Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » U KRUGU PORODICE » RADE TRAVAR » Padavica-Epilepsija » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (2): [1] 2 sljedeca » Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
epilepsijabih
SexNepoznat

Poruka: 1
Location: Sarajevo-BiH

Padavica-Epilepsija Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Padavica - Epilepsija


Epilepsija je oboljenje poznato još od davnina.Može se javiti u svako doba èoveèijeg života. Znak ovog ne tako rjetkog oboljenja je epileptièni napad.
-Meðutim, sam napad može biti pratilac i mnogih drugih oboljenja.
Tako epileptièni napad se može javiti u toku visoke temperature kod djece, zatim u toku srèanih oboljenja, oboljenja žljezda sa unutrašnjim luèenjem, kod alkoholizma, arterio skleroze, tumora,upotreba opojnih droga i ostalih ošteæenja moždanog tkiva i mnogih drigih oboljenja.

Ovakva vrsta epilepsije naziva se simptomatskom pošto je u tim sluèajevima epileptièni napad samo jedan od više znakova odgovarajuæeg oboljenja.

Padavica u užem smislu reèi, nazvana još i genuina (za razliku od simptomatske), karakterisana je javljanjem i povremenih epileptiènih napada.
Danas se raspoloživim sredstvima i na osnovu dostignuæa medicinske nauke ne može utvrditi pravi uzrok takvim napadima. Vremenom kod ovih bolesnika razvijaju se i specijalne promjene u karakteru, uz postepeni gubitak inteligencije.

Sam epileptièni napad je iznenadan, nagli i potpuni prekid svjesti.
Bolesnik pada na tlo, bez obzira na to gde se nalazi.
Pre pada èuje se u nekim sluèajevima krik, koji nastaje usled istovremenog grèa glasnica i disajnih mišiæa i istiskivanja zateèenog vazduha u pluæima kroz sužen otvor.
Pad na tlo je posledica iznenadnog jakog grèa mišiæa tjela.
Ova zategnutost mišiæa traje minut-dva, ali zbog dramatiènosti situacije, posmatraèima to izgledna znatno duže.
Usljed prestanka disanja lice dobije prvo bljedu, zatim modru boju koja može preæi èak i do sivkastocrne.
Oèi su okrenute naviše a rožnjaèe su podlivene krvlju.
Poslje ovog opšteg grèa poèinje opuštanje pojedinih grupa mišiæa, što uslovljava trzanje udova, mlataranje.
Trzanje zahvata i jezik te on svojim pokretima istiskuje pljuvaèku kroz stisnute zube u obliku pjene, koja može biti krvava.
U veæini sluèajeva, naime, jezik je u toku napada ugrizen.
Haotièni pokreti postepeno se stišavaju i lièe na pokrete pri odbrani.
Bolesnik povremeno odmahuje rukama kao da hoæe da se oslobodi nekog tereta i pritiska.
Pokreti postaju sve reði, prvobitni grè muskulature prestaje, javlja se mlitavost, opuštanje.
Ovo opuštanje muskulature zahvata i mišiæe odvodnih organa, tako da može doæi do pražnjenja mokraæe, stolice i sjemena.
Bolesniku se postepeno vraæa svjest, on je zbunjen, delimièno orijentisan, umoran, slomljen, tako da pada u takozvani "završni san".

Ishod ljeèenja bolesnika ne zavisi toliko od bolesnika koliko od njegove najbliže rodbine, jer èesto bolesnik sam, zaboravlja ili izbjegava da uzme ljek.

Pomoæ rodbine se sastoji u nenametljivom nadziranju redovnog ljeèenja, uz izbegavanje svih situacija koji bi u sluèaju napada mogle da ugroze bolesnikov život.
Takodje je dobro se upoznavati sa pravilnom pruzanju pomoci kod ovih oboljelih osoba,
Pravilnim pruzenjem prve pomoci mozete mu spasiti i produzit zivot.
Za daljnje informacije mozete vidjeti na web stranici –
    www.epilepsija.com

___________________________________________________________________
UDRUZENJE OBOLJELIH OD EPILEPSIJE
KANTONA SARAJEVO
Federacije Bosne i Hercegovine

T/R-Broj:129-104-10009012-44 Devizni - Swift-code. BACXB22.
Kod HVB-Central Profit Banke.d.d -Sarajevo-BiH

