Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » RELIGIJA, FILOZOFIJA I PSIHOLOGIJA » ****Razlike izmedju religija*** » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (4): [1] 2 3 4 sljedeca » Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
Musala Musala is a Male
rodjeni




Poruka: 1304
Location: pod pecinom izmedju Evrope i Lire

Razlike izmedju religija Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Razlike izmedju religija i njihov (razlika) uticaj na danasnji svjet???

Ni jedna rodjena beba niti one koje ce da se rode, nemaju izbor da se rode a kad se rode ni jedna nije pripadnik ni jedne religije. Sigurno je da se ni jedna beba ne rodi usmjerena ka bilo kojoj religiji. U tom pravcu je usmjeravaju drugi.
Znaci ako beba kao bozije bice nema religijskih znanja i obiljezija, nije li to bozija volja.
Ako Bog koji stvoritelj svega, ni jednu bebu nije usmjerio religioznom pravcu, zasto su ljudi uzeli sebi za pravo da jedno bozije stvorenje usmjeravaju u ovome ili onome pravcu? Nije li to protiv Bozije volje?

Sta mislite da nema religija dali bi zivot na zamlji bio bolji? Mislim na medjuljudske odnose. Cisto onako vase licno sta vi mislite iz iskustva, iz onoga sto ste vidjeli u vasim zivotima. Znamo sta religijska ucenja govore i sta je napisano i u Bibiji i u Kuranu, ali se to ocito ne postuje, i iz Istorije znamo da nikad nije.
Dali je tu nesto dobro pogresno??? Sta vi mislite zasto sve religije nisu iste i zasto dolazi do sukoba pa i ratnih, izmedju razlicitog vidjenja na religiju i na Boga, koji je u stvari isti za sve.

Pokusajte respektovati i biti tolerantni prema drugim osobama i njihovim religijama.
Ja licno postujem svaku osobu kao osobu ali i u svakom grmu lezi zec. 18.gif

___________________________________________________________________
-Ja se ne slažem niti s jednom rijeèi koju si izgovorio, ali æu uvjek braniti tvoje pravo da ih izgovoriš.

broj ispravljanja poruke: 6, zadnji put od strane Musala dana 01-26-2007 u 21:31.

11-27-2006 23:13 Musala is offline Posalji email za Musala Pregledaj poruke od Musala Dodaj Musala u listu prijatelja
Carmela Carmela is a Female
vjeciti optimist




Poruka: 7603
Location: ja nisam odavle

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Ne mislim da bi svijet bio bolji bez religija, èak naprotiv! Ja sam mišljenja da bi za svijet bilo puno bolje kad bi više ljudi bilo religiozno, ali religiozno za sebe, za svoja ubjedjenja i stavove o životu a ne zato što su drugi tako nametnuli. Religija bi trebala biti privatna stvar svakog èovjeka o kojoj bi on uèio tamo i samo tamo gdje se o njoj i uèi a to su vjerski objekti.

___________________________________________________________________

    Èovjek koji može pobijediti druge - jak je; èovjek koji pobijedi sebe - svemoæan je.

11-27-2006 23:28 Carmela is offline Pregledaj poruke od Carmela Dodaj Carmela u listu prijatelja
Musala Musala is a Male
rodjeni




Poruka: 1304
Location: pod pecinom izmedju Evrope i Lire

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Pa zasto onda sve religije nisu iste i zasto dolazi do sukoba pa i ratnih, izmedju razlicitog vidjenja na religiju i na Boga, koji je u stvari isti za sve.

___________________________________________________________________
-Ja se ne slažem niti s jednom rijeèi koju si izgovorio, ali æu uvjek braniti tvoje pravo da ih izgovoriš.

11-27-2006 23:30 Musala is offline Posalji email za Musala Pregledaj poruke od Musala Dodaj Musala u listu prijatelja
hercegovka84 hercegovka84 is a Female
raja




Poruka: 1874
Location: planet earth

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od djemila:

    Po meni, ko postuje svoju religiju, bez obzira koliko ju praktizirao, jednostavno postuje i drugu , trecu ,..... ostale religije.

