Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » RELIGIJA, FILOZOFIJA I PSIHOLOGIJA » Mravi » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
mishko mishko is a Male
bice nesto od mene




Poruka: 343
Location: croatia

Mravi Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Mu'džize u društvenom životu mrava

Mravi žive u kolonijama i meðu njima postoji savršena raspodjela rada. Kada pobliže pogledamo njihove sisteme, vidjeæemo da imaju i veoma interesantno društveno ureðenje. Za oko æe nam zapeti i njihova moguænost da se žrtvuju mnogo više nego ljudi. Jedna od najinteresantnijih èinjenica je –u poreðenju sa ljudima- da oni ne poznaju pojmove kao što su diskriminacija bogati-siromašni ili borba za vlast, koji se uoèavaju u našem društvu.

Mnogi nauènici, koji su godinama intenzivno prouèavali mrave, nisu bili u moguænosti da razjasne razlog njihovog naprednog ponašanja. Caryle P. Haskins, predsjednik Carnegie instituta u Washingtonu je izjavio:

«Nakon što sam 60 godina posmatrao i prouèavao, još uvijek se divim tako prefinjenom društvenom ponašanju mrava...mravi zbog toga predstavljaju divan model za našu upotrebu pri studiranju suštine životinjskog ponašanja. (Nacionalna geografija, vol.165, br.6, p. 775)

Neke kolonije mrava su toliko napredne kad je u pitanju populacija i podruèje na kojem žive, da je nemoguæe objasniti kako mogu formirati savršenu ureðenost na velikom podruèju. Zbog toga, nije lahko ne složiti se sa Dr. Haskinsom.

Kao primjer ovih velikih kolonija mrava možemo navesti vrstu Formica Yessensis koja živi na Ishikari obali na Hokkaidu. Ova kolonija živi u 45 000 meðusobno povezanih gnijezda na podruèju od 2,7 kvadratnih kilometara. Istraživaèi su koloniji, koja se prosjeèno sastoji od 1 080 000 kraljica i 306 000 000 radnika, dali ime «Super kolonija». (Bert Hölldobler-Edward O.Wilson, Mravi, Harvard University Press, 1990, p. 1.) Otkriveno je da se sva sredstva za proizvodnju i hrana razmjenjuju na ureðen naèin unutar kolonije.

Veoma je teško objasniti kako mravi održavaju taj redoslijed bez ikakvih problema, ako uzmemo u obzir tako veliki prostor na kojem žive. Ne smijemo zaboraviti da su razne snage osiguranja potrebne za nametanje zakona i održavanje društvenog ureðenja, èak i u civilizovanoj državi sa mnogo manje stanovništva. A takoðer, postoji i administrativno osoblje koje upravlja i nadgleda ove jedinice. Ponekad, nije moguæe održavati potreban red bez problema, uprkos svim ovim intenzivnim naporima.

Ali, u mravljim kolonijama nije potrebna ni policija, ni žandarmerija ni èuvari. Ako uzmemo u obzir da je ustvari glavna dužnost kraljice, koju smatramo voðom kolonije, samo da održava vrstu, onda mravi nemaju ni voðu ni guvernera. Prema tome, ne postoji hijerarhija zasnovana na lancu komandi meðu njima. Ko je onda taj koji održava ovaj redoslijed i održava njegovu neprekidnost?

Èinjenica da mravi mogu uspostaviti tako veliki i savršen redoslijed je dokaz da se oni ponašaju po nadahnuæu odreðenog «nadzornika». Ajet koji slijedi u potpunosti potvrðuje da je Bog Gospodar i Nadzornik svega i da se sva živa biæa ponašaju po Njegovoj inspiraciji:

«Ja se uzdam u Allaha, u moga i vašega Gospodara! Nema nijednog živog biæa koje nije u vlasti Njegovoj; Gospodar moj zaista postupa pravedno.» (Sura Hud, 56)

___________________________________________________________________

    04-15-2006 00:50 mishko is offline Pregledaj poruke od mishko Dodaj mishko u listu prijatelja
    Shperka Shperka is a Female
    bice nesto od mene




    Poruka: 340

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    jaoooo misheticu

    ___________________________________________________________________

      04-15-2006 00:58 Shperka is offline Pregledaj poruke od Shperka Dodaj Shperka u listu prijatelja
      mishko mishko is a Male
      bice nesto od mene




      Poruka: 343
      Location: croatia
      pokretac teme Thread Started by mishko

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Jel to sve sto imas reci na temi
      ako je od tebe , previse je 19.gif

      ___________________________________________________________________

        04-15-2006 01:20 mishko is offline Pregledaj poruke od mishko Dodaj mishko u listu prijatelja
        Gogi81 Gogi81 is a Male
        brato


        Poruka: 522
        Location: Atlanta

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        Ma mravi su luda stvar naj drazi su mi kad im shupam mravinjak kako se razlete. hehehe
        Mravi 10.gif

        ___________________________________________________________________
        jope ti
        -----------------------------------------------------------------------------
        Gogi81:

        The penis mightier than the sword.
        ---------------------------------------------------------------------------
        kore mi Sahbaz 13.gif 13.gif

        broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane Gogi81 dana 04-15-2006 u 01:36.

