Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » U KRUGU PORODICE » **Kockari i ovisnost** » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (3): [1] 2 3 sljedeca » Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
Mo-beba Mo-beba is a Female
Momentalno na daljinskom




Poruka: 7486
Location: Trebinje-Mostar

**Kockari i ovisnost** Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Citavo jutro razmiljam o ovom poroku i zanima me da li ima lijeka 21.gif
Imam jedan slucaj,mlad momak svojih 24 godine koji iz dana u dan pada sve dublje i dublje
Sinoc je bio kod mene sav nervozan,rastresen i povjerio mi svoju pricu za koju sam ja znala ali sam se pravila da nista ne znam tako da sam saslusala verziju njegove price.Doslo mi da placem,da vristim,da ga udarim,da mu zovnem roditelje ali znam da od toga nema pomoci.
Kada sam ga pitala pa zasto to radis on meni odgovara NE ZNAM.Kad krene u taj prokleti salon zabave kaze da nije svjesan da ide,kaze nesto ga jace vuce 21.gif to mi nije jasno,sta ga vuce,ma nije mi nista jasno
Juce ujutru otac ga poslao da kupi neki materijal jer prave kucu a on je sa tim novcem otisao u salon zabave i sve izgubio 21.gif otkud ta hrabrost,da li razmislja kako ce se pojavit ocu na oci bez materijala 21.gif
Momak u gradu nije problematican,pametan,sad aBd u 5 mjesecu treba da diplomira pa aBd da se ozeni a on je u tolikim dugovima da ga pet kredita ne moze poklopit.
Zanima me da li ima lijeka
Sve kontam ako za narkomane ima komuna
za alkoholicare isto
ima li onda sta za ove nesretne kockare 21.gif
Kaze meni sinoc,da nisam u dugovima nikad sjeo za aparat ne bi
To je ono -NIJE MAJKA SINA KLELA STO JE KOCKO VEC STO SE VADIO-

___________________________________________________________________
Ne postoji beskraj koji ja ne mogu prosiriti,ne postoji zelja u kojoj ti ne zivis,ne postoji dubina veca od moje ljubavi niti ja postojim bez tebe najdrazi Volim te girl_zaljubljena.gif


    33.gif

    04-03-2009 14:36 Mo-beba is offline Posalji email za Mo-beba Pregledaj poruke od Mo-beba Dodaj Mo-beba u listu prijatelja
    denani denani is a Male
    moforaja




    Poruka: 8042

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Ne daj Boze nikome !!!

    Ma to je bolest ... za lijek ne znam 14.gif 26.gif

    zaboli me dusa kad vidim sta su raja prokockala ovdje na Zapadu ...
    j... pare, sto je najgore prokockali su zivot i ostali bez familija, djece , brakova .....

    Ma svak bi para bez motike ... !!!

    ___________________________________________________________________
    33.gif 33.gif 33.gif

    04-03-2009 16:37 denani is offline Posalji Email za denani Pregledaj poruke od denani Dodaj denani u listu prijatelja
    MoJaVi
    SexNepoznat


    Poruka: 1705

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    10.gif tema je za deset mo-beba. Ovdje na zapadu je to problem broj jedan u i daleko vodi ispred ovisnoslit o alkoholu i drogama. U isto vrijeme je i veoma tezak da se vidi jer za razliku od alkohola i droga moze proci dosta vremena dok ne postane vidljiv, tako da u dosta slucajeva ljudi su vec duboko u financiskim problemima i u nekim slucajevima daleko od pomoci. Super tema. 01.gif

    04-03-2009 17:31 MoJaVi is offline Posalji email za MoJaVi Pregledaj poruke od MoJaVi Dodaj MoJaVi u listu prijatelja
    Mo-beba Mo-beba is a Female
    Momentalno na daljinskom




    Poruka: 7486
    Location: Trebinje-Mostar
    pokretac teme Thread Started by Mo-beba

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    M.J.V 10.gif

    Ne znam ali ja to ne mogu da svarim nikako
    Htjela bi mu pomoc ali kako 21.gif

