Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » ISTORIJA / POVIJEST » Dobri ljudi u vremenu zla » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (2): [1] 2 sljedeca » Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
VolimRodjene VolimRodjene is a Male
rodjeni




Poruka: 1037
Location: Prve proleterske 1

Dobri ljudi u vremenu zla Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Evo vidjeh na mostarskojraji temu o pozitivnim primjerima iz rata, pa rekoh da ovde postavim da i mi nesto napisemo o ljudima koji su zalozili svoje zivote kako bi pomogli svojim sugradjanima druge nacije u vremenu ludila koje je nadam se iza nas. hajde da malo sirimo ljubav umjesto mrznje.

Moj primjer:

Naime kao ranjen djecak sam lezao u bolnici HVO-a na Bijelom Brijegu u Mostaru. Nakon sto je ARBiH zauzela kasarnu Sjeverni logor u Mostaru, bolnica se nekako pocela brze puniti i jedan momak (DZ) je dosao u dio bolnice gdje smo sve bili muslimani i otvoreno nam rekao da probamo dobiti garantna pisma od rodbine izvana pa da nas moze izvuci, jer nam se inace crno pise. Na mene je red dosao nakon mjesec dana i krenuo sam iz Mostara vozilom hitne pomoci u kojem je bila casna sestra R. Dosli smo u Medjugorje, medjutim UNHCR koji je trebao srediti moj dolazak u Split gdje je moj daidza trebao doci po mene nije bio zavrsio papire i rekli su da moram cekati 3-4 dana. U bolnicu me R nije mogla vratiti i nije znala sta da radi. Tu u blizini je bila jedna kuca u kojoj je poznavala jednu zenu. Otisla je na vrata i pokucala. To je bila porodica S. zena je izasla a casna sestra je pitala zenu "vjerujes li u boga?" Zena je odgovorila "Moja R kako ces me to pitat?". R je na to rekla "Onda ces mi primiti jedno muslimansko dijete 3 dana". zena je postala u sekundi bijela ko papir, jer znala je sta to znaci i da svoju porodicu dovodi u opasnost, a imala je djecu mladju od mene koji sam tad imao 13 godina. Primili su me ta 3 dana, a jos dok sam ja bio imali su neugodnosti. Dz i R i porodica S su zasluzni sto ja sada ovo pisem i oni su u vremenu ludila spasili moj zivot i samo zahvaljujuci njima ja danas ovo vama pisem. Zelim jos napomenuti da je nas u toj bolnici bilo 15-ak muslimana na jednom mjestu i da su nam svima spasili zivote i svi smo uspjeli izaci iz mostarskog pakla, a sa tim cinom su svoje zivote izlozili velikoj opasnosti. Ja im se nikad necu moci dovoljno zahvaliti, nikad, niti ce to moci uraditi bilo ko od nas, jer ti dobri i veoma veoma veoma hrabri ljudi su omogucili da nasa srca i dalje kucaju. HVALA IM

___________________________________________________________________

    broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane VolimRodjene dana 07-30-2005 u 21:02.

    07-30-2005 21:02 VolimRodjene is offline Pregledaj poruke od VolimRodjene Dodaj VolimRodjene u listu prijatelja
    zgembo zgembo is a Male
    avenija kruzno




    Poruka: 145

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Cudi me moj VR , ne zeleci da kvarim temu , zasto odmah uprskas temu ti licno . Vidis da te niko ne sljivi . Jedan od razloga je taj , mozda , sto namjerno ignorises ime jednog naroda i to onoh najbrojijeg i autohtonog
    E sad jel to iz mrznje ili iz neznanja , ne znam
    Ti znas bolje
    Pa ubuduce , da bi bio prihvacen i ljudi i bio postovan kao sagovornik koristi nacionalno ime Bosnjaci , Bosnjak , Bosnjakinja . Pa zar se u tvojoj kuci nikad nije pricalo o postovanju svoga i tudjega . 14.gif 14.gif
    Muslimani su pripadnici jedne religije a Bosnjaci je ime jedne od tri nacije u BiH

    denks

    ___________________________________________________________________
    Neznalicu ces prepoznati po tome sto odgovara prije nego saslusa, protivi se prije nego razumije i prosudjuje o onome o cemu nema znanja. (BIHARUL ENVAR, DIO 78, S. 278

    08-07-2005 20:34 zgembo is offline Pregledaj poruke od zgembo Dodaj zgembo u listu prijatelja
    kapljica
    Gost