Telefon/Fax: 033/463-411 # 033-459-018
Mob : 061-218-774

-Ul:Ante Babica 7/1 >Sarajevo <
-Ul.Udruzenja-Stupsko brdo 103
E-mail: epilepsijabih@hotmail.com
Web-Str: www.epilepsija.com

12-21-2005 07:43 epilepsijabih is offline Homepage of epilepsijabih Pregledaj poruke od epilepsijabih Dodaj epilepsijabih u listu prijatelja AIM Screenname: epilepsijabih@hotmail.com YIM Screenname: -//-
Aleksandra Aleksandra is a Female
moforaja




Poruka: 10252
Location: Mostar

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

hvala puno. dobro je sve ovo znati i biti upoznat sa istim.

___________________________________________________________________






          12-21-2005 08:07 Aleksandra is offline Posalji Email za Aleksandra Pregledaj poruke od Aleksandra Dodaj Aleksandra u listu prijatelja
          obrisana
          Gost


          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          Znam jedan slucaj...

          Djevojka ima padavicu vec skoro dvije godine! Roditelji tvrde da je alergija, na razne stvari i hranu :-(. Svi simptomi ukazuju na padavicu.
          U svakom slucaju, nema potrebnu lijecnicku pomoc, niti podrsku od roditelja. Vode je ko Homeopata, koj tvrdi da je to samo alergija! I koji joj, naravno, daje lijekove na biljnoj bazi, i ti isti joj ne pomazu.

          I tako se to vuce... U svakom slucaju, roditelji ne daju progovorit. 16.gif

          12-21-2005 14:21
          obrisana
          Gost


          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          Bas tako! Njih je vjerovatno "stid" sto im je djete bolesno, pa kriju, preko njenih ledja.
          dok posljedice ne budu tako velike, da ce biti kasno.

          12-21-2005 14:33
          Aleksandra Aleksandra is a Female
          moforaja




          Poruka: 10252
          Location: Mostar

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          draga zaro moze li se pomoc toj djevojci?

          ne daj boze vecih posljedica.

          ___________________________________________________________________






                  12-21-2005 17:44 Aleksandra is offline Posalji Email za Aleksandra Pregledaj poruke od Aleksandra Dodaj Aleksandra u listu prijatelja
                  obrisana
                  Gost


                  Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                  ovako, to je kcerka od zaove od moje dobre prijateljice. ja sam juce kopirala ovaj tekst i poslal sam ga toj mojoj prijateljici!
                  evo odgovora:

                  *******************************************************

                  hvala sto si mi ovo poslala jer upravo na pocetku ovog teksta pise da se padavica javlja u svako doba a _mama___ tvrdi da se javlja samo kad si mladji.
                  Sve simptome koji su navedeni ima __kcerka_ kada dobije padavicu , pocevsi od krika prije pada koji cuju i komsije , do grceva, ugriza za jezik ... itd.
                  Ali sta sve ovo vrijedi kada nitko nece da prizna da ima tu bolest nego se izvlace na druge stvari, znas i sama ...
                  __mama___ nije nikad tu bolest spomenula nego uvijek kaze anfall (napad) ali nikad epileptischer anfall...
                  A padavica joj se javlja sada sedmicno a na pocetku je bilo mozda svaka 3 mjeseca... jadna ____kcerka__ , nema podrske od nikoga...
                  Najgore ni ___brat_ ne moze da pomogne jer oni totalno blokiraju , mi uvijek pitamo uzimas li neke tablete, otidji specijalisti za epilepsiju , niko ne reaguje, sta se tu moze vise pomoci ...ja samo cekam na dan kad ce netko nazvati i reci da se nesto zlo dogodilo...

                  *******************************************************

                  ja sam zamjenila imena sa mama i kcerka.
                  a za brata sam stavila, tog muza od moje prijateljice...

                  e sta sad da ljudi rade!?

                  12-22-2005 10:56
                  obrisana
                  Gost


                  Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                  Zara , koliko je njoj godina

                  12-22-2005 11:32
                  obrisana
                  Gost


                  Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                  nisam sigurna, oko 20-22

                  12-22-2005 12:38
                  Nepoznata1
                  Gost


                  Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                  U Francuskoj se epilepsija operise i ozdravljenje je 100% zagarantovano....
                  Znam da ju praktikuju na djeci, samo ne znam rade li i na odraslim osobama...
                  U svakom slucaju, interesantno se informisati kod ljekara u koliko postoje simptomi, jer se bolest s godinama pogorsava....

