Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » MOSTAR NEKAD I SAD » LEGENDE MOSTARA » Je li Mostar ikada stvarno volio svoje 'legende'? » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (2): [1] 2 sljedeca » Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
denani denani is a Male
moforaja




Poruka: 8041

Je li Mostar ikada stvarno volio svoje 'legende'? Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Je li Mostar ikada stvarno volio svoje 'legende'?







    Imaju li New York, Pariz, Hong Kong ili pak Moskva svoje legende? Ljude s margine društva, koje svi pomalo uzimaju ili s omalovažavanjem, ili s podsmijehom, sprdnjom, odnosno još drastiènije od toga?

    Trebalo bi provjeriti kako ti (ali i drugi) gradovi stoje po pitanju odnosa prema legendama…

    Mostar se oduvijek u paleti svojih graðana s posebnom pažnjom odnosio prema pojedincima s krajnjih granica društva, dok su oni iz sredine neminovno propadali u mulj zaborava.

    Znamenite ljude koji su svijetom pronijeli ime i slavu grada Mostar je znao saèuvati od zaborava, unatoè uzreèici „ako želiš uspjeti, moraš otiæi iz grada“.

    Takoðer, i ljude s drugoga kraja društvene palete, tzv. marginalce, luzere, romantike iz posebne dimenzije doživljavanja svijeta i života, Mostar je – ako ništa – generacijama pamtio.

    Eno i Greta Habiba, Meho Džeger, Enco Vareni, Joca, Oma Batlak, Bajro Ciganin, Æafet, Gaga s Avenije, Neda i Jure, Aco Biciklista… i mnogi drugi kojih æete se možda sjetiti, ostali su u pamæenju pokoljenja, a redoslijed njihovih imena u ovoj reèenici ne odreðuje apsolutno nikakav rang osoba, niti ih svrstava po nekome kriteriju ili kronologiji.

    Koliko nam je poznato, meðu njima je jedini Aco Biciklista živ, a zadnjih godina niste ga mogli sresti s punom životnom opremom, jer je bicikl zamijenio ogromnim poveæalom (lupom) koje mu pomaže pri hodanju, gledanju, ali i èitanju smrtovnica i plakata po platanima…

    Kaže, bicikl su mi ukrali (ono... zamislite sad koja je to gnjida od primata koja je ukrala bicikl - Aci Biciklisti!?), a onda nastavi prièati o tome kako je u ratu ostao beskuænik, ali je ostao… ostao u gradu.

    Kasnije mu je darovan neki kontejner. Da ne živi u kabriolet-baraci…

    Prièat æe vam uvijek o lijepim stvarima. Rado æe isprièati nešto o svojoj kæeri, o ljudima koje je susretao u svome životu, spomenut æe se svih onih koji su mu poklonili bicikl dok je bio mlad, napomenuti svoj žal za Tour de France, jedinom utrkom na kojoj nikada nije pobjeðivao…

    Dobro, nemojmo sad cjepidlaèiti…


    U trenutku pisanja ovoga teksta, na Fecbooku je grupa „Pomoæ Aci biciklisti“ imala više od 2.300 registriranih èlanova.

    Naèelno, svi žele pomoæi. Koliko je stvarno pomoæi skupljeno za Acu, tek æemo (nadajmo se) saznati.

    Aco je bolestan. Umoran je i vjerojatno pomalo veæ viri prema drugoj dimenziji, tamo gdje æe susretati nasmijane svemirske stopere.

    Ali, do toga ima još vremena, èemu žuriti. Trebalo bi pomoæi Aci da mu bude malo ugodnije dok je još meðu nama.

    Njegov život odvijao se ponajviše na dva kotaèa, ali bio je vedar, dostojanstven i obasjan aureolom pobjednika koji se pomalo izgubio na važnoj utrci. Utrku još nije završio, ali je odavno prošao kroz cilj. Aco sada vozi svoj poèasni krug.

    Kao što su se Mostarci ranije rado sjeæali gore pobrojanih, jednoga dana rado æe se i sa sjetom sjeæati i Ace. A on je nekako zadnja autentièna mostarska legenda.

    Prije negoli ode u sjeæanje, možete mu pomoæi da duže ostane znamenitost grada na Neretvi...

