Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » RELIGIJA, FILOZOFIJA I PSIHOLOGIJA » fenomen muslimana koji se stide svog identiteta 1 Votes - Average Rating: 5.001 Votes - Average Rating: 5.001 Votes - Average Rating: 5.001 Votes - Average Rating: 5.001 Votes - Average Rating: 5.00 » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (38): « prva ... « prethodna 28 29 30 [31] 32 33 34 sljedeca » ... zadnja » Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
Stari Grad Stari Grad is a Male
moforaja




Poruka: 10597
Location: iza zvijezde

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od Haidar:

        citat od Stari Grad:

      jebe se njih i za to tvoje diskretno plasirano veliko H i kvalifikacije o tom kako je ko šta primio... a i za to što je anatema danas i dalje i izustiti neke stvari... kao i za to kako ko odabira to da shvati... shodno svojoj volji / moguænostima... pravo da ti velim...


      .

    Nisam pojma imao da si nekome glasnogovornik... Mislim i da se tako od ljudi prave jetimi...



Meni se èini da se to i ovako radilo... (gledajuæi citat dole, sa ove iste teme)

... a to za sagovornika... izvini... nisam znao da nisam nekom sagovornik... a ni da sam neèiji glasnogovornik...
... niti da drugi nisu nièiji glasnogovornici...

možemo se onda nastaviti igrati gluhih telefona... iskrenost u komunikaciji nam je u Jugi bila inaèe jaèa stvar i svjetlija osobina...

      citat od metallica:

    Tana jarane sad ce ti biti malo jasnije ,nije tako bilo nekad znaci do II svj rata bilo je normalno i onda su dosli Partizani i Komunisti i onda su oni rjesavali nacionalna ppitanja su KRETENI izmisljali toplu vodu kad je bosna u pitanju BOSNA I HERCEGOVINA ima drzavnost najstariju na ovim prostorima a oni umjesto da uvedu termin nesto kao "bosanac" pa sas katolik,pravoslavac,musliman oni su uveli termine BOS. SRBIN BOS. HRVAT i musliman ispade da je bosna bila prazan prostor pa je naselili srbi hrvati i muslimani dofurali od nekud kontash otuda sve nebuloze i zavrzlame zato malo i katolika i pravoslavaca ima bosanski identitet skoro svi se osjecaju kao da su sa druge strane ali na "dozivotnom privremenom" radu u BiH

    eee, sad ostalo termin musliman jeste vjerski i zato je u vrijeme komnizma bilo tesko naglas izgovarati da si MUSLIMAN i davati djeci neka stara musliman imena a da te ne prozivaju
    kod vas u hercegovini je to daleko najizrazenije sjecam se mase GORANA ZORANA VESNI OZRENA itd iz hercegovine sa muslimanskim prezimenima

    to su kao fol bila "narodna" imena a medju narodnim imenima nema ni jedna Sanela Lejla Samir i sl.
    jer to nisu narodna imena nego muslimanska a oni i nisu narod naord su ostali



    a to za cetnike je pravo lupetanje bilo par desetina shupaka iz istocne bosne bili u cetaljima da ih nebi pobili

    a sa NDH je druga prica Pavelic je rpriznavao i muslimane i bosance vishe nego i Tudjnman i TITO zajedno pa se to da objasniti



    a sto se tice stida istina je tana a ono gore je ziva istina prisjeti se samo KO SLAVI BAJRAM NE MOZE U KOMUNISTE a NOVA GODINA 14.gif cuj nova godina pa to je medjunarodni praznik


    kojih medjunaroda 14.gif 23.gif


    moj je otac bio vojno lice pa se tako vjerski praznici i nisu slavili ali se zato jesu JELKE KITILE 7 DANA PRIJE NOVE GODINE "TRAZE DJECA STA CES" 23.gif kod jednih
    a kod drugih se jelka ostavi 7/8 DANA posle nove godine "HOCE DJECA STA CES"

    S TIM STO MOJ RAHMETLI OTAC NIJE IMAO PRILIKU DA KAZE "HOCE MOJA DJECA BAKLAVU ZA BAJRAM" odmah bi otisao na "ribanje usiju"


    eto 28.gif

___________________________________________________________________
ne zelim biti niciji advokat , ali mislim da se tvojim zlobama i proganjanjima ljudi treba stati na put...
on je nastavljao da svojim kvaziintelektualnim napadima izvrgava mene (

    moju licnost , a ne moj forumski lik!!!
) uzasnoj , SVAKODNEVNOJ , kampanji proganjanja i omalovazavanja...
...sad ce se on malo presabrat pa napisat jedno dvije stranice seciranja moje licnosti i djela...sa papagajskim ponavljanjem niza neistina...
.. dosta je vise i tebe i tvoje
    tiranije
...

broj ispravljanja poruke: 2, zadnji put od strane Stari Grad dana 10-20-2015 u 14:20.

10-20-2015 14:09 Stari Grad is offline Pregledaj poruke od Stari Grad Dodaj Stari Grad u listu prijatelja AIM Screenname: later YIM Screenname: later
Haidar
SexNepoznat



Poruka: 338

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Sam djavo ti je dao brzinu eskivaze i mogucnost saginjanja kod nezgodnih pucnjeva... Plus selektivno citanje i zaklanjanje za druge...

Nego, ovo je samo tipicna prica iz bivse yuge. Ne kontam sta je stavljas ovdje.
Sistem naopak, naopaki ljudi koji njim upravljaju...

10-20-2015 14:38 Haidar is offline Pregledaj poruke od Haidar Dodaj Haidar u listu prijatelja
Stari Grad Stari Grad is a Male
moforaja




Poruka: 10597
Location: iza zvijezde

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od Haidar:

    Sam djavo ti je dao brzinu eskivaze i mogucnost saginjanja kod nezgodnih pucnjeva... Plus selektivno citanje i zaklanjanje za druge...

    Nego, ovo je samo tipicna prica iz bivse yuge. Ne kontam sta je stavljas ovdje.
    Sistem naopak, naopaki ljudi koji njim upravljaju...



Nije jedan ðavo nego stotinu ih.

A kad si veæ naèeo temu, ovo što ti napisa se odnosi na mene; na tebe i tvoju prièu i postavku ovdje nikako ? Ni trena ?

Jer meni ovo što ti napisa izgleda kao vrlo precizan rezime tvog èitavog nastupa na ovoj temi . U nekoliko zadnjih postova.

Meðutim, kako ti reèe ono - stvar perspektive ? Sit gladnog nikad ne razumije ?

Naopak sistem, malo manje za neke i malo više za neke druge ?

Sve je relativno... je li... ?