    ___________________________________________________________________
    Ne postoji beskraj koji ja ne mogu prosiriti,ne postoji zelja u kojoj ti ne zivis,ne postoji dubina veca od moje ljubavi niti ja postojim bez tebe najdrazi Volim te girl_zaljubljena.gif


      33.gif

      04-03-2009 23:47 Mo-beba is offline Posalji email za Mo-beba Pregledaj poruke od Mo-beba Dodaj Mo-beba u listu prijatelja
      MoJaVi
      SexNepoznat


      Poruka: 1705

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Prvo i osnovno pravilo je da problemu treba prici kao i svakoj drugoj ovisnosti. Na primjer ako je neko alkoholicar ta osoba nece nikad reci da ima problem. Isto se odnosi i na problem sa drogama i sl. Upravo obrnuto naci ce se masa razloga i objasnjenja zasto se pije, drogira, kocka itd. Uticaj okoline i nacin na koji se pridje ovome problemu je veoma bitan. Ta okolina ukljucujuci porodicu, prijatelje i sve one u kontaktu sa osobom je veoma bitna kao suport u izlasku iz problema.

      04-03-2009 23:56 MoJaVi is offline Posalji email za MoJaVi Pregledaj poruke od MoJaVi Dodaj MoJaVi u listu prijatelja
      Mo-beba Mo-beba is a Female
      Momentalno na daljinskom




      Poruka: 7486
      Location: Trebinje-Mostar
      pokretac teme Thread Started by Mo-beba

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      E vidis,on uvidja taj svoj porok i sam bukvalno trazi pomoc(ali to je nesto jace)
      Uvidja to tek onda kad napravi gresku i kada se do bola zavali
      Sto ti kazes uvijek nadje neki razlog,te kockam da se iscupam,pa dosadno mi,pa da mi je cura tu ja to ne bi sigurno i tako jos neke gluposti 21.gif
      Jedno pola godine je bio miran,ocistio sve dugove i posvetio se fakultetu.Kocka mu na pamet nije padala.Ali evo ima 4 mjeseca opet je poceo i sve dublje i dublje ulazi u taj mracni porok

      ___________________________________________________________________
      Ne postoji beskraj koji ja ne mogu prosiriti,ne postoji zelja u kojoj ti ne zivis,ne postoji dubina veca od moje ljubavi niti ja postojim bez tebe najdrazi Volim te girl_zaljubljena.gif


        33.gif

        04-04-2009 00:02 Mo-beba is offline Posalji email za Mo-beba Pregledaj poruke od Mo-beba Dodaj Mo-beba u listu prijatelja
        Mo-beba Mo-beba is a Female
        Momentalno na daljinskom




        Poruka: 7486
        Location: Trebinje-Mostar
        pokretac teme Thread Started by Mo-beba

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        Znam nekad prije taj prokleti poker je bio na navijanje 29.gif sad su tu nakvi zetoni
        On za 5KM moze da kupi 50 zetona
        Kad vec ne moze bez toga,zasto ga nezadovolji tih 50 zetona i sam sebi ne kaze dosta
        To mi nije jasno 14.gif

        ___________________________________________________________________
        Ne postoji beskraj koji ja ne mogu prosiriti,ne postoji zelja u kojoj ti ne zivis,ne postoji dubina veca od moje ljubavi niti ja postojim bez tebe najdrazi Volim te girl_zaljubljena.gif


          33.gif

          04-04-2009 00:09 Mo-beba is offline Posalji email za Mo-beba Pregledaj poruke od Mo-beba Dodaj Mo-beba u listu prijatelja
          MoJaVi
          SexNepoznat


          Poruka: 1705

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          To je veoma dobar znak, da je otvoreno receno o problemu ali ne znaci da je problem nestao. Ti ljudi su svjesni da novcana kriza u kojoj su neci biti nevidljiva zauvjek. Porodica i prijatelji su oni koji vecinom misle srcem vise nego glavom u tim situacijama. U nekim slucajevima moze da bude jos jedna karika u nizu izvinjenja i lazi pa i prema samom sebi da se sve radi na popravljanju situacije tj. ovisnosti(odbijanje da se prihvati istina) U nekim slucajevima je isto tako nacin kako dobiti vise novca i mnogo puta se koristi sa bliskim osobama kao roditelji i dobri prijatelji. Ako se radi o kompulsivnom kockanju problem se mora rjesavati sa profesionalnom pomoci . Stvari koje prate kompulsivno kockanje su kompulsivno laganje, alkohol, droga i slicno. Sto znaci da sto je problem stariji to je veci.

