Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » KULTURA » Kako sacuvati nasu kulturu po inostranstvu? » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (2): [1] 2 sljedeca » Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
jomu jomu is a Male
BHFanatic




Poruka: 439
Location: Juzna Tribina

Kako sacuvati nasu kulturu po inostranstvu? Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Jedno pitanje za dijaspora folk :-)

Pitanje je: "Kako sacuvati nasu kulturu ako zivimo u stranim drzavama?"
Govori se da se posle 2-3 generacije zivljenja u nekoj drugoj drzavi, gubi nasa kultura(mislim da bi trebali isto definisati sta je nasa kultura)....uz to se i nas jezik zaboravlja....i ako zivimo u skandinaviji...postajem pravi skandinavci...u americi..postajemo pravi amerikanci..a u australiji..pravi australci...

Neki kazu da bi trebale nase privatne skole ? neki kazu da to sve roditelji mogu da rijese... imatel jos kakvih ideja?

___________________________________________________________________

06-24-2006 13:56 jomu is offline Posalji email za jomu Pregledaj poruke od jomu Dodaj jomu u listu prijatelja
Miron Miron is a Male
brato




Poruka: 722
Location: Graz, A

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Nikako Jomu...

mozes ti probat - pa cak i uspjet mozda u jednoj pa cak donekle i drugoj generaciji... medjutim... avaj. nema sanse dalje.
To sto su nekad mogle da se ocuvaju neke specificnosti pojedinih kultura i kroz vise generacija (naravno "konzervirane" u onom stadiju PRVE generacije) je samo zbog sporije izmjene informacija uopste... tj. mozemo reci - izolovanosti.

Sad posto sigurno niko od nasih ljudi nece i ne moze izolovano zivjet u bilo kom sistemu - odgovor je na zalost ( a mozda i na srecu) jasan.

Kultura i tradicija se ja ne bih rekao "gubi" - mislim da se ona prije "stapa" sa okolinom pa naravno u zavisnosti od brojnog stanja to stapanje ima i razlicit karakter.

Kao sa limunadom - kad je malo poseceris ili kad je preseceris.

napr. mislilm da u Svedskoj sa dolaskom ljudi iz BIH u tako velikom broju mnoge stvari NECE vise bit iste kao sto su bile - prije dolaska.
Tako je NARAVNO i sa nasom pricom o nekim "doslama" i "domacim" u Mostaru... to je neminovan proces.

broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane Miron dana 06-26-2006 u 16:36.

06-24-2006 18:44 Miron is offline Pregledaj poruke od Miron Dodaj Miron u listu prijatelja
kajser kajser is a Male
puter




Poruka: 84
Location: fontana

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

ama i sta ce mi .... kooooo fina nam kultura.. 23.gif

___________________________________________________________________
10.gif MOSTAR-MOSTARCIMA10.gif
08.gif podjele-mostarcanima 08.gif

06-25-2006 17:51 kajser is offline Pregledaj poruke od kajser Dodaj kajser u listu prijatelja
Cokolada
miss foruma '06



Poruka: 359

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Bola otvoris cevabdzinicu/buregdzinicu nakacis malo slika nasih gradova i dive ti se ljudi dok jedu, pa ja, tako je jedan sarajlija ovdje uradio a masala cevapa sit cjeli dan covjek 10.gif

___________________________________________________________________

    06-25-2006 21:13 Cokolada is offline Pregledaj poruke od Cokolada Dodaj Cokolada u listu prijatelja
    kajser kajser is a Male
    puter




    Poruka: 84
    Location: fontana

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od Cokolada:

      Bola otvoris cevabdzinicu/buregdzinicu nakacis malo slika nasih gradova i dive ti se ljudi dok jedu, pa ja, tako je jedan sarajlija ovdje uradio a masala cevapa sit cjeli dan covjek 10.gif



    e dobro kazes vala... pa ako nam je burek i cevap krajnji domet... onda bolje da i ne pokusavamo sacuvati takvu kulturu... 21.gif