-

___________________________________________________________________
ne zelim biti niciji advokat , ali mislim da se tvojim zlobama i proganjanjima ljudi treba stati na put...
on je nastavljao da svojim kvaziintelektualnim napadima izvrgava mene (

    moju licnost , a ne moj forumski lik!!!
) uzasnoj , SVAKODNEVNOJ , kampanji proganjanja i omalovazavanja...
...sad ce se on malo presabrat pa napisat jedno dvije stranice seciranja moje licnosti i djela...sa papagajskim ponavljanjem niza neistina...
.. dosta je vise i tebe i tvoje
    tiranije
...

10-20-2015 15:00 Stari Grad is offline Pregledaj poruke od Stari Grad Dodaj Stari Grad u listu prijatelja AIM Screenname: later YIM Screenname: later
Stari Grad Stari Grad is a Male
moforaja




Poruka: 10597
Location: iza zvijezde

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Što se mene tièe, meni su pucnjevi na ovoj temi baš zgodni... nekako ko lakmus...




-

___________________________________________________________________
ne zelim biti niciji advokat , ali mislim da se tvojim zlobama i proganjanjima ljudi treba stati na put...
on je nastavljao da svojim kvaziintelektualnim napadima izvrgava mene (

    moju licnost , a ne moj forumski lik!!!
) uzasnoj , SVAKODNEVNOJ , kampanji proganjanja i omalovazavanja...
...sad ce se on malo presabrat pa napisat jedno dvije stranice seciranja moje licnosti i djela...sa papagajskim ponavljanjem niza neistina...
.. dosta je vise i tebe i tvoje
    tiranije
...

10-20-2015 15:02 Stari Grad is offline Pregledaj poruke od Stari Grad Dodaj Stari Grad u listu prijatelja AIM Screenname: later YIM Screenname: later
Stari Grad Stari Grad is a Male
moforaja




Poruka: 10597
Location: iza zvijezde

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Inaèe je meni ovaj post stvarno ovaploæena umjetnost eskivaže... èitav kao takav obièno sakrivanje iza drugih...

On teško ili uopšte ne može biti shvaæen kao direktna ilustracija, u kojoj su navedene suhe èinjenice. Èist, suh i konkretan post.

Ako æemo, nako iskreno... bez eskiviranja... i saginjanja...

      citat od metallica:

    Tana jarane sad ce ti biti malo jasnije ,nije tako bilo nekad znaci do II svj rata bilo je normalno i onda su dosli Partizani i Komunisti i onda su oni rjesavali nacionalna ppitanja su KRETENI izmisljali toplu vodu kad je bosna u pitanju BOSNA I HERCEGOVINA ima drzavnost najstariju na ovim prostorima a oni umjesto da uvedu termin nesto kao "bosanac" pa sas katolik,pravoslavac,musliman oni su uveli termine BOS. SRBIN BOS. HRVAT i musliman ispade da je bosna bila prazan prostor pa je naselili srbi hrvati i muslimani dofurali od nekud kontash otuda sve nebuloze i zavrzlame zato malo i katolika i pravoslavaca ima bosanski identitet skoro svi se osjecaju kao da su sa druge strane ali na "dozivotnom privremenom" radu u BiH

    eee, sad ostalo termin musliman jeste vjerski i zato je u vrijeme komnizma bilo tesko naglas izgovarati da si MUSLIMAN i davati djeci neka stara musliman imena a da te ne prozivaju
    kod vas u hercegovini je to daleko najizrazenije sjecam se mase GORANA ZORANA VESNI OZRENA itd iz hercegovine sa muslimanskim prezimenima

    to su kao fol bila "narodna" imena a medju narodnim imenima nema ni jedna Sanela Lejla Samir i sl.
    jer to nisu narodna imena nego muslimanska a oni i nisu narod naord su ostali



    a to za cetnike je pravo lupetanje bilo par desetina shupaka iz istocne bosne bili u cetaljima da ih nebi pobili

    a sa NDH je druga prica Pavelic je rpriznavao i muslimane i bosance vishe nego i Tudjnman i TITO zajedno pa se to da objasniti



    a sto se tice stida istina je tana a ono gore je ziva istina prisjeti se samo KO SLAVI BAJRAM NE MOZE U KOMUNISTE a NOVA GODINA 14.gif cuj nova godina pa to je medjunarodni praznik


    kojih medjunaroda 14.gif 23.gif


    moj je otac bio vojno lice pa se tako vjerski praznici i nisu slavili ali se zato jesu JELKE KITILE 7 DANA PRIJE NOVE GODINE "TRAZE DJECA STA CES" 23.gif kod jednih
    a kod drugih se jelka ostavi 7/8 DANA posle nove godine "HOCE DJECA STA CES"

    S TIM STO MOJ RAHMETLI OTAC NIJE IMAO PRILIKU DA KAZE "HOCE MOJA DJECA BAKLAVU ZA BAJRAM" odmah bi otisao na "ribanje usiju"


    eto 28.gif

___________________________________________________________________
ne zelim biti niciji advokat , ali mislim da se tvojim zlobama i proganjanjima ljudi treba stati na put...
on je nastavljao da svojim kvaziintelektualnim napadima izvrgava mene (

    moju licnost , a ne moj forumski lik!!!
) uzasnoj , SVAKODNEVNOJ , kampanji proganjanja i omalovazavanja...
...sad ce se on malo presabrat pa napisat jedno dvije stranice seciranja moje licnosti i djela...sa papagajskim ponavljanjem niza neistina...
.. dosta je vise i tebe i tvoje
    tiranije
...

broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane Stari Grad dana 10-20-2015 u 15:14.

10-20-2015 15:10 Stari Grad is offline Pregledaj poruke od Stari Grad Dodaj Stari Grad u listu prijatelja AIM Screenname: later YIM Screenname: later
Haidar
SexNepoznat



Poruka: 338

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Tako je to kad se ljudi poistovjecuju sa necim sto nisu!
Vidis da se i tlacitelj i potlaceni poistovjecuju sa necim necim nepostojecim. I eto ti belaja....

10-20-2015 16:35 Haidar is offline Pregledaj poruke od Haidar Dodaj Haidar u listu prijatelja
Stari Grad Stari Grad is a Male
moforaja




Poruka: 10597
Location: iza zvijezde

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Šta ako se poistovjeæuju s neèim što jesu, a to im se od strane drugih svojski negira (ili kad se potreba ukaže svojski nameæe), što je i bio i ostao sluèaj i ranije i danas, u razlièitim formama, a u principu iz iste namjere ?




-

___________________________________________________________________
ne zelim biti niciji advokat , ali mislim da se tvojim zlobama i proganjanjima ljudi treba stati na put...
on je nastavljao da svojim kvaziintelektualnim napadima izvrgava mene (

    moju licnost , a ne moj forumski lik!!!
) uzasnoj , SVAKODNEVNOJ , kampanji proganjanja i omalovazavanja...
...sad ce se on malo presabrat pa napisat jedno dvije stranice seciranja moje licnosti i djela...sa papagajskim ponavljanjem niza neistina...
.. dosta je vise i tebe i tvoje
    tiranije
...