    ___________________________________________________________________
    33.gif 33.gif 33.gif

    04-14-2009 14:31 denani is offline Posalji Email za denani Pregledaj poruke od denani Dodaj denani u listu prijatelja
    denani denani is a Male
    moforaja




    Poruka: 8041
    pokretac teme Thread Started by denani

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Preneseno sa Monet .... novinar Miljenko Buhac 10.gif

    ___________________________________________________________________
    33.gif 33.gif 33.gif

    04-14-2009 14:32 denani is offline Posalji Email za denani Pregledaj poruke od denani Dodaj denani u listu prijatelja
    denani denani is a Male
    moforaja




    Poruka: 8041
    pokretac teme Thread Started by denani

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Jesmo li se otudjili .... 26.gif

    ___________________________________________________________________
    33.gif 33.gif 33.gif

    04-14-2009 14:34 denani is offline Posalji Email za denani Pregledaj poruke od denani Dodaj denani u listu prijatelja
    gandalf gandalf is a Male
    Mo-Starac




    Poruka: 4676
    Location: NEBUCHADNEZZAR

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Interesantna je pojava tzv legendi grada... 02.gif

    Istina je da je bilo malo sprdanja s tim ljudima, ali ja bih to nazvao vise liskalukom, nego nekom zlom namjerom.
    Oni su zivili i bitisali medju rajom, ljudima, u gradu sa svima drugima...

    Nesto kontam, da su ovde na zapadu, davno bi im navalili tablete 21.gif , strpali ih u "ustanove" 21.gif , jer boze moj, nisu kao drugi.
    Imao sam srecju pa sam zapamtio Gretu, Encu (svaki dan ga vidj`o), Mehu (sokak do sokaka) itd itd... I oni su imali srecju da se rode u Mostaru, gdje ih sredina prihvata kao takve, a ne kao drugacije...

    Oni nisu drugaciji, oni su samo gledali svijet drugim ocima, i vjerovatno boljim nego sto su nase.... 33.gif 33.gif 33.gif

    ___________________________________________________________________
    Sto drug rece, i prodjose dani, i crni i sjajni, ali jos nesto nije sjelo mi na mjesto...
    Jer necega nema, i vazda fali, i uvijek je tijesno, kad su ljudi mali....

    04-14-2009 14:49 gandalf is offline Posalji Email za gandalf Pregledaj poruke od gandalf Dodaj gandalf u listu prijatelja
    djelda djelda is a Male
    raja




    Poruka: 1646
    Location: dolina grka

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    U Mostaru se niko proslavio nije - to definitivno 21.gif

    Uvijek se sjetim jednog dana, ( tada sam se zapravo prvi put zapitao pa kakvi smo mi to - Mostarci ), a bješe to na utakmici Veleza pod B.B.
    Te godine Velež i nije bio onako raspoložen kao što to zna i biti, Dusko Bajevic je bio trener, i nakon primljenog gola, krenulo je skandiranje na tribinama ''Dusko nije muško ale ale '' 21.gif

    Nisam mogao vjerovati da jedna igracka zvijezda kao sto je on bio i covjek kakav samo on moze biti, to dozivi u ''svom'' Gradu, Gradu kojemu je 2 puta donijeo titulu Marsala 21.gif

    Mogi misliti samo kakve su u njemu emocije tada bile ( ja sam prokuho i napustio utakmicu ) a nedugo potom i on je napustio Mostar i krenuo u svijet '' da se proslavi '' i uradio je to a ovi koji su skandirali ( znam ih par u glavu ) dans su mu kao neki nazovi prijatelji, i cim dodje to ljubljenje to grljenje, i ja se odmah toga sijetim, i odmah mi nadodje onaj isti osjecaj - da povracam 21.gif

    Kako se Mostar odnosio prema svojim legendama - nebi ni crni dusmanin 21.gif

    Aco 33.gif

    Denani 10.gif 10.gif 33.gif

    ___________________________________________________________________
    Koliko god je rijetka istiska ljubav, još je mnogo rjeðe istinsko prijateljstvo !!! zivjeli.gif

    04-14-2009 14:49 djelda is offline Posalji email za djelda Pregledaj poruke od djelda Dodaj djelda u listu prijatelja
    mostarac na sluzenom mostarac na sluzenom is a Male
    moforaja