    ___________________________________________________________________
    10.gif MOSTAR-MOSTARCIMA10.gif
    08.gif podjele-mostarcanima 08.gif

    06-25-2006 21:15 kajser is offline Pregledaj poruke od kajser Dodaj kajser u listu prijatelja
    Cokolada
    miss foruma '06



    Poruka: 359

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Apa covjece mili, sta je tebe spucalo i ta negativa ti, BUDI VESEO EBO GA TI, PA STA JE VISE? DOSTA MI JE OVOG PESIMIZMA 21.gif
    I da dodam da imamo strasnu lijepu i meni finu kulturu i jako sam ponosna njome..eto vam sada i vala sam jos ponosnija na nashe cevape u pite 18.gif

    ___________________________________________________________________

      06-25-2006 21:20 Cokolada is offline Pregledaj poruke od Cokolada Dodaj Cokolada u listu prijatelja
      kajser kajser is a Male
      puter




      Poruka: 84
      Location: fontana

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      pa jes ima tu istine... i ja sam ti za burek, a bogami i gibanicu dobru.... pa jos kad je "kulturna domacica", ihaaaajjj 13.gif

      ___________________________________________________________________
      10.gif MOSTAR-MOSTARCIMA10.gif
      08.gif podjele-mostarcanima 08.gif

      06-25-2006 21:24 kajser is offline Pregledaj poruke od kajser Dodaj kajser u listu prijatelja
      refleksija refleksija is a Female
      moforaja




      Poruka: 3364
      Location: dark side

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      izgleda da neki ne znaju sta je kultura jednog naroda ili su odrasli onako kako jomu i miron objasnise 35.gif
      @kajser zalosno ako tako mislis. imamo toliko lijepih stvari a ne mislim na hranu, hrana je samo jedan segment da bi bilo steta da odumru medju ljudima koji nose u sebi mostarske i bosansko-hercegovacke krvi negdje po bijelom svijetu.

      ___________________________________________________________________


        Crkvena zvona i ezan se sve jace cuju da bi nadglasali kurlanje praznih stomaka!

        broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane refleksija dana 06-25-2006 u 23:00.

        06-25-2006 21:42 refleksija is offline Pregledaj poruke od refleksija Dodaj refleksija u listu prijatelja
        rimda rimda is a Male
        raja




        Poruka: 1827
        Location: BULEVAR

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            citat od refleksija:

          izgleda da neki ne znaju sta je kultura jednog naroda ili u odrasli onako kako jomu i miron objasnise 35.gif
          @kajser zalosno ako tako mislis. imamo toliko lijepih stvari a ne mislim na hranu, hrana je samo jedan segment da bi bilo steta da odumru medju ljudima koji nose u sebi mostarske i bosansko-hercegovacke krvi negdje po bijelom svijetu.



        potpisujem od rijeci do rijeci.....

        bas ima katkad interesantnih (citaj ogranicenih) ljudi 26.gif

        ___________________________________________________________________
        38.gif Admir Stupac 38.gif

        06-25-2006 22:54 rimda is offline Posalji email za rimda Pregledaj poruke od rimda Dodaj rimda u listu prijatelja
        Tuborg Tuborg is a Male
        bice nesto od mene




        Poruka: 668
        Location: Sarajevo-Moscow

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            citat od kajser:

              citat od Cokolada:

            Bola otvoris cevabdzinicu/buregdzinicu nakacis malo slika nasih gradova i dive ti se ljudi dok jedu, pa ja, tako je jedan sarajlija ovdje uradio a masala cevapa sit cjeli dan covjek 10.gif



          e dobro kazes vala... pa ako nam je burek i cevap krajnji domet... onda bolje da i ne pokusavamo sacuvati takvu kulturu... 21.gif


        bola cojece sta te spucalo majhke ti,o pa i ne vidjo 23 posta a vec prica o kulturi,Cokolada je u pravu i post joj je pun optimizma da ce cevapi i dalje bit aktuelni 13.gif 13.gif 13.gif 13.gif 13.gif 13.gif 13.gif 13.gif