10-20-2015 16:53 Stari Grad is offline Pregledaj poruke od Stari Grad Dodaj Stari Grad u listu prijatelja AIM Screenname: later YIM Screenname: later
Haidar
SexNepoznat



Poruka: 338

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Ne znam, ti mi reci. Uglavnom imas odgovore na sva pitanja koja sam postavljas, zasto bi ja odgovarao???

10-20-2015 16:59 Haidar is offline Pregledaj poruke od Haidar Dodaj Haidar u listu prijatelja
Stari Grad Stari Grad is a Male
moforaja




Poruka: 10597
Location: iza zvijezde

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Poenta nije da ja na to odgovorim, nego upravo neko ko negira da takve stvari i pojave postoje.

Ili ublažava na svaki naèin to, ili skreæe pažnju s toga retorièkim i "misaonim" dimnim zavjesama. Ovo govorim s obzirom i na šire medijske, politièke i srodne pojave, a i na pisanja po internetu, pa i ovdje.



-

___________________________________________________________________
ne zelim biti niciji advokat , ali mislim da se tvojim zlobama i proganjanjima ljudi treba stati na put...
on je nastavljao da svojim kvaziintelektualnim napadima izvrgava mene (

    moju licnost , a ne moj forumski lik!!!
) uzasnoj , SVAKODNEVNOJ , kampanji proganjanja i omalovazavanja...
...sad ce se on malo presabrat pa napisat jedno dvije stranice seciranja moje licnosti i djela...sa papagajskim ponavljanjem niza neistina...
.. dosta je vise i tebe i tvoje
    tiranije
...

10-20-2015 17:26 Stari Grad is offline Pregledaj poruke od Stari Grad Dodaj Stari Grad u listu prijatelja AIM Screenname: later YIM Screenname: later
Stari Grad Stari Grad is a Male
moforaja




Poruka: 10597
Location: iza zvijezde

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od Haidar:

    Ne znam, ti mi reci. Uglavnom imas odgovore na sva pitanja koja sam postavljas, zasto bi(H) (op.ed.) ja odgovarao???


A digresija i tu:

Imamo mi svi odgovore na sva ta pitanja koja se potežu ovdje, i to jako dugo vremena, i svi ih jako dobro znamo.

Koliko ih je ko spreman i danas danile prevaliti preko usta je, nasuprot tome, jedna sasma druga stvar.



-

___________________________________________________________________
ne zelim biti niciji advokat , ali mislim da se tvojim zlobama i proganjanjima ljudi treba stati na put...
on je nastavljao da svojim kvaziintelektualnim napadima izvrgava mene (

    moju licnost , a ne moj forumski lik!!!
) uzasnoj , SVAKODNEVNOJ , kampanji proganjanja i omalovazavanja...
...sad ce se on malo presabrat pa napisat jedno dvije stranice seciranja moje licnosti i djela...sa papagajskim ponavljanjem niza neistina...
.. dosta je vise i tebe i tvoje
    tiranije
...

broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane Stari Grad dana 10-20-2015 u 20:33.

10-20-2015 17:37 Stari Grad is offline Pregledaj poruke od Stari Grad Dodaj Stari Grad u listu prijatelja AIM Screenname: later YIM Screenname: later
Haidar
SexNepoznat



Poruka: 338

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od Stari Grad:

        citat od Haidar:

      Ne znam, ti mi reci. Uglavnom imas odgovore na sva pitanja koja sam postavljas, zasto bi(H) (op.ed.) ja odgovarao???


    A digresija i tu:

    Imamo mi svi odgovore na sva ta pitanja koja se potežu ovdje, i to jako dugo vremena, i svi ih jako dobro znamo.

    Koliko ih je ko spreman i danas danile prevaliti preko usta je, nasuprot tome, jedna sasma druga stvar.



    -


Ako se pod odgovor ubraja "Ne znam", onda mogu reci i za sebe da imam odgovor na sva pitanja koja se ovde protezu. Inace, nisam bas siguran da spadam pod tvoje "svi"...

10-21-2015 10:17 Haidar is offline Pregledaj poruke od Haidar Dodaj Haidar u listu prijatelja
Haidar
SexNepoznat



Poruka: 338

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od Stari Grad:

    Poenta nije da ja na to odgovorim, nego upravo neko ko negira da takve stvari i pojave postoje.

    Ili ublažava na svaki naèin to, ili skreæe pažnju s toga retorièkim i "misaonim" dimnim zavjesama. Ovo govorim s obzirom i na šire medijske, politièke i srodne pojave, a i na pisanja po internetu, pa i ovdje.



    -


Onda postavi pitanja onome ko negira... I ti lagani psihotrikovi, ostavi ih kod benzinca prowlera, njega le lako zapaliti... Samo tips...

Da se dogovorimo... Svjestan sam ja dosta toga sta se desavalo u ratu, prije rata, prije nego sam se rodio (toga nisam svjestan, ali sam cuo od starijih, pa ako su oni meni lagali, lazem i ja), RAZLICITIH h/istorijskih "cinjenica" (koliko vec mogu biti cinjenice), itd itd...

Ali, i dvadeset Godina poslje rata se prica isto... Nista se nije promijenilo. Svi, ama bas SVI na sebi imaju zrtvenu kosulju, u jednom, drugom, ili trecem vremenu i podrucju. I uvijek se broji ko je veca zrtva... Da, bas tako, ko je veca zrtva... E onda ostanite zrtve...Ako djetetu govoris od rodjenja, da je idiot, lopov, varalica, lazov, ako ga maltretiras, sta mislis kakvo ce to dijete biti poslje? Tako je i sa vjecnim zrtvama.
Licno, dosadilo vise. Pricaj ti o pravdi, sudovima, kaznama, nekaznama, nista nikoga nece vratiti. Tuga je golema za nevino ubijenima, ali tuga je, ako ne veca, a ono ista nad nevino zivima.
Vec sam nesto napisao o sistemu, necu se ponavljati.
Iako to nije tema, tema je neki nazovi stid, ti citiras licna iskustva ljudi koji nisu medju zivima, koja meni vise lice na diskriminaciju... I onda se opet vracam sistemu i ljudima u njemu...
I da zaokruzim, olako donosis sud o drugom, ne vjerujem da si bas toliko vidovit da kroz par recenica mozes bas sve razumjeti. A i ponasanje ti je prilicno kontradiktorno, ponekad si neobojen, a ponekad ti i lakmus u ruci pozeleni. Interesantno... Nevazno, nije potrebno biti opredijeljen prema naciji i religiji, moze prema principu i zakonu... A ni to ne mora...
Kako god, u zdravlje...

ps. Mogu ti ja ispricati pricu o covjeku dva puta ranjenom u drugom ratu, nosilac spomenice (antifasista), izasao iz rata kao potpukovnik, i kad je 45-e vidio "nepravdu" koja se vec tada sprovodila (namjerno necu spominjati nad kim i kako, nadam se da neces ni pogadjati, a ako hoces volja ti) bacio i knjizicu, i karijeru (citaj status i novce), zivio vrlo skromno, zdravo i lijepo i u svojoj vjeri, i porodici, ostao vjeran i ljudskim i svojim vjerskim nacelima. Pricajmo o takvima. Tu nema stida, tu je covjek jaci od sistema i tlacitelja, jer je karakter. I nikada nije rekao ruzne o nikome, cak ni onima koji su ga zatvarali i prijetili.
Stid nema veze sa okolinom, vec sa pojedincem.

broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane Haidar dana 10-21-2015 u 13:17.

