Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » ISTORIJA / POVIJEST » ***istorija "nasih"jezika ???*** » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (2): « prethodna 1 [2] Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
metallica metallica is a Male
moforaja




Poruka: 8228
Location: CH.WILLA(uglavnom)

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od el-tozzinjo:

    ja samo ne shvatam, ovi sto posezu za "slavnom prosloscu" svog naroda...kako ih brate mili glava ne zaboli od gledanja unazad, u ono sto je juche bilo???

    misljenja sam da upravo taj grch u vratu od stalnog okretanja glave u proslost, prouzrokuje bol a sam bol prouzrokuje nervozu koju ispoljavaju.

    savjet- gledajte u buducnost. gledajte naprijed. dobro je i za vratne mishice.

    nema bola, nema bijesa. gledajte pravo ispred sebe a ne iza..



    21.gif 21.gif

    ___________________________________________________________________

      11-14-2010 12:19 metallica is offline Posalji email za metallica Pregledaj poruke od metallica Dodaj metallica u listu prijatelja
      pasha pasha is a Male
      Super Moderator




      Poruka: 9503
      Location: uh jebo te

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      "citaj kako pise" kaze reformator i naravno nista nije lose da postoji jedan sluzbeni jezik kako bih se raumjeli
      dijalketi su bogastvo jezika i treba ih njegovati
      mene zanima kako se u skolstvu, opet ne u svim skolama, "h" cita kao "a" i jeli to pogresno
      dali treba ispravljati i dali je to pogresno uopste i recimo f cita kao v to bih bio dialekt
      onda ako ce mo po vuku zasto pojedine rijeci izostave h skroz

      ___________________________________________________________________

        neki naprave radost gdje god odu, neki kad god odu.
      Oscar Wilde

      11-14-2010 15:14 pasha is offline Posalji Email za pasha Pregledaj poruke od pasha Dodaj pasha u listu prijatelja
      tana tana is a Male
      rigorozni




      Poruka: 17887
      Location: na prinudnom radu :)

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      e da je znao vuk na sta ce ovo izaci ne bi ga nikad ni izmislio 05.gif

      ___________________________________________________________________
      kad ce mostar mama?

      12-12-2011 23:57 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
      pravimostarac
      SexNepoznat

      Poruka: 3132
      Location: Zaluto

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Cisto da budem "devil's advocate" i da malo nadam se rasplamsam diskusiju
      pitam se na osnovu cega i na osnovu kojih parametara je Vuk Karadzic bio meritoran da izvrsi reformu

      ___________________________________________________________________
      Do not lose sleep over what the Almighty has bestowed on others. What is not meant for you will never be yours. Be thankful for what YOU have.

      12-17-2011 01:03 pravimostarac is offline Pregledaj poruke od pravimostarac Dodaj pravimostarac u listu prijatelja
      makso makso is a Male
      Super Moderator




      Poruka: 2849
      Location: andaluzija

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          citat od pravimostarac:

        Cisto da budem "devil's advocate" i da malo nadam se rasplamsam diskusiju
        pitam se na osnovu cega i na osnovu kojih parametara je Vuk Karadzic bio meritoran da izvrsi reformu


      Jednostavno, kao priznati knjizevnik u to doba , drzavni vrh (nazovi ga kako hoces) mu daje zadatak da to odradi.

      To je nesto kao da kazu nasi Dini Merlinu "Haj napisi himnu" 11.gif


      Jedino sto je smijesno do bola, je da je Vuk bio lijen k'o krava i da nista nije uradio. Otisao je u podrucje Stoca, slusao kako raja pricaju, to popisao i napravio ko fol srpsko-hrvatski jezik.

      Danas srbi pricaju srpski, hrvati hrvatski, a hercegovci nemaju jezika 21.gif

      Trebao je otici u Vranje a ne u Stolac, hebo on mater svo'.j'u.

      ___________________________________________________________________
      prest'o sam 18.gif

      12-17-2011 10:58 makso is offline Pregledaj poruke od makso Dodaj makso u listu prijatelja
      bijelilabud bijelilabud is a Male
      bice nesto od mene




      Poruka: 294

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Mislim da se direktno nadovezuje na temu ovo što kaže dr Muhiæ.

