Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » TRADICIJE MOSTARA » KUHINJA » Nije mi sto je PITA, nego sto je recept na engleskom » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
kmosst kmosst is a Male
bice nesto od mene


Poruka: 407
Location: germany

Nije mi sto je PITA, nego sto je recept na engleskom Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Poslo nas nesto ovih dana. Nakon pljeskavice u New York Timesu pojavila se reportaza o bosanskoj piti na stranicama Time Newsa:

Reportaža Times-Newsa: "Mislite da znate šta je pita? Probajte bosansku"

Sunija Mustafiæ i njena porodica 2001. godine otišli su iz Bosne i Hercegovine za Idaho. Nisu nosili mnogo stvari, no Sunijina majka je svojoj kæerci za svaki sluèaj zapakovala tepsiju za pitu... Neka se naðe...

Sada je prièa o Suniji i njenom umijeæu pravljenja pite dospjela do brojnih amerièkih medija, a nedavno je tamošnji magazin Times-News, objavio kratku reportažu o Suniji i njenom naèinu pripremanja ovog bosanskog specijaliteta.

"Bosanska pita nije ni slièna onim grèkim koje se mogu naruèiti u gotovo svakom restoranu u južnom Idahu. Ovo je nešto posve drugaèije. Pita je smotana u malene zvrkove koji su napunjeni mesom, sirom, zeljem, krompirom, a zatim ispeèeni", poèinje svoju reportažu novinar amerièkog magazina.

Sunija je raspremila stol, postavila stolnjak, te poèela razvlaèiti, veæ unaprijed pripremljeno, tijesto.

"Na tijestu ne smije biti niti jedne rupice i zbog toga se mora veoma pažljivo razvlaèiti", objašnjava Sunija, dodajuæi kroz smijeh, da ako ne znaš praviti pitu neæeš se nikada ni udati.

Nakon što je razvukla tijesto, Sunija oduševljenom novinaru pokazuje kako se na krajeve tijesta ravnomjerno reda meso, sir, krompir...

Zatim Sunija polako sjecka pitu, savija u zvrkove i reda u tepsiju, objašnjavajuæi kako je to nacionalno bosansko jelo koje se priprema u svakoj kuæi u Bosni i Hercegovini.

Dok razgovaraju Sunija priprema i sirnicu. Novinar je posmatra i pita zašto nikada ne mjeri sastojke i koliko taèno jaja ide u tu pitu.

"Èetiri ili možda pet", odgovara ona dok razbija jaja i muti ih u zdjeli, dodajuæi vegetu i za samo deset minuta pita je spremna da se ubaci u peæ.

Dok se pite peku Sunija prièa o svom životu u Bosni, svojoj prodici i nostalgiji za domom...

"Na ovoj fotografiji su moja majka i brat. Ovaj prizor sam prvi put vidjela na CNN-u kada je 2005. godine objavio jednu reportažu o ratu u Bosni", kaže 46 - godišnja Sunija, inaèe izbjeglica iz Zvornika.

Njen brat poginuo je tokom rata u BiH, a majka je preminula 2002. godine.

S obzirom da joj fotografije vraæaju loša sjeæanja, Sunija ih odlaže i nastavlja prièati o svojoj sadašnjosti i planovima za buduænost.

Ona je trenutno zaposlena u jednoj kafeteriji, dok njen suprug radi u restoranu brze hrane. Nedavno su kupili i kuæu. Takoðer, tu u blizini stanuje i njena sestra, tako da se navikla na život u Americi, no i dalje joj nedostaje Bosna i Hercegovina.

Kada je kuæi, dok se odmara ili priprema ruèak, uvijek putem satelita prati bosanske programe ili sluša bosansku muziku...

Pita je gotova...

"Ovo je nešto najukusnije", završava novinar amerièkog magazina svoju reportažu uživajuæi u Sunijnoj piti.