10-21-2015 10:55 Haidar is offline Pregledaj poruke od Haidar Dodaj Haidar u listu prijatelja
tana tana is a Male
rigorozni




Poruka: 17887
Location: na prinudnom radu :)
pokretac teme Thread Started by tana

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

*ovaj fenomen nema veze sa ratom, cakstavise poslije rata se malo razvodnio, ali i dalje postoji itekako

ponavljam: ni srbi ni hrvati nemaju ovaj fenomen. da ga imaju onda ne bi bio fenomen :)

pitanje je okle i zasto?

___________________________________________________________________
kad ce mostar mama?

10-24-2015 19:59 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
green green is a Male
Super Moderator


Poruka: 7086
Location: BiH

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

možda jer žive pod pritiskom, ako se izdignemo iznad situacije, vidjeæemo da su evropski muslimani kao neka lokva. sunce peèe i voda isparava, lokva æe vjerovatno jednog dana i ispariti...
a malo o pritisku... evo jedan od pritisaka, juèer snimljeno, aktuelno, pred najavljeni koncert Merlina u Beogradu:

    2bWqFTsGJWA

___________________________________________________________________

    10-24-2015 20:33 green is offline Pregledaj poruke od green Dodaj green u listu prijatelja
    abraxas abraxas is a Male
    moforaja




    Poruka: 6999
    Location: Jazzbina Abraxas

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Volim èitati Haidara. Ima šta reæi, zna reæi i objasniti zašto kaže to što kaže..... 10.gif

    10-24-2015 20:45 abraxas is offline Pregledaj poruke od abraxas Dodaj abraxas u listu prijatelja
    Stari Grad Stari Grad is a Male
    moforaja




    Poruka: 10597
    Location: iza zvijezde

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od Haidar:

          citat od Stari Grad:

        Poenta nije da ja na to odgovorim, nego upravo neko ko negira da takve stvari i pojave postoje.

        Ili ublažava na svaki naèin to, ili skreæe pažnju s toga retorièkim i "misaonim" dimnim zavjesama. Ovo govorim s obzirom i na šire medijske, politièke i srodne pojave, a i na pisanja po internetu, pa i ovdje.



        -


      Onda postavi pitanja onome ko negira... I ti lagani psihotrikovi, ostavi ih kod benzinca prowlera, njega le lako zapaliti... Samo tips...

      Da se dogovorimo... Svjestan sam ja dosta toga sta se desavalo u ratu, prije rata, prije nego sam se rodio (toga nisam svjestan, ali sam cuo od starijih, pa ako su oni meni lagali, lazem i ja), RAZLICITIH h/istorijskih "cinjenica" (koliko vec mogu biti cinjenice), itd itd...

      Ali, i dvadeset Godina poslje rata se prica isto... Nista se nije promijenilo. Svi, ama bas SVI na sebi imaju zrtvenu kosulju, u jednom, drugom, ili trecem vremenu i podrucju. I uvijek se broji ko je veca zrtva... Da, bas tako, ko je veca zrtva... E onda ostanite zrtve...Ako djetetu govoris od rodjenja, da je idiot, lopov, varalica, lazov, ako ga maltretiras, sta mislis kakvo ce to dijete biti poslje? Tako je i sa vjecnim zrtvama.
      Licno, dosadilo vise. Pricaj ti o pravdi, sudovima, kaznama, nekaznama, nista nikoga nece vratiti. Tuga je golema za nevino ubijenima, ali tuga je, ako ne veca, a ono ista nad nevino zivima.
      Vec sam nesto napisao o sistemu, necu se ponavljati.
      Iako to nije tema, tema je neki nazovi stid, ti citiras licna iskustva ljudi koji nisu medju zivima, koja meni vise lice na diskriminaciju... I onda se opet vracam sistemu i ljudima u njemu...
      I da zaokruzim, olako donosis sud o drugom, ne vjerujem da si bas toliko vidovit da kroz par recenica mozes bas sve razumjeti. A i ponasanje ti je prilicno kontradiktorno, ponekad si neobojen, a ponekad ti i lakmus u ruci pozeleni. Interesantno... Nevazno, nije potrebno biti opredijeljen prema naciji i religiji, moze prema principu i zakonu... A ni to ne mora...
      Kako god, u zdravlje...

      ps. Mogu ti ja ispricati pricu o covjeku dva puta ranjenom u drugom ratu, nosilac spomenice (antifasista), izasao iz rata kao potpukovnik, i kad je 45-e vidio "nepravdu" koja se vec tada sprovodila (namjerno necu spominjati nad kim i kako, nadam se da neces ni pogadjati, a ako hoces volja ti) bacio i knjizicu, i karijeru (citaj status i novce), zivio vrlo skromno, zdravo i lijepo i u svojoj vjeri, i porodici, ostao vjeran i ljudskim i svojim vjerskim nacelima. Pricajmo o takvima. Tu nema stida, tu je covjek jaci od sistema i tlacitelja, jer je karakter. I nikada nije rekao ruzne o nikome, cak ni onima koji su ga zatvarali i prijetili.
      Stid nema veze sa okolinom, vec sa pojedincem.


    Znaš šta drug, veæ ko si i šta si:

    Mnogi od komentara koje si priljepio na ovu adresu se itekako na tebe odnose, to za lakmus (i odreðenu boju) mislim stvarno možeš dijelom strpati tamo gdje takvom tom komentaru (tj . u neki tvoj otvor, po slobodnom izboru) jeste mjesto.

    Na to što si napisao, znajuæi i videæi svojim oèima šta se dogaðalo i dogodilo kako u Mostaru tako u èitavoj BiH mogu gledati i s indignacijom i s odreðenom dozom nimalo uvijenog podsmijeha.

    Mogu ti i ja prièati o èovjeku koji je kao dijete, sa svojih malo godina tek da je dobro sebe svjestan, završio u koncentracionom logoru, ni kriv ni dužan, u drugom svjetskom ratu, i gledao vlastitu sestru kako umire pred njegovim vlastitim oèima.