    Poruka: 2481
    Location: milano

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Ja neznam nove generazije(poslieratne) dali ce imati svog Encu Varenog,Gretu,Acu....
    oni su bili dio Mostara kojeg vise nema JA se nadam da u mladim ostaje duh Mostara
    a mi lagano sirom svijeta ga gubimo i sa nekim cudnim postovanjem se sjetimo Mehe,Ome,Enze,i svih ostalih legenda nasag grada koji mozda u danasnjoj sredini nebi mogli ni postojat 10.gif

    ___________________________________________________________________
    Kad si ljut -broj do cetri ,kad si jako ljut-psuj

    04-14-2009 14:51 mostarac na sluzenom is offline Pregledaj poruke od mostarac na sluzenom Dodaj mostarac na sluzenom u listu prijatelja
    djelda djelda is a Male
    raja




    Poruka: 1646
    Location: dolina grka

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od denani:

      Jesmo li se otudjili .... 26.gif


    Ili smo previše Isfrustrirani sobom - kompleksni 26.gif

    ___________________________________________________________________
    Koliko god je rijetka istiska ljubav, još je mnogo rjeðe istinsko prijateljstvo !!! zivjeli.gif

    04-14-2009 14:52 djelda is offline Posalji email za djelda Pregledaj poruke od djelda Dodaj djelda u listu prijatelja
    mostarac na sluzenom mostarac na sluzenom is a Male
    moforaja




    Poruka: 2481
    Location: milano

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Malo sma se plaknuli parphemom pa se "cujemo"

    ___________________________________________________________________
    Kad si ljut -broj do cetri ,kad si jako ljut-psuj

    04-14-2009 14:56 mostarac na sluzenom is offline Pregledaj poruke od mostarac na sluzenom Dodaj mostarac na sluzenom u listu prijatelja
    dolaf dolaf is a Male
    brato




    Poruka: 618
    Location: preko vode

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Slazem se s tobom . Rodjeni sam mostarac i sva mije rodbina tu u Mostaru ali nikad nisam volio ljude sto su zivjeli u njemu . Pokvarenjaci , prevaranti , prevarili bi oca i majku da mogu ( bilo je i takvih ) za 10 maraka , psovanje im je glavni adut u obrazovanju djece , napuhani ko fol nesto , i mostarci i mostarke , veliki traceri i neradnici . Obnavlja se hotel Bristol rade bosanci , obnavlja se stari grad opet bosanci . Cast izuzecima ali prava polukasaba . Znali su izmisliti , te tracare i traceri , dosta prica da su se familije znale posvadjati, otc i sin itd itd . Posebno se znalo fino shupati sa ljudima invalidima i rodjenim kao hendikepirani . E tu su se mnogi takmicili kako ce se shprdati sa njima . Posebno se isticalo klanjanje vahidu a ko je isao u dzamiju ili crkvu smijuckali su se iza ledja
    U ratu dodje kazna za koju su sami krivi . Mozda kazna a mozda opomena , Allah to najbolje zna , ali nisu se naucili nicemudervish

    Postovi: 26
    Pridružen/a: 14/09/2008 12:04

    ovo sam copiro sa jednog foruma....

    ___________________________________________________________________
    "A onda, kad im to nije uspjelo poèeli su prièati sve glasnije i glasnije da Bosne nema.Pa koga ste onda pokušali osvojiti??"

    "Skloni obuæu kad prelaziš Unu,Savu,Drinu. Operi noge u rijekama Bosna je æilimom zastrta."

    'ruka osiljena,drska.Stari most obori-bruka,
    najljepsa munara bio,opet bice-nasa odluka.

    04-14-2009 14:59 dolaf is offline Pregledaj poruke od dolaf Dodaj dolaf u listu prijatelja
    Dalibor Dalibor is a Male
    brato




    Poruka: 619
    Location: Mostar

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Dobro pitanje jer su sve ove legenda bile i umrle kao socijalni slucajevi. Aco je jedina ziva legenda, a da nije bilo jednog britanskog policajca ne bi imao ni taj kontejner koji sada ima. I meni ovo legende vise lici na supanje s ljudima koji su hendikepirani. Nitko se od silnih "Mostaraca" godinama nije upitao kako Aco zivi, gdje spava nego je morao doci covjek iz Britanije i za manje od godinu dana barem rijesiti Acin stambeni problem, kako tako. Po meni kad te u Mostaru proglase legendom to ti je najbolji pokazatelj da si skoro pa propao u zivotu ili da si na najboljem putu da propadnes.

