Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » ISTORIJA / POVIJEST » TITO - 4. maj'80 » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (4): « prethodna 1 2 [3] 4 sljedeca » Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
Kutija 84 Kutija 84 is a Male
raja




Poruka: 1728
Location: Wiesbaden

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Tri puta sam video Tita marshala

Jednom se otac moj
sa posla kuci vratio pre
odenuo mi praznicno sve
i poveo me na trg.

Bio sam klinac jos
i bilo mi je tek oko 5
al` dobro pamtim nasmejan svet
i svecan i sretan grad

Nisam razumeo zastave, guzvu
znao sam tek, nesto je vazno
jer otac me tad prigrli snazno
rece mi, sine, gledaj i pamti

I ja sam video Tita marshala
legendu tu, slobodotvorca,
coveka tog, druga i borca
tada sam ja video Tita prvi put

U skolskim danima
o njemu su nas ucili sve
al` zivot nam objasnio tek
to kakav je covek Broz

Bio sam momak vec
kroz muziku sam trazio rec
Pred jedan koncert prostruja vest
da doci ce mozda on

I ja sam stajao malen s gitarom
predamnom sve, moje detinjstvo,
sloboda, mir, bratstvo-jedinstvo
predamnom on, nasmejan decak

I ja sam video Tita marshala
legendu tu, slobodotvorca,
coveka tog, druga i borca
tada sam video Tita drugi put
Bio je peti maj
iz Skopja me je vodio put
Na stanicama duz pruge, svud
tisina i nema bol
Bitola, Maribor,
Rijeka, Niksic, Zenica, Bor
i svaki covek i svaki dom
je zalio dusom svom

A ja sam video visoke peci, fabrike dim
siroke njive, gradove shto
slobodni zive, decu i mir
i jato ptica

I opet sam video Tita marshala
Legendu tu, slobodotvorca,
coveka tog, druga i borca
i opet sam svud video Tita
Legendu tu....

Djordje Balasevic

___________________________________________________________________
10.gif 33.gif

    33.gif 10.gif



      broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane Kutija 84 dana 05-05-2010 u 11:28.

      05-05-2010 11:28 Kutija 84 is offline Pregledaj poruke od Kutija 84 Dodaj Kutija 84 u listu prijatelja
      Kutija 84 Kutija 84 is a Male
      raja




      Poruka: 1728
      Location: Wiesbaden

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      NASAO SAM NA JEDNOM FORUMU OVU TEMU.

      "JESI LI PLAKAO KAD JE UMRO DRUG TITO"
      Malo sam ja ovo glupo naslovio , ali da se i ja deklarišem .
      Volio sam Josipa Broza iako ga živog nisam zapamtio . Meðu svojim vršnjacima nisam poznavao nikog ko ga nije volio , ko je volio èetnike i nijemce taj je bio naveæi šljam u društvu . Iako su mi djedovi bili na strani èetnika tokom èitavog IISR nisam imao priliku da èujem niti jednu jedinu rijeè protiv Tita , države i partije , sve do pred zadnja ratna dešava . Moj otac i dan danas ima obièaj da kaže da je najsretniji bio kad ode u planinu da doveze drva , pa iz sveg glasa oplete da psuje Tita i državu i KPJ i slièno , jer tamo nema ko da ga èuje ...

      Svi mi ili barem dobra veæina je imala priliku da položi barem jednu zakletvu Titu i njegovoj Jugoslaviji ..
      Sjeæam se pionirske zakletve :
      Danas kad postajem pionir
      dajem èasnu pionirsku rijeè
      da æu marljivo uèiti i raditi
      i biti dobar i drug
      Da æu voljeti našu samoupravnu domovinu
      Socijalistièku Federativnu Republiku Jugoslaviju
      Da æu razvijati bratstvo i jedinstvo
      i ideje za koje se borio Tito
      I da æu cijeniti sve ljude svijeta
      koji žele slobodu i mir ...