                  12-22-2005 12:42
                  obrisana
                  Gost


                  Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                  zara , ona kao punoljetna moze sama zatraziti pomoc ljekara

                  naravno , ovo kazem , a ne znam kakav je njen odnos sa roditeljima , i koliko se

                  usudjuje uraditi nesto bez njih ...

                  postoji i mogucnost "prisilnog" pregleda i pomoci , a to je u slucaju kada se radi o

                  maloljtnoj djeci ....postoji odjel pri socialnoj pomoci , gdje bliska rodbina, rodjaci , susjedi ,

                  mogu prijaviti takav slucaj ...za roditelje , oni koji prijave , ostaju anonimni

                  roditelji bivaju "prisiljeni" na psiholoske razgovore , pojedinacno , zajedno

                  uz i bez prisustva djeteta ,

                  cijeli tim , obucenih ljudi za takav postupak , pomazu i roditeljima i djeci , koji iz svoje

                  neupucenosti , neznanja , stida od okoline , odbijaju potrebnu pomoc

                  isto tako postoji pomoc i za punoljetnike , koji nemaju nikakve finansijske pomoci

                  zao mi te djevojke , koja zaista treba pomoc i koja uz pomoc moze imati cak i lijep zivot

                  da sam ja u njenoj blizini , ja bih prijavila taj slucaj

                  pisem ovo sa malo iskustva , ne bas mnogo

                  jer se u zadnje vrijeme u mom poslu, susrecem sa ovakvim i slicnim situacijama

                  12-22-2005 13:29
                  obrisana
                  Gost


                  Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                  sve ti vjerujem i sve si u pravu!
                  ali maloj je dosta godina, da sama ode kod pravog doktora. na zalost njeni roditelji su je toliko "ubjedili" da je to samo vrsta alergije koju homeopata moze izlijeciti.

                  znaci ona ide kod doktora, ali homeopate. racuni cak iznose oko 300-400 eura mjesecno! ali nema svrhe. ne moze joj ta vrsta doktora biti od pomoci u njenom slucaju.

                  sta hocu da kazem, razmisljala je i moja prijateljica da ih prijavi, ali oni idu kod doktora... u tome je problem. taj isti kaze, to je od tapeta, tepiha.. sutra kaze od sapuna, prekosutra od vode.. i sve tako. znaci jos "trazi" uzroke... prica za malu djecu!

                  12-22-2005 14:04
                  beli beli is a Male
                  moforaja




                  Poruka: 4109
                  Location: USA

                  Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                  Zalost, potpuno te razumijem... 23.gif 16.gif 16.gif
                  Ovde je nedavno jedan momak(na poslu) dobio napad...i nakon odlaska u hitnu pronadjeno mu je da je napad epilepsije...i vratio se na posao, i sve je bilo u redu
                  dok nije doshao soc. radnik i samo mu rekao da mora napustiti radno mjesto, da bi se javio na neku kliniku(valjda specijalizovanu za te vrste bolesti)...
                  Djaba i roditelji, i prijatelji i ostala rodbina...momak se josh nije vratio na posao, a kad ce
                  boga pitaj..Samo znam da mu ovaj mora dati ausvajs(kao neki vid dozvole) da se moze vratiti na posao...

                  ___________________________________________________________________
                  audicija u Holiwoodu sutra akshamli...
                  autobus iza Hita polazi oko sedam ujutru, ako vozac ne potegne prethodne noci....
                  Princ cuvaj mjesto na seciji....