    04-14-2009 15:42 Dalibor is offline Pregledaj poruke od Dalibor Dodaj Dalibor u listu prijatelja
    mostarac na sluzenom mostarac na sluzenom is a Male
    moforaja




    Poruka: 2481
    Location: milano

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Tako je legendo 13.gif 13.gif

    ___________________________________________________________________
    Kad si ljut -broj do cetri ,kad si jako ljut-psuj

    04-14-2009 15:45 mostarac na sluzenom is offline Pregledaj poruke od mostarac na sluzenom Dodaj mostarac na sluzenom u listu prijatelja
    Dalibor Dalibor is a Male
    brato




    Poruka: 619
    Location: Mostar

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    I ti si meni legenda. 13.gif 10.gif

    04-14-2009 15:47 Dalibor is offline Pregledaj poruke od Dalibor Dodaj Dalibor u listu prijatelja
    djelda djelda is a Male
    raja




    Poruka: 1646
    Location: dolina grka

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    100 % 10.gif

    ___________________________________________________________________
    Koliko god je rijetka istiska ljubav, još je mnogo rjeðe istinsko prijateljstvo !!! zivjeli.gif

    04-14-2009 15:48 djelda is offline Posalji email za djelda Pregledaj poruke od djelda Dodaj djelda u listu prijatelja
    mostarac na sluzenom mostarac na sluzenom is a Male
    moforaja




    Poruka: 2481
    Location: milano

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Dobra 13.gif 13.gif 13.gif

    ___________________________________________________________________
    Kad si ljut -broj do cetri ,kad si jako ljut-psuj

    04-14-2009 15:56 mostarac na sluzenom is offline Pregledaj poruke od mostarac na sluzenom Dodaj mostarac na sluzenom u listu prijatelja
    Sandy Sandy is a Female
    moforaja




    Poruka: 3842
    Location: kod Hita...

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od dolaf:

      Slazem se s tobom . Rodjeni sam mostarac i sva mije rodbina tu u Mostaru ali nikad nisam volio ljude sto su zivjeli u njemu . Pokvarenjaci , prevaranti , prevarili bi oca i majku da mogu ( bilo je i takvih ) za 10 maraka , psovanje im je glavni adut u obrazovanju djece , napuhani ko fol nesto , i mostarci i mostarke , veliki traceri i neradnici . Obnavlja se hotel Bristol rade bosanci , obnavlja se stari grad opet bosanci . Cast izuzecima ali prava polukasaba . Znali su izmisliti , te tracare i traceri , dosta prica da su se familije znale posvadjati, otc i sin itd itd . Posebno se znalo fino shupati sa ljudima invalidima i rodjenim kao hendikepirani . E tu su se mnogi takmicili kako ce se shprdati sa njima . Posebno se isticalo klanjanje vahidu a ko je isao u dzamiju ili crkvu smijuckali su se iza ledja
      U ratu dodje kazna za koju su sami krivi . Mozda kazna a mozda opomena , Allah to najbolje zna , ali nisu se naucili nicemudervish

      Postovi: 26
      Pridružen/a: 14/09/2008 12:04

      ovo sam copiro sa jednog foruma....


    puno istine puno

    04-14-2009 16:00 Sandy is offline Posalji Email za Sandy Pregledaj poruke od Sandy Dodaj Sandy u listu prijatelja
    mostarac na sluzenom mostarac na sluzenom is a Male
    moforaja




    Poruka: 2481
    Location: milano

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    10.gif 10.gif Cccccccc cuj

    ___________________________________________________________________
    Kad si ljut -broj do cetri ,kad si jako ljut-psuj

    04-14-2009 16:06 mostarac na sluzenom is offline Pregledaj poruke od mostarac na sluzenom Dodaj mostarac na sluzenom u listu prijatelja
    sara sara is a Female
    moforaja