        04-15-2006 01:34 Gogi81 is offline Posalji email za Gogi81 Pregledaj poruke od Gogi81 Dodaj Gogi81 u listu prijatelja
        NESA X
        Gost


        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        MRAVINJAK

        Ja sada smijem pisati sta hocu na ovoj temi. 13.gif 13.gif 13.gif

        04-15-2006 01:36
        Zivcho
        Gost


        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        29.gif

        04-15-2006 02:23
        Gogi81 Gogi81 is a Male
        brato


        Poruka: 522
        Location: Atlanta

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        E kad smo vec kod zivotinja. Bas me interesuje koje su vjere zivotinje? Da li oni vode rat radi religije?

        ___________________________________________________________________
        jope ti
        -----------------------------------------------------------------------------
        Gogi81:

        The penis mightier than the sword.
        ---------------------------------------------------------------------------
        kore mi Sahbaz 13.gif 13.gif

        04-15-2006 02:29 Gogi81 is offline Posalji email za Gogi81 Pregledaj poruke od Gogi81 Dodaj Gogi81 u listu prijatelja
        -Svjetlost- -Svjetlost- is a Male
        raja




        Poruka: 1736
        Location: :)

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        Ovaj POST se odnosi na sve teme podforuma religije

        ... stvarno smjesno... covjek ne moze ni text ubaciti a da se neko odmah ne pravi "pametan" neke kofol fore .... stvarno smjesno... i nije ni cudo da nastane sukob... mishko nedaj se=) cilj nekih ljudi je da samo provociraju iz ne znanja.... kad je covjek 100 % u svoje onda nema ljutnje ... (sto se mene tice barem)
        ¨
        pravo provociranje ... meni ne smeta, samo je smjesno 02.gif


        .... samo se treba sjetiti u kakvim su situacijama poslanici a.s. bili...


        e raja... 33.gif

        04-16-2006 00:44 -Svjetlost- is offline Posalji email za -Svjetlost- Homepage of -Svjetlost- Pregledaj poruke od -Svjetlost- Dodaj -Svjetlost- u listu prijatelja
        cok cok is a Male
        liska mjeseca maja


        Poruka: 5450
        Location: seher mostar

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        hajde bola mirane nismo u vladi zajebaju se raja,ja licno na najozbiljniju temu izvalim nesto bezze,nije svak isti shvatam ja i vas ali malo si se previse ozbiljno postavio,svakom svoje

        ___________________________________________________________________
        28.gif BICE BOLJE,NEKO VICE 28.gifKAZUU 18.gif

        04-16-2006 00:49 cok is offline Pregledaj poruke od cok Dodaj cok u listu prijatelja
        -Svjetlost- -Svjetlost- is a Male
        raja




        Poruka: 1736
        Location: :)

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        kazem da nema frke.. razumijem ja ta prvociranja... =)

        no frks...

        04-16-2006 01:10 -Svjetlost- is offline Posalji email za -Svjetlost- Homepage of -Svjetlost- Pregledaj poruke od -Svjetlost- Dodaj -Svjetlost- u listu prijatelja
        BiH BiH is a Male
        rodjeni




        Poruka: 953

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        Ma ima dosta drugih podforuma gdje se mozemo zezati, mislim da ovdje ne bi trebali.
        Ali opet,to je samo moje misljenje a vi raja bujrum. Ja kada nemam nista dodati ili doprinijeti temi onda mudro sutim. 04.gif

        ___________________________________________________________________
        Ako ne gledas vijesti onda si neinformiran a ako ih gledas onda si pogresno informiran.

        04-16-2006 02:13 BiH is offline Posalji email za BiH Pregledaj poruke od BiH Dodaj BiH u listu prijatelja
        cok cok is a Male
        liska mjeseca maja


        Poruka: 5450
        Location: seher mostar

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        ma cujes ne sutim kad treba ja sam za dzihad vazda u zivotu nego eto.probali su mnogi pa nista,bio sam ja i gladan i zedan i nisam neki vjernik ali sam musliman i ne diraj me....

