Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » U KRUGU PORODICE » RADE TRAVAR » » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (2): [1] 2 sljedeca » Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
Senad Hadzifejzovic Senad Hadzifejzovic is a Male
rezimski novinar




Poruka: 3241
Location: Iza

Željezo i simptomi pomanjkanja željeza Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Loša krvna slika i anemija mogu biti posljedica pomanjkanja željeza u organizmu.

Pomanjkanje željeza znaci da u organizmu nemate dovoljne kolicine željeza. Željezo je bitan sastojak hemoglobina – krvni pigment koji prenosi kisik u krvi. Osobe koje pate od pomanjkanja željeza se brzo umaraju jer im u organizmu nedostaje kisika. Bez dovoljno željeza, tjelesno gorivo se ne može pravilno sintetizirati.

Nedostatak željeza je najcešci uzrok malog broja crvenih krvnih stanica ili anemije. Žene su podložnije pomanjkanju željeza. Opcenito ovo zahvaca oko 10% žena u premenopauzi, 6% žena u postmenopauzi i manje od 2% muškaraca.

Simptomi pomanjkanja željeza:

Ako je osoba opcenito zdrava, simptomi se samo javljaju nakon što razina hemoglobina padne ispod 10g/dl.
- inicijalni simptomi su umor, vrtoglavica i lupanje srca (tahikardija).
- nedostatak kisika cak i kod najmanjeg napora
- bljedilo
- nesvjestica
- kod težeg oblika nedostatka željeza: angina (bolest u prsima), glavobolja i bol u nogama (poteškoce sa hodanjem).

U navedenim slucajevima pomanjkanja željeza, javljaju se simptomi na jeziku i u grlu, a ukljucuju:

- osjecaj peckanja na jeziku
- suho grlo i usta
- ranice na rubovima ustiju
- nokti postaju lomljivi
- neodoljiva želja za odredenom hranom (cesto ne bogatom željezom)
- lomljive vlasi kose
- poteškoce sa gutanjem

Koji su uzroci pomanjkanja željeza?

Koštana srž treba željezo, zajedno sa vitaminima kako bi proizvodila hemoglobin i crvene krvne stanice. Naše tijelo dobiva vitamine i željezo iz hrane koju jedemo, te reciklira željeze iz starih crvenih krvnih stanica. Pomanjkanje željeza može dovesti do anemije – kad tijelu nedostaje dovoljno željeza za proizvodnju hemoglobina.

Uzroci pomanjkanja željeza mogu biti i :

- Trudnoca – pomanjkanje željeza može se javiti kod trudnica jer njihove rezerve željeza trebaju poslužiti njihovom povecanom obujmu krvi, te trebaju biti izvor hemoglobina za rastuci fetus.
- Gubitak krvi – žene sa obilnim menstruacijama spadaju u rizicnu skupinu ljudi izloženih pomanjkanju željeza jer gube velike kolicine krvi za vrijeme menstruacije. Drugi uzroci mogu biti pepticki ulkus, hernija, tumor na bubregu ili mjehuru, polip ili fibroidi na maternici. Gastrointestinalna krvarenja koja su rezultat redovite upotrebe aspirina ili nesteroidnih protuupalnih lijekova mogu biti uzrok pomanjkanja željeza.
- Nedostatak željeza u prehrani - hrana bogata željezom ukljucuje meso, jaja, zeleno lisnato povrce poput špinata, klice i dr.
- Nemogucnost apsorpcije željeza – može se pojaviti zbog nekog crijevnog poremecaja poput Crohnove bolesti ili celijakije, koja utjece na sposobnost crijeva da apsorbiraju nutrijente iz hrane.
- Bolesti poput leukemije, hemeroida, rak želuca

Tko je u rizicnoj skupini?

- Stariji ljudi – možda zbog kronicnihi unutrašnjih krvarenja obicno uzrokovanih cirom, polipima ili tumorima
- Žene, osobito one sa jacim menstruacijama
- Trudnice – one moraju svakodnevno uzimati dodatke prehrani sa željezom kako bi opskrbile organizam sa dodatnim željezom, potrebnim za rast i razvoj fetusa

Kako se pomanjkanje željeza lijeci?