      A sad je postalo pomodarstvo kritika Titove Jugoslavije u svakom moguæem obliku a u tome prednjaèe oni koji je nisu zapamtili .
      Nisam komunjara , i nisam poštovalac Tita , ali poštujem sistem koji je bio dobro organizovan i od koga ništa nismo znali ili mogli da prepišemo u današnje vrijeme nego smo zajedno sa lošim stvarima popišali i one dobre kojih je bilo prilièno puno .
      Vjerujem da i meðu nama na forumu postoje oni koji su pješice išli na Titovu sahranu , ili onih koji su sa ponosom nosili štafetu mladosti na Titov roðendan , ali kad bi se kao takvi deklarisali bili bi odmah osuðeni od strane ostalih kao komunjare i kao oni koji su nedostojni imena svojih srpskih pradjedova .


      Na dan Titove smrti plakalo je pola zemaljske kugle a o Jugoslovenima i narodima i narodnostima Jugoslavije da ne govorimo , dan žalosti povodom titine smrti bio je proglašen i u Norveškoj koja baš sa Titom i Jugoslavijom nije imala neke veze , ali eto veæina naših forumaša nije plakala i nije im bilo žao .
      LJudi možda nisu žalili za Tiom nego za jednim vremenom koje se više neæe ponoviti , neki su plakali od sreæe što je matori skot , èiji je testament poèinjao sa rijeèima "ako ikada umrem" konaèno lepuhnuo , ali je dobra veæina plakala zbog žalosti .
      Titova sahrana je najveæi spektakl koji je napravljen povodom neèije smrti u dvadesetom vijeku , i na njoj su prisustvovale sve važne liènosti svijeta , taèno 209 državnika meðu kojima su bili i Brežnjev i Sadam Husein . Prenos Titove sahrane je prema mjerilima Eurovizije bila najgledanija emisija u Evropi poslije slijetanja na mjesec ...

      ___________________________________________________________________
      10.gif 33.gif

        33.gif 10.gif



          05-05-2010 11:30 Kutija 84 is offline Pregledaj poruke od Kutija 84 Dodaj Kutija 84 u listu prijatelja
          Kutija 84 Kutija 84 is a Male
          raja




          Poruka: 1728
          Location: Wiesbaden

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice










          PUNO BI NJIH DA SE ON VRATI,
          SAMO IMA ONA NARODNA Izreka
          KOJA IH PRATI

          "NEMOZES S.... PA JESTI."


          ___________________________________________________________________
          10.gif 33.gif

            33.gif 10.gif



              broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane Kutija 84 dana 05-05-2010 u 12:06.

              05-05-2010 12:05 Kutija 84 is offline Pregledaj poruke od Kutija 84 Dodaj Kutija 84 u listu prijatelja
              djemila djemila is a Female
              Naj-Moder 2008




              Poruka: 11483
              Location: Mostar
              pokretac teme Thread Started by djemila

              Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

              Na ovo covjek nikad ne moze ostati ravnodusan..uvijek suzu izmami u oku 32.gif

              ___________________________________________________________________
              Nije znanje Znanje znati....vec je znanje Znanje dati...

              05-05-2010 12:11 djemila is offline Pregledaj poruke od djemila Dodaj djemila u listu prijatelja
              mami mami is a Female
              raja




              Poruka: 1378
              Location: mostar

              Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

              Ma šta suza, najezih se od glave do pete.

              ___________________________________________________________________
              25.gif

              05-05-2010 12:24 mami is offline Pregledaj poruke od mami Dodaj mami u listu prijatelja
              tana tana is a Male
              rigorozni




              Poruka: 17884
              Location: na prinudnom radu :)

              Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

              djemila super su oni stihovi

              ustati se pa rec' tito, jedan i jedini


              samo mi je zao sto mi djeca nece znati ko je tito.

              najbolje je reko abra na drugoj temi: tito - samo mu zamjerim sto je umro

              ___________________________________________________________________
              kad ce mostar mama?

              05-05-2010 16:40 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
              tana tana is a Male
              rigorozni




              Poruka: 17884
              Location: na prinudnom radu :)

              Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

              a najtuznje je sto ga danas zohari uzimaju u usta gdje god stignu, i za sve im je kriv tito, nazivaju ga diktatorom i slicno. misevi.

              pa zar ima neko da mu tito ne valja, ono zaprave ...


              sjecam se kad su ga pitali zasto ne dozvoljava visepartijski sistem tito je odgovorio: zato sto bi se odma osnovale nacionalne stranke. eh kako je taj covjek bio pametan. da nam je sada jedan takav "diktator".

