Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » TRADICIJE MOSTARA » KUHINJA » recept za cevape » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (4): [1] 2 3 4 sljedeca » Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
tana tana is a Male
rigorozni




Poruka: 17884
Location: na prinudnom radu :)

recept za cevape Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

imal iko recept, ali onaj PRAVI recept za cevape sto ga koriste sarajevske cevabdzije

mislim onaj pravi pravcati.

je li istina da se taj recept placa 20 hiljada maraka?

___________________________________________________________________
kad ce mostar mama?

12-22-2006 20:14 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
TrlaBabaLan TrlaBabaLan is a Male
trudim se


Poruka: 217

RE: recept za cevape Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

A tana,

Najvaznije ti je da je ona ravna ploca na kojoj peces...da ostane mast i sok... a ne grill sa resetkama....

Ja znam da je tradicionalni

2/3 ovcetine i 1/3 govedine....dosta luka i bibera....

a neki su pricale da je Hase na Basci stavljo i prezle da budi vazdusasti...

___________________________________________________________________
Falsus in uno, Falsus in omnibus. 23.gif

12-22-2006 20:31 TrlaBabaLan is offline Pregledaj poruke od TrlaBabaLan Dodaj TrlaBabaLan u listu prijatelja
GARAVUSA GARAVUSA is a Female
Misiica ljeta 07




Poruka: 8664
Location: Holland

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Najvaznije ti je da masu ( mislim na celape ) dobro ujednacish i stavish u frizider da se sve ljepo poveze

___________________________________________________________________

    NIJE LAKO BITI JA ! ! !

12-22-2006 20:34 GARAVUSA is offline Pregledaj poruke od GARAVUSA Dodaj GARAVUSA u listu prijatelja
R2-D2 R2-D2 is a Male
BUKACHAAAAA


Poruka: 5594
Location: La La Land

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Bahrin recept je isti kao u Ferhatovicha....
I jeste Tana istina je da se placa po 20.000KM a mozda i vise za recept...

___________________________________________________________________
I am sick,demented,perverted,arogant,sarcastic egomaniac and I am a living god ..
Sha-Shi is my name..and off course,

    I do piss excellence in the morning..

12-22-2006 20:34 R2-D2 is offline Pregledaj poruke od R2-D2 Dodaj R2-D2 u listu prijatelja
TrlaBabaLan TrlaBabaLan is a Male
trudim se


Poruka: 217

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

U pravi si Gara....Vazno je da ostane masa noc u frizideru...
Ko god pravi cevape/hamburgere za lovu tako radi...

___________________________________________________________________
Falsus in uno, Falsus in omnibus. 23.gif

12-22-2006 20:36 TrlaBabaLan is offline Pregledaj poruke od TrlaBabaLan Dodaj TrlaBabaLan u listu prijatelja
GARAVUSA GARAVUSA is a Female
Misiica ljeta 07




Poruka: 8664
Location: Holland

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

sinko Gara je vazda u pravu , pa i onda kad sam rekla da si Dobarrrrr 27.gif 02.gif

___________________________________________________________________

    NIJE LAKO BITI JA ! ! !

12-22-2006 20:40 GARAVUSA is offline Pregledaj poruke od GARAVUSA Dodaj GARAVUSA u listu prijatelja
TrlaBabaLan TrlaBabaLan is a Male
trudim se


Poruka: 217

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

To carice...Evo jedan cavap za tebe muhaem.... 10.gif

___________________________________________________________________
Falsus in uno, Falsus in omnibus. 23.gif

12-22-2006 20:41 TrlaBabaLan is offline Pregledaj poruke od TrlaBabaLan Dodaj TrlaBabaLan u listu prijatelja
GARAVUSA GARAVUSA is a Female
Misiica ljeta 07




Poruka: 8664
Location: Holland

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

bola meni ni 10 cevapa nemere nista a ne jedan 04.gif

___________________________________________________________________

    NIJE LAKO BITI JA ! ! !