    Samo postovanje razlicitostosti ne bi trebalo biti problem na zemlji niti medju ljudima.

    Bili nam bilo bolje, ko zna.........ja prijatelje biram i cijenim, po osobinama koje ih krase i srodnosti dusa a nikada gledam kako se zove,

    pa prema tome ne smeta mi sto religije postoje


teta djemila svaka cast 10.gif 10.gif

___________________________________________________________________

    girl.gif

    11-27-2006 23:36 hercegovka84 is offline Pregledaj poruke od hercegovka84 Dodaj hercegovka84 u listu prijatelja
    Musala Musala is a Male
    rodjeni




    Poruka: 1304
    Location: pod pecinom izmedju Evrope i Lire

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Ne smeta ni meni sto postoje religije ali mi smeta sto postoje njihove razlike i sto te razlike sluze nekima da ih koriste u svrhe koje nebi trebale da se unose u okvire religija.

    ___________________________________________________________________
    -Ja se ne slažem niti s jednom rijeèi koju si izgovorio, ali æu uvjek braniti tvoje pravo da ih izgovoriš.

    11-27-2006 23:39 Musala is offline Posalji email za Musala Pregledaj poruke od Musala Dodaj Musala u listu prijatelja
    Miron Miron is a Male
    brato




    Poruka: 722
    Location: Graz, A

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Licno mislim da bi svijet bio bolji bez religija...

    Uistinu ljudi bi sigurno nasli nesto novo oko cega ce se gloziti - ali jedan razlog manje ne skodi...
    Sto se tice slicnosti izmedju religija - pa mislim da to cak i nije potrebno niti dikutovati...

    Mislim da je grubo receno najmanje 90% svega sustinskog izmedju SVAKE religije - totalno isto... i ovdje NE poodrazumjevam samo ove tri velike svjetske religije (judaizam, krscanstvo, islam) nego sta vise - SVE religije, pa cak i one "anti" religije tipa satanizam i sl...

    11-27-2006 23:43 Miron is offline Pregledaj poruke od Miron Dodaj Miron u listu prijatelja
    Carmela Carmela is a Female
    vjeciti optimist




    Poruka: 7603
    Location: ja nisam odavle

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od Musala:

      Ne smeta ni meni sto postoje religije ali mi smeta sto postoje njihove razlike i sto te razlike sluze nekima da ih koriste u svrhe koje nebi trebale da se unose u okvire religija.


    Istinske razlike istinski vjernik nikad neæe koristiti u svrhe koje smetaju ne samo tebi nego mnogima. Ljudi su razlièiti, vjeruju u razlièite stvari pa tako i božanstva, ali to i ih i èini ljudima.

    ___________________________________________________________________

      Èovjek koji može pobijediti druge - jak je; èovjek koji pobijedi sebe - svemoæan je.

    11-27-2006 23:51 Carmela is offline Pregledaj poruke od Carmela Dodaj Carmela u listu prijatelja
    Musala Musala is a Male
    rodjeni




    Poruka: 1304
    Location: pod pecinom izmedju Evrope i Lire

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Istinski vjernik nikad nece poceti niti izazvati rat to je logicno, ali kad do rata dodje taj istinski vjernik ce biti zaveden i vecinom ce taj istinski vjernik da nastrada ili u borbi protiv dugih vjernika, braneci sebe ili napadajuci druge ili kao zrtva. Zasto???

    ___________________________________________________________________
    -Ja se ne slažem niti s jednom rijeèi koju si izgovorio, ali æu uvjek braniti tvoje pravo da ih izgovoriš.

    broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane Musala dana 11-28-2006 u 00:00.

    11-27-2006 23:58 Musala is offline Posalji email za Musala Pregledaj poruke od Musala Dodaj Musala u listu prijatelja
    Carmela Carmela is a Female
    vjeciti optimist




    Poruka: 7603
    Location: ja nisam odavle

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od Musala:

      Istinski vjernik nikad nece poceti niti izazvati rat to je logicno, ali kad do rata dodje taj istinski vjernik ce biti zaveden i vecinom ce taj istinski vjernik da nastrada ili u borbi protiv dugih vjernika ili kao zrtva. Zasto???