    Gledao braæu kad su njega i ostatak porodice neki (da ih sad ne imenujem) odvodili, tj. deportovali, iz kamiona, da ih više nikada ne bi vidio, jer su braæa, u partizanima izdani od svojih i predani istim tim koji su ostatak familije zatvorili. Saznao kasnije o još jednom od svoje braæe, strijeljanom u Hercegovini (partizan, strijeljan od nijemaca).

    Gledao svoju vlastitu ruku kroz sunce da bi vidio svoje kosti, više kostur nego dijete, prije odlaska iz tog logora, zbog kapitulacije sile koja ga je držala zajedno s ostalom djecom tamo.

    Takoðe ti mogu reæi da sam, nekih ca. 50 godina ranije, gledao godinu dana porušenu vlastitu roðenu kuæu u Mo, spašavao koliko se moglo, i spavao dosta noæi pod srušenim krovom i zgradom. Neðe preko godinu dana. Ruševinu u kojoj je sahranjeno djetinjstvo, mladosti i sve uspomene, granatama.

    Od koga, Haidar, i zašto ?

    Od koga, i kojim povodom ?

    50 godina se prièalo o tom bratstvu i jedinstvu, a makar dva BiH pisca su predvidjeli 30 godina (ili više) sve do u slovo kako æe se ono tokom devedesetih dogoditi, i gle èuda i "sluèajnosti", sve do u rijeè kako su rekli se baš tako i dogodi .

    Ne znaš ? Ne znamo ? Post mortum ? A njih dvojica (ti pisci) znali, i fol nije se znalo i ne zna se ? Vidi molim te...

    I da je ono isto dijete, nakon logora u drugom svjetskom ratu, ponovo završio u logoru, od istih idiota, samo 50 godina kasnije, i da je pukim sluèajem izveden iz njega nakon nekoliko mjeseci, skoro mrtav. I da je nekoliko godina nakon rata umro od posljedica tog istog rata i logorovanja, tj. bratskog komšijskog gostoprimstva.

    Takoðe ti mogu reæi da je i on na vrijeme (rano) bacio tu partijsku knjižicu i rekao jasno da se njegova braæa za neke vrlo nepoštene stvari u tom sistemu niti nisu borili, a ni poginuli (što se tièe te tvoje zelene boje).

    Otprilike tako i kroz ostatak bliskih, s tim da je jedan od njih bio ne baš daleko od Tita tokom manje više cijelog rata.

    S obzirom na ovo, na to da je boraèka penzija data majci koja je na takav naèin izgubila tri sina i jednu æerku, bila takva da je ona nije htjela ni podiæi, smatrajuæi da je to bila samo uvreda na ranu, (s obzirom i na sve okolnosti koje su to ispratile) a dok su koljaèi i preobuèeni fašisti i dalje hodali okolo s boraèkim penzijama godnama nakon toga, sve dok su i živjeli, da bi kasnije samo došli na svoje i napravili sve ovo prisutno danas.

    Uzimajuæi u obzir (pošto vidim dobro pomanjkanje istog, izmeðu pomanjkanja mnogo èega ostalog i srodnog) navedeno, mogu ti samo reæi da se mogu otvoreno, da nako prostiš, POSRATI USRED kako tvojih ignorantskih, paušalnih i bezobrazno - bezveznih i desperatno glupih komentara, bez ikakve veze s pameæu (npr. i ono o kontradiktornosti) , a jednako tako i nimalo manje i usred bilo kakvih i èijih aklamacija i na te iste.

    Tim više što je jasna odavno jedna stvar - velikom broju vas je teško reæi istinu kakva jeste, tj. prevaliti preko usta jednu vrlo "jednostranu" i istinitu, suhu èinjenicu:

    Jednom narodu u BiH je bilo namijenjeno da nestane s lica zemlje kao faktor, bude decimiran i zatran, ne samo fizièki, nego i kulturološki i ekonomski.

    Teško je to svariti i priznati unutar bivše Juge, mada su (interesantno) strani posmatraèi, ljudi od ugleda i glasa, intelekta jasno to konstatovali, i rekli itekako otvoreno i bez zadrške, stvar èinjenica.

    I na tom zatiranju se sistematski radilo i pripremalo se i prije rata, uzmi aferu agrokomerc, nestanak Džeme Bijediæa, i brojne ostale stvari.

    Imao bih ti još štošta reæi, a budi siguran da je sreæa da te "zelene" komentare nisi ni ti ni iko prisutan ovdje meni u lice rekao, jer bi od tog momenta "dijalog" i drugaèije izgledao i bio kudikamo koncizniji. I nimalo prijatan.

    A @tulpe je bila itekako u pravu, vizavi ufuranosti nekih èlanova ovdje, sjeæam se dobro komentara i samo sam èekao kad æe se ono što je bilo njegov povod sâmo ukazati...

    Iz svega šta ti pišeš izlazi stvar nelagode i potreba za egalizacijom svega i šta se dogodilo u BiH i šta se i dogaða. Itekako je to evidentno, ranije viðeno, i predvidljivo.

    Bilo ko s èistom ljudskom savješæu i èistim moralnim stavom o svemu šta se dogodilo i dogaða takav nastup i želju za izjednaèavanjem i poliranjem istine nikad ne bi ni smjeo prihvatiti, ni slagati se s njom, ni mirno je posmatrati.
    Vizavi toga mi se gadi i nastup vas "ateista", i stav prema konkretno i religiji, a posebno islamu (ja sam ateista, btw.), jer je jedan broj ljudi ovdje toliko militantno nastrojen u svojoj ateistièkoj "potrebi" i iskljuèivi (a i plitki u debati) da samom ateizmu više èinite medvjeðu uslugu nego dobro, da duže ne elaboriram na to. A pomodarstvo i popularnost otvorenog "hrakanja" po tim jednima je stvarno toliko simpatièna da je samo potrebno ostaviti istoriji da da sud o ovom vremenskom periodu...

    Kod nas se broje žrtve, kažeš. Svak se predstavlja žrtvom. Je li ?

    Ko je to Haidar, srušio (sravnio sa zemljom dijelove) Mostar, granatirao Sarajevo? Ko je to na koga digao ruku ?

    Ko je to najviše ( u jednom valu ) iseljen iz BiH i zašto ?

    Ko je danas, politièki i teritorijalno, konstitucionalno i po ostvarenim interesima, u najglupljoj i najnezavidnoj situaciji u BiH, KOMPARATIVNO ?

    Zelen ja, ili procjena situacije data od drugih, koje znam, a koji nisu nièim zeleni ?

    U mojim ranijim pitanjima kažeš leži svaljivanje krivice, ili tako nešto - na tvoju adresu ?

    Jesi siguran da se nije radilo o kritici rezona, a ne kritici tvog lika (nemam pojma ko si, ali vidim šta si pisao kada sam replicirao), i jesi siguran i dalje da tvoja interpretacija stvarnosti i njenih uzroka i dalje stoji ?

