Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » MOSTAR NEKAD I SAD » TAZE IZ MAGAZE » "Dana » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (3): [1] 2 3 sljedeca » Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
KULJE1969 KULJE1969 is a Male
raja




Poruka: 1794
Location: Brace Krpo 19

"Današnji Mostar su dva sela" Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

"Današnji Mostar nije Mostar kako ga mi Mostarci gledamo, to nije Mostar iz naših sjeæanja, to nije Mostar iz prošlog stoljeæa, nit iz prošlih stoljeæa, kada je Mostarac Mostarcu bio èovjek, a ne "vuk"", napisao je Gojer u pripremi za tribinu u kojoj su uèešæe uzeli još prof. dr. Suad Arnautoviæ, vijeænik Gradskog vijeæa Neðeljko Prljeta i Merima Šator, novinar.

"Današnji Mostar su, defakto, a bogme i de jure dva sela, sa ljudima koji imaju malo zajednièkog sa nekadašnjim mostarskim urbanitetom! To su dva sela, koja sve više lièe na kiparski model „ suživota“, odnosno života jednih pored drugih.

Ovdje se moram zaustaviti na jednom lingvistièkom problemu. U velikom broju politièkih istupa, kako èelnika politièkih stranaka, jednako tako i vrhunskih intelektualaca iz sva tri naroda u Bosni i Hercegovini, najveæim dijelom se upotrebljava, a ja bih kazao i zlorabi rijeè "suživot".

Ta rijeè zalutala iz Tuðmanovog vremena govori i o nesposobnosti da se na teritoriji cijele Bosne i Hercegovine, a posebice Mostara kao mjesta istinskog komšiluka, prožimanja uticaja istoka i zapada ostvari zajednièki život, kao temeljnica bilo kakvog oblika života na ovim prostorima. Suživjeti nije isto što i živjeti zajedno.

U Mostaru, u kojem sam rastao i odgajan oduvijek, se živjelo zajedno. Nikada se nije suživjelo! Zbog toga je povratak zajdnièkog življenja u gradu na Neretvi pitanje svih pitanja i rješenje, pomenute „kvadratura kruga".

Nedostatak politièke volje, koji je izraðen prije svega kod HDZ i SDA, kao vladara Mostara, godinama, od Daytona na ovamo spreèava da dva "sela" postanu jedan grad", tvrdi Gojer, upozoravajuæi da "potencirani nacionalizam, koji je "uzgajan" kroz dva paralelna školska sustava i kroz poguban uticaj na najmlaðu populaciju poglavito Bošnjaka i Hrvata otvoreno spreèava da sile integracije bh. profilacije i uticaj bh. integralista bude dominantan, te da se obavi reintegracija grada na Neretvi".

"Postavlja se pitanje: Kako razriješiti pitanja konstituiranja vlasti u gradu na Neretvi, a po mjeri svih njegovih graðana? Po mom sudu postoji objektivno, uèinkovito i svrhovito rješenje. Odluka svih odluka, koja je svojedobno donesena 2000. godine je odluka o konstitutivnosti svih naroda na cjelovitoj teritoriji cijele države Bosne i Hercegovine.

Nažalost, ovo zasigurno najveæe postignuæe bh. demokracije, koje je i najveæi državnièki uspjeh gospodina Alije Izetbegoviæa, ali i njegovog pravnog suradnika i suputnika dr. Kasima Begiæa, a za koje je politièki analitièar Nerzuk Æurak kazao da je "to dokaz da se konstitutivnost ne mora dobiti na sablji veæ može i u hodnicima svijetlog prava „...nikada nije do kraja implementirano u Bosni i Hercegovini", istièe Gojer.

Prema njemu, implementacija ove Odluke znaèila bi reintegriranu BiH, bio bi to najveæi uspjeh poslije Daytonskog mirovnog sporazuma da je realiziran u svim svojim segmentima i do kraja.

"Sve dotle dok tzv. "politièke elite" ne budu shvatile da se odluke Ustavnog suda BiH moraju provoditi u praksi, a da te odluke obavezuju ne samo Ustavni sud koji ih je donio, nego prije svega politièku hijerarhiju kao i administraciju na terenu. U Mostaru postoji plebiscit, meðu graðanima, bez obzira kojoj oni nacionalnosti pripadaju, bez obzira u kojem dijelu oni grada žive. Taj plebiscit kaže da su oni protiv svake vrste podjela, da su protiv svojevrsnog politièkoh aparthejda.