        ___________________________________________________________________
        "This American system of ours, call it Americanism, call it capitalism, call it what you will, gives each and every one of us a great opportunity if we only seize it with both hands and make the most of it"

          Al Capone


        "I am like any other man. All I do is supply a demand"

          Al Capone

        06-26-2006 00:10 Tuborg is offline Posalji Email za Tuborg Homepage of Tuborg Pregledaj poruke od Tuborg Dodaj Tuborg u listu prijatelja
        obrisana
        Gost


        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            citat od kajser:



          e dobro kazes vala... pa ako nam je burek i cevap krajnji domet... onda bolje da i ne pokusavamo sacuvati takvu kulturu... 21.gif


        Jeli to jedina BiH kultura koju ti poznajes?`
        Ako jeste, onda ucini svojoj djeci uslugu, i uci ih zapadnoj... Vjerovatno ce kulturniji od tate biti... 08.gif

        I sta ima lose u bureku i cevapu?
        Ja ovdje zovnem svicarce, na cevape (rostilj) ili burek (vecera), pa svaki kompliment pokupim, i to od pravih gurmana...
        A sva ponosna kazem da su to nasi bosansko-hercegovacki specijaliteti...

        06-26-2006 00:19
        kajser kajser is a Male
        puter




        Poruka: 84
        Location: fontana

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        meni se cini da se vi niste bas "zadubili" u tematiku... pa jedna gore navedena persona je rekla da je jednostavno ucuvati nasu kulturu tako sto otvoris cevabdjinicu/buregdjinicu i okacis par slika nasih gradova.....

        NA TO SAM JA ODGOVORIO, AKO NAM JE BUREK I CEVAP KULTURA ONDA BOLJE DA JE I NE POKUSAVAMO SACUVATI...I IZA TOGA STOJIM... 08.gif


        sto se ukusa istih tice nemam primjedbi dapace, jako ih volim, ali da mi to bude kulturno naslijedje kojem cu uciti djecu.... maaaaaaaaa daaaaaaaaaaaaaaaaaaajjjjjjjjjjjjjjjj molim te... 27.gif

        ___________________________________________________________________
        10.gif MOSTAR-MOSTARCIMA10.gif
        08.gif podjele-mostarcanima 08.gif

        06-26-2006 11:30 kajser is offline Pregledaj poruke od kajser Dodaj kajser u listu prijatelja
        nik obrisan
        Gost


        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        Ja isto mislim sto se isto istih ukusa tice, da cvarci i koziji sir i nisu posebno kulturelno! otkrice!

        06-26-2006 12:07
        misica misica is a Female
        mofo beba




        Poruka: 54
        Location: Mostar

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        Mene zanima kako iskorjeniti našu NEkulturu u svijetu?

        06-26-2006 12:10 misica is offline Pregledaj poruke od misica Dodaj misica u listu prijatelja
        refleksija refleksija is a Female
        moforaja




        Poruka: 3364
        Location: dark side

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        majke vam sta ste se hrane svezali?!

        ___________________________________________________________________


          Crkvena zvona i ezan se sve jace cuju da bi nadglasali kurlanje praznih stomaka!

          06-26-2006 12:17 refleksija is offline Pregledaj poruke od refleksija Dodaj refleksija u listu prijatelja
          antiprotivan antiprotivan is a Male
          moforaja




          Poruka: 2825
          Location: Norway

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

              citat od misica:

            Mene zanima kako iskorjeniti našu NEkulturu u svijetu?


          dvi atomske ! 35.gif

          ___________________________________________________________________

            21.gif

            06-26-2006 12:38 antiprotivan is offline Pregledaj poruke od antiprotivan Dodaj antiprotivan u listu prijatelja
            Mostarka83 Mostarka83 is a Female
            Legally Blonde




            Poruka: 3490
            Location: U Cernici

            Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            sve pocinje i zavrsava u osnovnoj celiji drustva a to je porodica. ukoliko se tradicija i jezik njeguje onda ce sporije da se gubi trag a ukoliko se npr. ni maternji jezik u kuci negovori onda nema sta da se ocekuje vec kod iduce generacije.

            cjelokupni postupak gubljenja tradicije se po mome misljenju nemoze zaustaviti ali se moze postici da je sporiji i da opet nesto na kraju ostane.