    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    zgembo kakve veze ovo sto si ti napisao ima sa dobrim ljudima???
    Ovdje niko ne ignorise temu nego mozda ljudima nije niko pomogao posto nisu bili u ratu 07.gif
    evo ja cu copy/paste sto sam na mostarskojraji napisala

    u mene bi stari mogao knjigu napisati 02.gif
    U sobi (iz koje sad tipkam) navece spavalo 15 ljudi od toga jedna beba i jedna ranjena zena a po danu je bila skola. U dnevnom boravku bila jedna trudnica na infuziji (srpkinja) pa su nas u ulazu maltretirali zbog toga ali ko im j...mater
    Onda, moja tada najbolja prijateljica sa mamom (srpkinja) i dvije sestre od kojih je jedna bila beba od 9 mjeseci. Stara joj se pravo bojala pa je moja isla preko limenog mosta da bebi pelene donosi obzirom da je ionako svako malo morala ici radi skole, za skolu donosili teke, olovke, one neke cokoladice, kekse (dobri su keksici bili).
    Ma nas stan je bio pun ljudi, dolazili sa svih strana, neki su se zadrzavali po par dana, neki dan, neki su tu bili cijeli rat.
    Stari dao auto (zuti stojadin) da se ranjenici mogu prevozit, mislim da bi dao sve iz kuce da ga je neko pitao!
    eto ne znam, imam ja smijesnih scena posto sam dijete bila u ratu ali ne bih sad o tome

    P.S. Komsije su bili i ostali supci!

    broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane kapljica dana 08-07-2005 u 21:33.

    08-07-2005 21:32
    nidze veze nidze veze is a Female
    miss foruma '05


    Poruka: 4765
    Location: na stolu

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Vr....nek si otvorio temu...mada ovdje negdje ima slicna tema


    da nebi sad i ja s mostarske copy -paste....nesto mi mrsko...samo cu da kazem


    ima dobri ljudi na svim stranama.....ima...koji bi sve dali da ti pomognu bez obzira na sve sto rizikuju....i ne samo u ratnim uslovima vec i inace

    ___________________________________________________________________

      Ljudi su, opcenito,
      nalik na pse koji pocnu lajati
      cim izdaleka zacuju
      lajanje drugih pasa.

    08-07-2005 21:47 nidze veze is offline Posalji email za nidze veze Pregledaj poruke od nidze veze Dodaj nidze veze u listu prijatelja
    VolimRodjene VolimRodjene is a Male
    rodjeni




    Poruka: 1037
    Location: Prve proleterske 1
    pokretac teme Thread Started by VolimRodjene

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od zgembo:

      Cudi me moj VR , ne zeleci da kvarim temu , zasto odmah uprskas temu ti licno . Vidis da te niko ne sljivi . Jedan od razloga je taj , mozda , sto namjerno ignorises ime jednog naroda i to onoh najbrojijeg i autohtonog
      E sad jel to iz mrznje ili iz neznanja , ne znam
      Ti znas bolje
      Pa ubuduce , da bi bio prihvacen i ljudi i bio postovan kao sagovornik koristi nacionalno ime Bosnjaci , Bosnjak , Bosnjakinja . Pa zar se u tvojoj kuci nikad nije pricalo o postovanju svoga i tudjega . 14.gif 14.gif
      Muslimani su pripadnici jedne religije a Bosnjaci je ime jedne od tri nacije u BiH

      denks


    ti si ozbiljno bolestan 21.gif 21.gif 21.gif 21.gif

    ___________________________________________________________________

      08-07-2005 23:35 VolimRodjene is offline Pregledaj poruke od VolimRodjene Dodaj VolimRodjene u listu prijatelja
      Sandy Sandy is a Female
      moforaja




      Poruka: 3842
      Location: kod Hita...

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Jedna od boljih tema u posljednje vrijeme.....zao mi je sto ne mogu dati doprinos temi, mog oca je spasio odvodjenja momak kojem ne znam ni ime ni kako izgleda, dok su jos hosovci bili u gradu...moguce da su ga zvali "hodza" , tako sam bar cula, u svakom slucaju sam mu zahvalna...

      ...mislim da mnogi imaju sta napisati na ovoj temi, posebno oni sto su vani, jer vecini je neko pomogao da izadje iz grada u ono ludo vrijeme...bilo bi divno kad bi svi napisali svoja dobra iskustva i da ne kvare temu losim, takvih je napisano vec dosta.