    ... mislim, ako je tako, onda se ofiramo i lažemo, i da se razumijemo, jebo više takvu prièu, muda pod bubrege prodavati bilo kome ko je doživio ne jednu golgotu, nego vidio šta se dogaðalo kroz generacije, po istom obrascu, iskreno da ti kažem, niti meni to ima više gdje stati, a budi siguran da u svemu šta pišem nisam sekunde sam. Budi u to itekako siguran.

    Ja ne moram sekunde biti zelen da bi rekao ovo što govorim, kako govorim, jer su to rekli i ini britanci, i amerikanci, i francuzi i ini. I umjetnici, i cineasti, i intelektualci, i pisci, you name it.
    Jesu li i oni zeleni, kontradiktorni i zlonamjerni ?

    A stid ima veze i sa okolinom i sa pojedincem, gledano sa svih aspekata pojma.

    Ja, za razliku od tebe, gledam itekako drugaèije i manje lakonski i iz liène perspektive na tu tematiku.

    Stid bi nas u BiH i na prostoru bivše Juge trebalo itekako biti.

    Samo ja taj stid ni dalje ne vidim, vidim samo busanje u prsa onim šta je uèinjeno i nastavak istih politika i istih modusa.

    Ma s èije strane to dolazilo ako tako hoæeš. Ako smo veæ kod lakmusâ.

    A kad doðe do tog stida, i kad i ti i oni koji ti odobravaju, i otvoreno i šutke,

    poènu osjeæati taj stid, i pitati se da li je moguæe da se bilo u stanju uèiniti ono šta se uèinilo, i sami to osuðivati, bez rezerve i apologetstva i izjednaèavanja,

    jedino tada može doæi do stvarne promjene.

    A ja tu promjemu ni danas ne vidim ni u blizu, nego vidim jedan otvoreni bezobrazluk, vidim neobjektivnost (pod plaštom "neutralnosti") i vidim potpunu nesposobnost za suoèavanjem s èinjenicama.


    -

    ___________________________________________________________________
    ne zelim biti niciji advokat , ali mislim da se tvojim zlobama i proganjanjima ljudi treba stati na put...
    on je nastavljao da svojim kvaziintelektualnim napadima izvrgava mene (

      moju licnost , a ne moj forumski lik!!!
    ) uzasnoj , SVAKODNEVNOJ , kampanji proganjanja i omalovazavanja...
    ...sad ce se on malo presabrat pa napisat jedno dvije stranice seciranja moje licnosti i djela...sa papagajskim ponavljanjem niza neistina...
    .. dosta je vise i tebe i tvoje
      tiranije
    ...

    broj ispravljanja poruke: 6, zadnji put od strane Stari Grad dana 10-25-2015 u 02:22.

    10-24-2015 21:37 Stari Grad is offline Pregledaj poruke od Stari Grad Dodaj Stari Grad u listu prijatelja AIM Screenname: later YIM Screenname: later
    Stari Grad Stari Grad is a Male
    moforaja




    Poruka: 10597
    Location: iza zvijezde

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od Haidar:

          citat od Stari Grad:

            citat od Haidar:

          Ne znam, ti mi reci. Uglavnom imas odgovore na sva pitanja koja sam postavljas, zasto bi(H) (op.ed.) ja odgovarao???


        A digresija i tu:

        Imamo mi svi odgovore na sva ta pitanja koja se potežu ovdje, i to jako dugo vremena, i svi ih jako dobro znamo.

        Koliko ih je ko spreman i danas danile prevaliti preko usta je, nasuprot tome, jedna sasma druga stvar.



        -


      Ako se pod odgovor ubraja "Ne znam", onda mogu reci i za sebe da imam odgovor na sva pitanja koja se ovde protezu. Inace, nisam bas siguran da spadam pod tvoje "svi"...



    Najbitnije je biti komotan u onom u èemu sam sebe vidiš.

    Gdje te bilo ja bilo ko drugi vidi je kudikamo manje i bitno i relevantno.

    Što se tièe tvog "Ne znam" - kao odgovora, onda mi je on nešto izbjegao i kao pokušaj duhovitosti ili mudrosti, mada s druge strane u njemu vidim nekako (svjesno ili nesvjesno, i manje bitno, a i zaboli me nešto pravo dati kažem i za to) inherentnu, debelu kolièinu nièeg drugog nego hipokrizije.

    O moguæoj kolièni bezobrazluka koja može eventualno (?) ležati u tom istom pokušaju i koju eventualno može odreðeni broj èitalaca doživjeti (videæi taj pokušaj) nek ostane na sud i osjeæaj bilo kom ko èita.

    Meni lièno stvar jasna, i tim ne manje zabavna...


    -

    ___________________________________________________________________
    ne zelim biti niciji advokat , ali mislim da se tvojim zlobama i proganjanjima ljudi treba stati na put...
    on je nastavljao da svojim kvaziintelektualnim napadima izvrgava mene (

      moju licnost , a ne moj forumski lik!!!
    ) uzasnoj , SVAKODNEVNOJ , kampanji proganjanja i omalovazavanja...
    ...sad ce se on malo presabrat pa napisat jedno dvije stranice seciranja moje licnosti i djela...sa papagajskim ponavljanjem niza neistina...
    .. dosta je vise i tebe i tvoje
      tiranije
    ...

    broj ispravljanja poruke: 2, zadnji put od strane Stari Grad dana 10-25-2015 u 00:12.

    10-24-2015 22:55 Stari Grad is offline Pregledaj poruke od Stari Grad Dodaj Stari Grad u listu prijatelja AIM Screenname: later YIM Screenname: later
    prowler2 prowler2 is a Male
    moforaja


    Poruka: 5249
    Location: usa

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od Stari Grad:

          citat od Haidar:

            citat od Stari Grad:

          Poenta nije da ja na to odgovorim, nego upravo neko ko negira da takve stvari i pojave postoje.

          Ili ublažava na svaki naèin to, ili skreæe pažnju s toga retorièkim i "misaonim" dimnim zavjesama. Ovo govorim s obzirom i na šire medijske, politièke i srodne pojave, a i na pisanja po internetu, pa i ovdje.



          -


        Onda postavi pitanja onome ko negira... I ti lagani psihotrikovi, ostavi ih kod benzinca prowlera, njega le lako zapaliti... Samo tips...

        Da se dogovorimo... Svjestan sam ja dosta toga sta se desavalo u ratu, prije rata, prije nego sam se rodio (toga nisam svjestan, ali sam cuo od starijih, pa ako su oni meni lagali, lazem i ja), RAZLICITIH h/istorijskih "cinjenica" (koliko vec mogu biti cinjenice), itd itd...