      Zanimljivo! Dvije stotine godina prije Vukovog rjeènika (ne Reènika) srpskog jezika, postojao Rjeènik bosanskog jezika.
      Uostalom, ko želi, može poslušati, zanimljivo je, koliko god se mi slagali ili ne slagali sa reèenim.


        wHzSZhl80IQ#t=2s

      03-02-2013 23:39 bijelilabud is offline Posalji email za bijelilabud Pregledaj poruke od bijelilabud Dodaj bijelilabud u listu prijatelja
      bijelilabud bijelilabud is a Male
      bice nesto od mene




      Poruka: 294

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        lSsRCffYl9A#t=0s

      03-03-2013 23:54 bijelilabud is offline Posalji email za bijelilabud Pregledaj poruke od bijelilabud Dodaj bijelilabud u listu prijatelja
      Stari Grad Stari Grad is a Male
      moforaja




      Poruka: 10597
      Location: iza zvijezde

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          citat od pasha:

        "citaj kako pise" kaze reformator i naravno nista nije lose da postoji jedan sluzbeni jezik kako bih se raumjeli
        dijalketi su bogastvo jezika i treba ih njegovati
        mene zanima kako se u skolstvu, opet ne u svim skolama, "h" cita kao "a" i jeli to pogresno
        dali treba ispravljati i dali je to pogresno uopste i recimo f cita kao v to bih bio dialekt
        onda ako ce mo po vuku zasto pojedine rijeci izostave h skroz




      Mogu li se ovdje navesti konkretni primjeri - kada dolazi do ovakvih promjena, u kojim rijeèima ?



      ---------------------------------------

      ___________________________________________________________________
      ne zelim biti niciji advokat , ali mislim da se tvojim zlobama i proganjanjima ljudi treba stati na put...
      on je nastavljao da svojim kvaziintelektualnim napadima izvrgava mene (

        moju licnost , a ne moj forumski lik!!!
      ) uzasnoj , SVAKODNEVNOJ , kampanji proganjanja i omalovazavanja...
      ...sad ce se on malo presabrat pa napisat jedno dvije stranice seciranja moje licnosti i djela...sa papagajskim ponavljanjem niza neistina...
      .. dosta je vise i tebe i tvoje
        tiranije
      ...

      03-06-2013 01:02 Stari Grad is offline Pregledaj poruke od Stari Grad Dodaj Stari Grad u listu prijatelja AIM Screenname: later YIM Screenname: later
      berber berber is a Male
      moforaja


      Poruka: 4439
      Location: Na Tepi

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Zivim u Vrankvurtu.
      Radim u vabrici vedera
      Vozim vorda

      ___________________________________________________________________
      nema vise ni tepe

      03-06-2013 10:35 berber is offline Pregledaj poruke od berber Dodaj berber u listu prijatelja
      Stari Grad Stari Grad is a Male
      moforaja




      Poruka: 10597
      Location: iza zvijezde

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      02.gif

      ___________________________________________________________________
      ne zelim biti niciji advokat , ali mislim da se tvojim zlobama i proganjanjima ljudi treba stati na put...
      on je nastavljao da svojim kvaziintelektualnim napadima izvrgava mene (

        moju licnost , a ne moj forumski lik!!!
      ) uzasnoj , SVAKODNEVNOJ , kampanji proganjanja i omalovazavanja...
      ...sad ce se on malo presabrat pa napisat jedno dvije stranice seciranja moje licnosti i djela...sa papagajskim ponavljanjem niza neistina...
      .. dosta je vise i tebe i tvoje
        tiranije
      ...

      03-06-2013 13:55 Stari Grad is offline Pregledaj poruke od Stari Grad Dodaj Stari Grad u listu prijatelja AIM Screenname: later YIM Screenname: later
      Boza Boza is a Male
      moforaja




      Poruka: 4600
      Location: ni na nebu ni na zemlji

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      KAD TAD MORACEMO GA NAZVAT JUZNOSLAVENSKIM 33.gif 33.gif 33.gif 33.gif 33.gif 33.gif 33.gif 33.gif 33.gif 33.gif 33.gif 33.gif 33.gif 33.gif 33.gif 33.gif 33.gif 33.gif 33.gif 33.gif

      03-06-2013 15:17 Boza is offline Pregledaj poruke od Boza Dodaj Boza u listu prijatelja
      tulpe tulpe is a Female
      wicked


      Poruka: 3040

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          citat od pravimostarac:

        Cisto da budem "devil's advocate" i da malo nadam se rasplamsam diskusiju
        pitam se na osnovu cega i na osnovu kojih parametara je Vuk Karadzic bio meritoran da izvrsi reformu


      Na osnovu svoje licne neprakticnosti. 02.gif

      03-06-2013 16:43 tulpe is offline Pregledaj poruke od tulpe Dodaj tulpe u listu prijatelja
      berber berber is a Male
      moforaja