Lijecenje svakako ovisi o uzroku pomanjkanja željeza. Ako se pomanjkanje željeza ne lijeci, simptomi ce se postepeno pogoršavati. Osoba ce se poceti osjecati vrlo umorno i slabo, te ce se s vremenom javiti angina ili bol u nogama.
Uzrok pomanjkanja željeza treba rano identificirati, osobito kod starijih pacijenata koji su najpodložniji pojavi raka crijeva.
Neke dodatke prehrani možete dobiti u ljekarni bez recepta. Željezo se najbolje apsorbira na prazan želudac, no mnogi to ne mogu podnijeti i trebaju ga uzeti sa hranom. Bitno je znati da mlijeko (osobito ono bogato kalcijem) i antacidi ometaju apsorpciju željeza i ne bi se trebali istovremeno uzimati. Vitamin C pomaže u povecanju apsorpcije željeza i bitan je za proizvodnju hemoglobina.
Dodatak željeza je takoder potreban za vrijeme trudnoce i dojenja, jer normalan unos željeza redovnom prehranom ne može zadovoljiti potrebe organizma. Osobama koje ne podnose uzimanje željeza oralnim putem, može se dati intravenozno ili intramuskularno.

Hrana bogata željezom:

Iako se željezo može pronaci u raznoj hrani, njegova dostupnost organizmu znacajno varira. Opcenito tijelo ne apsorbira lako željezo - ovisno o tome nalazi li se željezo u heme ili ne-heme obliku.
Heme željezo se može naci samo u mesu, ribi i peradi, i mnogo se lakše apsorbira od ne-heme željeza, koje se prvenstveno nalazi na vocu, povrcu, grahu, orasima i žitaricama (biljni izvori).

Kako možete povecati apsorpciju željeza iz ne-heme hrane:

Ako uz ne-heme jedete hranu bogatu C vitaminom, poput citrusa, naranci, maslina ili jagoda.
Ako se ne-heme hrana kuha u željeznoj posudi.
Medu hranu bogatu željezom ubrajamo groždice, lisnato zeleno povrce poput špinata, brokule, crvenog mesa (jetrica imaju najviše željeza), riba, perad, jaja (žumanjak), mahunarke (grašak i grah), slanutak, bademi, marelice, cikla, šipak, datulje, smokve i kruh od integralnih žitarica.

Neke mjere predostrožnosti kod pomanjkanja željeza:

Izbjegavajte kavu, caj i druga pica sa kofeinom jer smanjuju apsorpciju željeza.
Pretjeran unos hrane bogate vlaknima (fitati u takvoj hrani) ogranicavaju apsorpciju željeza.
Ogranicite unos kalcija – dodatak prehrani sa kalcijem uzimajte u razlicito vrijeme od uzimanja dodatka željeza.
Ne jedite hranu koja ima mnogo oksalne kiseline – supstance koja smanjuje tjelesnu sposobnost apsorpcije željeza.
Medu hranu koja smanjuje sposobnost apsorpcije željeza spadaju rajcice, mineralna voda, mlijecni proizvodi, kava i crni caj.

___________________________________________________________________
Volim, fudbal, kosarku, tenis, .... al' od svega najvise volim sport.

03-02-2008 21:27 Senad Hadzifejzovic is offline Pregledaj poruke od Senad Hadzifejzovic Dodaj Senad Hadzifejzovic u listu prijatelja
metallica metallica is a Male
moforaja




Poruka: 8228
Location: CH.WILLA(uglavnom)

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

jedna mala napomena

    Visak zeljeza
je jos gori problem od manjka to zna svaki ljekar


zato pazite sta uzimate i koliko jedna moja jaranica Marina je kupila NONI u flasama i pila 2 ili 3 mjeseca sad ima visak zeljeza podivljao joj organizam 21.gif 21.gif 21.gif


jedite cveklu ili borovnice ili... nesto sa nasih prostora nista "Egzoticno" je to je rezervisano za "Crnce" i ostale narode sa Jakim metabolizmom


druga moja jaranica je htjela da "otjera" HP VIRUS sto izaziva karcinom i to je opravdano jela je bijeli luk/Saransak k'o luda i dobila hronicni "niski tlak" . 10.gif 10.gif

___________________________________________________________________

    03-03-2008 14:03 metallica is offline Posalji email za metallica Pregledaj poruke od metallica Dodaj metallica u listu prijatelja
    Carmela Carmela is a Female
    vjeciti optimist




    Poruka: 7603
    Location: ja nisam odavle

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    U pravu si Metalac za ovaj višak željeza. Ja sam morala na strogu dijetu zbog toga, i to u trudnoæi, kad svaka ima manjak istog 28.gif

    ___________________________________________________________________

      Èovjek koji može pobijediti druge - jak je; èovjek koji pobijedi sebe - svemoæan je.