    Zato što je malo istinskih vjernika.

    ___________________________________________________________________

      Èovjek koji može pobijediti druge - jak je; èovjek koji pobijedi sebe - svemoæan je.

    11-28-2006 00:00 Carmela is offline Pregledaj poruke od Carmela Dodaj Carmela u listu prijatelja
    krushko
    SexNepoznat



    Poruka: 433

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Miron kaze tri svjetske religije i onda judaizam . Pa ima vise jehovinih svjedoka nego zidova a hindusa ima 800 miliona , sta su hindusi , sekta 10.gif Po mnogobrojnosti judaizam ima sve odlike manje sekte . Po vaaznosti za krscanstvo i islam , judaizam jeste onda dio tih monoteistickih religija 10.gif Po vaznosti za druge religije judaizam nema nikakvog uticaja

    ___________________________________________________________________
    http://www.youtube.com/watch?v=8D37eORcF3Y&mode=related&search=

    Ono sto ne vidimo na strogo kontolisanim cionistickim medijima
    Ovaj jos bolji http://www.youtube.com/watch?v=8t_ODEmPiT0

    11-28-2006 00:03 krushko is offline Pregledaj poruke od krushko Dodaj krushko u listu prijatelja
    Musala Musala is a Male
    rodjeni




    Poruka: 1304
    Location: pod pecinom izmedju Evrope i Lire

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    krusko ako imas sta da kazes u vezi teme ti se prikljuci ali bez nametanja svog misljenja i ponizavanja drugih clanova foruma.
    U svakom slucaju ovaj tvoj post nema veze sa temom.

    ___________________________________________________________________
    -Ja se ne slažem niti s jednom rijeèi koju si izgovorio, ali æu uvjek braniti tvoje pravo da ih izgovoriš.

    11-28-2006 00:08 Musala is offline Posalji email za Musala Pregledaj poruke od Musala Dodaj Musala u listu prijatelja
    krushko
    SexNepoznat



    Poruka: 433

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Kako nema veze sa temom . Pa samo sam ispravio malu greskicu koja bode u oci a podnosiocu teme se izvinjavam . nemam nista protiv nikoga ni je dne vjere pa ni ateisticke vjere ali ne dam da mi iko dira u moju i zelim da se postuje moja ko i tudja 10.gif
    Mislim da vecina ratova nije ni pocinjala zbog vjere vec zbog nacionalizma i naravno Novaca . A sve se vrti oko para i bogatstva
    Razlike izmedju religija postoje i dobro je da postoje a i sam Bog je tako htio da bude . U osnovi su neke vrlo priblizne mada recimo izmedju krscanstva i islama je u osnovi velika razlika da je Isis , ili Isa .as. neuzubilah Bog a u Islamu je Isa a.s. Poslanik . Interesantno je da u Indzilu ne nadjoh nidje da Isus kaze da se klanjamo njemu vec kaze da se klanjamo Bogu ( da san ne pocnem vaditi citate , znam da neki ne vole ) To je osnovna razlika izmedju krscanstva i islama . Osim toga ima dosta dodirnih tocaka imedju ove tri monoteisticke religije , da je to za nepovjerovati , da ne ulazimo sada dublje u razmatranje razlika volio bih da neko povuce paralelu izmedju monoteistickih i ovih tkz istocnih religija politeiizma kojih ima vise oblika . recimo kakva je razlika izmedju tibetanskog i i juznog budizma , mahayana

    ___________________________________________________________________
    http://www.youtube.com/watch?v=8D37eORcF3Y&mode=related&search=

    Ono sto ne vidimo na strogo kontolisanim cionistickim medijima
    Ovaj jos bolji http://www.youtube.com/watch?v=8t_ODEmPiT0

    broj ispravljanja poruke: 2, zadnji put od strane krushko dana 11-28-2006 u 01:30.

