Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » RELIGIJA, FILOZOFIJA I PSIHOLOGIJA » ***Sufizam, dervishi*** » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (2): [1] 2 sljedeca » Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
behar behar is a Female
samo sto nisam




Poruka: 1141

Sufizam, dervishi Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

molim modere da ako moze da stave zvjezdice jerbo ja ne znam.

Raja, ako moze bez svadja i offova, pliz 25.gif

Voljela bih kad bi oni koji znaju rekli nesto o ovome.

Sama sam u dilemi - je li ovo postojalo za vrijeme Muhameda a.s.w.s.?

Znam da ima vise tih derviskih redova, kakve su razlike???

Je li dervishki obred obicaj BiH muslimana, je li to nasa tradicija? Kako se odnosimo prema tome, mislim zvanicni stav uleme?

U naprijed hvala na svakom trudu.

___________________________________________________________________

    10-24-2007 16:15 behar is offline Posalji email za behar Pregledaj poruke od behar Dodaj behar u listu prijatelja
    HoneyMNE HoneyMNE is a Female
    moforaja




    Poruka: 2645
    Location: Montenegro

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    pojma nemam o tome,ali me baš to zanima,kakvu funkciju oni obavljaju.....pa ako neko zna nek piše

    ___________________________________________________________________
    HoneyMNE
    *Što ja volim kad me ne znaju...a ne volim kada lažu* 18.gif
    puca.gif

    10-24-2007 16:28 HoneyMNE is offline Posalji Email za HoneyMNE Pregledaj poruke od HoneyMNE Dodaj HoneyMNE u listu prijatelja
    funkyg funkyg is a Female
    bazencic




    Poruka: 4040
    Location: starMo-Vela havle

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Imas ti milijarde tih dervisa,ima i neka podjela samo se ne mogu sjetiti kako to ide,ali vecinom nasi dervisi su zadrti u glavu ispada da je "nas"islam neispravan i da je sve njihovo ispravno!

    ___________________________________________________________________



        10-24-2007 17:10 funkyg is offline Pregledaj poruke od funkyg Dodaj funkyg u listu prijatelja
        funkyg funkyg is a Female
        bazencic