12-22-2006 20:42 GARAVUSA is offline Pregledaj poruke od GARAVUSA Dodaj GARAVUSA u listu prijatelja
tana tana is a Male
rigorozni




Poruka: 17884
Location: na prinudnom radu :)
pokretac teme Thread Started by tana

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

hehe .... 11.gif

___________________________________________________________________
kad ce mostar mama?

12-22-2006 20:42 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
tana tana is a Male
rigorozni




Poruka: 17884
Location: na prinudnom radu :)
pokretac teme Thread Started by tana

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

imal iko konkretan recept, znas ono ... uzmi pola kile govedine, kilu jagnjetine, tolko luka tolko bibera ... sve dobro promjesaj, ostavi preko noci ..... na taj fazon

___________________________________________________________________
kad ce mostar mama?

12-22-2006 20:43 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
hercegovka84 hercegovka84 is a Female
raja




Poruka: 1874
Location: planet earth

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

ja odem i kupim gotove pa ih pecem kuci u tavi 13.gif 13.gif 13.gif ko ce se backati sa receptima... 18.gif

a evo jedan recept koji ja imam u knjiz al nikad nisam probala praviti


Za æevape:
750 g mljevene junetine ili ovèetine
100 g luka
1 jaje
30 g suhog hjeba
1 žlica Vegete
biber i so 18.gif

___________________________________________________________________

    girl.gif

    12-22-2006 20:44 hercegovka84 is offline Pregledaj poruke od hercegovka84 Dodaj hercegovka84 u listu prijatelja
    tana tana is a Male
    rigorozni




    Poruka: 17884
    Location: na prinudnom radu :)
    pokretac teme Thread Started by tana

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    fala svima fala djemka, ovaj mi je najpotpunij recept.

    probacemo

    ___________________________________________________________________
    kad ce mostar mama?

    12-22-2006 20:47 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
    hercegovka84 hercegovka84 is a Female
    raja




    Poruka: 1874
    Location: planet earth

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    tana haj brobaj i ovaj moj gore, pa mi reci kakvi su 13.gif 13.gif 13.gif

    ___________________________________________________________________

      girl.gif

      12-22-2006 21:02 hercegovka84 is offline Pregledaj poruke od hercegovka84 Dodaj hercegovka84 u listu prijatelja
      tana tana is a Male
      rigorozni




      Poruka: 17884
      Location: na prinudnom radu :)
      pokretac teme Thread Started by tana

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      more komotno 07.gif

      ___________________________________________________________________
      kad ce mostar mama?

      12-22-2006 21:09 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
      hercegovka84 hercegovka84 is a Female
      raja




      Poruka: 1874
      Location: planet earth

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      07.gif

      ___________________________________________________________________

        girl.gif

        12-22-2006 21:13 hercegovka84 is offline Pregledaj poruke od hercegovka84 Dodaj hercegovka84 u listu prijatelja
        Princ-s-Neretve Princ-s-Neretve is a Male
        Licnost godine '05




        Poruka: 9968
        Location: Eo me tu sam !!

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        E moj Tane jes to u nas proces bio u kuci a boze boze ko djete sam se bojao cevapa 04.gif

        Prvo ja sa starim u Hadzje mesara uzmi koliko nam god treba 10.gif

        pa onda na autobus harmoniku do tepe,(skoda bila u kvaru vazda kad su cevapi u pitanju 04.gif jes qrac da izvines Starom muteber bio sa mnom ko sa svojim djetetom 07.gif ) bio neki od starog prijatelj koji je imao neku smjesu ono do tezga dole dje se sir prodavao 10.gif

        pa onda po onom celopeku klapaj do Santiceve 21.gif 04.gif topi se asfalt a stari na mene hoces chevape bog ti nije ......il neces ( a ja ko djete suti i roncaj u sebi)

        pa onda stani onako sav mokar na koktu jednu na raskrsce ili u cepelin pa tu podje polemika sa starijm djuturumima 21.gif 04.gif upm al je merak bio