      ...i slazem se sa VR, treba napokon siriti ljubav, mrznje je vec i previse. 25.gif

      08-07-2005 23:45 Sandy is offline Posalji Email za Sandy Pregledaj poruke od Sandy Dodaj Sandy u listu prijatelja
      alaga alaga is a Male
      moforaja




      Poruka: 5566
      Location: Zabrdalje

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Sandy ja te volim 19.gif 35.gif

      ___________________________________________________________________
      UT TU MIHI , ITA EGO TIBI

      08-08-2005 10:57 alaga is offline Pregledaj poruke od alaga Dodaj alaga u listu prijatelja
      mishko mishko is a Male
      bice nesto od mene




      Poruka: 343
      Location: croatia

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          citat od alaga:

        Sandy ja te volim 19.gif 35.gif


      Ljubav ljubav . sta ce biti sada 02.gif

      Jesi li zvao na veceru 13.gif

      ___________________________________________________________________

        08-08-2005 11:29 mishko is offline Pregledaj poruke od mishko Dodaj mishko u listu prijatelja
        adis b adis b is a Male
        rambling reck




        Poruka: 1083

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            citat od nidže veze:

          ima dobri ljudi na svim stranama.....ima...koji bi sve dali da ti pomognu bez obzira na sve sto rizikuju....i ne samo u ratnim uslovima vec i inace



        normala... 10.gif

        ___________________________________________________________________
        ...

        08-08-2005 12:54 adis b is offline Pregledaj poruke od adis b Dodaj adis b u listu prijatelja
        TigricaX TigricaX is a Female
        zvrk hanuma




        Poruka: 6105
        Location: Nesvrstana

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        Buraz i ja smo proslo ljeto bas posjetili jednu predivnu baku koja nas je primila i ugostila kao da smo njeni najrodjeniji, a nikad je prije toga nismo ni vidjeli. Namjerno necu da spominjem koje je ko nacije, jer sam naucena da ljude dijelim jedino na dobre i lose, sve ostalo je nebitno u medjusobnom odnosu. "U muci se poznaju junaci" 10.gif

        ___________________________________________________________________
        "Nema ljepše nade od one što je nikla iz tuge
        i nema ljepših snova od onih što ih raða bol."

        08-08-2005 13:19 TigricaX is offline Pregledaj poruke od TigricaX Dodaj TigricaX u listu prijatelja
        beli beli is a Male
        moforaja




        Poruka: 4109
        Location: USA

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        Nisam uspio da vidim familiju koja je pomogla meni i mojoj familiji 21.gif 16.gif 16.gif
        (bili su na odmoru kad sam bio u Mostaru), a daleko da nije bilo i ljudi u ono vrijeme
        da bi se ovoliko svijeta spasilo... 23.gif 10.gif

        ___________________________________________________________________
        audicija u Holiwoodu sutra akshamli...
        autobus iza Hita polazi oko sedam ujutru, ako vozac ne potegne prethodne noci....
        Princ cuvaj mjesto na seciji....

        08-08-2005 13:24 beli is offline Posalji Email za beli Pregledaj poruke od beli Dodaj beli u listu prijatelja
        alaga alaga is a Male
        moforaja




        Poruka: 5566
        Location: Zabrdalje

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        Sta vam je , nit su vas imali dje drzat, nit su vas smjeli puno pobit.
        Vazno je bilo zastrasit , iseliti i ocistiti21.gif
        Dobili ste stanove i kuce nazad .Kolko vas se vratilo na svoje .Manje od 30 %.A i oni sto su se vrataili , zamijenili i presli na "sigurniju stranu".
        Cast izuzecima koji su to radili iz humanih razloga(malo ih je), vecina je po direktivi.
        Hajmo dalje, volimo se ljudi , jasta cemo, jebo rat. 35.gif

        ___________________________________________________________________
        UT TU MIHI , ITA EGO TIBI

        broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane alaga dana 08-08-2005 u 15:53.

