Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » RAZNO » AUTO MOTO KLUB » Novi Zakon » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
zvechka zvechka is a Female
samo sto nisam


Poruka: 1374
Location: Somewhere nice

Arrow Novi Zakon Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

11.02.2006 @ 11:44:21
Zanimljive pojedinosti iz novog rigoroznog Zakona o sigurnosti prometa na cestama


Ovoga je tjedna na snagu stupio novi Zakon o sigurnosti prometa na cestama. Novim
Zakonom predvidjeno je uvodjenje kaznenih bodova, koje ce vozaci dobivati za svaki
prometni prekrsaj vozac ovisno o tezini prekrsaja i koji ce mu se biljeziti u vozacku dozvolu.
Vozacu koji za dvije godine zbog prekrsaja “zaradi” sedam kaznenih bodova oduzet ce se
vozacka dozvola u trajanju od 90 dana, nakon cega ce biti upucen na provjeru poznavanja
propisa. Ako za cetiri godine ponovno dobije sedam kaznenih bodova, oduzet ce mu se
vozacka dozvola na 180 dana.



Kako bi se smanjio broj nezgoda diljem nase zemlje, novi Zakon ce ostrijim mjerama
kaznjavati preagresivne vozace, posebice one koji prakticiraju brzu voznju ili su skloni
sjesti za volan u alkoholiziranom stanju.

Novim Zakonom je propisano da se vozacima-amaterima moze tolerirati samo 0,3 posto
promila alkohola u krvi, umjesto dosadasnjih 0,5, a kazne ce se placati ovisno o kolicini
alkohola. Profesionalni vozaci, naravno, za volan ce moci samo potpuno trijezni, bez i
jednog promila alkohola u krvi.

Takodjer, novim Zakonom je propisano da ce vozaci mladji od 23 godine ili s manje od
dvije godine vozackog iskustva od 23 do 5 sati pokraj sebe morati imati osobu stariju
od 25 godina koja ima polozen vozacki ispit.



Predvidjeno je i da novi vozaci dvije godine od polaganja vozackog ispita na automobilu
imaju odgovarajucu oznaku. U tom razdoblju imat ce i odredjena ogranicenja u samoj brzini
kretanja, a oni s polozenom B kategorijom ne smiju u ovom zakonskom roku upravljati
automobilom cija snaga motora prelazi 75 kilovata niti se voziti motorom snaznijim od 25 kilovata.

Kada je rijec o polaganju vozackih ispita, kompletan proces obuke povjeren je
ministarstvima prosvjete i ova oblast je pretrpjela najradikalnije izmjene.

Obuka buducih vozaca trajat ce znatno dulje od dosadasnje, jer je predvidjeno povecanje
brojeva sati teoretske i prakticne nastave.

Zakon o sigurnosti prometa na cestama pocet ce se primjenjivati u kolovozu.

(Bljesak.info/D.list)

02-13-2006 10:12 zvechka is offline Pregledaj poruke od zvechka Dodaj zvechka u listu prijatelja
berber berber is a Male
moforaja


Poruka: 4439
Location: Na Tepi

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

33.gif 33.gif 33.gif 33.gif 33.gif
Aferim za ovaj zakon!!

___________________________________________________________________
nema vise ni tepe

02-13-2006 12:27 berber is offline Pregledaj poruke od berber Dodaj berber u listu prijatelja
vjetar vjetar is a Male
moforaja


Poruka: 13977
Location: dk

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

..jes vam zakon 14.gif...sedam prekrsaja 21.gif

___________________________________________________________________
laku vam noc pijuni

spavajte ko lavovi i ko kraljevi

02-13-2006 12:41 vjetar is offline Pregledaj poruke od vjetar Dodaj vjetar u listu prijatelja
berber berber is a Male
moforaja


Poruka: 4439
Location: Na Tepi

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Sta hoces tri klipa kao ovdje u Danskoj.

___________________________________________________________________
nema vise ni tepe

02-13-2006 12:58 berber is offline Pregledaj poruke od berber Dodaj berber u listu prijatelja
vjetar vjetar is a Male
moforaja


Poruka: 13977
Location: dk

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

....taj mi se svidja zakon

___________________________________________________________________
laku vam noc pijuni

spavajte ko lavovi i ko kraljevi

02-13-2006 13:02 vjetar is offline Pregledaj poruke od vjetar Dodaj vjetar u listu prijatelja
berber berber is a Male
moforaja


Poruka: 4439
Location: Na Tepi

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

E jebi ga vjetre,za pocetak je i ovaj zakon u BiH dobar!!

