Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » RELIGIJA, FILOZOFIJA I PSIHOLOGIJA » Prorok iz Jasne poljane ! » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (2): [1] 2 sljedeca » Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
Sarajlija ba Sarajlija ba is a Male
moforaja




Poruka: 5986
Location: U podrumu

Prorok iz Jasne poljane ! Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

1. Tolstojeva zbirka Poslanikovih hadisa, štampana je u ruskoj štampariji 'Posrednik' i objavljena je u oktobru 1908. godine. Knjižica je nastala nakon što je Tolstoj izuèavao rad indijskog islamskog mislioca Abdulaha es-Suhreverdija.
2. Samo je Tolstoj imao odvažnosti da, u svojim Dnevnicima i pismima, postavi pitanje svetosti crkve koja blagosilja vojsku, ulaguje se vlasti i novcu. Crkva ga je stoga izopæila iz svoga svetog krila, a budni pazitelji u Sant Petesburgu 'iskasapili' su njegov roman 'Usksrnuæe', izbacivši èitava poglavlja. U pismu svetom Sinodu, koji ga je ekskomunicirao kao bezbožnika, Tolstoj kaže:
3. "Poèeo sam time što sam volio crkvu više nego moj mir; zatim sam više volio kršæanstvo nego crkvu, sada više volim istinu nego sve na svijetu."
4. Stoga ne iznenaðuju rijeèi Tolstoja - pisca najznaèajnijih književnih djela svih vremena - kojim odgovara na dileme Jelene Vekilove, koja mu se obraæa molbom da je savjetuje u vezi njenih sinova koji žele preæi na islam:
5. Što se tièe davanja veæeg znaèaja islamu nego pravoslavnoj crkvi, ja sam punog srca saglasan tome. Koliko god to bilo èudno reæi, za mene je islam neuporedivo uzvišeniji od hrišæanstva. Kad bi èovjek imao pravo izbora, svaki razuman pravoslavac i svaki èovjek, bez ikakve sumnje i nedoumice, prihvatio bi islam, jednog Allaha i Njegovog poslanika. Zašto? Zato što s Trojstvom, teškom i nerazumljivom božanstvenošæu (Otac, Sin i Sveti Duh), s pretajanstvenom Marijom Anom, svecima, njihovim predstavljanjima i komplikovanim ceremonijama i ne bi moglo biti drugaèije. Islam se izdigao iznad toliko iskvarenih vjerovanja koja su zauzela mjesto temeljnim vjerskim doktrinama i u jednom periodu prerasla u crkvena vjerovanja.
6. Iz ostatka Tolstojeve korespodencije može se utvrditi da je on o islamu izmeðu ostalog uèio od rusko-tatarski islamskih misionara koji su pripadali sufijskom redu Nakšibendija.
7. Zbog svega ovoga, nije ni bitno da li je taèna prièa Jelene Vakilove i drugih koji su nešto kasnije tvrdili da je Lav Nikolajeviè Tolstoj umro i ukopan kao musliman, premda je njegov grob u Jasnoj Poljani okrenut na naèin kako se muslimani ukopavaju i bez hrišæanskih je obilježja.
8. U prepisci sa Fatihom Murtazinom od 9. januara 1910. godine, Tolstoj je napisao: «Vjera je lijepa i svaki èovjek koji vjeruje treba tražiti smisao života, da voli ljude'. Uz pismo mu je poslao jednu malu knjižicu pod naslovom 'Jedan hadis svaki dan‘, uz komentar 'ove melodiène rijeèi potrebne su pripadniku svake vjere'.
9. “Nema nikakve sumnje u to da je Vjerovjesnik Muhammed jedan od najveæih reformatora èovjeèanstva. Pripada mu najveæa slava jer je on èovjeèanstvo uputio istinskom svijetlu, pravdi i miru, jer je sprijeèio prolivanje nedužne ljudske krvi i tako otvorio put ka napretku i civilizaciji. Ovo veliko djelo nije mogao izvesti niko drugi do èovjek koji je imao nadnaravnu snagu, èovjek koji je dostojan svakog poštovanja, divljenja i pažnje.” (Lav Nikolajeviè Tolstoj)
10. Pred samu svoju smrt (1910. u svojoj 81. godini života Lav Tolstoj napušta kuæu i umire na putu, na stanici Astapovo), odbaèen i anatemiziran, piše prijatelju ovo pismo:
11. "Bilo bi mi zadovoljstvo, kada bi vi bili iste vjere i ubjeðenja kao ja. Otkrili ste nešto u mom životu. Bilo kakav uspjeh u životu, bogatstvo, poèasti, i hvala, nisu mi dati. Moji prijatelji, èak i porodica, su okrenuli glavu od mene. Neki – liberali i estetièari - smatraju me ludakom ili slabog razuma kao Gogolja, drugi - revolucionari i radikali – smatraju da sam mistièar, govornik, brbljivac, vladini ljudi me smatraju opasnim, ortodoksi (pravoslavci) smatraju me ðavlom. Priznajem da mi je teško… Prema tome, molim vas, gledajte na mene kao sljedbenika Muhammeda i bit æe sve uredu." (Pismo objavljeno: Clear Glade, april 1884.)
12. Lav Nikolajeviè Tolstoj 28. VIII 1828. - 20.XI 1910.