        pa onda kuci dodji i sjedi pa onda vadi serpe, masinu iz posdruma da se meso samelje 21.gif pa onda ako nisu ostri oni siljci za masine 21.gif jebem ti necu trka do tetka opet po celopeku klapaj do razvitka da doneses bolji pa nazad,

        pa onda samelji , pobiberi smotaj trka frka ako slozis kako bog ne zapovjeda sve ode u kantu od smeca( stari tebijasus 21.gif 04.gif upm)

        i onda slozi sve to a tacnu pa onda onaj celofan pa napravi male rupice na njemu da bolje dishe pa gurni u frizider do sutra

        i onda sabah zora ustaj na noge provjeri cevape ( upm koda je zivo bice) i onda spakuj se tuto kompleto koda na izlet idemo pa u Ortjes na neretvu.

        naperi sprave uz jutarnju kafu i ond facaj do podne i onda rostilj namiri zagrij

        i onda cevapi u pm sto je to bio merak i rahatluk 10.gif


        e da mi je samo jedan onaj dan vrati i prezivit 29.gif 10.gif

        Ali bice 10.gif

        sorry na offu ponjelo me

        ali nidje recepta 04.gif ako nadjem postavim 10.gif

        ___________________________________________________________________


          Kompleks je ko qrac kad se digne jebaji ga 19.gif
            13.gif

            12-22-2006 21:14 Princ-s-Neretve is offline Posalji Email za Princ-s-Neretve Pregledaj poruke od Princ-s-Neretve Dodaj Princ-s-Neretve u listu prijatelja
            hercegovka84 hercegovka84 is a Female
            raja




            Poruka: 1874
            Location: planet earth

            Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            13.gif 13.gif 13.gif eh sto me nasmija...qqqq mislit ce ovi na poslu da sam otkacila 13.gif 13.gif 13.gif

            ___________________________________________________________________

              girl.gif

              12-22-2006 21:17 hercegovka84 is offline Pregledaj poruke od hercegovka84 Dodaj hercegovka84 u listu prijatelja
              liberty liberty is a Male
              brato




              Poruka: 645
              Location: Washington

              Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

              Iz knjige Banjaluèki æevap (2. dopunjeno izdanje, 1991) Mustafe Hamziæa-Bilog (nadam se da moja BL raja zna o kome pišem):

              "Još u starija vremena koristila se mlada bravetina i govedina i miješala u omjeru 70% govedine, 30% bravetine. Od govedine je najbolje koristiti vrat, pleæku i potpleæku. Stari majstori nisu upotrebljavali ostale dijelove govedine. Bravetina se koristila od svih dijelova, s tim da ovca nije smjela biti starija od 2 godine.
              Meso se, skinuto s kostiju, sjeckalo ruèno-kimom (satarom) i to posebno govedina, posebno bravetina. Stara receptura je: jedan sat sjeckanja (usitnjavanja) na 10 kilograma mesa i dodavan je tucani bijeli luk (za 10 kilograma mesa-jedna glavica luka).
              Ovako pripremljeno i zaèinjeno meso miješalo se oko pola sata, odnosno sve dotle dok se ne dobije kompaktna masa. Masa je, kako mi æevabdžije kažemo, trebalo da odleži 2-3 sata, a posuda se pokrivala lanenom krpom namoèenom u hladnoj vodi.
              Poslije toga se pristupalo oblikovanju æevapa, naravno ruèno, pomoæu posebnog lijevka koji je bio tako podešen da se palcem dobiju æevapi željene velièine i oblika. Slièan ljevak se i danas koristi, jer ga je lako napraviti.....