              slava mu 33.gif

              ___________________________________________________________________
              kad ce mostar mama?

              05-05-2010 16:42 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
              abraxas abraxas is a Male
              moforaja




              Poruka: 6999
              Location: Jazzbina Abraxas

              Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

              Bilo kakav vrijednosnii sud o Titu samo jaèa njegov mit. Istorièari se slažu u jednom da je u vrijeme svoje vladavine uèinio jednu balkansku zemlju mnogo znaèajnijom i uticajnijom nego što je ona zaista bila. mnogi su znali za Tita a ne za Yugu. Koliko ljudi zna da je Èe Gevara bio Argentinac? Jednostavno, neki ljudi obilježe svoju epohu. Možemo samo zamišljati koliko je lokalnih šerifa,voždova,poglavnika bilo frustriranih živjeæi pored njega neprimjetni i u sjeni. A hvala Bogu, takvih našim narodima nikad nije nedostajalo. Osim užasa koji su nam priuštili njihov racio djelovanja je i pokušaj umanjivanja znaèenja J.B. I pored sve energije uložene u to i svakodnevnih otkrivanja novih "istina" rezultati su im slabašni. Na izborima u bilo kojoj yu državici Tito bi bio dobar kandidat. U Sloveniji potomci domobranaca i nazadnjaka digli su galamu protiv Titove ulice. Agencija za ispitavanje javnog mijenja je postavila pitanje da li je Tito pozitivna ili negativna liènost. Preko 80% anketiranih se je izjasnilo za Tita kao pozitivca uprkos tome da se svakodnevno prikazuju njegovi grijesi, izmišljeni ili ne, na dalekovidnici i pune novine. Izlaze knjige,memoari u kojima svaki kuhar,portir,nosaè kufera opisuje kako je vikao i galamio na Tita. Na diktatora, najveæeg zloèinca, despota i vlastodržca? Pisati o tome danas, kada cijeli narodi hodaju pognute glave i ukrivljene kième šutke pored bezimenih,krezubih,praznoglavih,samoživih politièara je izvan svake pameti. Pa onda svo to berijevsko opravdavanje njegovih dupelizaca,ulizica,beskièmenjaka,karijerista je palo i ispod nivoa prezira i podsmijeha. Pa pogledajmo samo sliku igraèa srpske Zvezde i hrvatskoga Hajduka. Zamislite koliko suzavca im je morala baciti milicija,Udba i Ozna da su im oèi zasuzile. Bili smo zavedeni? To bi znaèilo da su ovi narodi totalno glupi i ludi. Ako je to istina zašto bi danas bili pametniji i manje podložni ludilu? Ko su ti narodni prosvijetljitelji? Šešelj,Tuðman,Miloševiæ,Alija? Ko je otvorio oèi i doturio pamet narodima koji su iznjedrili NJegoša,Andriæa,Krležu,Prešerna,Teslu,Pupina,Boškoviæa....? Kažem opet: fališ,druže Stari. U tvome Mostaru,druže Stari, skupina vucibatina dvije godine blokira život grada, nesposobna usvojiti proraèun. Kako da objasnim to Tebi,koji si se odluèivao u trenucima zatišja izmeðu bombardovanja, na Sutjesci,Neretvi? Fališ Stari, da kažeš, mora pasti. Da opet izgovoriš obièno,ljudsko - N E. Ne rušenju,protjeravanju,mržnji, nacionalizmu,klerikalizmu.....Za Tita! Poslije Tita - kita. Svima nama,drugarice i drugovi.

              05-05-2010 17:28 abraxas is offline Pregledaj poruke od abraxas Dodaj abraxas u listu prijatelja
              green green is a Male
              Super Moderator


              Poruka: 7086
              Location: BiH

              Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

              Juèer na TV-u pogledah kratak prilog iz Mostara, dvojica motorista, rokera (nisam zapamtio imena) su se zaputili iz Mostara ka Beogradu na Titov grob.

                http://www.bihvijesti.net/149994_Titu-u-spomen-motorima-od-Mostara-do-Beograda.html


              smir Šehoviæ i Nihad Junuzoviæ, èlanovi Udruženja Josip Broz Tito iz Mostara, odluèili su se na nesvakidašnji put. Motorom od Mostara do Beograda kako bi obilježili 30. godišnjicu maršalove smrti.