Presude Ustavnog suda nisu zasigurno oborile Statut grada Mostara niti su narušile zaštitu interesa konstitutivnih naroda u Mostaru, a Mostarci žele miran zajednièki život, a ne suživot na teritoriji grada.

Provedba Odluke o konstitutivnosti naroda na teritoriji cijele BiH je istinski put da se problem, ne samo Mostara, nego svih gradova u BiH do kraja riješi, da država BiH, a ne samo Mostar budu funkcionalni, da gradovi odnosno urbaniteti i naseljena mjesta, preko svoje administracije postanu servisi graðana, a ne nametnute nad temeljnim slobodama svakog graðanina", tvrdi Gojer i zakljuèuje:

"Vratimo se Odluci o kontitutivnosti, nemojmo izbjegavati provedbu odluka Ustavnog suda, to æe raditi, u vremenima koja dolaze, na integraciji grada Mostara, ali i države BiH. Sve drugo je èista politièka ujdurma, "razvlaèenje pameti graðana države BiH", konaèno sve drugo znaèi bijeg od stvarnog života u gradu Mostaru i cijeloj Bosni i Hercegovini", prenio je "Dnevni Avaz".

04-13-2012 02:42 KULJE1969 is offline Pregledaj poruke od KULJE1969 Dodaj KULJE1969 u listu prijatelja
zalik13 zalik13 is a Male
moforaja




Poruka: 4619
Location: Rio de Zalik

Mostar Grad srušenih i obnovljenih mostova Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    http://bhstring.net/tuzlauslikama/tuzlarije/viewnewnews.php?id=47671





Kada nestanu tragovi rata, nekada u buduænosti, neke nove generacije æe opet živjeti skupa, jer je ljude u istom gradu teško dijeliti.

06-17-2012 21:20 zalik13 is offline Posalji Email za zalik13 Pregledaj poruke od zalik13 Dodaj zalik13 u listu prijatelja
zorokrik zorokrik is a Male
samo sto nisam




Poruka: 1340
Location: St.Marino

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Dobro to Gojer opisuje,naravno i pronadje krivca za stanje u Mostaru!!

Sta mu je danas prije par danaje ovako govorio:

GOJER: Ne može SDP slati poruku javnosti kako su oni i hrvatska stranka u situaciji u kojoj ne priznaju legitimnu i legalnu volju hrvatskoga naroda u BiH. A legitimna i legalna volja nije ovo što se danas dogaða na politièkoj sceni BiH na kojoj patuljaste politièke stranke s hrvatskim predznakom participiraju u vlasti, a one politièke opcije koje su dobile potporu preko osamdeset posto hrvatskih biraèa nemaju nikakve šanse da participiraju u vlasti.
13.gif
10.gif 25.gif

___________________________________________________________________

    bar_dan.gif

    06-17-2012 21:44 zorokrik is offline Pregledaj poruke od zorokrik Dodaj zorokrik u listu prijatelja
    refleksija refleksija is a Female
    moforaja




    Poruka: 3364
    Location: dark side

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    eto sdp kriv za situaciju u mostaru...pa sta su ovi 20 godina radili kad je sdp toliko kriv....ma daj...presmijesno...

    misli mnije bitno sdp ili lds bilo koja stranka koja dodje poslije ovih hahara ne moze napraviti nesto preko noci....to je valjda sviam jasno...

    ___________________________________________________________________


      Crkvena zvona i ezan se sve jace cuju da bi nadglasali kurlanje praznih stomaka!

      06-18-2012 08:47 refleksija is offline Pregledaj poruke od refleksija Dodaj refleksija u listu prijatelja
      vjetar vjetar is a Male
      moforaja


      Poruka: 13977
      Location: dk

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      ..ma ..pusti shuplje refla ..sta je mogo SDP napravit kad nije nigdje bio vecina u izvrsnoj vlasti ..vrlo brzo ce narod znat gdje su ih vodili ovi lopovi ..sad da nece SDPmaznjavat ko i oni .hoce sigrno ..samo ih treba narod mjenjat i ne cekat dvadeset godina

      ___________________________________________________________________
      laku vam noc pijuni

      spavajte ko lavovi i ko kraljevi

      broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane vjetar dana 06-18-2012 u 13:27.