01-23-2010 10:14 kmosst is offline Pregledaj poruke od kmosst Dodaj kmosst u listu prijatelja
kmosst kmosst is a Male
bice nesto od mene


Poruka: 407
Location: germany
pokretac teme Thread Started by kmosst

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Meet Sunija Mustafic
Age: 46
Hometown:Zvornik, Bosnia
Specialty:Bosnian food
Favorite food:Potato pita
Time in the kitchen:Since she was 12. She learned from her mother.
Sunija Mustafic doesn’t measure her ingredients while making pita, but this recipe, adapted from a few Internet versions, is Mustafic-approved. Vegeta seasoning is available at Swensen’s and European food stores in Twin Falls. If you can’t find it, substitute seasoning salt or plain salt and pepper.
Not a fan of beef?There are several other fillings suitable for pita. Try sauteed spinach with feta, cottage cheese with egg, chicken with mushroom, or cubed potatoes and onions.
If the dough intimidates you, substitute phyllo dough, which can be found in most grocers’ freezer sections.
For the dough:
4 1/2 cups flour
2 teaspoons salt
2 to 2 1/2 cups warm water
For the filling:
1 pound ground beef
1 onion, chopped
Vegeta seasonin

01-23-2010 10:15 kmosst is offline Pregledaj poruke od kmosst Dodaj kmosst u listu prijatelja
kmosst kmosst is a Male
bice nesto od mene


Poruka: 407
Location: germany
pokretac teme Thread Started by kmosst

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

01-23-2010 10:16 kmosst is offline Pregledaj poruke od kmosst Dodaj kmosst u listu prijatelja
pasha pasha is a Male
Super Moderator




Poruka: 9503
Location: uh jebo te

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

dobro sto je recept na engleskom "mane zeve" jede li se i dalje rukom ili moras imat noz i viljusku 19.gif

___________________________________________________________________

    neki naprave radost gdje god odu, neki kad god odu.
Oscar Wilde

01-23-2010 11:25 pasha is offline Posalji Email za pasha Pregledaj poruke od pasha Dodaj pasha u listu prijatelja
makso makso is a Male
Super Moderator




Poruka: 2849
Location: andaluzija

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

10.gif 10.gif 10.gif

bravo SUnija, i ovaj put bravo NY Times


10.gif

___________________________________________________________________
prest'o sam 18.gif

01-23-2010 12:15 makso is offline Pregledaj poruke od makso Dodaj makso u listu prijatelja
PST PST is a Female
samo sto nisam




Poruka: 1156
Location: vazda u kuci

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

10.gif samo naprijed
ima li jos toga

01-23-2010 12:46 PST is offline Homepage of PST Pregledaj poruke od PST Dodaj PST u listu prijatelja
djemila djemila is a Female
Naj-Moder 2008




Poruka: 11491
Location: Mostar

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Bravo, samo neka se spominjemo po dobrom 10.gif

___________________________________________________________________
Nije znanje Znanje znati....vec je znanje Znanje dati...

01-23-2010 13:03 djemila is offline Pregledaj poruke od djemila Dodaj djemila u listu prijatelja
kmosst kmosst is a Male
bice nesto od mene


Poruka: 407
Location: germany
pokretac teme Thread Started by kmosst

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od pasha:

    dobro sto je recept na engleskom "mane zeve" jede li se i dalje rukom ili moras imat noz i viljusku 19.gif


jakako æeš moj pasha nego rukom, ja i u buregdžinici burek jedem bez tog pribora...

01-23-2010 14:41 kmosst is offline Pregledaj poruke od kmosst Dodaj kmosst u listu prijatelja
DEN DEN is a Female
samo sto nisam


Poruka: 1171

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od kmosst:





dzaba recept, kad to ne prave strucne ruke...

___________________________________________________________________
NERETVA KROZ VENE TECE

01-23-2010 15:40 DEN is offline Pregledaj poruke od DEN Dodaj DEN u listu prijatelja
nove poruke | aktuelne teme | forum
Postavi novu temu Odgovori
Go to:
preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com