Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » U KRUGU PORODICE » jezik » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
tana tana is a Male
rigorozni




Poruka: 17887
Location: na prinudnom radu :)

jezik Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

ova se tema ocigledno tice samo dijaspore

ako imas djecu da li s njima komuniciras na stranom jeziku?

u mojoj kuci je engleski strogo zabranjen. sa djecom iskljucivo pricamo na bosanskom, i konstantno insistiram da djeca medjusobno pricaju iskljucivo bosanski. imace kad da nauce engleski, ne brinem se ja za to.

bio sam svjedok djece koja uospte ne znaju nas jezik ili ga znaju vrlo slabo i nedovoljno da bi komunicirali. zalosno.

sta vi mislite o tome?

___________________________________________________________________
kad ce mostar mama?

01-27-2010 22:40 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
metallica metallica is a Male
moforaja




Poruka: 8228
Location: CH.WILLA(uglavnom)

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

ja nisam dijaspora ali se slazem 100% ne radi se o nekakvom patriotizmu i sl. neg jednostavno poznavanje vise jezika je bogatstvo zaista na sve moguce nacine 10.gif


ovde u SA ko se zatekao u ratu i ostao a znao dobro Engleski Njemacki ruski spanjolski itd taj se nije brinuo sta ce jseti svi su radili kao prevodioci i zaradili "brdo" para to je bezvezan primjer ali eto


ti djecu upisi i na kurs spanskog tamo imate iz juzne amerike naroda masa moze im zatrebati nekad a nije tezak kao nas ili engleski 10.gif

___________________________________________________________________

    01-27-2010 22:49 metallica is offline Posalji email za metallica Pregledaj poruke od metallica Dodaj metallica u listu prijatelja
    asataN asataN is a Female
    moforaja




    Poruka: 4110

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    dok isu posle u skolu pricale su samo na nasem ....poslije smo zbog okolnosti pricali vecnom engleski i u kuci, ali nikad nisu zaboravile nas. Sada pricamo kako kad ...Koja prva zapocne pricu i nakojem jeziku zapocne tako i pricamo, uglavnom nemaju problema. E sad sto se citanja tice , starija vecinom sve zna , nekad joj neka rijec zapne, a mladja pise nas otprilike ovako : ljuta ja nanju nesto bila , i nadjem post-it nota na mom stolu i pise " Mama ISVINI......Mia" 13.gif 13.gif

    Ruzno bi mi bilo da se ne mogu razumjeti sa bakama i dedama, a i ucim ih po naski " koliko znas toliko vrijedis".......
    Kad su pocele uciti francuski u skoli puno im je lakse islo nego drugoj djeci kojagovre samo engleski.....Kaze mala " mama Francuzi govore puno naseg jezika , kazu pantalone, pomfri , biblioteka..." 13.gif

    ___________________________________________________________________

      01-27-2010 22:50 asataN is offline Pregledaj poruke od asataN Dodaj asataN u listu prijatelja
      mami mami is a Female
      raja




      Poruka: 1378
      Location: mostar

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Moji prijatelji žive u Italiji u Bolzanu gdje se govori talijanski i njemaèki. Njihov sin a i oni govore talijanski, njemaèki, engleski, a sin perfektno govori naš jezik. To je za pohvalu.

      ___________________________________________________________________
      25.gif

      01-28-2010 00:08 mami is offline Pregledaj poruke od mami Dodaj mami u listu prijatelja
      Provler2 Provler2 is a Male
      moforaja




      Poruka: 3154
      Location: usa

      RE: jezik Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          citat od tana:

        ova se tema ocigledno tice samo dijaspore

        ako imas djecu da li s njima komuniciras na stranom jeziku?

        u mojoj kuci je engleski strogo zabranjen. sa djecom iskljucivo pricamo na bosanskom, i konstantno insistiram da djeca medjusobno pricaju iskljucivo bosanski. imace kad da nauce engleski, ne brinem se ja za to.

        bio sam svjedok djece koja uospte ne znaju nas jezik ili ga znaju vrlo slabo i nedovoljno da bi komunicirali. zalosno.

        sta vi mislite o tome?
      Imam isto mishljenje 10.gif

      01-28-2010 01:16 Provler2 is offline Pregledaj poruke od Provler2 Dodaj Provler2 u listu prijatelja
      tvrancic tvrancic is a Male
      moforaja




      Poruka: 5028
      Location: Umag - Mostar

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Tana, to je pravi odgoj. Bez materinskog jezika si nitko i ništa. Dok smo bili u Sloveniji 3 godine insistirao sam da se u kuæi govori "naški", a kad izidju vani obavezno slovenski. Nedavno je bila emisija na HRT Gorana Miliæa o Hrvatima iz talijanske pokrajine Molizze, koji su prije više od 500 godine iselili (vjerovatno sa ušæa Neretve) i koji i dan danas govore arhaièni - stari hrvatski jezik. Svi natpisi i ulice su dvojezièni. Meni svaki put poteku suze kad o njima ili sliènima gledam dokumentarnu reportažu. Preci tih Hrvata nisu bili obrazovani, ali su u tudjem svijetu znali saèuvati svoj materinski jezik.