      06-18-2012 13:26 vjetar is offline Pregledaj poruke od vjetar Dodaj vjetar u listu prijatelja
      Mo_NavijaC Mo_NavijaC is a Male
      Mister 07


      Poruka: 1176
      Location: Jamio kucu u Mahali

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Sve je to isto samo drugo pakovanje

      ___________________________________________________________________
      POBJEDIO SAM ANOREKSIJU...
      19.gif 19.gif

      06-19-2012 01:57 Mo_NavijaC is offline Homepage of Mo_NavijaC Pregledaj poruke od Mo_NavijaC Dodaj Mo_NavijaC u listu prijatelja
      DadoSar68 DadoSar68 is a Male
      mofo beba


      Poruka: 1

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Ljudi vozdra!

      Evo, registrirao sam se samo zbog ove teme. Neæu u politiku ali moj utisak:

      U Mostaru nisam bio 25. godina, do "Dana mladosti" ove godine, kad smo se bivši "pitomi", "šuškavci" i tome slièni skupili na 25. godišnjici mature. Kojeg li veselja i pozitivnih osjeæaja vidjeti neke od klasiæa, koji su u tim godinama svašta proživjeli! Ali mi više nismo bili u gradu u kojem smo proživjeli nekoliko divnih godina odraštanja! Kriomice, sam se prošetao gradom, na kojeg imam divna sjeæanja (ima tu svašta i nekoliko neprijatnih susreta, dragih prijatelja i makar jedna predivna djevojka...) ne bi li uhvatio koji trenutak rane mladosti, otkucaj vruæine promenade.... Ali ništa od toga!! Vratio sam se nazad drugovima i zaplakao jer nisam mogao vjerovati šta se sa gradom dogodilo. Konobarica mi reèe: "Nije to više taj Mostar, koji pamtiš!" I kako je imala pravo! Po ulicama kroz koje nisi mogao normalno hodati u to doba prije 25 godina jer je bilo tamo makar 5000 ljudi, sad nisam nabrojao niti 50. Duboki jaz i hlad se osjeæa!
      Istina je, svašta se dogaðalo, neæu reæi, da znam, jer usprkos prièama ja u stvari nemam pojma jer nisam bio sa vama. Sigurno neæete zaboraviti krivice koje su se dogaðale ali ipak morate živjeti skupa. Mislim, da je krivo, da pored vas direktno upletenih na....e još par generacija onih, koji još ovo ni ne neznaju èitati! Ne znam kako, recepta nemam ali pokušajte sami, svaki za sebe, da prihvatite onog "drugog"! Pustite politiku i politièare, jer oni i kod mene i kod vas i u Svazilandu rade samo za sebe (èast izuzetcima!) pod krinkom demokracije. Na kraju ste važni samo VI, koji tu živite.
      Pozdrav iz Ptuja Davor

      06-20-2012 12:04 DadoSar68 is offline Posalji email za DadoSar68 Pregledaj poruke od DadoSar68 Dodaj DadoSar68 u listu prijatelja
      berber berber is a Male
      moforaja


      Poruka: 4421
      Location: Na Tepi

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Fino si ovo napisao Davore i svaka ti je na mjestu. 10.gif

      Znam samo kad odem doli a nije vrijeme ljetnih ferija rijetko sretnem poznato lice.

      Jedino sto moze da popravi situaciju u Mostaru je ekonomija.

      ___________________________________________________________________
      nema vise ni tepe

      06-20-2012 14:18 berber is offline Pregledaj poruke od berber Dodaj berber u listu prijatelja
      Viribus Viribus is a Male
      moforaja


      Poruka: 5295

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          citat od berber:

        Fino si ovo napisao Davore i svaka ti je na mjestu. 10.gif

        Znam samo kad odem doli a nije vrijeme ljetnih ferija rijetko sretnem poznato lice.

        Jedino sto moze da popravi situaciju u Mostaru je ekonomija.



      bilo bi dobro da si roðeni Mostarac, uvjek bi se našao neko poznat.

      06-20-2012 15:05 Viribus is offline Posalji email za Viribus Pregledaj poruke od Viribus Dodaj Viribus u listu prijatelja
      berber berber is a Male
      moforaja


      Poruka: 4421
      Location: Na Tepi

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Okle tebe u Mostarcima?

      Mostarci su protjerani!

      ___________________________________________________________________
      nema vise ni tepe

      broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane berber dana 06-20-2012 u 19:43.

      06-20-2012 19:38 berber is offline Pregledaj poruke od berber Dodaj berber u listu prijatelja
      tana tana is a Male
      rigorozni




      Poruka: 17879
      Location: na prinudnom radu :)

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      dado jako fino receno 10.gif .

      da je nama te pameti sve bi bilo drugacije

      ___________________________________________________________________
      kad ce mostar mama?

      06-20-2012 20:57 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
      berber berber is a Male
      moforaja


      Poruka: 4421
      Location: Na Tepi

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Jes Tana ali nasim politicarima bi prije ucero metar u gizicu nego cenat u glavu.