                  12-22-2005 14:41 beli is offline Posalji Email za beli Pregledaj poruke od beli Dodaj beli u listu prijatelja
                  obrisana
                  Gost


                  Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                  da , ide kod homeopate ...koji jos "trazi" uzroke i uzima novac 08.gif

                  cak bih i njega prijavila...zna se tacno sta je alergija, koji su smptomi, koji nemaju nikakve

                  veze sa epilepticnim simptomima

                  nema veze sto idu kod doktora , lako ih je prijaviti i zatraziti promjenu doktora

                  uz obrazlozenje , da djevojka treba kompletan pregled u koji ulazi takoder pregled

                  neurologa da bi se uspostavila dijagnoza

                  Djevojka je mogla ranije imati neku infektivnu bolest ili nekim nestetnim slucajem (pad)

                  dobiti na mozgu povredu koja izaziva epilepticne napade i to nije nikakav razlog za stid

                  Neurolog bi joj sigurno uradio EEG i ispitao elektricni aktivitet mozga , ili datortomografiju

                  a sto je najlakse , uraditi krvnu analizu .....krvna analiza moze dosta pokazati

                  a taj konj od doktora je to vec mogao uraditi

                  ja bih Zara, da sam na mjestu tvoje prijateljice , prijavila to

                  djevojka je zasluzila , da ima , koliko- toliko normalan zivot uz kontrolu i paznju

                  12-22-2005 14:46
                  obrisana
                  Gost


                  Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                  ovdje je njihova "sreca" sto mala, igrom slucaja, nikad nije dobila napad van kuce. ko po belaju na poslu nikad. da dobije napad na poslu, pa da raja zovnu hitnu, pa u bolnicu... otkrilo bi se to!
                  ali ona, na zalost, uvijek ima napad u kuci... ovi znaju kako da urade i gotova prica!

                  znam ja lelo, prijavila bih i ja. ali znas kao je to, svak se boji belaja i eto ti!

                  ova moja prijateljica, ja mislim kad bi to uradila, da bi je zaova na mrtvo ubila, sto joj iznosi smrad na kucu...

                  12-22-2005 16:05
                  Aleksandra Aleksandra is a Female
                  moforaja




                  Poruka: 10252
                  Location: Mostar

                  Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                      citat od Zara:

                    ovako, to je kcerka od zaove od moje dobre prijateljice. ja sam juce kopirala ovaj tekst i poslal sam ga toj mojoj prijateljici!
                    evo odgovora:

                    *******************************************************

                      hvala sto si mi ovo poslala
                    jer upravo na pocetku ovog teksta pise da se padavica javlja u svako doba a _mama___ tvrdi da se javlja samo kad si mladji.
                    Sve simptome koji su navedeni ima __kcerka_ kada dobije padavicu , pocevsi od krika prije pada koji cuju i komsije , do grceva, ugriza za jezik ... itd.
                    Ali sta sve ovo vrijedi kada nitko nece da prizna da ima tu bolest nego se izvlace na druge stvari, znas i sama ...
                    __mama___ nije nikad tu bolest spomenula nego uvijek kaze anfall (napad) ali nikad epileptischer anfall...
                    A padavica joj se javlja sada sedmicno a na pocetku je bilo mozda svaka 3 mjeseca... jadna ____kcerka__ , nema podrske od nikoga...
                    Najgore ni ___brat_ ne moze da pomogne jer oni totalno blokiraju , mi uvijek pitamo uzimas li neke tablete, otidji specijalisti za epilepsiju , niko ne reaguje, sta se tu moze vise pomoci ...ja samo cekam na dan kad ce netko nazvati i reci da se nesto zlo dogodilo...

                    *******************************************************

                    ja sam zamjenila imena sa mama i kcerka.
                    a za brata sam stavila, tog muza od moje prijateljice...

                    e sta sad da ljudi rade!?




                  zelim da pozdravim epilepsijubih i zahvalim se na ucescu i davanju materijala o ovoj bolesti, i Zari koja je proslijedila text koji je jako potreban navedenoj porodici.

                  humanost nema granica i svaki humani korak treba podrzati.


                  respekt 33.gif

                  ___________________________________________________________________






                          12-22-2005 16:15 Aleksandra is offline Posalji Email za Aleksandra Pregledaj poruke od Aleksandra Dodaj Aleksandra u listu prijatelja
                          Renata Renata is a Female
                          mofo beba