        08-08-2005 15:51 alaga is offline Pregledaj poruke od alaga Dodaj alaga u listu prijatelja
        alaga alaga is a Male
        moforaja




        Poruka: 5566
        Location: Zabrdalje

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        Sandy , jos te volim , mame mi 19.gif 35.gif

        ___________________________________________________________________
        UT TU MIHI , ITA EGO TIBI

        08-08-2005 15:54 alaga is offline Pregledaj poruke od alaga Dodaj alaga u listu prijatelja
        Black_Mamba Black_Mamba is a Female
        rodjena




        Poruka: 1055

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        Joj jes jedan hamza dobar bio meni u ratu

        dao mi saku duhana kad nije niko imo ni kamilice za popusit

        al ja njemu morala dat saku cata zato (mosh mislit koja trampa je pala)


        da mu nije hamza bilo ime pomislila bi da je zidov:)))))))

        ___________________________________________________________________
        Eh kakve je Pesta kupleraje imala

        08-08-2005 17:29 Black_Mamba is offline Pregledaj poruke od Black_Mamba Dodaj Black_Mamba u listu prijatelja
        GARAVUSA GARAVUSA is a Female
        Misiica ljeta 07




        Poruka: 8664
        Location: Holland

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        ja cu samo jedno reci



        Marijana Hvala ti 33.gif

        ___________________________________________________________________

          NIJE LAKO BITI JA ! ! !

        08-08-2005 17:40 GARAVUSA is offline Pregledaj poruke od GARAVUSA Dodaj GARAVUSA u listu prijatelja
        kapljica
        Gost


        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        13.gif 13.gif 13.gif
        tako je u mene stara trampila sol, secer i tjesteninu (jedino toga smo imali) i neki dedo u mahali sam zivio a imao bascu ogrmnu, paprike, paradajz, salata, supak samo nam dao par papricica 29.gif

        broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane kapljica dana 08-08-2005 u 17:41.

        08-08-2005 17:41
        M^M
        SexNepoznat



        Poruka: 443
        Location: Dusom: 43.22, 17.50, Tijelom: 42.37, 71.03

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        Eh da je supak...

        moglo se to pohovat pa na rostilj... :)))

        ___________________________________________________________________
        "...Niko na svijetu, provjerite, nema tako lijepo, pitomo, tepanje za svoj klub. U masi navijackih, divljih, ratobornih, zivotinjskih naziva, izmedju tigrova, lavova, svinja, pijetlova, zmajeva, grobara izdvaja se to pitomo RODJENI..."
        Senad Hadzifejzovic

        08-09-2005 16:56 M^M is offline Posalji Email za M^M Pregledaj poruke od M^M Dodaj M^M u listu prijatelja
        M^M
        SexNepoznat



        Poruka: 443
        Location: Dusom: 43.22, 17.50, Tijelom: 42.37, 71.03

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        Tema je drama. VolimRodjene - svaka cast.

        Cesto se dosta nas sjeca Ustasa i sta su radili. Ja prvi. Ali da nije komsija i pravih prijatelja od kojih se cesto niko nije ni nadao da su takvi, malo ko bi od nas ista ovde pisao toje istina. Trebalo je stisnut prdu pa bit covjek onda kad su takvi znali bit ubijani zajedno sa onima koje su krili.

        Znam da su po panjevini nalazili ljude u kontejnerima za smece. Golemo je doci nekom u stan i sapnut "kupice ovda, haj u mene" a ti ljudi su to radili dobrovoljno i totalno na svoju ruku...mada bilo je i onih kojima i dan danas treba bombu u kucu ubacit - tek tako da nisu rahat... al ima Boga... o tom po tom.

        Naravno, hvala im uvijek. Jos jedan dokaz da je gradski svijet uvijek bio gradski a brdjani uvijek bili brdjani.

        ___________________________________________________________________
        "...Niko na svijetu, provjerite, nema tako lijepo, pitomo, tepanje za svoj klub. U masi navijackih, divljih, ratobornih, zivotinjskih naziva, izmedju tigrova, lavova, svinja, pijetlova, zmajeva, grobara izdvaja se to pitomo RODJENI..."
        Senad Hadzifejzovic

        08-09-2005 17:02 M^M is offline Posalji Email za M^M Pregledaj poruke od M^M Dodaj M^M u listu prijatelja
        metallica metallica is a Male
        moforaja




        Poruka: 8228
        Location: CH.WILLA(uglavnom)

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        10.gif 10.gif 10.gif

        ___________________________________________________________________

          08-09-2005 17:05 metallica is offline Posalji email za metallica Pregledaj poruke od metallica Dodaj metallica u listu prijatelja
          liberty liberty is a Male
          brato




          Poruka: 645
          Location: Washington

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          Tema treba da bude premjestena sa ovog podforuma.

          ___________________________________________________________________
          Prosla recesija.

          08-13-2005 01:44 liberty is offline Pregledaj poruke od liberty Dodaj liberty u listu prijatelja
          Stranica (2): [1] 2 sljedeca » nove poruke | aktuelne teme | forum
          Postavi novu temu Odgovori
          Go to:
          preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com