    03-03-2008 14:40 Carmela is offline Pregledaj poruke od Carmela Dodaj Carmela u listu prijatelja
    green green is a Male
    Super Moderator


    Poruka: 7086
    Location: BiH

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Ovo za bijeli luk ne može biti taèno... odnosno - bijeli luk sigurno nije uzrok hronièno niskog tlaka.

    ___________________________________________________________________

      05-05-2008 20:26 green is offline Pregledaj poruke od green Dodaj green u listu prijatelja
      Kutljaca Kutljaca is a Female
      Kuharica ipo




      Poruka: 6617
      Location: V.I.P

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      U navedenim slucajevima pomanjkanja željeza, javljaju se simptomi na jeziku i u grlu, a ukljucuju:

      - osjecaj peckanja na jeziku
      - suho grlo i usta
      - ranice na rubovima ustiju
      - nokti postaju lomljivi
      - neodoljiva želja za odredenom hranom (cesto ne bogatom željezom)
      - lomljive vlasi kose
      - poteškoce sa gutanjem


      ne pecka, nekad suho grlo, nema ranica, nokti hm hm, zna se slomiti po jedan
      imam zelju za cokolinom 17.gif i slatkisima
      kosa se ne lomi
      gutam dobro 02.gif
      ta cu sad 13.gif 13.gif

      ___________________________________________________________________
      simply the best

      05-05-2008 20:31 Kutljaca is offline Posalji Email za Kutljaca Pregledaj poruke od Kutljaca Dodaj Kutljaca u listu prijatelja
      Provler2 Provler2 is a Male
      moforaja




      Poruka: 3154
      Location: usa

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Ako imate manjak zeljeza , jedite spanak. Nus pojava je ogromni tumori na rukama. Pogledajte Popaja 01.gif

      05-05-2008 23:06 Provler2 is offline Pregledaj poruke od Provler2 Dodaj Provler2 u listu prijatelja
      goodGirl goodGirl is a Female
      rodjena


      Poruka: 848

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Odlicna tema! Hoce li se nastaviti?? Fasovala sam tesku anemiju prosle godine, zbog dijeta, nalaz mi je katastrofalan, ali necu da se debljam ponovo... Nema sanse! Ima li neki savjet za mene? Ima li nesto iz apoteke mozda ili biljne? 33.gif Nesto kvalitetno..

      ___________________________________________________________________
      ciao

      02-11-2009 14:07 goodGirl is offline Pregledaj poruke od goodGirl Dodaj goodGirl u listu prijatelja
      djelda djelda is a Male
      raja




      Poruka: 1646
      Location: dolina grka

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Još u djetinjstvu ''fasovao'' sam tu famoznu anemiju, i nakon puno puno lijekova raznih, koji naravno nisu nista pomagali, dodje informacija o Radi Travaru, koji tada i nije bio popularan.
      Tako se odlucim da i to probam, kontam nece mi od trava nista biti, te ga nazovem i dogovorim sastanak i pregled. Cim sam na vrata usao kaze '' sta je mali jesi to anemican'' ja ko u cudu stadoh jes da sam bio malo blijed i to ali kontam kako me provali 14.gif
      I evo recepta koji mi dade: 1 kg meda, 1 kg Cvekle izrendati, 1 kg mrkve izrendati to sve pomjeshati zajedno i svako jutro, mjesec dana po jednu kashikicu na gladan stomak.
      Jos mi je rekao da litar crnog vina prokuham sa 1 kg shecera, te da to pijem po fildzan nakon rucka.
      Kaze mi jos '' mali gdje zivis?'' ja mu rekoh na Luci na Tekiji, kaze on evo ti jos jedan recept, svaki dan izadji i prosetaj kraj Neretve jedno pola sata.
      Nakon mjesec dana ja izvadim nalaze i doktor je bio toliko u cudu da mi je dao da ponovim nalaze, jer nije vjerovao da su moji.
      Pita me shta si pio, ja mu kazem sve sto mi je ovaj dao, kaze doctor svaka cast eto vidish da i u tu medicinu treba vjerovati.