      ___________________________________________________________________
      nema vise ni tepe

      06-20-2012 21:24 berber is offline Pregledaj poruke od berber Dodaj berber u listu prijatelja
      Viribus Viribus is a Male
      moforaja


      Poruka: 5295

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          citat od berber:

        Okle tebe u Mostarcima?

        Mostarci su protjerani!



      Ja ostao, sa još mnogima.

      06-20-2012 22:09 Viribus is offline Posalji email za Viribus Pregledaj poruke od Viribus Dodaj Viribus u listu prijatelja
      klaudija
      SexNepoznat



      Poruka: 589

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          citat od Viribus:

            citat od berber:

          Okle tebe u Mostarcima?

          Mostarci su protjerani!



        Ja ostao, sa još mnogima.


      Evo i mene i dan danas u mostaru.Nisam se dao protjerat...... 10.gif

      06-20-2012 23:42 klaudija is offline Pregledaj poruke od klaudija Dodaj klaudija u listu prijatelja
      capljinac capljinac is a Male
      raja




      Poruka: 1676
      Location: na Neretvi

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      znaci nisi mogao/la sam sebe protjerat ... 23.gif

      ___________________________________________________________________
      Kamen,krs i maslina
      vinograd i Neretva
      najljepsa je zemlja ta
      moja Hercegovina.

      06-20-2012 23:48 capljinac is offline Pregledaj poruke od capljinac Dodaj capljinac u listu prijatelja
      berber berber is a Male
      moforaja


      Poruka: 4421
      Location: Na Tepi

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Mogao bij ja sa vama naprdivati ovdje dan i godinu ali cemu.
      Ja znam ko me istjerao iz Mostara a vi znate zasto ste ostali.
      Ali svakom svoje.Ako dojdete na forumsku festu pricat cemo o svemu ako ste za!

      ___________________________________________________________________
      nema vise ni tepe

      06-20-2012 23:51 berber is offline Pregledaj poruke od berber Dodaj berber u listu prijatelja
      berber berber is a Male
      moforaja


      Poruka: 4421
      Location: Na Tepi

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      E moj Ceapljinac ja jednom navedoh ime i banirase me.

      Sam sebe bombardovao sam sebe u logor stpao i sam sebe protjerao.

      Jesam sposoban da sam sebe ugrozim.

      ___________________________________________________________________
      nema vise ni tepe

      06-20-2012 23:53 berber is offline Pregledaj poruke od berber Dodaj berber u listu prijatelja
      Viribus Viribus is a Male
      moforaja


      Poruka: 5295

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          citat od berber:

        Mogao bij ja sa vama naprdivati ovdje dan i godinu ali cemu.
        Ja znam ko me istjerao iz Mostara a vi znate zasto ste ostali.
        Ali svakom svoje.Ako dojdete na forumsku festu pricat cemo o svemu ako ste za!


      DOŠAO BI jA NA FEŠTU, AKO MOGU NE MOSTARCI.?????

      06-21-2012 00:00 Viribus is offline Posalji email za Viribus Pregledaj poruke od Viribus Dodaj Viribus u listu prijatelja
      berber berber is a Male
      moforaja


      Poruka: 4421
      Location: Na Tepi

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Mogu samo oni sto su "se dobrovoljno protjerali i sto su se dobrovoljno javili da idu u logor"

      Pisi argumentima "MOSTARAC"!

      ___________________________________________________________________
      nema vise ni tepe

      06-21-2012 00:11 berber is offline Pregledaj poruke od berber Dodaj berber u listu prijatelja
      Viribus Viribus is a Male
      moforaja


      Poruka: 5295

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          citat od berber:

        Mogu samo oni sto su "se dobrovoljno protjerali i sto su se dobrovoljno javili da idu u logor"

        Pisi argumentima "MOSTARAC"!



      NEMAM ARGUMENATA, NISAM TADA BIO DOLE I NE MOGU PISATI O TOME.

      06-21-2012 00:13 Viribus is offline Posalji email za Viribus Pregledaj poruke od Viribus Dodaj Viribus u listu prijatelja
      Stranica (3): [1] 2 3 sljedeca » nove poruke | aktuelne teme | forum
      Postavi novu temu Odgovori
      Go to:
      preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com