    Poruka: 5288
    Location: bogu za ledjima

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    DA SVE JE OVO ZIVA ISTINA TO JE BILO NEKAD DAVNO
    A SADA SU TO NASE LEGENDE MI PISEMO MI PRICAMO I MI IH ZOVEMO NASE LEGENDE
    AKO MI NASTAVIMO NASTAVICE I NASA DJECA NASI UNUCI PA I PRAUNUCI

    LEGENDE NEGO STA 10.gif

    ___________________________________________________________________
    Drzite srecu kao pticu: sto njeznije i lakse ?Bude li se osjecala slobodnom ostace Ti rado u ruci" 33.gif

    04-15-2009 04:59 sara is offline Pregledaj poruke od sara Dodaj sara u listu prijatelja
    Tafe Tafe is a Male
    puter




    Poruka: 82
    Location: MidWest

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od dolaf:

      Slazem se s tobom . Rodjeni sam mostarac i sva mije rodbina tu u Mostaru ali nikad nisam volio ljude sto su zivjeli u njemu . Pokvarenjaci , prevaranti , prevarili bi oca i majku da mogu ( bilo je i takvih ) za 10 maraka , psovanje im je glavni adut u obrazovanju djece , napuhani ko fol nesto , i mostarci i mostarke , veliki traceri i neradnici . Obnavlja se hotel Bristol rade bosanci , obnavlja se stari grad opet bosanci . Cast izuzecima ali prava polukasaba . Znali su izmisliti , te tracare i traceri , dosta prica da su se familije znale posvadjati, otc i sin itd itd . Posebno se znalo fino shupati sa ljudima invalidima i rodjenim kao hendikepirani . E tu su se mnogi takmicili kako ce se shprdati sa njima . Posebno se isticalo klanjanje vahidu a ko je isao u dzamiju ili crkvu smijuckali su se iza ledja
      U ratu dodje kazna za koju su sami krivi . Mozda kazna a mozda opomena , Allah to najbolje zna , ali nisu se naucili nicemudervish

      Postovi: 26
      Pridružen/a: 14/09/2008 12:04

      ovo sam copiro sa jednog foruma....


    Apsolutno se slazem ko je god napisao savaka mu je tachna..

    ___________________________________________________________________
    Nikad vise onakog Mostara....

    04-15-2009 05:03 Tafe is offline Homepage of Tafe Pregledaj poruke od Tafe Dodaj Tafe u listu prijatelja AIM Screenname: ...... YIM Screenname: .......
    denani denani is a Male
    moforaja




    Poruka: 8041
    pokretac teme Thread Started by denani

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Ja sam ih volio.... bili su dio mene, dio mog djetinstva i mladosti ... bili su dio moje Mostarske proslosti ...
    volio sam te ljude na jedan mozda cudan nacin... nacin pun smijeha, humora ali divljenja ... volio sam te ljude onako iz duse ... pripadali su nasem gradu ....
    Mi im se nismo oduzili na pravi nacin ... dizemo spomenike Bruce Lee ... nigdje nema nikakva monumneta za nase legende, naziva ulice ili trga, spominju se samo po nekim svojim liskalucima, gestovima, nalazimo ih u besjedama Danile Marica, nazalost ako je neka humanitarna akcija u pitanju ko sada za Acu ... tada se sjetimo ...
    Otudjili smo se ... zabavili se o sebi, postali smo egoisti, mozda je i normalno a mozda i nije ko zna .......
    Znam samo da nije ovih velikih ljudi bilo, ne bi ni Mostar bio Mostar .... jer ko sto rece teta Habiba: Ne daj Boze da Neretva poplavi ....

    ___________________________________________________________________
    33.gif 33.gif 33.gif

    04-15-2009 18:15 denani is offline Posalji Email za denani Pregledaj poruke od denani Dodaj denani u listu prijatelja
    nedjo nedjo is a Male
    avenija kruzno


    Poruka: 113
    Location: tamo daleko

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Sve te Legende zive na svoj nacin.Ali su predmet za viceve,hakanje,ismijavanje.

    ___________________________________________________________________
    mostarac

    04-15-2009 19:22 nedjo is offline Pregledaj poruke od nedjo Dodaj nedjo u listu prijatelja
    Stranica (2): [1] 2 sljedeca » nove poruke | aktuelne teme | forum
    Postavi novu temu Odgovori
    Go to:
    preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com