        Poruka: 4040
        Location: starMo-Vela havle

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        Govoreæi o sufijama i stavu uèenjaka prema njima, šejhu-l-islam Ibn Tejmijje, Allah mu se smilovao, kaže:
        "Tako je jedna skupina negativno okarakterisala sufije i tesavvuf, i rekli su da su "novotari", „oni koji su napustili sunnet Allahovog Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem“. Ovaj govor je prenešen od jednog broja uèenjaka i njihov govor o njima je poznat. U tom njihovom stavu o sufijama slijedile su ih skupine uèenjaka fikha i kelama.
        Druga skupina je pretjerala po pitanju sufija, tvrdeæi da su oni najbolja stvorenja i najpotpunija poslije poslanika. Oba ova stava nisu ispravna. Ispravno je da meðu njima onih koji se trude u pokornosti prema Allahu s.v.t., kao što je sluèaj i sa drugim skupinama. Tako meðu njima (sufijama) ima onih koji prednjaèe, shodno svom trudu, ima i onih koji su "srednji", a u obje skupine ima onih koji se trude pa pogriješe, i koji uèine grijeh, pa se pokaju ili se ne pokaju. Meðu njima ima takoðer onih koji su se ogriješili prema sebi i koji su nepokorni prema svom Gospodaru.
        Skupini sufija se pripisala skupina novotara i otpadnika, ali uèenjaci meðu sufijama takve ne smatraju da su od njih, poput Halladža, kojeg su osporili veèina sufijskih uèenjaka, poput Džunejda ibn Muhammeda, predvodnika ove skupine i drugi. Ovo je spomenuo šejh Ebu Abdirrahman es-Sulemi u djelu "Tabekatu Sufijje" i Hafiz Ebu Bekr el-Hatib el-Bagdadi u "Tarihu Bagdad". (Medžmuatu-l-fetava, 11/14)
        Ovaj govor šejhu-l-islama Ibn Tejmijje potvrdio je Naš uvaženi šejh Abdul Kadir Arnaut, Allah mu se smilovao, rekavši: "Smatram da je ispravno znaèenje tesavvufa: omekšanje srca i odgoj duše, onako kako nam to pojašnjava Ibnu-l-Kajjim u svojim djelima. Prva knjiga koja je ostavila dubok trag u meni bila je "El-vabil es-sajjib mine-l-kelimi-t-tajjib" (knjiga koja govori o vrijednosti zikra). Meðutim, kada su u pitanju knjige iz tesavvufa koje su daleko od ispravnog menhedža, ne koristim ih i kritikujem takva djela". (Kešfu lisam, 34)
        Naš Mehmed Handžiæ pojašnjava takoðer da je namjera tesavvufa u njegovo prvo vrijeme kada se pojavio bila èišæenje duše. Meðutim to je bilo, kako kaže Handžiæ:
        "Dok meðu pristalice tesavvufa ne uvukoše panteistièke ideje i islamu opreèna mišljenja i nazori koje silom trpahu pod kapu islama". (Izabrana djela, 2/189)
        Na veliku žalost veèina onih koji sebe nazivaju sufijama u našem vremenu i na našim prostorima pripadaju onoj skupini koju je opisao Handžiæ. Tako æemo vidjeti da veæina njih svoje uèenje temelji na djelima Ibn Arebija, Halladža i drugih koje su islamski uèenjaci priglasili hereticima. Hafiz Burhanudim el-Bikai napisao je posebno djelo koje se zove "Tenbihu-l-gabijj ila tekfiri ibn Arebijj", koje je posvetio pojašnjenju nevjerstva Ibn Arebija i sliènih njemu. U svom djelu spomenuo je desetine uèenjaka, meðu kojima ima mnogo onih koji su nosili naziv „šejhu-l-islam“, koji su jasno Ibn Arebija proglasili heretikom. Da bi jasniji bio stav uèenjaka prema njemu navest æemo samo jedan citat Hafiza Irakija u kojem kaže govoreæi o Ibn Arebiju:
        „Nema sumnje da je širk onoga koji kaže ovo,(tj. da oni koji obožavaju tele i kip, ustvari obožavaju baš Allaha) gori od širka židova i kršæana, jer su oni obožavali nekoga od Allahovoh dobrih robova, a ovaj (Ibn Arebi) smatra da oni koji obožavaju tele i kip, ustvari obožavaju baš Allaha! Njegov govor upuæuje da pas, svinja i izmet, jesu uzvišeni Allah! Obavjestio me jedan alim da je vidio èovjeka koji se pripisuje ovom odvratnom uèenju Ibn Arebija, u Aleksandriji, kako ovaj kaže da je Allah dž.š. prisutan u svakoj stvari svojim Biæem. Tada je pored njih prošao magarac, pa ga ovaj alim upita: „I ovaj magarac?“, pa ovaj reèe: „I ovaj magarac!“. Zatim upita: „I izmet koji izlazi iz stražnjice magarca?“, „I izmet!“ (Tenbihu-l-gabijj, 114).
        Ibnu-l-Mukri', pisac djela „Muhtesaru Revda“, kaže: „Ko sumnja u nevjerstvo kršæana i židova i onih koji sebe pripisuju uèenju Ibn Arebija, on je nevjernik“. (Tenbihu-l-gabijj, 226)
        Pored svega ovofa današnje sufije su takoðer propagatori šiitske ideje.Tako da u svojim tekijama velièaju šitsku ulemu, poput Homeinija i drugih voða ove zabludjele sekte.
        Kod uèenjaka ehli sunneta ne postoji razilaženje da su šije jedna od mnogobrojnih sekti èije je pojave nagovjestio Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, u svojim hadisima.Ovo je shvatanje bilo opšte prihvaæeno kod svih uèenjaka naših prostora. Meðu onima koji su to spominjali u svojim djelima, bilo da su uèenjaci sa naših prostora ili da su im djela bila mnogo raširena na našim prostorima, izmeðu ostalog bili su: Hasan Kafija Prušèak, Mehmed Handžiæ, Muhammed ibn Pir Ali el-Birgavi i dr. Ovaj posljednji napisao je poslanicu "Tuhfetul musteršidin fi bejani firekil muslimin" ("Poklon tragaocima istine o tumaèenju uèenja islamskih frakcija"). Govoreæi o rafidijama-šiijama izmeðu ostalog kaže: "Bog ih prokleo zbog onoga što govore"! (Anali 11-12).
        Današnje šiije ne razlikuju se ništa od prethodnih kao što nam to neki žele da kažu. Ukoliko pogledamo u djela njihovog savremenika Homeinija uvjeriæemo se u sve to. Ovaj njihov „imam“ tvrdi da su njihovi "nepogrješivi imami" bolji od poslanika i meleka, Zatim da su ashabi iskrivili Kuran, kao što su to uèini židovi i kršèani sa tevratom i inðilom, i još mnoštvo drugih zabluda. Na naš jezik je prevedena knjiga "Dvije opreène slike kod ehli sunneta i šiija imamija" od poznatog alima Ebul Hasana En Nedvija, koja nam daje jedan prikaz o šiijama i njihovom uèenju, a posebno o uèenju i ideji sadašnjih šiija koji su na vlasti u Iranu.