    11-28-2006 01:26 krushko is offline Pregledaj poruke od krushko Dodaj krushko u listu prijatelja
    PROWLER PROWLER is a Male
    puter


    Poruka: 97

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Krusko de zivotati kazi nam koliko si star iliti koliko imash godina pa da se mogu ophoditi sa tobom glede tvojih umovanja. Unaprijed hvala.

    11-28-2006 02:09 PROWLER is offline Pregledaj poruke od PROWLER Dodaj PROWLER u listu prijatelja
    krushko
    SexNepoznat



    Poruka: 433

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Ne kaki 10.gif

    ___________________________________________________________________
    http://www.youtube.com/watch?v=8D37eORcF3Y&mode=related&search=

    Ono sto ne vidimo na strogo kontolisanim cionistickim medijima
    Ovaj jos bolji http://www.youtube.com/watch?v=8t_ODEmPiT0

    broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane krushko dana 11-28-2006 u 02:36.

    11-28-2006 02:11 krushko is offline Pregledaj poruke od krushko Dodaj krushko u listu prijatelja
    OHA OHA is a Male
    trudim se




    Poruka: 535
    Location: ispod palme...........

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    to pobozni jeli se ovako u medresi odgovara? 21.gif 14.gif

    11-28-2006 02:30 OHA is offline Posalji Email za OHA Pregledaj poruke od OHA Dodaj OHA u listu prijatelja
    BiH BiH is a Male
    rodjeni




    Poruka: 953

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Ja mislim da religija kao religija nikad nije bila uzrok rata nego samo paravan.
    Ne mislim da bi svijet bio bolji bez religija, nasla bi raja vrlo lako oko cega da se zakace, ako nista drugo "a dje ti je kapa" . Mislim da bi svijet bio puno gori jer bi se slobodno i bez ikakvog straha mogle raditi stvari koje se i danas rade, ali u puno vecoj kolicini, jer vjerujem da upravo zbog bogobojazni mnogi ljudi koliko-toliko postuju neki fer play cak i u ratovima.
    Kako bismo znali da npr. nije lijepo uzeti nesto tudje, prevariti nekoga, spavati s tudjom zenom....Nasao bi se hiljadu i jedan razlog da se ovakve stvari opravdaju i caj prikazu normalnim. Tacno je da mnogi tumace religiju kako im to odgovara, ali ipak postoji ogroman broj ljudi kojima je religija pomogla da razlikuju dobro od zla i koji su bolji ljudi nego sto bi to inace bili. Ovim nikako ne zelim vrijedjati ateiste jer znam da i medju njima kao i medju svima ostalima ima dobrih i losih ljudi. A ko zna mozda se i oni nekad vrate vjeri, za to nikad nije kasno. 01.gif

    ___________________________________________________________________
    Ako ne gledas vijesti onda si neinformiran a ako ih gledas onda si pogresno informiran.

    11-28-2006 06:59 BiH is offline Posalji email za BiH Pregledaj poruke od BiH Dodaj BiH u listu prijatelja
    Musala Musala is a Male
    rodjeni




    Poruka: 1304
    Location: pod pecinom izmedju Evrope i Lire

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Interesantno da jos niko nije pokusao da odgovori na prvo pitanje moga posta:



      Dali neko ima misljenje o ovome?

      ___________________________________________________________________
      -Ja se ne slažem niti s jednom rijeèi koju si izgovorio, ali æu uvjek braniti tvoje pravo da ih izgovoriš.

      broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane Musala dana 11-28-2006 u 12:30.