        Ali, i dvadeset Godina poslje rata se prica isto... Nista se nije promijenilo. Svi, ama bas SVI na sebi imaju zrtvenu kosulju, u jednom, drugom, ili trecem vremenu i podrucju. I uvijek se broji ko je veca zrtva... Da, bas tako, ko je veca zrtva... E onda ostanite zrtve...Ako djetetu govoris od rodjenja, da je idiot, lopov, varalica, lazov, ako ga maltretiras, sta mislis kakvo ce to dijete biti poslje? Tako je i sa vjecnim zrtvama.
        Licno, dosadilo vise. Pricaj ti o pravdi, sudovima, kaznama, nekaznama, nista nikoga nece vratiti. Tuga je golema za nevino ubijenima, ali tuga je, ako ne veca, a ono ista nad nevino zivima.
        Vec sam nesto napisao o sistemu, necu se ponavljati.
        Iako to nije tema, tema je neki nazovi stid, ti citiras licna iskustva ljudi koji nisu medju zivima, koja meni vise lice na diskriminaciju... I onda se opet vracam sistemu i ljudima u njemu...
        I da zaokruzim, olako donosis sud o drugom, ne vjerujem da si bas toliko vidovit da kroz par recenica mozes bas sve razumjeti. A i ponasanje ti je prilicno kontradiktorno, ponekad si neobojen, a ponekad ti i lakmus u ruci pozeleni. Interesantno... Nevazno, nije potrebno biti opredijeljen prema naciji i religiji, moze prema principu i zakonu... A ni to ne mora...
        Kako god, u zdravlje...

        ps. Mogu ti ja ispricati pricu o covjeku dva puta ranjenom u drugom ratu, nosilac spomenice (antifasista), izasao iz rata kao potpukovnik, i kad je 45-e vidio "nepravdu" koja se vec tada sprovodila (namjerno necu spominjati nad kim i kako, nadam se da neces ni pogadjati, a ako hoces volja ti) bacio i knjizicu, i karijeru (citaj status i novce), zivio vrlo skromno, zdravo i lijepo i u svojoj vjeri, i porodici, ostao vjeran i ljudskim i svojim vjerskim nacelima. Pricajmo o takvima. Tu nema stida, tu je covjek jaci od sistema i tlacitelja, jer je karakter. I nikada nije rekao ruzne o nikome, cak ni onima koji su ga zatvarali i prijetili.
        Stid nema veze sa okolinom, vec sa pojedincem.


      Znaš šta drug, veæ ko si i šta si:

      Mnogi od komentara koje si priljepio na ovu adresu se itekako na tebe odnose, to za lakmus (i odreðenu boju) mislim stvarno možeš dijelom strpati tamo gdje takvom tom komentaru (tj . u neki tvoj otvor, po slobodnom izboru) jeste mjesto.

      Na to što si napisao, znajuæi i videæi svojim oèima šta se dogaðalo i dogodilo kako u Mostaru tako u èitavoj BiH mogu gledati i s indignacijom i s odreðenom dozom nimalo uvijenog podsmijeha.

      Mogu ti i ja prièati o èovjeku koji je kao dijete, sa svojih malo godina tek da je dobro sebe svjestan, završio u koncentracionom logoru, ni kriv ni dužan, u drugom svjetskom ratu, i gledao vlastitu sestru kako umire pred njegovim vlastitim oèima.

      Gledao braæu kad su njega i ostatak porodice neki (da ih sad ne imenujem) odvodili, tj. deportovali, iz kamiona, da ih više nikada ne bi vidio, jer su braæa, u partizanima izdani od svojih i predani istim tim koji su ostatak familije zatvorili. Saznao kasnije o još jednom od svoje braæe, strijeljanom u Hercegovini (partizan, strijeljan od nijemaca).

      Gledao svoju vlastitu ruku kroz sunce da bi vidio svoje kosti, više kostur nego dijete, prije odlaska iz tog logora, zbog kapitulacije sile koja ga je držala zajedno s ostalom djecom tamo.

      Takoðe ti mogu reæi da sam, nekih ca. 50 godina ranije, gledao godinu dana porušenu vlastitu roðenu kuæu u Mo, spašavao koliko se moglo, i spavao dosta noæi pod srušenim krovom i zgradom. Neðe preko godinu dana. Ruševinu u kojoj je sahranjeno djetinjstvo, mladosti i sve uspomene, granatama.

      Od koga, Haidar, i zašto ?

      Od koga, i kojim povodom ?

      50 godina se prièalo o tom bratstvu i jedinstvu, a makar dva BiH pisca su predvidjeli 30 godina (ili više) sve do u slovo kako æe se ono tokom devedesetih dogoditi, i gle èuda i "sluèajnosti", sve do u rijeè kako su rekli se baš tako i dogodi .

      Ne znaš ? Ne znamo ? Post mortum ? A njih dvojica (ti pisci) znali, i fol nije se znalo i ne zna se ? Vidi molim te...

      I da je otac, ono isto dijete, ponovo završio u logoru, od istih idiota, samo 50 godina kasnije, i da je pukim sluèajem izveden iz njega nakon nekoliko mjeseci, skoro mrtav. I da je nekoliko godina nakon rata umro od posljedica tog istog rata i logorovanja, tj. bratskog komšijskog gostoprimstva.

      Takoðe ti mogu reæi da je i on na vrijeme (rano) bacio tu partijsku knjižicu i rekao jasno da se njegova braæa za neke vrlo nepoštene stvari u tom sistemu niti nisu borili, a ni poginuli (što se tièe te tvoje zelene boje).

      Otprilike tako i kroz ostatak bliskih, s tim da je jedan od njih bio ne baš daleko od Tita tokom manje više cijelog rata.

      S obzirom na ovo, na to da je boraèka penzija data majci (oèevoj) bila takva da je ona nije htjela ni podiæi, smatrajuæi da je to bila samo uvreda na ranu, (s obzirom i na sve okolnosti koje su to ispratile) a dok su koljaèi i preobuèeni fašisti i dalje hodali okolo s boraèkim penzijama godnama nakon toga, sve dok su i živjeli, da bi kasnije samo došli na svoje i napravili sve ovo prisutno danas, mogu ti samo reæi da se mogu otvoreno, da nako prostiš, POSRATI USRED kako tvojih ignorantskih, paušalnih i bezobrazno - bezveznih i desperatno glupih komentara, bez ikakve veze s pameæu (to o kontradiktornosti) , a jednako tako i nimalo manje i usred bilo kakvih i èijih aklamacija i na te iste.

      Tim više što je jasna odavno jedna stvar - velikom broju vas je teško reæi istinu kakva jeste, tj. prevaliti preko usta jednu vrlo "jednostranu" i istinitu, suhu èinjenicu:

      Jednom narodu u BiH je bilo namijenjeno da nestane s lica zemlje kao faktor, bude decimiran i zatran, ne samo fizièki, nego i kulturološki i ekonomski.

      Teško je to svariti i priznati unutar bivše Juge, mada su (interesantno) strani posmatraèi, ljudi od ugleda i glasa, intelekta jasno to konstatovali, i rekli itekako otvoreno i bez zadrške, stvar èinjenica.