___________________________________________________________________
Moj Mostare ko ti lomi grane,
ko zavadi mostarske jarane,
ko to tebi istoriju piše,
ko to želi da te nejma više.

03-19-2009 11:33 Sarajlija ba is offline Posalji Email za Sarajlija ba Pregledaj poruke od Sarajlija ba Dodaj Sarajlija ba u listu prijatelja
Magistar Magistar is a Male
moforaja




Poruka: 2667

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Bola Sarajlija.
De ti ovo malo ukratko isprièaj, svojim rijeèima.01.gif
Ne kontam šta se ovdje želi apostrofirati iliti kako bi se po starinski reklo:''Što je pisac htio reæi''

___________________________________________________________________

    03-19-2009 15:48 Magistar is offline Posalji Email za Magistar Pregledaj poruke od Magistar Dodaj Magistar u listu prijatelja
    dolaf dolaf is a Male
    brato




    Poruka: 618
    Location: preko vode

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od Magistar:

      Bola Sarajlija.
      De ti ovo malo ukratko isprièaj, svojim rijeèima.01.gif
      Ne kontam šta se ovdje želi apostrofirati iliti kako bi se po starinski reklo:''Što je pisac htio reæi''


    zar nisi skonto,odlomci iz romana,..Na Drini Cuprija....i Gorski Vijenac...

    ___________________________________________________________________
    "A onda, kad im to nije uspjelo poèeli su prièati sve glasnije i glasnije da Bosne nema.Pa koga ste onda pokušali osvojiti??"

    "Skloni obuæu kad prelaziš Unu,Savu,Drinu. Operi noge u rijekama Bosna je æilimom zastrta."

    'ruka osiljena,drska.Stari most obori-bruka,
    najljepsa munara bio,opet bice-nasa odluka.

    03-19-2009 16:02 dolaf is offline Pregledaj poruke od dolaf Dodaj dolaf u listu prijatelja
    Magistar Magistar is a Male
    moforaja




    Poruka: 2667

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od dolaf:

          citat od Magistar:

        Bola Sarajlija.
        De ti ovo malo ukratko isprièaj, svojim rijeèima.01.gif
        Ne kontam šta se ovdje želi apostrofirati iliti kako bi se po starinski reklo:''Što je pisac htio reæi''


      zar nisi skonto,odlomci iz romana,..Na Drini Cuprija....i Gorski Vijenac...


    Pa zar imaš ti Sarajlija imaš dva nicka 14.gif
    Produži dalje (Èola, golden hits) 01.gif


    Bola Sarajlija odgovaraj, evo me se i profesionalci svezali 02.gif

    ___________________________________________________________________

      03-19-2009 16:07 Magistar is offline Posalji Email za Magistar Pregledaj poruke od Magistar Dodaj Magistar u listu prijatelja
      Sarajlija ba Sarajlija ba is a Male
      moforaja




      Poruka: 5986
      Location: U podrumu
      pokretac teme Thread Started by Sarajlija ba

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Na tamo jednom forumu ima tema Islam i odgovori, svašta nešto možeš proæitati - uglavnom, puno je, da ne kažem, mržnje i otpora prema islamu, zato sam ovaj tekst postavio tamo, da se vidi mišljenje jednog vrlo poznatog æovjeka o Islamu. Tekst sam prenjeo i ovdje da vidim kakve æe reakcije biti i na našem forumu. Jeste li znali da je Tolstoj vrlo pozitivno mislio o islamu !?

      ___________________________________________________________________
      Moj Mostare ko ti lomi grane,
      ko zavadi mostarske jarane,
      ko to tebi istoriju piše,
      ko to želi da te nejma više.