                          Poruka: 7
                          Location: Göteborg

                          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                          ne mogu virovat da su roditelji toliko blesavi i da zbog sebe ne zele pomoci svom djetetu jer nikakav drugi razlog osim da im je lakse podniti da boluje bez dijagnoze nego da im ljecnik kaze da se radi o padavici.
                          isto tako ne mogu virovati da osoba od 22 ceka da je mama ili tata uzme za ruku i odvede kod ljecnika umjesto da sama ode. pa u tim godinama sam otisla zivjeti u tudi svijet a kamoli nebi mogla doci do ljecnika.
                          ja radim sa djecom koja imaju epilepsiju ( i to razlicite vrste, od djeteta koje ima epilepticki napad samo na jednoj strani tijela do djeteta koje dobiva ceste napade tokom sna) i stesolid je stalno na dohvat ruke u slucaju da napadaj traje duze od uobicajenog.
                          uz to osobe koje imaju epilepsiju ne smiju konzumirati nista gazirano jer gazir iz pica povezuje enzime u mozgu i izaziva napadaj kao i to da moraju sto manje gledati tv i izbjegavati ikakvo mijenjanje svijetla ( u stilu svjetlece reklame, diskoteke i slicno)

                          ma neznam sta da kazem 29.gif
                          jednostavno su mi ovakve stvari kao kod doticne za rubriku vjerovali ili ne 21.gif

                          07-07-2006 21:09 Renata is offline Pregledaj poruke od Renata Dodaj Renata u listu prijatelja
                          cok cok is a Male
                          liska mjeseca maja


                          Poruka: 5450
                          Location: seher mostar

                          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                          nek joj kupe strunjacu kad padne da se ne udari 13.gif 13.gif 13.gif

                          ___________________________________________________________________
                          28.gif BICE BOLJE,NEKO VICE 28.gifKAZUU 18.gif

                          07-07-2006 21:22 cok is offline Pregledaj poruke od cok Dodaj cok u listu prijatelja
                          Mo-beba Mo-beba is a Female
                          Momentalno na daljinskom




                          Poruka: 7486
                          Location: Trebinje-Mostar

                          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                              citat od cok:

                            nek joj kupe strunjacu kad padne da se ne udari 13.gif 13.gif 13.gif




                          21.gif 21.gif 21.gif

                          imaj malo obzira 21.gif

                          ___________________________________________________________________
                          Ne postoji beskraj koji ja ne mogu prosiriti,ne postoji zelja u kojoj ti ne zivis,ne postoji dubina veca od moje ljubavi niti ja postojim bez tebe najdrazi Volim te girl_zaljubljena.gif


                            33.gif

                            07-07-2006 23:28 Mo-beba is offline Posalji email za Mo-beba Pregledaj poruke od Mo-beba Dodaj Mo-beba u listu prijatelja
                            cok cok is a Male
                            liska mjeseca maja


                            Poruka: 5450
                            Location: seher mostar

                            Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                            sto ce mi obzir 21.gif za sta to sluzi da se obziram 13.gif 13.gif sta bi trebo napisat a jadna ona jes joj tesko,daj bona tako joj je i gotovo ta nece joj bit bolje ako je ja sazaljevam,a meni ce bit bolje akose nasalim,a tebi govno ko hum i nemoj nikom rec 13.gif 13.gif 13.gif

                            ___________________________________________________________________
                            28.gif BICE BOLJE,NEKO VICE 28.gifKAZUU 18.gif

                            07-07-2006 23:37 cok is offline Pregledaj poruke od cok Dodaj cok u listu prijatelja
                            Mo-beba Mo-beba is a Female
                            Momentalno na daljinskom




                            Poruka: 7486
                            Location: Trebinje-Mostar

                            Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                            netrebas nikoga sazaljevat to prvo,ali netrebas se ni smijati necijoj muci 21.gif 21.gif

                            ako te vec zanimala ta tema mogao si je procitati i ako nista pametno neces napisati trebao si sutit 21.gif

                            ___________________________________________________________________
                            Ne postoji beskraj koji ja ne mogu prosiriti,ne postoji zelja u kojoj ti ne zivis,ne postoji dubina veca od moje ljubavi niti ja postojim bez tebe najdrazi Volim te girl_zaljubljena.gif


                              33.gif

                              07-07-2006 23:40 Mo-beba is offline Posalji email za Mo-beba Pregledaj poruke od Mo-beba Dodaj Mo-beba u listu prijatelja
                              Stranica (2): [1] 2 sljedeca » nove poruke | aktuelne teme | forum
                              Postavi novu temu Odgovori
                              Go to:
                              preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com