        Ovdje se spominje o jednima od brojnih odreda vehabija!

        ___________________________________________________________________



            10-24-2007 17:14 funkyg is offline Pregledaj poruke od funkyg Dodaj funkyg u listu prijatelja
            krushko
            SexNepoznat



            Poruka: 433

            Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            Allah zna najbolje ali koliko ja znam svaki sufija ima svog sejha kojeg se sluzi danonocno . Sto nema nikakve veze . Sluzi se samo Allahu dz.sh .

            ___________________________________________________________________
            http://www.youtube.com/watch?v=8D37eORcF3Y&mode=related&search=

            Ono sto ne vidimo na strogo kontolisanim cionistickim medijima
            Ovaj jos bolji http://www.youtube.com/watch?v=8t_ODEmPiT0

            10-24-2007 19:38 krushko is offline Pregledaj poruke od krushko Dodaj krushko u listu prijatelja
            -Svjetlost- -Svjetlost- is a Male
            raja




            Poruka: 1736
            Location: :)

            Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            Da me Allah sacuva toga i sve one koje poznajem i koji istinu traze AMIN!

            01.gif

            10-25-2007 09:45 -Svjetlost- is offline Posalji email za -Svjetlost- Homepage of -Svjetlost- Pregledaj poruke od -Svjetlost- Dodaj -Svjetlost- u listu prijatelja
            niko niko is a Female
            bice nesto od mene


            Poruka: 484

            Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            Mudro cu presutjeti 02.gif

            ___________________________________________________________________
            Hendikepirano dijete nit' je bolesno nit' zarazno. Ono samo traži da bude prihvaæeno u našoj/svojoj zajednici. 97% neæe preuzeti ovu poruku kao status, ako si ti jedna/jedan od 3% preuzet æeš ovu poruku bar na jedan dan !

            10-25-2007 10:12 niko is offline Pregledaj poruke od niko Dodaj niko u listu prijatelja
            -Svjetlost- -Svjetlost- is a Male
            raja




            Poruka: 1736
            Location: :)

            Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            pametno

            10-25-2007 10:29 -Svjetlost- is offline Posalji email za -Svjetlost- Homepage of -Svjetlost- Pregledaj poruke od -Svjetlost- Dodaj -Svjetlost- u listu prijatelja
            Losa cura
            SexNepoznat



            Poruka: 977

            Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                citat od -Miran Ebu Merjem-:

              Da me Allah sacuva toga i sve one koje poznajem i koji istinu traze AMIN!

              01.gif


            I ja kazem. Imala sam jednu prijateljicu koja je "skrenula" tamo. 01.gif Prije par godina jos je isla na taj njihov "zikr", a sada ne znam vise, slabo komuniciramo odkad smo se "podijelile" 01.gif 29.gif Mislim, ja je jos uvijek smatram prijateljicom, ali sam se od nje morala distancirati. Nisam u stvari nikada uvazavala njeno shvatanje, iako smo uvijek bile dobre, ni prije islama znaci. Mene nije to smetalo nikada, ja sam smatrala da su to samo cisto razlike, individualnost.... sada malo drugacije vidim stvar. Nekada mozes cak vrlo precizno odrediti neciji karakter i licnost unaprijed i kad ne poznajes jos osobu dobro. 10.gif 23.gif

            ___________________________________________________________________

                VIDI STVARNO: pink slonici! 17.gif 29.gif

            10-25-2007 10:43 Losa cura is offline Pregledaj poruke od Losa cura Dodaj Losa cura u listu prijatelja
            grozdana grozdana is a Female
            samo sto nisam




            Poruka: 1047

            Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            Otprilike sto godina nakon Muhamedove smrti, postojali su pobožni muslimani, koji su se odricali svakog posjeda, željeli su živjeti jednostavnim životom, a u znak asketizma odijevali su se u grube vunene haljetke (suf). Neki od njih postali su lutajuæi propvjednici, a drugi su živjeli u duhovnim zajednicama ukojima je bilo upadljivo mnogo žena. Po nekim znaèajkama, njihov naèin života podsjeæa na kasnije franjevce.