      03-19-2009 16:17 Sarajlija ba is offline Posalji Email za Sarajlija ba Pregledaj poruke od Sarajlija ba Dodaj Sarajlija ba u listu prijatelja
      Magistar Magistar is a Male
      moforaja




      Poruka: 2667

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Tolstoj je vjerojatno imao svoj privatan stav prema vjeri, vjerojatno i prema Islamu. Složiæu se s tobom, možda i pozitivan. Ipak njegov privatni idealistièki odnos spram vjere se ne može stavljati u kontekst današnjih odnosa u globaliziranom i duboko politiliziranom svijetu prema ovoj pojavi

      Ipak on mene on više interesira kao pisac (veoma dobar, po meni spada u prvih 5 pisaca svih vremena) i kao takvog ga doživljavam.

      ___________________________________________________________________

        03-19-2009 16:32 Magistar is offline Posalji Email za Magistar Pregledaj poruke od Magistar Dodaj Magistar u listu prijatelja
        dolaf dolaf is a Male
        brato




        Poruka: 618
        Location: preko vode

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            citat od Magistar:

              citat od dolaf:

                citat od Magistar:

              Bola Sarajlija.
              De ti ovo malo ukratko isprièaj, svojim rijeèima.01.gif
              Ne kontam šta se ovdje želi apostrofirati iliti kako bi se po starinski reklo:''Što je pisac htio reæi''


            zar nisi skonto,odlomci iz romana,..Na Drini Cuprija....i Gorski Vijenac...


          Pa zar imaš ti Sarajlija imaš dva nicka 14.gif
          Produži dalje (Èola, golden hits) 01.gif

          Bola Sarajlija odgovaraj, evo me se i profesionalci svezali 02.gif


        maybe you dream about him,
        maybe you keep his picture in the closet, 07.gif

        ___________________________________________________________________
        "A onda, kad im to nije uspjelo poèeli su prièati sve glasnije i glasnije da Bosne nema.Pa koga ste onda pokušali osvojiti??"

        "Skloni obuæu kad prelaziš Unu,Savu,Drinu. Operi noge u rijekama Bosna je æilimom zastrta."

        'ruka osiljena,drska.Stari most obori-bruka,
        najljepsa munara bio,opet bice-nasa odluka.

        broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane dolaf dana 03-19-2009 u 16:38.

        03-19-2009 16:35 dolaf is offline Pregledaj poruke od dolaf Dodaj dolaf u listu prijatelja
        Magistar Magistar is a Male
        moforaja




        Poruka: 2667

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        Pomišali ti se postovi 21.gif

        Nisan skonta 01.gif

        Hajden bogare ti jope to zalipi.

        Mali edit.
        Aha sade vidin...ispravia si
        .
        Blagodarim.

        ___________________________________________________________________

          broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane Magistar dana 03-19-2009 u 16:41.

          03-19-2009 16:40 Magistar is offline Posalji Email za Magistar Pregledaj poruke od Magistar Dodaj Magistar u listu prijatelja
          dolaf dolaf is a Male
          brato




          Poruka: 618
          Location: preko vode

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          vidin ,vidin,....malocak iti corect...djenkuje.. 21.gif

          ___________________________________________________________________
          "A onda, kad im to nije uspjelo poèeli su prièati sve glasnije i glasnije da Bosne nema.Pa koga ste onda pokušali osvojiti??"

          "Skloni obuæu kad prelaziš Unu,Savu,Drinu. Operi noge u rijekama Bosna je æilimom zastrta."

          'ruka osiljena,drska.Stari most obori-bruka,
          najljepsa munara bio,opet bice-nasa odluka.

          03-19-2009 17:00 dolaf is offline Pregledaj poruke od dolaf Dodaj dolaf u listu prijatelja
          Magistar Magistar is a Male
          moforaja




          Poruka: 2667

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

              citat od dolaf:

            vidin ,vidin,....malocak iti corect...djenkuje.. 21.gif


          U redu je lipi moj dolave, ko šta san i sam
          Mora san ispravljat.... nisan bia oma skonta šta si bijo ispiso

          ___________________________________________________________________

            03-19-2009 17:04 Magistar is offline Posalji Email za Magistar Pregledaj poruke od Magistar Dodaj Magistar u listu prijatelja
            el-tozzinjo el-tozzinjo is a Male
            majkin fakin




            Poruka: 2333
            Location: on island, located on Dharma: station number 6 - the Orchid.

            Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            Nije nista cudno sto je Tolstoj, kao veliki mislilac, imao pozitivan stav prema Islamu. Od svih velikih religija, Islam je najblizi mom subjektivnom poimanju Boga. Mislim da bi svaka osoba koja duhovnoj mistici pristupa na kriticki nacin, trebala da dijeli isto misljenje.
            Moja kritika upucena Islamu je konkretno ovakva- u doba svog stvaranja i najvece expanzije, Islam je teoloski pa i kulturoloski bio ispred svih velikih religija za dva koplja. Problem je sto je, uljuljan na svojim lovorikama, ostao da stoji u mjestu, umjesto da revidira neke svoje stavove, koji su i u Kuranu nejasno protumaceni. Samim tim danas imamo situaciju da, kad se kaze vjerski fanatik (u negativnoj konotaciji), prva asocijacija nisu nikakvi zealoti, ili srednjevijekovni krstashi, nego upravo muslimanski fanatici. Te nedoumice u Kuranu su ostavile mnogo prostora za razna tumacenja, od kojih su neka, naravno, pogresna.
            Ja Tao ne smatram religijom, prije ce biti da percepiram Tao kao metafiziku...ako ga ipak posmatramo kao religiju, onda bi se moglo reci da mi je Tao u odredjenim segmentima i blizi od Islama...ali ako striktno posmatramo tri najvece religije, Islam mi je, kao sto rekoh, najblizi mojoj viziji Boga i vjere, nego Hriscanstvo i Judaizam.

            Ne zelim da otvaram polemiku, samo iskazah svoje misljenje. Hvala.

            03-19-2009 17:42 el-tozzinjo is offline Pregledaj poruke od el-tozzinjo Dodaj el-tozzinjo u listu prijatelja
            R2-D2 R2-D2 is a Male
            BUKACHAAAAA


            Poruka: 5594
            Location: La La Land

            Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            Kuku Tozzinjo...odlichan text...al si sebe sad markiro ko fundametalistu odje..Godi se neg oni Prowler 13.gif
            Nego znas li ti da je Anelka presho na Islam...A Nicholas mu ime hahaha...
            Malo sale na kraju...

            ___________________________________________________________________
            I am sick,demented,perverted,arogant,sarcastic egomaniac and I am a living god ..
            Sha-Shi is my name..and off course,

              I do piss excellence in the morning..

            03-19-2009 18:31 R2-D2 is offline Pregledaj poruke od R2-D2 Dodaj R2-D2 u listu prijatelja
            el-tozzinjo el-tozzinjo is a Male
            majkin fakin




            Poruka: 2333
            Location: on island, located on Dharma: station number 6 - the Orchid.

            Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            Ma, ako cemo da se igramo rijecima, ja nemam nigdje da "prelazim", jer nisam na, da se tako izrazim-jednoj strani, pa da "prelazim" na drugu ;)
            Sebe bih mogao opisati kao vjernika, kao nekog ko vjeruje u ono "neshto"...ja to zovem Bog. Neko to zove "visha sila", neko "sudbina", itd...ne patim od deskriptivne manije, sasvim mi je svejedno kojim sve imenima drugi definisu onostrano. Upadao sam u prepirke, kako sa ateistima, tako i sa religioznim fanaticima svih pravaca...pravoslavci i hriscani kontaju da sam "njihov", zbog imena i prezimena, pa sam za njih izdajnik...a za muslimane i jevreje sam provokator. Jbg, ne moze se nikom ugoditi, ali i dalje stojim tu gdje stojim, ponosno. To mi ispadne kao "test testisa", imam li...da ne kazem sta...da s argumentima udjem u verbalni konflikt s onima ciji pogledi na religiju i zivot uopste je omedjen amovima, kao konji oko ochiju. Najvise volim onu staru izreku "ja bih bio hriscanin, kad bi oni sami to bili 24 sata dnevno".

            03-19-2009 18:52 el-tozzinjo is offline Pregledaj poruke od el-tozzinjo Dodaj el-tozzinjo u listu prijatelja
            R2-D2 R2-D2 is a Male
            BUKACHAAAAA


            Poruka: 5594
            Location: La La Land

            Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            Meni je recimo Caligula jedna vrsta boga...hahaha ili Markiz De sad....
            Inace..skonto sam te bola..ono je samo malo zeze bilo nista vise...

            ___________________________________________________________________
            I am sick,demented,perverted,arogant,sarcastic egomaniac and I am a living god ..
            Sha-Shi is my name..and off course,

              I do piss excellence in the morning..

            03-19-2009 18:58 R2-D2 is offline Pregledaj poruke od R2-D2 Dodaj R2-D2 u listu prijatelja
            el-tozzinjo el-tozzinjo is a Male
            majkin fakin




            Poruka: 2333
            Location: on island, located on Dharma: station number 6 - the Orchid.

            Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            ma sto se tiche markiza de sada...uzmi smao od antonen artoa "heliogabal: krunisani anarhista"...nadjebao je de sada u svakom segmentu

            tebi kaligula a meni dionisije...moze?:)

            03-19-2009 19:02 el-tozzinjo is offline Pregledaj poruke od el-tozzinjo Dodaj el-tozzinjo u listu prijatelja
            R2-D2 R2-D2 is a Male
            BUKACHAAAAA


            Poruka: 5594
            Location: La La Land

            Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            Moze....meni perverzije a tebi Misticizmi i istine... 02.gif

            A to chu stivo pogledati... 10.gif

            ___________________________________________________________________
            I am sick,demented,perverted,arogant,sarcastic egomaniac and I am a living god ..
            Sha-Shi is my name..and off course,

              I do piss excellence in the morning..

            03-19-2009 19:07 R2-D2 is offline Pregledaj poruke od R2-D2 Dodaj R2-D2 u listu prijatelja
            el-tozzinjo el-tozzinjo is a Male
            majkin fakin




            Poruka: 2333
            Location: on island, located on Dharma: station number 6 - the Orchid.

            Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            Heh,kad procitar Heliogabala, onda cu te pitati da li si redefinisao pojam "perverzija" ;)
            Potrazi i procitaj..
            A od misticizma, dovoljan i Tolstoj..

            03-19-2009 19:21 el-tozzinjo is offline Pregledaj poruke od el-tozzinjo Dodaj el-tozzinjo u listu prijatelja
            Pipi Duga Carapa
            SexNepoznat



            Poruka: 2170
            Location: Ako nisam u Jazzbini, potrazite me u Pecini

            Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                citat od Sarajlija ba:

              Na tamo jednom forumu ima tema Islam i odgovori, svašta nešto možeš proæitati - uglavnom, puno je, da ne kažem, mržnje i otpora prema islamu, zato sam ovaj tekst postavio tamo, da se vidi mišljenje jednog vrlo poznatog æovjeka o Islamu. Tekst sam prenjeo i ovdje da vidim kakve æe reakcije biti i na našem forumu. Jeste li znali da je Tolstoj vrlo pozitivno mislio o islamu !?


            Sarajlija, uz postovanje tvoje vere u Boga i tvog izbora na vjersku opredjeljenost, dozvoljavam sebi slobodu da primijetim sljedece:

            Islam nije jedina vjera protiv koje se pruzao i pruza otor, kao i podrska.
            Postoji izuzetno puno tekstova koji svjedoce i o jednom i o drugom.
            Ipak, smatram da se vjera u Boga, ona istnska ne brani citatima "za" i "protiv", vec postovanjem svega sto Bog prepisuje.
            Ubijedjivanja pod svaku cijenu da si pravu moze proizvesti kontra-efekt i odbojnost prema vjeri koju postujes.
            Vjera je licna opredjeljenost koja se tice samo osobe koja u Boga vjeruje, ni u kom slucaju ne traba postati bilo kakav vid proagande.

            03-19-2009 22:14 Pipi Duga Carapa is offline Pregledaj poruke od Pipi Duga Carapa Dodaj Pipi Duga Carapa u listu prijatelja
            tanja tanja is a Female
            puterica




            Poruka: 80
            Location: funchal

            Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            Tolstoj je bio pisac bogate i slozene prirode,njegov duhovni svijet je suvise kompleksan
            da bi se mogao protumaciti u jednom osvrtu.U stvarnosti, umjetnost ciji je i Tolstoj
            predstavnik,treba da ujedinjuje ljude,a ne da ih razjedinjuje i dijeli.Egoizam i licna korist
            uvijek prouzrokuje nasilje i ubistva.
            Zivot stvaraju ljudi od vjere,a vjera je licna opredjeljenost.To su ljudi koje cesto zovemo
            sanjarima ili utopistima,ali uistinu oni su najbolji ljudi i vodje covjecanstva.
            Takvog covjeka mi danas spominjemo.Potpuno slobodan mislioc,umjetnik. 10.gif

            ___________________________________________________________________
            tanja bratic

            03-20-2009 00:51 tanja is offline Posalji email za tanja Homepage of tanja Pregledaj poruke od tanja Dodaj tanja u listu prijatelja AIM Screenname: tanja YIM Screenname: tanja
            el-tozzinjo el-tozzinjo is a Male
            majkin fakin




            Poruka: 2333
            Location: on island, located on Dharma: station number 6 - the Orchid.

            Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            mala ali jako pouchna knjizica...tolstoj-traganje za Bogom.

            preporucujem svima da je procitaju,,,

            03-20-2009 01:53 el-tozzinjo is offline Pregledaj poruke od el-tozzinjo Dodaj el-tozzinjo u listu prijatelja
            Stranica (2): [1] 2 sljedeca » nove poruke | aktuelne teme | forum
            Postavi novu temu Odgovori
            Go to:
            preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com