      Poruka: 4439
      Location: Na Tepi

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Mozda je Vuk uzivao autoritet zbog brkova 01.gif

      ___________________________________________________________________
      nema vise ni tepe

      03-06-2013 17:10 berber is offline Pregledaj poruke od berber Dodaj berber u listu prijatelja
      bijelilabud bijelilabud is a Male
      bice nesto od mene




      Poruka: 294

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Koja sluèajnost Tulipane i Makso.....
      Upravo danas (da se samo podsjetimo) 16/03/2013., navršava se 163 godine od èuvenog Beèkog književnog dogovora. Sastali su se : Ðuro Danièiæ, Vuk Karadžiæ, Stefan Pejakoviæ, sa srpske strane; Ivan Mažuraniæ, Dimitria Demeter, Ivan Kukuljeviæ Sakcinski i Vinko Pacel, sa hrvatske strane i Franc Miklošiè , sa slovenaèke strane. Na ovome skupu su udareni temelji zajednièkog srpskohrvatskom jeziku i kasnijim (današnjim) - bosanskom, crnogorskom, hrvatskom i srpskom književnom jeziku.

      03-16-2013 11:25 bijelilabud is offline Posalji email za bijelilabud Pregledaj poruke od bijelilabud Dodaj bijelilabud u listu prijatelja
      berber berber is a Male
      moforaja


      Poruka: 4439
      Location: Na Tepi

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Bosanski,hrvaski,crnogorski,srpski...........................!

      Dedera nabrojte padaze na svakom od njih 27.gif

      ___________________________________________________________________
      nema vise ni tepe

      03-17-2013 16:08 berber is offline Pregledaj poruke od berber Dodaj berber u listu prijatelja
      Magistar Magistar is a Male
      moforaja




      Poruka: 2667

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Po usvojenim meðunarodnim standardima južnoslovenski jezici se dijele na istoènu i zapadnu skupinu.
      Mi svi spadamo u zapadnu skupinu.
      To ovako izgleda po ISO kodovima:

      Western Section
      Slovene (ISO 639-1 code: sl; ISO 639-2 code: slv; SIL code: slv; Linguasphere: 53-AAA-f)

      Serbo-Croatian (ISO 639-1 code: sh; ISO 639-2/3 code: hsb; SIL code: scr; Linguasphere: 53-AAA-g).
      There are four national standard languages based on the Shtokavian dialect of Serbo-Croatian:
      Serbian (ISO 639-1 code: sr; ISO 639-2/3 code: srp; SIL code: srp)
      Croatian (ISO 639-1 code: hr; ISO 639-2/3 code: hrv; SIL code: hrv)
      Bosnian (ISO 639-1 code: bs; ISO 639-2/3 code: bos; SIL code: bos)
      Montenegrin (not completely standardized, but official in Montenegro, with published standard orthography)

      ___________________________________________________________________

        03-17-2013 16:22 Magistar is offline Posalji Email za Magistar Pregledaj poruke od Magistar Dodaj Magistar u listu prijatelja
        semirizsvemira semirizsvemira is a Male
        raja


        Poruka: 1860

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        Ne moze se nazivati srpskim jezikom ono sto se pricalo u Srbiji 1700 kada Srbija kao drzava nije do tada ni postojala . Srbija kao drzava je dobila naziv tek pocetkom pada turskog carstva , dakle pocetkom 19 vijeka a do tada se zvala Raska i obitavala na podrucju danasnjeg Sandzaka i malo sire
        Jezici su usko povezani ali nisu isti . Jesu li isti danski svedski i norveski jezik .

        ___________________________________________________________________
        "Da li je Kur`an od vjeènosti za to ne pitam. Da je on knjiga nad knjigama vjerujem iz muslimanske dužnosti!"
        (Johann Wolfgang Goethe)

        04-06-2013 10:41 semirizsvemira is offline Pregledaj poruke od semirizsvemira Dodaj semirizsvemira u listu prijatelja
        Ponekad s'proljeca Ponekad s'proljeca is a Male
        ne more meda


        Poruka: 26

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        Karadzic je preveo Bibliju koristeci ijekavicu.
        Dosta puta koristi rijec hater i druge bosanske. izraze

        06-06-2013 21:40 Ponekad s'proljeca is offline Pregledaj poruke od Ponekad s'proljeca Dodaj Ponekad s'proljeca u listu prijatelja
        Stranica (2): « prethodna 1 [2] nove poruke | aktuelne teme | forum
        Postavi novu temu Odgovori
        Go to:
        preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com