      goodGirl nadam se da ce ti biti od pomoci 10.gif

      ___________________________________________________________________
      Koliko god je rijetka istiska ljubav, još je mnogo rjeðe istinsko prijateljstvo !!! zivjeli.gif

      02-11-2009 14:24 djelda is offline Posalji email za djelda Pregledaj poruke od djelda Dodaj djelda u listu prijatelja
      goodGirl goodGirl is a Female
      rodjena


      Poruka: 848

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Hvala! Ali, moze li to vino ikako bez secera? 05.gif 33.gif

      ___________________________________________________________________
      ciao

      02-11-2009 14:35 goodGirl is offline Pregledaj poruke od goodGirl Dodaj goodGirl u listu prijatelja
      djelda djelda is a Male
      raja




      Poruka: 1646
      Location: dolina grka

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Ma naravno da moze, 13.gif nego shta cu ja maksum bio pa valjda Rade nije htio da me napije

      ___________________________________________________________________
      Koliko god je rijetka istiska ljubav, još je mnogo rjeðe istinsko prijateljstvo !!! zivjeli.gif

      02-11-2009 14:47 djelda is offline Posalji email za djelda Pregledaj poruke od djelda Dodaj djelda u listu prijatelja
      goodGirl goodGirl is a Female
      rodjena


      Poruka: 848

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          citat od djelda:

        Ma naravno da moze, 13.gif nego shta cu ja maksum bio pa valjda Rade nije htio da me napije


      33.gif Svakako. Hvala jos jednom!

      ___________________________________________________________________
      ciao

      02-11-2009 14:52 goodGirl is offline Pregledaj poruke od goodGirl Dodaj goodGirl u listu prijatelja
      kaokakao kaokakao is a Female
      raja


      Poruka: 1583
      Location: A11-A@

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          citat od goodGirl:

        Hvala! Ali, moze li to vino ikako bez secera? 05.gif 33.gif


      goodGirl, dobro je i kupinovo vino, ali samo
      1dcl dnevno
      kao i: jedno žumance, jedna kašika meda i 0.5dcl
      kupinovog vina; naèiniti homogenu smjesu i
      piti svako jutro natašte, 40 dana
      meni je pravo pomoglo, a nisam dobila ni kg

      pokušaj, pa vidi šta ti najbolje godi organizmu
      jer ne reagiramo svi isto na isti preparat

      ___________________________________________________________________
      = Ne sanjamo svi jednako i to nikome ne smeta. A zašto svima smetamo kada smo drugaèije budni? =

      02-11-2009 17:14 kaokakao is offline Posalji email za kaokakao Pregledaj poruke od kaokakao Dodaj kaokakao u listu prijatelja
      R2-D2 R2-D2 is a Male
      BUKACHAAAAA


      Poruka: 5594
      Location: La La Land

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      A moj Seno...brez puno nekog vele teoretisanja i pisanja...ti fino uzmi MAGNET PA GA NA GLAVU STAVI...TA TANE....ako se ne "zaljepi" boga mi slab sa ZELJEZOM....
      Pa ti gledaj sad.. 35.gif

      ___________________________________________________________________
      I am sick,demented,perverted,arogant,sarcastic egomaniac and I am a living god ..
      Sha-Shi is my name..and off course,

        I do piss excellence in the morning..

      broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane R2-D2 dana 02-11-2009 u 18:14.