___________________________________________________________________
nema vise ni tepe

02-13-2006 13:05 berber is offline Pregledaj poruke od berber Dodaj berber u listu prijatelja
vjetar vjetar is a Male
moforaja


Poruka: 13977
Location: dk

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

...nije to berbere novi zakon jer to je bilo i do sada

..zamisli sad koji je podsticaj za budale i kamikaze koje voze po putu ,kako razmilsja ..ko ga hebe imam sedam puta da me kazne ..halo i oduzmu mu vozacku na 90 dana i posle toga opet ima za 4 godine da napravi jos sedam i tek onda na sest mjeseci ...to nema ni u zanzibaru ...samo jos policiji da oduzmu mogucnost naplacivanje kazni na licu mjesta ..to jos nisam nigdje na svjetu vidio ,

___________________________________________________________________
laku vam noc pijuni

spavajte ko lavovi i ko kraljevi

02-13-2006 13:18 vjetar is offline Pregledaj poruke od vjetar Dodaj vjetar u listu prijatelja
berber berber is a Male
moforaja


Poruka: 4439
Location: Na Tepi

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Sve je to uredu vjetre,sve ali se ipak nadam da ce bar malo pomoci!1
Ipak najgore od svega je hebena korupcija koja se sprda sa svim zakonima!!

___________________________________________________________________
nema vise ni tepe

02-13-2006 13:42 berber is offline Pregledaj poruke od berber Dodaj berber u listu prijatelja
Senad Hadzifejzovic Senad Hadzifejzovic is a Male
rezimski novinar




Poruka: 3241
Location: Iza

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od vjetar:


    ..zamisli sad koji je podsticaj za budale i kamikaze koje voze po putu ,kako razmilsja ..ko ga hebe imam sedam puta da me kazne ..

Ne
Kada se napravi prekrsaj vozacu se moze oduzeti 1,2,3,4...ili svih 7 bodova odjednom sto znaci i momentalno oduzimanje vozacke dozvole

___________________________________________________________________
Volim, fudbal, kosarku, tenis, .... al' od svega najvise volim sport.

02-13-2006 13:52 Senad Hadzifejzovic is offline Pregledaj poruke od Senad Hadzifejzovic Dodaj Senad Hadzifejzovic u listu prijatelja
zvechka zvechka is a Female
samo sto nisam


Poruka: 1374
Location: Somewhere nice
pokretac teme Thread Started by zvechka

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Primjeri kaznjavanja u Sloveniji, po novom zakonu koji vazi od 1. januara 2005 :

Ako vozac dobije 18 kaznenih bodova, u roku od dvije godine, ostanete bez vozacke dozvole.

Kazne za prekoracenje brzine su sljedece:

-prekoracenje u naselju do 10 km/h: 10.000 SIT + 1 kazneni bod
-prekoracenje u naselju od 10 do 20 km/h: 30.000 SIT + 3 kaznena boda
-prekoracenje u naselju od 20 do 30 km/h: 60.000 SIT + 3 kaznena boda
-prekoracenje u naselju za vise od 30 km/h: najmanje 120.000 SIT + 5 kaznenih bodova
(zabrana voznje za odredjeno vrijeme)
-prekoracenje u naselju za vise od 50 km/h: visoka novcana kazna + 18 kaznenih bodova
(automatsko oduzimanje vozacke dozvole)

-prekoracenje izvan naselja (ne vazi za autoput) do 20 km/h: 10.000 SIT
-prekoracenje izvan naselja (ne vazi za autoput) od 20 do 30 km/h: 20.000 SIT + 1 kazneni bod
-prekoracenje izvan naselja (ne vazi za autoput) od 30 do 40 km/h: 40.000 SIT + 3 kaznena boda
-prekoracenje izvan naselja (ne vazi za autoput) za vise od 40 km/h: najmanje 60.000 SIT + 5 kaznenih bodova
( zabrana voznje za odredjeno vrijeme)

-prekoracenje na autoputu i na cestama, rezervisanim za motorni saobracaj do 20 km/h:
10.000 SIT ;
-prekoracenje na autoputu i na cestama, rezervisanim za motorni saobracaj od 20 do 30 km/h:
20.000 SIT ;
-prekoracenje na autoputu i na cestama, rezervisanim za motorni saobracaj od 30 do 40 km/h:
30.000 SIT + 1 kazneni bod ;
-prekoracenje na autoputu i na cestama, rezervisanim za motorni saobracaj od 40 do 50 km/h:
40.000 SIT + 3 kaznena boda ;
-prekoracenje na autoputu i na cestama, rezervisanim za motorni saobracaj za vise od 50 km/h:
60.000 SIT + 5 kaznenih bodova + s zabrana voznje za odredjeno vrijeme.