      11-28-2006 12:29 Musala is offline Posalji email za Musala Pregledaj poruke od Musala Dodaj Musala u listu prijatelja
      Carmela Carmela is a Female
      vjeciti optimist




      Poruka: 7603
      Location: ja nisam odavle

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      I u "stvarnom" svijetu malolljetne osobe kao što znamo nemaju pravo odluèivanja u mnogim stvarima, pa tako i u religiji. Možda pojam "odluèivanje" ovdje nije adekvatan, ali pojam "svjestan" svakako jeste. Dakle, dijete do svoje minimalno sedme ili osme godine života niti bi trebalo da posti, niti može primiti svetu prièest...itd, što je jedna od osnovnih znaèajki svake pojedinaène konfesije. To jeste Božja volja, to nije od juèer. Ljudi su sebi uzeli to pravo da bebu, odnosno dijete usmjeravaju jer i jeste na njima (mislim na familiju) da ukažu i uvedu u vjerovanje. Kako æe se stvari dalje razvijati ...ja mislim da je to je veæ offiranje tvoje teme.

      ___________________________________________________________________

        Èovjek koji može pobijediti druge - jak je; èovjek koji pobijedi sebe - svemoæan je.

      11-28-2006 13:50 Carmela is offline Pregledaj poruke od Carmela Dodaj Carmela u listu prijatelja
      alaga alaga is a Male
      moforaja




      Poruka: 5566
      Location: Zabrdalje

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      BiH po meni zamijenio si teze19.gif
      Moral i pravda su univerzalnije pojave od religije /po meni/
      jer se odnose na cijeli ljudski rod u svojim osnovnim premisama
      dok pojedina religija obuhvata izvjesnu manju ili vecu skupinu ljudi.
      Dakle moralni postulati kao nasljedje kolektivne svijesti
      su samo uneseni u religije, na ovaj ili onaj nacin prosireni -nisu proizasli iz nje.
      Zamisli skupinu ateista ili
      doba prije pojave monoteistickih religija.
      I tada su ubice i lopovi osudjivani
      19.gif

      ___________________________________________________________________
      UT TU MIHI , ITA EGO TIBI

      broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane alaga dana 11-28-2006 u 15:12.

      11-28-2006 13:53 alaga is offline Pregledaj poruke od alaga Dodaj alaga u listu prijatelja
      Elma_ FS Elma_ FS is a Female
      rodjena




      Poruka: 995
      Location: 'Ta ja znam?

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          citat od BiH:

        Ja mislim da religija kao religija nikad nije bila uzrok rata nego samo paravan.
        Ne mislim da bi svijet bio bolji bez religija, nasla bi raja vrlo lako oko cega da se zakace, ako nista drugo "a dje ti je kapa" . Mislim da bi svijet bio puno gori jer bi se slobodno i bez ikakvog straha mogle raditi stvari koje se i danas rade, ali u puno vecoj kolicini, jer vjerujem da upravo zbog bogobojazni mnogi ljudi koliko-toliko postuju neki fer play cak i u ratovima.
        Kako bismo znali da npr. nije lijepo uzeti nesto tudje, prevariti nekoga, spavati s tudjom zenom....Nasao bi se hiljadu i jedan razlog da se ovakve stvari opravdaju i caj prikazu normalnim. Tacno je da mnogi tumace religiju kako im to odgovara, ali ipak postoji ogroman broj ljudi kojima je religija pomogla da razlikuju dobro od zla i koji su bolji ljudi nego sto bi to inace bili. Ovim nikako ne zelim vrijedjati ateiste jer znam da i medju njima kao i medju svima ostalima ima dobrih i losih ljudi. A ko zna mozda se i oni nekad vrate vjeri, za to nikad nije kasno. 01.gif

      10.gif
      Sigurno je da religija tj istinski vjernici bojeci se Boga i kazne od Boga nece ciniti nemoralne stvari, otimati tudje, ....kako navodis..religija pomaze ljudima koji vjeruju i stiti ih od grijeha
      10.gif

      ___________________________________________________________________

        11-28-2006 14:54 Elma_ FS is offline Pregledaj poruke od Elma_ FS Dodaj Elma_ FS u listu prijatelja
        Stranica (4): [1] 2 3 4 sljedeca » nove poruke | aktuelne teme | forum
        Postavi novu temu Odgovori
        Go to:
        preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com