            Kroz molitvu i meditaciju sufiji su željeli ponirati sve dublje u Božju ljubav. Molitva sufijske uèiteljice iz osmog stoljeæa Rabie al-Adawiyye bila je: "O Bože, ako te obožavam iz straha od pakla, tada daj neka u paklu izgorim, ako te obožavam radi nade u raj, onda mi ga ne daj. No ako te obožavam zarad tebe samoga, ne ustegni od mene svoju vjeènu krasotu!" [1]

            Sufiji su meðu obiènim ljudima bili uskoro štovani kao sveci, a nailazili su na žestok otpor službenog islama. Sufijske bratovštine ukljuèivale su derviške redove i fakirski pokret, a mnogi od njih postoje i danas, najviše na sjeveru Afrike.

            Jedno od uèenja koji su sufiji usmeno prenosili s koljena na koljeno bilo je uèenje o Eneagramu uz pomoæ kojega se pomagalo ljudima na putu prema Bogu.

            ovo je sa wikipedije
            sluzbenom se islamu ovo ne svidja....valjda zbog ove zene uciteljice.....

            ___________________________________________________________________

              10-25-2007 13:00 grozdana is offline Posalji email za grozdana Pregledaj poruke od grozdana Dodaj grozdana u listu prijatelja
              niko niko is a Female
              bice nesto od mene


              Poruka: 484

              Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

              Jao Grozdana 05.gif

              ___________________________________________________________________
              Hendikepirano dijete nit' je bolesno nit' zarazno. Ono samo traži da bude prihvaæeno u našoj/svojoj zajednici. 97% neæe preuzeti ovu poruku kao status, ako si ti jedna/jedan od 3% preuzet æeš ovu poruku bar na jedan dan !

              10-25-2007 13:10 niko is offline Pregledaj poruke od niko Dodaj niko u listu prijatelja
              funkyg funkyg is a Female
              bazencic




              Poruka: 4040
              Location: starMo-Vela havle

              Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

              Meni ti muslimani nisu bas ciste glave!

              ___________________________________________________________________



                  10-25-2007 16:31 funkyg is offline Pregledaj poruke od funkyg Dodaj funkyg u listu prijatelja
                  Losa cura
                  SexNepoznat



                  Poruka: 977

                  Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                  Ni meni nisu krscani, i sta sad! 05.gif 13.gif Sufizam i dervisi se barem okrecu samo oko sebe i nikom ne cine zlo, osim sebi - s tim sto zive u takvom jednom neznanju i zabludi! 01.gif 12.gif 23.gif

                  ___________________________________________________________________

                      VIDI STVARNO: pink slonici! 17.gif 29.gif

                  10-25-2007 18:00 Losa cura is offline Pregledaj poruke od Losa cura Dodaj Losa cura u listu prijatelja
                  -Svjetlost- -Svjetlost- is a Male
                  raja




                  Poruka: 1736
                  Location: :)

                  Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                      citat od Losa cura:

                    Ni meni nisu krscani, i sta sad! 05.gif 13.gif Sufizam i dervisi se barem okrecu samo oko sebe i nikom ne cine zlo, osim sebi - s tim sto zive u takvom jednom neznanju i zabludi! 01.gif 12.gif 23.gif



                  10.gif

                  10-25-2007 20:16 -Svjetlost- is offline Posalji email za -Svjetlost- Homepage of -Svjetlost- Pregledaj poruke od -Svjetlost- Dodaj -Svjetlost- u listu prijatelja
                  -Svjetlost- -Svjetlost- is a Male
                  raja




                  Poruka: 1736
                  Location: :)

                  Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                    http://youtube.com/watch?v=IN4lFNbANPY

                  10-25-2007 20:22 -Svjetlost- is offline Posalji email za -Svjetlost- Homepage of -Svjetlost- Pregledaj poruke od -Svjetlost- Dodaj -Svjetlost- u listu prijatelja
                  Provler2 Provler2 is a Male
                  moforaja




                  Poruka: 3154
                  Location: usa

                  Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                      citat od Losa cura:

                    Ni meni nisu krscani, i sta sad! 05.gif 13.gif Sufizam i dervisi se barem okrecu samo oko sebe i nikom ne cine zlo, osim sebi - s tim sto zive u takvom jednom neznanju i zabludi! 01.gif 12.gif 23.gif
                  To curo. 17.gif