      I na tom zatiranju se sistematski radilo i pripremalo se i prije rata, uzmi aferu agrokomerc, nestanak Džeme Bijediæa, i brojne ostale stvari.

      Imao bih ti još štošta reæi, a budi siguran da je sreæa da te "zelene" komentare nisi ni ti ni iko prisutan ovdje meni u lice rekao, jer bi od tog momenta "dijalog" i drugaèije izgledao i bio kudikamo koncizniji. I nimalo prijatan.

      A @tulpe je bila itekako u pravu, vizavi ufuranosti nekih èlanova ovdje, sjeæam se dobro komentara i samo sam èekao kad æe se ono što je bilo njegov povod sâmo ukazati...

      Iz svega šta ti pišeš izlazi stvar nelagode i potreba za egalizacijom svega i šta se dogodilo u BiH i šta se i dogaða. Itekako je to evidentno, ranije viðeno, i predvidljivo.

      Bilo ko s èistom ljudskom savješæu i èistim moralnim stavom o svemu šta se dogodilo i dogaða takav nastup i želju za izjednaèavanjem i poliranjem istine nikad ne bi ni smjeo prihvatiti, ni slagati se s njom, ni mirno je posmatrati.
      Vizavi toga mi se gadi i nastup vas "ateista", i stav prema konkretno i religiji, a posebno islamu (ja sam ateista, btw.), jer je jedan broj ljudi ovdje toliko militantno nastrojen u svojoj ateistièkoj "potrebi" i iskljuèivi (a i plitki u debati) da samom ateizmu više èinite medvjeðu uslugu nego dobro, da duže ne elaboriram na to. A pomodarstvo i popularnost otvorenog "hrakanja" po tim jednima je stvarno toliko simpatièna da je samo potrebno ostaviti istoriji da da sud o ovom vremenskom periodu...

      Kod nas se broje žrtve, kažeš. Svak se predstavlja žrtvom. Je li ?

      Ko je to Haidar, srušio (sravnio sa zemljom dijelove) Mostar, granatirao Sarajevo? Ko je to na koga digao ruku ?

      Ko je to najviše ( u jednom valu ) iseljen iz BiH i zašto ?

      Ko je danas, politièki i teritorijalno, konstitucionalno i po ostvarenim interesima, u najglupljoj i najnezavidnoj situaciji u BiH, KOMPARATIVNO ?

      Zelen ja, ili procjena situacije data od drugih, koje znam, a koji nisu nièim zeleni ?

      U mojim ranijim pitanjima kažeš leži svaljivanje krivice, ili tako nešto - na tvoju adresu ?

      Jesi siguran da se nije radilo o kritici rezona, a ne kritici tvog lika (nemam pojma ko si, ali vidim šta si pisao kada sam replicirao), i jesi siguran i dalje da tvoja interpretacija stvarnosti i njenih uzroka i dalje stoji ?

      ... mislim, ako je tako, onda se ofiramo i lažemo, i da se razumijemo, jebo više takvu prièu, muda pod bubrege prodavati bilo kome ko je doživio ne jednu golgotu, nego vidio šta se dogaðalo kroz generacije, po istom obrascu, iskreno da ti kažem, niti meni to ima više gdje stati, a budi siguran da u svemu šta pišem nisam sekunde sam. Budi u to itekako siguran.

      Ja ne moram sekunde biti zelen da bi rekao ovo što govorim, kako govorim, jer su to rekli i ini britanci, i amerikanci, i francuzi i ini. I umjetnici, i cineasti, i intelektualci, i pisci, you name it.
      Jesu li i oni zeleni, kontradiktorni i zlonamjerni ?

      A stid ima veze i sa okolinom i sa pojedincem, gledano sa svih aspekata pojma.

      Ja, za razliku od tebe, gledam itekako drugaèije i manje lakonski i iz liène perspektive na tu tematiku.

      Stid bi nas u BiH i na prostoru bivše Juge trebalo itekako biti.

      Samo ja taj stid ni dalje ne vidim, vidim samo busanje u prsa onim šta je uèinjeno i nastavak istih politika i istih modusa.

      Ma s èije strane to dolazilo ako tako hoæeš. Ako smo veæ kod lakmusâ.

      A kad doðe do tog stida, i kad i ti i oni koji ti odobravaju, i otvoreno i šutke,

      poènu osjeæati taj stid, i pitati se da li je moguæe da se bilo u stanju uèiniti ono šta se uèinilo, i sami to osuðivati, bez rezerve i apologetstva i izjednaèavanja,

      jedino tada može doæi do stvarne promjene.

      A ja tu promjemu ni danas ne vidim ni u blizu, nego vidim jedan otvoreni bezobrazluk, vidim neobjektivnost (pod plaštom "neutralnosti") i vidim potpunu nesposobnost za suoèavanjem s èinjenicama.


      -
    Zhash shta drug ...to ti je pochetak ...de malkice prochitaj novi rijechnik BiH jezika ... De bre nemoj da koristish jezik dzikana. ..... 02.gif

    10-25-2015 02:21 prowler2 is offline Pregledaj poruke od prowler2 Dodaj prowler2 u listu prijatelja
    Stari Grad Stari Grad is a Male
    moforaja




    Poruka: 10597
    Location: iza zvijezde

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Nije dž nego ð, dakle ðikani.

    npr. ja tebi nikad ne bih rekao da si meDŽed, nego bi te, pravilnom upotrebom jezika, nazvao meÐedom...

    toliko o upotrebi DŽ i Ð ... koka 01.gif



    -

    ___________________________________________________________________
    ne zelim biti niciji advokat , ali mislim da se tvojim zlobama i proganjanjima ljudi treba stati na put...
    on je nastavljao da svojim kvaziintelektualnim napadima izvrgava mene (

      moju licnost , a ne moj forumski lik!!!
    ) uzasnoj , SVAKODNEVNOJ , kampanji proganjanja i omalovazavanja...
    ...sad ce se on malo presabrat pa napisat jedno dvije stranice seciranja moje licnosti i djela...sa papagajskim ponavljanjem niza neistina...
    .. dosta je vise i tebe i tvoje
      tiranije
    ...

    10-25-2015 02:37 Stari Grad is offline Pregledaj poruke od Stari Grad Dodaj Stari Grad u listu prijatelja AIM Screenname: later YIM Screenname: later
    prowler2 prowler2 is a Male
    moforaja


    Poruka: 5249
    Location: usa

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    hahah tehnicharu ,,, bludni tehnicharu .... 01.gif

    10-25-2015 02:48 prowler2 is offline Pregledaj poruke od prowler2 Dodaj prowler2 u listu prijatelja
    Stranica (38): « prva ... « prethodna 28 29 30 [31] 32 33 34 sljedeca » ... zadnja » nove poruke | aktuelne teme | forum
    Postavi novu temu Odgovori
    Go to:
    preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com