              ___________________________________________________________________

                05-05-2010 19:21 green is offline Pregledaj poruke od green Dodaj green u listu prijatelja
                PST PST is a Female
                samo sto nisam




                Poruka: 1156
                Location: vazda u kuci

                Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                upravo sam slusala jednu emisiju o Titu i kazu on nas je zaduzio sa 17 miliona cijelu bivsu Jugu , dok danas svaka republika duguje 23 miliona (ili milijarde ne baratam dobro sa velikim brojkama jer brojim samo sicu}, a za taj dug smo mnogo gradili drzavu i sve se to vidi , dok se danasnji dugovi nigdje ne vide .

                05-05-2010 20:44 PST is offline Homepage of PST Pregledaj poruke od PST Dodaj PST u listu prijatelja
                pasha pasha is a Male
                Super Moderator




                Poruka: 9503
                Location: uh jebo te

                Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                kosta sve ovo rusiti

                ___________________________________________________________________

                  neki naprave radost gdje god odu, neki kad god odu.
                Oscar Wilde

                05-05-2010 20:49 pasha is offline Posalji Email za pasha Pregledaj poruke od pasha Dodaj pasha u listu prijatelja
                Kutija 84 Kutija 84 is a Male
                raja




                Poruka: 1728
                Location: Wiesbaden

                Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                Maršal Didije Drogba

                Fudbaler Èelzija Didije Drogba ima veoma zanimljiv nadimak iz detinjstva. Majka Klotild zvala ga je Didije Tito, po lideru bivše Jugoslavije Josipu Brozu Titu.

                Reprezentativac Obale Slonovaèe i fudbaler londonskog Èelzija Didije Drogba otkrio je nadimak, koji mu je dala majka kada je bio mali. Naime, Didijeova majka Klotild zvala je sina Tito, jer je bila veliki poštovalac lidera bivše Jugoslavije Josipa Broza Tita.


                Didije Drogba




                Maršal Tito"Kada sam bila trudna sa Didijeom, Jugoslaviju je vodio taj general, Maršal Tito, kog sam veoma cenila zbog njegovih vrlina i posveæenosti", rekla je Klotild britanskom listu "San".

                "Volela sam ga zbog borbenosti, i zato sam sina zvala Didije Tito".

                Izgleda da je upravo borbeni duh koji je Klotild "prenela" nadimkom na sina doveo Didijea do nivoa na kom se sada nalazi, uprkos brojnim problemima kroz koje je morao da proðe na putu do zvezda.

                Naime, kada je Didije imao 11 godina, finansijska kriza je zahvatila Obalu Slonovaèe, pa se sa ujakom, koji je bio profesionalni fudbaler, preselio u Francusku.

                Roditelji su mu se pridružili dve godine kasnije, i prvo što su uradili, zabranili su mu da igra fudbal, jer je ponavljao razred u školi.

                Sa 17 godina polomio je stopalo, što ga je na još godinu dana odstranilo sa terena.

                Ipak, sreæa mu se osmehnula, doduše prilièno kasnije, kada je imao 25 godina, i kada je iz Marselja prešao u Èelsi, za neverovatnih 24 miliona funti, što ga je lansiralo u sam vrh evropskog fudbala.

                ___________________________________________________________________
                10.gif 33.gif

                  33.gif 10.gif



                    05-06-2010 11:33 Kutija 84 is offline Pregledaj poruke od Kutija 84 Dodaj Kutija 84 u listu prijatelja
                    djemila djemila is a Female
                    Naj-Moder 2008




                    Poruka: 11483
                    Location: Mostar
                    pokretac teme Thread Started by djemila

                    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                    Jasta, svijet ga po dobru pamti 10.gif

                    Ovdje ima uvazeni operni pjevac..Tito Beltran (mislim da je iz Juzne Amerike) ime istog porijekla...uzor nas TITO 33.gif

                    ___________________________________________________________________
                    Nije znanje Znanje znati....vec je znanje Znanje dati...

