u listu prijatelja
pasha pasha is a Male
Super Moderator




Poruka: 9503
Location: uh jebo te

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

ovo je kod susjeda sta je kod nas koliko ima vrsta otrovnica
ako vidite kakvog blavora ne ubijajte ga i ne bojte se nije otrovan

___________________________________________________________________

    neki naprave radost gdje god odu, neki kad god odu.
Oscar Wilde

05-01-2012 09:39 pasha is offline Posalji Email za pasha Pregledaj poruke od pasha Dodaj pasha u listu prijatelja
Viribus Viribus is a Male
moforaja


Poruka: 5295
pokretac teme Thread Started by Viribus

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od pasha:

    ovo je kod susjeda sta je kod nas koliko ima vrsta otrovnica
    ako vidite kakvog blavora ne ubijajte ga i ne bojte se nije otrovan


iste su i kod nas.

05-01-2012 09:55 Viribus is offline Posalji email za Viribus Pregledaj poruke od Viribus Dodaj Viribus u listu prijatelja
makso makso is a Male
Super Moderator




Poruka: 2849
Location: andaluzija

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Sta je sa onim zmijama na dvije noge???

___________________________________________________________________
prest'o sam 18.gif

05-01-2012 11:19 makso is offline Pregledaj poruke od makso Dodaj makso u listu prijatelja
Viribus Viribus is a Male
moforaja


Poruka: 5295
pokretac teme Thread Started by Viribus

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od makso:

    Sta je sa onim zmijama na dvije noge???


zavisi jesu plave ili crne, jeli punica ili svekrva. 13.gif 13.gif

05-01-2012 12:35 Viribus is offline Posalji email za Viribus Pregledaj poruke od Viribus Dodaj Viribus u listu prijatelja
berber berber is a Male
moforaja


Poruka: 4430
Location: Na Tepi

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Sve eto vuce trbuhe po zemlji sto dalje od njega/nje.

___________________________________________________________________
nema vise ni tepe

05-01-2012 12:44 berber is offline Pregledaj poruke od berber Dodaj berber u listu prijatelja
tana tana is a Male
rigorozni




Poruka: 17884
Location: na prinudnom radu :)

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

evo moj odgovor na temu:

    http://moforaja.net/thread.php?postid=2871#post2871

___________________________________________________________________
kad ce mostar mama?

05-02-2012 18:11 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
makso makso is a Male
Super Moderator




Poruka: 2849
Location: andaluzija

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

13.gif 13.gif 13.gif 13.gif

Da te nije iz potaje punica ujedala




13.gif

___________________________________________________________________
prest'o sam 18.gif

05-02-2012 22:06 makso is offline Pregledaj poruke od makso Dodaj makso u listu prijatelja
tana tana is a Male
rigorozni




Poruka: 17884
Location: na prinudnom radu :)

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

nije fakat, punica u mene ne moze bolja biti.

plus kad sam sanjo ovaj san uzastopce nisam ni bio ozenjen.

dakle nije punica 13.gif

___________________________________________________________________
kad ce mostar mama?

05-02-2012 22:34 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
refleksija refleksija is a Female
moforaja




Poruka: 3364
Location: dark side

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

cuj priroda..u nas komsiji ispred zgrade ispod haube usla...sta ima priroda....

mungosa nabavit...ili onu zivinu sto napane zmiju, zmija je ujede, ali se zivina ne da...dokusuri je i krepa na dva sata (dremene hahaha)...pa se zivina opet probudi i pojede zmiju...ne znam kako se zove...boga mi ko da opisah gradjane mostara...s tim da ove zmije nikako da dokusure...

___________________________________________________________________


    Crkvena zvona i ezan se sve jace cuju da bi nadglasali kurlanje praznih stomaka!

    05-03-2012 08:44 refleksija is offline Pregledaj poruke od refleksija Dodaj refleksija u listu prijatelja
    Blagajac Blagajac is a Male
    raja




    Poruka: 1972
    Location: Nederland

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    sta cu bola hvatat zmije ja kad vidim zmiju na tv podkupi noge i przo prebacim na drugi kanal

    ___________________________________________________________________


      [
        B]PUSTI ME DA SE RAHAT PATIM[/B]

      05-04-2012 22:04 Blagajac is offline Pregledaj poruke od Blagajac Dodaj Blagajac u listu prijatelja
      nove poruke | aktuelne teme | forum
      Postavi novu temu Odgovori
      Go to:
      preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com