Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » ISTORIJA / POVIJEST » Ima li sta nejasno ovdje - Zulfikarpasic - Put u Focu » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
semirizsvemira semirizsvemira is a Male
raja


Poruka: 1860

Ima li sta nejasno ovdje - Zulfikarpasic - Put u Focu Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    https://www.avlija.me/stari-tekstovi/adil-zulfikarpasic-put-focu-1957

jedan isjecak iz teksta:Muslimani su bili prestrašeni. Nisu se nama tužili, niti se na nas nešto obraæali. Jedanput šetajuæi uz Drinu sreo sam jednu muslimanku, koja mi je prišla.
– Ja sam majka Ibra Muftiæa, on je sa tobom išao u školu i družio se s tobom.
– Da, da, sjeæam se. Šta je s Ibrom?
– Zaklali su ga, i oca mu i sestru i mlaðeg mi sina Abdurahmana. Mene su htjeli i jedan kaže: – Ostavite nju neka živi i neka prièa kakva sudbina je zatekla Turke.
– A tko je to uèinio?
– Popadiæ Ranko i Zeceviæ. Danas sam ih srela obadvojicu – Popadiæ je vaš -, komandir.
Otrèao sam u komandu mjesta, Èolakoviæ Rodoljub i Risto Tosoviæ su bili tamo. Isprièao sam im uzbuðen sve to i tražio, da se ovi koljaèi uhapse.
Èolakoviæ i Tosoviæ nisu nimalo bili zaèuðeni niti uzbuðeni ovom prièom. Èolakoviæ mi je rekao:
– Kada bi mi hapsili koljaæe meðu ovdašnjim Srbima, onda bi pohapsili pola našeg Narodnog odbora i veæinu vojnika.
– Pa to je strašno, drugovi, da mi ništa ne radimo, nego ih još primamo u naše redove.
– Mi ne možemo voditi protusrpsku politiku, u našoj vojsci nalazi se preko 95% Srba, rekao mi je Tito kad sam tražio njegovu intervenciju za ovaj sluèaj.
– Ali to nije protusrpska politika. To je protukoljaèka politika i ja sam uvjeren, da to nije na svim mjestima tako. – Ti izgledas slabo, ti treba da se ispavaš i odmoriš, rekao mi je Tito opraštajuæi se.
    Muslimani su bili prestrašeni. Nisu se nama tužili, niti se na nas nešto obraæali. Jedanput šetajuæi uz Drinu sreo sam jednu muslimanku, koja mi je prišla.
Sta treba jos napisati. to je otisao Zulfikarpasic u egzil ? Pa zamisli da ti moras biti sa nekim u borbi ko ti je zaklao brata jucer a komandir ti kaze dobar je covjek pusti hg ,malo je nemiran

___________________________________________________________________
"Da li je Kur`an od vjeènosti za to ne pitam. Da je on knjiga nad knjigama vjerujem iz muslimanske dužnosti!"
(Johann Wolfgang Goethe)

01-20-2019 23:53 semirizsvemira is offline Pregledaj poruke od semirizsvemira Dodaj semirizsvemira u listu prijatelja
nove poruke | aktuelne teme | forum
Postavi novu temu Odgovori
Go to:
preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com