                    05-06-2010 11:37 djemila is offline Pregledaj poruke od djemila Dodaj djemila u listu prijatelja
                    DEN DEN is a Female
                    samo sto nisam


                    Poruka: 1171

                    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                      bkarwj8gPCc



                    Za sve one, kako ih Tana fino nazva, miseve koji "nisu plakali" - plakali ste, pacovi!!!

                    ___________________________________________________________________
                    NERETVA KROZ VENE TECE

                    05-06-2010 23:09 DEN is offline Pregledaj poruke od DEN Dodaj DEN u listu prijatelja
                    BiH BiH is a Male
                    rodjeni




                    Poruka: 953

                    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                    Titovi kriticari najvise mu zamjeraju Blajburg.
                    Sta je tacno o tome Blajburgu i kolika je tu Titova krivica?

                    ___________________________________________________________________
                    Ako ne gledas vijesti onda si neinformiran a ako ih gledas onda si pogresno informiran.

                    05-07-2010 00:49 BiH is offline Posalji email za BiH Pregledaj poruke od BiH Dodaj BiH u listu prijatelja
                    beli beli is a Male
                    moforaja




                    Poruka: 4109
                    Location: USA

                    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                    Tacno je da su pobijeni shto Ustashe, shto domobrani...a krivica mu je shto i cetnike nije potamanio... 18.gif

                    ___________________________________________________________________
                    audicija u Holiwoodu sutra akshamli...
                    autobus iza Hita polazi oko sedam ujutru, ako vozac ne potegne prethodne noci....
                    Princ cuvaj mjesto na seciji....

                    05-07-2010 16:06 beli is offline Posalji Email za beli Pregledaj poruke od beli Dodaj beli u listu prijatelja
                    RSVP RSVP is a Female
                    proplivala




                    Poruka: 19

                    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                        citat od djemila:

                        -RCDpUhPksI&NR=1
                    10.gif

                    05-07-2010 18:04 RSVP is offline Pregledaj poruke od RSVP Dodaj RSVP u listu prijatelja
                    RSVP RSVP is a Female
                    proplivala




                    Poruka: 19

                    RE: Marijan Benes Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                        citat od djemila:

                      Ne psuj mi Tita

                      Ne psuj mi Tita i njegovo vrijeme
                      Ne krivi njega za svoje probleme

                      Za težak život danas najmanje je kriv
                      Drukèije bi bilo da je stari živ.

                      Ne psuj mi Tita ni njegovo vrijeme
                      Ne krivi njega što je proklijalo sjeme

                      mržnje skrivene u srcima fašista
                      skriveno pod maskama i nekih komunista.

                      Ne psuj mi Tita i njegovo vrijeme
                      Ne krivi njega što nisi izdržao breme

                      Što je sve narode spajalo u srodstvo
                      i sam si ga nazivao bratstvo i jedinstvo.

                      Ne psuj mi Tita i njegovo vrijeme
                      Osmjehom je mogao planinu da pokrene

                      Nikada se druže neæe živjet bolje

                      Kad Tita spomeneš, skini kapu dolje

                      10.gif


                    10.gif

                    05-07-2010 18:05 RSVP is offline Pregledaj poruke od RSVP Dodaj RSVP u listu prijatelja
                    BiH BiH is a Male
                    rodjeni




                    Poruka: 953

                    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                        citat od beli:

                      Tacno je da su pobijeni shto Ustashe, shto domobrani...a krivica mu je shto i cetnike nije potamanio... 18.gif


                    Kazu da je bilo i civila.

                    ___________________________________________________________________
                    Ako ne gledas vijesti onda si neinformiran a ako ih gledas onda si pogresno informiran.

                    05-07-2010 23:33 BiH is offline Posalji email za BiH Pregledaj poruke od BiH Dodaj BiH u listu prijatelja
                    Snjeza Snjeza is a Female
                    samo sto nisam


                    Poruka: 1026

                    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                    33.gif 33.gif 33.gif 33.gif

                    05-08-2010 10:10 Snjeza is offline Pregledaj poruke od Snjeza Dodaj Snjeza u listu prijatelja
                    Stranica (4): « prethodna 1 2 [3] 4 sljedeca » nove poruke | aktuelne teme | forum
                    Postavi novu temu Odgovori
                    Go to:
                    preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com