                  10-25-2007 20:23 Provler2 is offline Pregledaj poruke od Provler2 Dodaj Provler2 u listu prijatelja
                  Provler2 Provler2 is a Male
                  moforaja




                  Poruka: 3154
                  Location: usa

                  Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                  Bjeri Mirane .Osvoji me ono pjevanje u pozadini.Vrlo osmishljeno. 13.gif Zaraza. 01.gif

                  10-25-2007 20:25 Provler2 is offline Pregledaj poruke od Provler2 Dodaj Provler2 u listu prijatelja
                  metallica metallica is a Male
                  moforaja




                  Poruka: 8228
                  Location: CH.WILLA(uglavnom)

                  RE: Sufizam, dervishi Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                      citat od behar:

                    molim modere da ako moze da stave zvjezdice jerbo ja ne znam.

                    Raja, ako moze bez svadja i offova, pliz 25.gif

                    Voljela bih kad bi oni koji znaju rekli nesto o ovome.

                    Sama sam u dilemi - je li ovo postojalo za vrijeme Muhameda a.s.w.s.?

                    Znam da ima vise tih derviskih redova, kakve su razlike???

                    Je li dervishki obred obicaj BiH muslimana, je li to nasa tradicija? Kako se odnosimo prema tome, mislim zvanicni stav uleme?

                    U naprijed hvala na svakom trudu.



                  Dervishi su odavno u BiH ako si citala Mesu Selimovica i tamo ih spominje oni nisu ni pod kakvim "zabranama" to je neki malo dugaciji vid "komuniciranja" sa "onima gore"

                  Hadzibajrici sa Bash Carsije su generacijama Dervishi

                  i jedan rodjak od moje bivse zene je dervis nisu oni STO JE NAJVAZNIJE NI AGRESIVNI NI RADIKALNI 10.gif 10.gif

                  ___________________________________________________________________

                    10-25-2007 20:28 metallica is offline Posalji email za metallica Pregledaj poruke od metallica Dodaj metallica u listu prijatelja
                    behar behar is a Female
                    samo sto nisam




                    Poruka: 1141
                    pokretac teme Thread Started by behar

                    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                    Metallica, znam da nisu ni agresivni ni radikalni, ali ne znam koji je oblik kod nas prihvacen?
                    I kako se da primjetiti to nije biop obicaj za vrijeme Bozjeg Poslanika a.s.w.s. znaci onda da je , kako se sad kaze, novotarija u vjeri.

                    Nacitala sam se ja stiva poput El-Gazalija i Avicene, i oni su bili sufije i ima dosta toga sto se meni svidja u njihovom nacinu razmisljanja - svemu prilaze pozitivno, konstruktivno...

                    Ipak, kad je rijec o samom upraznjavanju, praktikovanju vjere, tu ne znam puno o njima.

                    Npr. kad je rijec o zikru, tu mi je dosta toga nejasno...

                    Koji su odlike klasicnog zikra praktikovanog od davnina na nasim prostorima?

                    ___________________________________________________________________

                      10-25-2007 21:33 behar is offline Posalji email za behar Pregledaj poruke od behar Dodaj behar u listu prijatelja
                      Hogar Hogar is a Male
                      moforaja


                      Poruka: 2729
                      Location: daleko

                      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                      Kada se govori o dervisima nezaobilazno je spomenuti veliikog filozofa, pjesnika i mistika
                      Dzelaludina Rumija Mevlanu koji je ujedno i rodonacelnika derviskog reda mevlevije. Mevlevije su onaj red koji praktikuje Semu (ono vrcenje u krug kojim dostizu ekstazu) , sjediste im je u Konji (Turska) gdje se nalazi i Mevlanin mauzolej koji se posjecuje kao mjesto hodocasca posto se on smatra svetim. Rumijevo najimpozantnije djelo je "Mesnevija" koje se smatra remek djelom poezije, a u kojem on u sest knjiga iznosi svoje sufijsko ucenje. Odlike njegovog ucenja su tolerancija i ljubav, i on pri tome ne pravi razliku izmedju muslimana, zhidova i krscana. Evo jednog linka o Rumiju gdje mozete saznati vise o svim ovim stvarima :

                        http://www.mevlana.net/

                      ___________________________________________________________________
                      lose,lose MSP

                      10-25-2007 21:35 Hogar is offline Pregledaj poruke od Hogar Dodaj Hogar u listu prijatelja
                      Stranica (2): [1] 2 sljedeca » nove poruke | aktuelne teme | forum
                      Postavi novu temu Odgovori
                      Go to:
                      preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com