              Koristim, u naèelu, recepturu starih majstora koji su proslavili banjaluèki æevap, ali sam unio i nešto svoje. Ne krijem recepturu. Za spravljanje osnovne mase potrebna je junetina s bravetinom. A ako se želi napraviti lakše svarljivo jelo, onda se koristi junetina s teletinom. Pri izboru mesa (junetine) mora se voditi raèuna da to budu dijelovi vrata, pleæke, potrbušine (flama) i bubrežnjaka. Mušterije ponekad u mesnici traže potpuno krto, odnosno nemasno meso, a to je pogrešno. Meso mora da sadrži odreðen procenat masnoæe i to prirodne. Taj procenat (prošarica vlastitim masnim tkivom) trebalo bi da iznosi 15-20%. Kada se kupuju manje kolièine, teško je dobiti odgovarajuæe dijelove mesa. Tada se uzima meso od pleæke, jer ono najviše zadovoljava svojim sastavom i kvalitetom, homogeno je i ima vlastitu masnoæu. Meso se mora odmah samljeti, bilo u mesnici ili kod kuæe. Najbolji promjer rešetki na mašini za mljevenje je 3-4 milimetra.
              Samljeveno meso se stavlja u prikladnu posudu, obièno sa zaobljenim dnom. U takvoj posudi je lakše miješati ili, bolje reèeno, mijesiti meso. Prije nego što se tome pristupi potrebno je na svaki kilogram mesa dodati 2 dkg soli. Mijesi se zatvorenom šakom i to u trajanju od 5 minuta, ali nije zgoreg da se ova radnja obavlja i duže. Meso se, zatim, odlaže u frižider ili na neko drugo hladno mjesto. Najpogodnija temperatura za odležavanje mesa je 3 °C. Važna napomena: nikada se ne smije dozvoliti da masa zamrzne. Tako pripremljeno meso treba da odleži u frižideru 12, a može i 24 sata. Od ove mase se, uz odgovarajuæe dodatke, prave æevapi, ðulbastije, pljeskavice, šiš æevap i slièno. Svako jelo se, naravno, pravi na razlièit naèin: veoma su bitni naèin obrade i vrste dodataka.

              ÆEVAP

              Uzmemo, na primjer, 2 kilograma mase, jedan èešanj sitno isjeckanog bijelog luka i malo bibera, onoliko koliko u tri maha možemo uzeti s tri prsta. Kad se stave ova dva dodatka, poèinje se s miješanjem (kao prethodni put), ali dva puta duže. Mijesimo sve dodtle dok masa ne postane kompaktna i dobro ljepljiva. Da bi se provjerilo je li meso dovoljno i dobro umiješano, zgrabimo šaku «mase», izvaljamo je u dužini od 10 do 15 cm debljine, uzmemo za jedan kraj i podignemo. Ako ne puca, to je znak da je smjesa dobra i da se može pristupiti oblikovanju æevapa.
              Neke æevabdžije imaju i druge recepte, ali ovaj naèin spravljanja je osnovni. Oblikovanje æevapa može se vršiti ruèno ili pomoæu mašine za mljevenje mesa. Ako se koristi mašina, onda se na njenom izlaznom dijelu stavlja lijevak ili neki drugi dio za oblikovanje. Kada se æevapi izrežu na željenu dužinu, slažemo ih na odgovarajuæu posudu (tepsiju). Potrebno je da odleže još dva sata i onda su spremni za peèenje, što ne znaèi da se ne mogu peæi i kasnije".

              ___________________________________________________________________
              Prosla recesija.

              12-23-2006 05:38 liberty is offline Pregledaj poruke od liberty Dodaj liberty u listu prijatelja
              Baltazar Baltazar is a Male
              samo sto nisam




              Poruka: 1255

              Ima li neko,neki Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                01.gif

                ___________________________________________________________________
                Jaaa,moja ti sto se ispricasmo 04.gif

                05-30-2007 16:19 Baltazar is offline Posalji Email za Baltazar Pregledaj poruke od Baltazar Dodaj Baltazar u listu prijatelja
                bago bago is a Male
                moforaja




                Poruka: 3303
                Location: Suteren

                Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                Ima...
                Od 10000 do 15000 KM 13.gif 13.gif 13.gif

                ___________________________________________________________________
                665 - Skoro zao

                05-30-2007 16:23 bago is offline Pregledaj poruke od bago Dodaj bago u listu prijatelja
                Stranica (4): [1] 2 3 4 sljedeca » nove poruke | aktuelne teme | forum
                Postavi novu temu Odgovori
                Go to:
                preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com