      02-11-2009 18:13 R2-D2 is offline Pregledaj poruke od R2-D2 Dodaj R2-D2 u listu prijatelja
      goodGirl goodGirl is a Female
      rodjena


      Poruka: 848

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          citat od kaokakao:

            citat od goodGirl:

          Hvala! Ali, moze li to vino ikako bez secera? 05.gif 33.gif


        goodGirl, dobro je i kupinovo vino, ali samo
        1dcl dnevno
        kao i: jedno žumance, jedna kašika meda i 0.5dcl
        kupinovog vina; naèiniti homogenu smjesu i
        piti svako jutro natašte, 40 dana
        meni je pravo pomoglo, a nisam dobila ni kg

        pokušaj, pa vidi šta ti najbolje godi organizmu
        jer ne reagiramo svi isto na isti preparat


      Hvala za ovaj recept! Mogu sebi priustiti zumance mislim, cholesterin mi je super... Probacu oba, pa cu vidjeti. 33.gif

      ___________________________________________________________________
      ciao

      02-11-2009 19:43 goodGirl is offline Pregledaj poruke od goodGirl Dodaj goodGirl u listu prijatelja
      pravimostarac
      SexNepoznat

      Poruka: 3132
      Location: Zaluto

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Ja cuo Noni je u stvari sok od bodljikave zhice 13.gif

      ___________________________________________________________________
      Do not lose sleep over what the Almighty has bestowed on others. What is not meant for you will never be yours. Be thankful for what YOU have.

      02-11-2009 23:36 pravimostarac is offline Pregledaj poruke od pravimostarac Dodaj pravimostarac u listu prijatelja
      kaokakao kaokakao is a Female
      raja


      Poruka: 1583
      Location: A11-A@

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          citat od pravimostarac:

        Ja cuo Noni je u stvari sok od bodljikave zhice 13.gif


      ma jok, od eksera 24.gif

      ___________________________________________________________________
      = Ne sanjamo svi jednako i to nikome ne smeta. A zašto svima smetamo kada smo drugaèije budni? =

      02-11-2009 23:59 kaokakao is offline Posalji email za kaokakao Pregledaj poruke od kaokakao Dodaj kaokakao u listu prijatelja
      metallica metallica is a Male
      moforaja




      Poruka: 8228
      Location: CH.WILLA(uglavnom)

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          citat od kaokakao:

            citat od pravimostarac:

          Ja cuo Noni je u stvari sok od bodljikave zhice 13.gif


        ma jok, od eksera 24.gif



      to se u nasem narodu kaze "pokondirena tikva" 18.gif

      sta ce ikome Noni ovde pored borovnica, cvekle,blitve itd zeljeza na sve strane a nas svijet daje poprilicno velike pare za noni 14.gif nidje veze

      Aloja je drugo jer ovde ne mozes naci nista slicno aloji i to je ok ali Noni je bacanje para 10.gif

      ___________________________________________________________________

        02-12-2009 11:43 metallica is offline Posalji email za metallica Pregledaj poruke od metallica Dodaj metallica u listu prijatelja
        TUTI
        Mister foruma 2008

        Poruka: 5888

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        u mene ima jedan drugi problem 04.gif 04.gif 04.gif zeljeza imam previse i granicu normale je presao 04.gif 04.gif 04.gif a i to nije dobro kaze doktorica 28.gif

        pa sta raditi 23.gif

        02-12-2009 12:05 TUTI is offline Pregledaj poruke od TUTI Dodaj TUTI u listu prijatelja
        metallica metallica is a Male
        moforaja




        Poruka: 8228
        Location: CH.WILLA(uglavnom)

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        pojma nemam iskreno 14.gif 10.gif

        ___________________________________________________________________

          02-12-2009 12:11 metallica is offline Posalji email za metallica Pregledaj poruke od metallica Dodaj metallica u listu prijatelja
          goodGirl goodGirl is a Female
          rodjena


          Poruka: 848

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

              citat od TUTI:

            u mene ima jedan drugi problem 04.gif 04.gif 04.gif zeljeza imam previse i granicu normale je presao 04.gif 04.gif 04.gif a i to nije dobro kaze doktorica 28.gif

            pa sta raditi 23.gif


          Upisi kung-fu kurs! 05.gif 33.gif Ili - get crazy 27.gif Imas izbor! 33.gif

          ___________________________________________________________________
          ciao

          02-12-2009 19:40 goodGirl is offline Pregledaj poruke od goodGirl Dodaj goodGirl u listu prijatelja
          Stranica (2): [1] 2 sljedeca » nove poruke | aktuelne teme | forum
          Postavi novu temu Odgovori
          Go to:
          preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com