-preticanje po desnoj strani na autoputu ili cesti rez. za motorni saobracaj: 40.000 SIT ;
-nezaustavljanje pred prelazom za pjesake: 50.000 SIT + 4 kaznena boda ;
-nepravilno parkiranje: 10.000 SIT do 20.000 SIT (zavisi od mjesta prekrsaja)
-napustanje otkljucanog vozila: 10.000 SIT
-neoznacavanje vozila trokutom, prilikom kvara ili nesrece: 20.000 SIT
-slabe pneumatike: 100.000 SIT
-voznja bez upaljenog svjetla po noci ili u tunelu: 30.000 SIT
-voznja bez upaljenog svjetla po danu: 10.000 SIT
-uprljani farovi: 10.000 SIT
-upotreba mobilnog telefona u autu: 20.000 SIT
-preglasan radio: 20.000 SIT
-neupotrebljen sigurnosni pas u autu: 20.000 SIT
-voznja bez zimske opreme od 15.11. do 15.3.: 30.000 SIT
-neociscena stakla i retrovizori: 30.000 SIT
-voznja kroz zuto svjetlo na semaforu: 30.000 SIT

Alkohol :
-do 0.5 promila, ako vozac pokazuje znake alkoholiziranosti: 30.000 SIT + 3 kaznena boda
-od 0.5 do 0.8 promila: 40.000 SIT + 4 kaznena boda
-od 0.8 do 1.1 promila: 60.000 SIT + 5 kaznenih bodova
-iznad 1.1 promila: najmanje 120.000 SIT + 10 kaznenih bodova
-iznad 1.5 promila: visoka novcana kazna + 18 kaznenih bodova + oduzimanje vozacke dozvole

02-13-2006 14:52 zvechka is offline Pregledaj poruke od zvechka Dodaj zvechka u listu prijatelja
TigricaX TigricaX is a Female
zvrk hanuma




Poruka: 6105
Location: Nesvrstana

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

I ovdje su ti kazneni poeni "popularni", s tim, sto pored njih, i novcane kazne, se povecava i osiguranje (sto vise poena, to veca cifra) a osiguranje ovdje "kolje" pa bujrum 29.gif 02.gif

___________________________________________________________________
"Nema ljepše nade od one što je nikla iz tuge
i nema ljepših snova od onih što ih raða bol."

02-13-2006 15:19 TigricaX is offline Pregledaj poruke od TigricaX Dodaj TigricaX u listu prijatelja
Maggie Maggie is a Female
moforaja




Poruka: 2736
Location: daleko

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od Senad Hadzifejzovic:

        citat od vjetar:


      ..zamisli sad koji je podsticaj za budale i kamikaze koje voze po putu ,kako razmilsja ..ko ga hebe imam sedam puta da me kazne ..

    Ne
    Kada se napravi prekrsaj vozacu se moze oduzeti 1,2,3,4...ili svih 7 bodova odjednom sto znaci i momentalno oduzimanje vozacke dozvole


Upravo tako, ti mozes nabirikati poena ako te samo jednom zaustave.

Ovdje cini mi se ima 12 poena, ali svaki prekrsaj nosi drugaciji broj.

Recimo ako ja ne stanem na stopu, vozim brzo i malo "setam" po cesti, mogu mi nabirikati 6-7 poena.

Ja sam samo jednom dobila te poene. Vozila sam 87 milja na sat na ogranicenju od 65. 4 poena i 220$ kazne.

Nakon tri godine poeni se ponistavaju.

___________________________________________________________________

    02-13-2006 23:04 Maggie is offline Posalji email za Maggie Pregledaj poruke od Maggie Dodaj Maggie u listu prijatelja
    zvechka zvechka is a Female
    samo sto nisam


    Poruka: 1374
    Location: Somewhere nice
    pokretac teme Thread Started by zvechka

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Zaboravila sam napisati glavni podatak, zurilo mi se na posao,
    pa mi se nije dalo racunati tolar - euro, izvinite, zato su cijene u sit.

      1 euro = 239 sit


    Ovdje se poslije dvije godine brisu bodovi i starta se ponovo.

    A naravno, ovo sto govori Senad ite kako vazi, vec kod jednog "manjeg" prekrsaja

    mogu g. milicioneri nabirikati nekoliko kaznenih bodova. Zato, pazite kako vozite kroz Slo. 11.gif

    Bas me zanima kako je u vasim drzavama sa tim bodovima i kaznama, ako mozete
    pronadjite tacne podatke, pa napisite na ovu temu. 10.gif

    02-14-2006 00:58 zvechka is offline Pregledaj poruke od zvechka Dodaj zvechka u listu prijatelja
    vjetar vjetar is a Male
    moforaja


    Poruka: 13977
    Location: dk

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    ....tri kaznena poena i ode vozacka

    ....pricas na mobil u toku voznje ...jedan punat

    ....nisi zavezan u toku voznje ........jedan punat

    ....prekoracenje brzine ...................jedan punat


    i kad sve to saberes desi se da ti vozacku dozvolu na licu mjesta oduzimaju uz krivicnu prijavu koja se prosledjuje sudu za prekrsaje i izricanje kazne u visini tvoje plate i plus kao olaksavajuca okolnost 02.gif imas pravo polaganja ... sad uporedjujuci ove zakone i zakone koje je donjela nasa vlada u BiH ,mislim da nisu neke mjere i nemislim da ce imati nekog veceg efekta na poboljsanju sigurnosti na putevima ..mislim da samo rigorozne mjere i kazne mogu uvesti vise reda i bezbjednosti na BiH putevima .