      ___________________________________________________________________

        01-28-2010 08:32 tvrancic is offline Posalji email za tvrancic Pregledaj poruke od tvrancic Dodaj tvrancic u listu prijatelja
        Japrak Japrak is a Male
        moforaja




        Poruka: 2118
        Location: kad bi i ja znao

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        i ovde se u kuci prica samo bosanski. Djeca u skoli uce svedski, sngleski, i jos jedan strani jezik po izboru istovremeno imaju dopunsku nastavu na bosanskom , jednom sedmicno. Skola i instiucije posdticu da se u kuci samo prica maternji jezik.
        Sa tim se slazem maternji jezik je vrlo vazan. Imam jedan vrlo zalostan primjer i moje okoline jednog naseg mostarca gdje on prica sa djecem samo na svedskom mada ga zena , koja je svedjanka, kritizira zbog toga ali on, iz nekih samo njemu razumljivih razloga, ne zeli ili nece. Bio sam u situacji da ja prevodim dedi i neni sta unuk kaze......ZALOSNO

        ___________________________________________________________________

          01-28-2010 11:06 Japrak is offline Pregledaj poruke od Japrak Dodaj Japrak u listu prijatelja
          refleksija refleksija is a Female
          moforaja




          Poruka: 3364
          Location: dark side

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          meni je isto zalosno da se nas jezik ne prica...od muzeve sestre djeca veze s nasim jezikom nemaju...ja s njima pricam na engleskom....

          ___________________________________________________________________


            Crkvena zvona i ezan se sve jace cuju da bi nadglasali kurlanje praznih stomaka!

            01-28-2010 11:22 refleksija is offline Pregledaj poruke od refleksija Dodaj refleksija u listu prijatelja
            JABUKA JABUKA is a Female
            avenija kruzno


            Poruka: 134
            Location: Skandinavija

            Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            Imam 3 djece i odlicno pricaju bosanski, ne zanose..doduse velika je prednost sto u Mostaru provedu 2 mjeseca svako ljeto, a i u skoli imaju bosanski jednom sedmicno.

            Ali nekad znaju nesto bubnut.. pita jednom najstariji mali sta znaci rijec klupko.. kazem ja znas ono klupko vunice sto se maca igra....Ahaaaaaa, ja mislio da je to covjek koji sjedi na klupi 13.gif

            01-28-2010 11:58 JABUKA is offline Pregledaj poruke od JABUKA Dodaj JABUKA u listu prijatelja
            djemila djemila is a Female
            Naj-Moder 2008




            Poruka: 11491
            Location: Mostar

            Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            U nasoj kuci se prica iskljucivo nas jezik.Moja djeca su rodjena ovdje, sin 25 i kcerka 22 godine, s njima smo smo pricali samo nas jezik od kako su se rodili.Svedski su naucili u vrticu, tv , skola...
            To je bilo pohvalno i od strane vtrica, skole...nudili su dopunsku skolu u vrticu, mi smo odbili...nasa je duznost da djecu naucimo svom jeziku..

            Pricaju odlicno,sto je jos pozitivnije, pricaju mostarski..(neki ne mogu vjerovati da su rodjeni ovdje)
            Pored svedskog, u skoli su naucili engleski, njemacki, znaju malo talijanskog..ali SVOJ su naucili kuci

            Mislim da su za svaku osudu roditelj cija djeca ne znaju svoj maternji jezik.

            ___________________________________________________________________
            Nije znanje Znanje znati....vec je znanje Znanje dati...

            01-28-2010 14:48 djemila is offline Pregledaj poruke od djemila Dodaj djemila u listu prijatelja
            cheri cheri is a Female
            moder u peMziji




            Poruka: 3810
            Location: Svizzera

            Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            U mene u kuæi nema pravila, nekad se poène prièati našim jezikom, a završi talijanskim, i obrnuto. Inaèe, malog smo od malena uèili naš jezik, pošto je došao ovdje kad je imao godinu i po, praktièki je naš i talijanski uporedo uèio.

            Mogu reæi da govori odlièno naš jezik, jedino mu nekad neki padež malo zafali, ali, to nije strašno i svakim danom se sve manje dogaða i to. A naglasak je totalno mostarski. 01.gif

            Roditelji koji NAMJERNO neæe da uèe djecu maternjem jeziku, mislim da imaju nekih problema sami sa sobom.

            01-28-2010 15:14 cheri is offline Posalji email za cheri Pregledaj poruke od cheri Dodaj cheri u listu prijatelja
            green green is a Male
            Super Moderator


            Poruka: 7086
            Location: BiH

            Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            Svaka vam èast. To je jedini naèin borbe za IDENTITET u tuðini.

            ___________________________________________________________________

              01-28-2010 16:47 green is offline Pregledaj poruke od green Dodaj green u listu prijatelja
              dida62
              SexNepoznat

              Poruka: 1517

              Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

              U kuci se govori samo nas jezik. Kad djeci dodju raja (nasa djeca) govori se nas jezik. Ali ako dodje amerikanac, naravno da se govori engleski jer ne bi bilo pristojno da gosta iskljucimo iz konverzacije. Obadvoje govore nasim, mostarskim, naglaskom 01.gif pogotovo kad se malo posvadjaju 19.gif onda se koriste fore kao "haj' majke ti idi vidi da nisam u sobi" 19.gif ne znam od koga su mogli to pokupit' 02.gif
              Sad ozbiljno, mislim da je veliko blago kad se zadrzi svoja kultura i obicaji, ljubav prema svojoj domovini, i pogotovo prema Mostaru 01.gif

              01-29-2010 00:03 dida62 is offline Posalji email za dida62 Pregledaj poruke od dida62 Dodaj dida62 u listu prijatelja
              nove poruke | aktuelne teme | forum
              Postavi novu temu Odgovori
              Go to:
              preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com