            ___________________________________________________________________
            JaMojaTi.gif

            06-26-2006 14:20 Mostarka83 is offline Posalji email za Mostarka83 Pregledaj poruke od Mostarka83 Dodaj Mostarka83 u listu prijatelja
            Maggie Maggie is a Female
            moforaja




            Poruka: 2736
            Location: daleko

            Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            Ja mislim da je najvise sto mozemo da uradimo to, da naucimo djecu odakle im dolaze roditelji i preci. Da za dvije generacije i dalje znaju da su potekli iz te i te zemlje, da znaju istoriju te zemlje i da nisu blechci koji kazu :"I moji su negdje iz Evrope". Sto se svega drugog tice, svaka cast svima koji uspiju odgojiti djecu, unucad i praunucad u "nasem" stilu.
            Mislim da je tesko, jer djeca najmanje vremena provedu u kuci izmedju cetiri zida sa osnovnom porodicom i ono vrijeme sto provedu tu nije iskoristeno da bi se drzali casovi istorije i geografije i kulture Bosne i Hercegovine. Djeca idu u skolu po osam sati dnevno, znaci pricaju jezik zemlje u kojoj su. Vikende provode sa prijateljima koji su vecinom "stranci" i sta ocekivati?

            Ja cu biti sretna da moje unuce zna odakle mu je baka, da mozda nekad i posjeti tu daleku zemlju, da zna da ima korjenje i "tamo negdje" i da to prenese na svoje dijete. To bi mi bilo sasvim dovoljno. Moje dijete ce vjerovano citav zivot znati za sarmu i burek i cevape, ali prosto sumnjam da ce mu jedna amerikanka praviti isto, pa da i njegovo dijete zna.
            Sto za mene nije ni toliko bitno.

            Moj mali zna nas, isto kao i sestrina curica, ona jos bolje, ali kad se igraju automatski pricaju engleski i ne pada mi na pamet da ih ispravljam ili kaznjavam ili pametujem.

            Na nama ostaje da im ponudimo svoja iskustva tradicije i kulture, a na njima da prihvate ili ne. Silom se nista ne moze.

            ___________________________________________________________________

              06-26-2006 14:55 Maggie is offline Posalji email za Maggie Pregledaj poruke od Maggie Dodaj Maggie u listu prijatelja
              jomu jomu is a Male
              BHFanatic




              Poruka: 439
              Location: Juzna Tribina
              pokretac teme Thread Started by jomu

              Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

              I sta bi sa cevapima? 19.gif

              ___________________________________________________________________

              06-26-2006 19:09 jomu is offline Posalji email za jomu Pregledaj poruke od jomu Dodaj jomu u listu prijatelja
              Tuborg Tuborg is a Male
              bice nesto od mene




              Poruka: 668
              Location: Sarajevo-Moscow

              Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                  citat od jomu:

                I sta bi sa cevapima? 19.gif


              Prepali se pobjegli iz ljepinje kaze evo ga nailazi kulturni Kajser 13.gif 13.gif 13.gif 13.gif 13.gif

              ___________________________________________________________________
              "This American system of ours, call it Americanism, call it capitalism, call it what you will, gives each and every one of us a great opportunity if we only seize it with both hands and make the most of it"

                Al Capone


              "I am like any other man. All I do is supply a demand"

                Al Capone

              broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane Tuborg dana 06-26-2006 u 19:13.

              06-26-2006 19:12 Tuborg is offline Posalji Email za Tuborg Homepage of Tuborg Pregledaj poruke od Tuborg Dodaj Tuborg u listu prijatelja
              Stranica (2): [1] 2 sljedeca » nove poruke | aktuelne teme | forum
              Postavi novu temu Odgovori
              Go to:
              preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com