        ___________________________________________________________________
        28.gif BICE BOLJE,NEKO VICE 28.gifKAZUU 18.gif

        04-16-2006 02:15 cok is offline Pregledaj poruke od cok Dodaj cok u listu prijatelja
        -Svjetlost- -Svjetlost- is a Male
        raja




        Poruka: 1736
        Location: :)

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        kakav dzihad brato... okle sad to...

        ko te dira?? 35.gif

        Hvala Bogu pa si musliman 10.gif

        04-16-2006 03:07 -Svjetlost- is offline Posalji email za -Svjetlost- Homepage of -Svjetlost- Pregledaj poruke od -Svjetlost- Dodaj -Svjetlost- u listu prijatelja
        -Svjetlost- -Svjetlost- is a Male
        raja




        Poruka: 1736
        Location: :)

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            citat od BiH:

          Ma ima dosta drugih podforuma gdje se mozemo zezati, mislim da ovdje ne bi trebali.
          Ali opet,to je samo moje misljenje a vi raja bujrum. Ja kada nemam nista dodati ili doprinijeti temi onda mudro sutim. 04.gif


        slazem se!!! jer covjek nekad nesto pametno hoce da ubaci a neki odmah fore nakve bacaju ... haj valja se shupat normala... ali ima mnogo podforuma za shupanje=) 01.gif

        04-16-2006 03:09 -Svjetlost- is offline Posalji email za -Svjetlost- Homepage of -Svjetlost- Pregledaj poruke od -Svjetlost- Dodaj -Svjetlost- u listu prijatelja
        mishko mishko is a Male
        bice nesto od mene




        Poruka: 343
        Location: croatia
        pokretac teme Thread Started by mishko

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        Imas pravo Mirane . Ipak ja mislim da je to stvar Nekulture i netolerancije koja je posebno izrazena u nasoj kasabi koja se zove Mostar . Da bi se to zvalo gradom potrebno je malo vise od broja stanovnika 04.gif a to su civilizacijske norme , nacin ophodjenja sa ljudima , i tolerancija a toga je mozda u Mostaru bilo ali prije 200 godina . Kad se samo sjetim rijecnika mostarskog koji "cvjeta " i dan danas´stidim se sto sam iz Mostara . Dodju neki gosti kod mene i kad cuju na ulici ( a taj jezik se cesto upotrebljavao i u kontaktu sa roditeljima i starijim osobama ), kako je fin mostarski , zgrazaju se ljudi 29.gif E sve ti je to preneseno na forum 19.gif I zato me ne cudi nista . Stavio sam neke ljude na ignore pa ih ne moram citati


        Ovaj tekst je pravi i zato sam htio da ga postavim jer je vrlo interesantan pa rekoh hajde da ga podijelim da nekim drugim ljudima . Naravno , divljaci uvjek dodju i pokvare sve ali necu se vise obazirati na divljake . Mirane , u pravu si , kad se sjetim i procitam kroz kakav su iskusenja prolazili prvi Muslimani , mada mi se cini da smo muslimani danas na teskim iskusenjima , onda treba samo sabura i sve ce proci 10.gif

        ___________________________________________________________________

          04-16-2006 09:35 mishko is offline Pregledaj poruke od mishko Dodaj mishko u listu prijatelja
          nadia nadia is a Female
          bice nesto od mene




          Poruka: 400
          Location: CH

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          Ma ljudi moji , sta vas to sekira ?

          Bilo je i uvjek ce biti onih kojima tema nije interesantna a to je na ovom forumu lahko , stavite zvjezdice u naslov i ovi sto naprdivaju ce da je zaobidu.

          A ako ne onda ce moderi , na zahtjev, da obrisu gluposti...

          ___________________________________________________________________

            \ | /

            (@ @)

            -----o00-(_)-00o-----

          04-16-2006 11:20 nadia is offline Posalji Email za nadia Pregledaj poruke od nadia Dodaj nadia u listu prijatelja
          PROWLER PROWLER is a Male
          puter


          Poruka: 97

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          Mishko shta si zelio da kazesh ovim postom? Ja sam razumio da se sva ljucka bicha trebaju ponashati kao mravi? Pogledaj spot od Pink Floyda Brick in the wall.Jeli to za chime tezish?

          04-16-2006 23:50 PROWLER is offline Pregledaj poruke od PROWLER Dodaj PROWLER u listu prijatelja
          BiH BiH is a Male
          rodjeni




          Poruka: 953

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          Ja mislim da je mishko zelio reci da nema sanse da tako slozena i precizna organizacija kao sto je kod mrava moze doci sama od sebe nego da je to dar od Stvoritelja. Cudi me da nisi skonto. 14.gif

          ___________________________________________________________________
          Ako ne gledas vijesti onda si neinformiran a ako ih gledas onda si pogresno informiran.

          04-17-2006 00:08 BiH is offline Posalji email za BiH Pregledaj poruke od BiH Dodaj BiH u listu prijatelja
          mishko mishko is a Male
          bice nesto od mene




          Poruka: 343
          Location: croatia
          pokretac teme Thread Started by mishko

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          Eto BiH je odgovorio umjesto mene 10.gif Tema je ipak za razmisljanja

          ___________________________________________________________________

            04-17-2006 17:15 mishko is offline Pregledaj poruke od mishko Dodaj mishko u listu prijatelja
            nove poruke | aktuelne teme | forum
            Postavi novu temu Odgovori
            Go to:
            preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com