    ___________________________________________________________________
    laku vam noc pijuni

    spavajte ko lavovi i ko kraljevi

    02-14-2006 01:37 vjetar is offline Pregledaj poruke od vjetar Dodaj vjetar u listu prijatelja
    zvechka zvechka is a Female
    samo sto nisam


    Poruka: 1374
    Location: Somewhere nice
    pokretac teme Thread Started by zvechka

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Auuuu, znaci nije ovaj slo najgori zakon 11.gif

    U BiH je ovo tek pocetak promjena, zato ne smiju biti rigorozni, dok se narod
    malo ne navikne.

    Pa ce, mozda, kroz godinu - dvije dodavati u zakon strozije clanove.

    02-14-2006 01:46 zvechka is offline Pregledaj poruke od zvechka Dodaj zvechka u listu prijatelja
    LanaMo LanaMo is a Female
    moforaja




    Poruka: 2125
    Location: Svugdje Pomalo...Pretezno vise tu nego tamo...

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Ja kad dobijem tiket..boga molim da samo platim. 29.gif .i da pojene nedobijem..ako njih nabiridzam hem mi mogu vozacu oduzet ali sto je najgore osiguranje skace li skace...kao sto je vec receno.. 21.gif

    ___________________________________________________________________
    Ne misli da je trenutak sreæe nešto maleno!

    02-14-2006 05:17 LanaMo is offline Pregledaj poruke od LanaMo Dodaj LanaMo u listu prijatelja
    Esma Esma is a Female
    avenija kruzno




    Poruka: 133

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    33.gif 13.gif

    ___________________________________________________________________
    "Vjernik vjerniku je kao zidovi zgrade, jedan drugog podupiru." (Buharija i Muslim) 11.gif

    03-02-2006 21:16 Esma is offline Pregledaj poruke od Esma Dodaj Esma u listu prijatelja
    pasha pasha is a Male
    Super Moderator




    Poruka: 9503
    Location: uh jebo te

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    pozdravljam novi zakon 10.gif

    ___________________________________________________________________

      neki naprave radost gdje god odu, neki kad god odu.
    Oscar Wilde

    03-02-2006 23:55 pasha is offline Posalji Email za pasha Pregledaj poruke od pasha Dodaj pasha u listu prijatelja
    Jova Krcun Jova Krcun is a Male
    Ibro dirka nas




    Poruka: 442
    Location: Mostar

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Super da je izasao ovaj novi zakon, samo uz zakon se treba srediti jos dosta stvari. Recimo sto se tice saobracajnih znakova, na dosta mjesta su znakovi postavljani kada su vozila bila takva da kad vozis 80 cini ti se da letis, dok sad sa novim autima kada ides 60 imas osjecaj da mozes trceci prestici auto. Na nekim mjestima stoje ogranicenja 40, a kuce (barem ne zdrave) nigdje ni za lijeka nema, dok je puko pravac. Na takvim mjestima policija obicno i pravi ceku. Takodje putevi su ocajni. Haj i nekako magistralni put, ali gradske saobracajnice su uzas. Recimo na bulevaru blizu hitne ima rupa na jednoj kolovoznoj traci koja je siroka skoro kao citava saobracajna traka a duboka barem 20 cm. E sad zamislite kad neko ko ne zna za to po kisi naleti na tu rupcagu u koju fico moze upasti, a ta rupa vec mjesecima stoji tako. Takvih i slicnih rupa ima mali milion po gradu, a kad dodje vrijeme registracije oderu te na ime odrzavanja puteva. Kad bi se sve to barem upola sredilo onda bi i ove kazne imale smisla. Dodamo li tome jos korupciju i nepotizam, mala fajda od zakona, jer ce opet na kraju bez vozacke ostati neko ko je par puta vozio 70 na nekom glupom mjestu gdje je bio znak ogranicenja na 40 na sat, a pustos zesca, dok ce divljaci i dalje ludjacki voziti.

    ___________________________________________________________________
    Ti si meni sve, ti mi hranis pse i kad tebe neima tesko mi je 10.gif

    03-03-2006 00:19 Jova Krcun is offline Pregledaj poruke od Jova Krcun Dodaj Jova Krcun u listu prijatelja
    nove poruke | aktuelne teme | forum
    Postavi novu temu Odgovori
    Go to:
    preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com