          Evo jedan website na engleskom(mislim da nije problem za razumjeti, ali ako jest tu sam)
          zajedno sa nekim pricama ljudi sa ovim problemom.


            http://www.youtube.com/watch?v=dkOXkrlk3Pg

          04-04-2009 00:23 MoJaVi is offline Posalji email za MoJaVi Pregledaj poruke od MoJaVi Dodaj MoJaVi u listu prijatelja
          Mo-beba Mo-beba is a Female
          Momentalno na daljinskom




          Poruka: 7486
          Location: Trebinje-Mostar
          pokretac teme Thread Started by Mo-beba

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          Bas tako.Problem nije i nece nestat u to sam sigurna 21.gif
          Mozda da nema nikoga iza ledja i da je sto posto siguran kad se zavali da ga rodbina nece cupat,mozda ali mozda bi sve to drugacije bilo
          Sad ne znam da li i ja pravim gresku
          Njegovi kuci misle da je to sve iza njih.Pojma nemaju da njihov sin,brat jos uvijek kocak 21.gif
          Da li da razgovaram sa roditeljima ili sa sestrom
          Bojim se da ga ne izgubim,da se ne naljuti
          Svjesna sam da bi to bio odlican korak ali jednostavno se bojim

          ___________________________________________________________________
          Ne postoji beskraj koji ja ne mogu prosiriti,ne postoji zelja u kojoj ti ne zivis,ne postoji dubina veca od moje ljubavi niti ja postojim bez tebe najdrazi Volim te girl_zaljubljena.gif


            33.gif

            broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane Mo-beba dana 04-04-2009 u 00:30.

            04-04-2009 00:29 Mo-beba is offline Posalji email za Mo-beba Pregledaj poruke od Mo-beba Dodaj Mo-beba u listu prijatelja
            MoJaVi
            SexNepoznat


            Poruka: 1705

            Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                citat od Mo-beba:

              Znam nekad prije taj prokleti poker je bio na navijanje 29.gif sad su tu nakvi zetoni
              On za 5KM moze da kupi 50 zetona
              Kad vec ne moze bez toga,zasto ga nezadovolji tih 50 zetona i sam sebi ne kaze dosta
              To mi nije jasno 14.gif


            Oni ne udju i kazu kockacu koliko mogu, vecina kaze samo ovih 50 zetona.Veoma je tesko nekome ko ima ovu ovisnost stati. Ako dobivaju to im daje motivaciju da nastave ako gube onda pokusavaju nadoknaditi izgubljeno. Treba uvijek imati u vidu da se radi o ljudima sa kompulsiv ponasanjem i prici tome ne sa ljutnjom nego razumjevanjem.

            04-04-2009 00:33 MoJaVi is offline Posalji email za MoJaVi Pregledaj poruke od MoJaVi Dodaj MoJaVi u listu prijatelja
            Mo-beba Mo-beba is a Female
            Momentalno na daljinskom




            Poruka: 7486
            Location: Trebinje-Mostar
            pokretac teme Thread Started by Mo-beba

            Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            Bas tako
            Jos ovaj gazda koji drzi taj salon zabave ako nemas para daje ti zetone na crtu 21.gif i to je greska velika,ali on tako zadrzava bukvalno svoje musterije.On zna da ce se on vratit ili mu dat novac ili ponovo kupit zetone da pokusa se iscupat

            Ma nisam pametna nikako 21.gif

            ___________________________________________________________________
            Ne postoji beskraj koji ja ne mogu prosiriti,ne postoji zelja u kojoj ti ne zivis,ne postoji dubina veca od moje ljubavi niti ja postojim bez tebe najdrazi Volim te girl_zaljubljena.gif


              33.gif

              04-04-2009 00:36 Mo-beba is offline Posalji email za Mo-beba Pregledaj poruke od Mo-beba Dodaj Mo-beba u listu prijatelja
              MoJaVi
              SexNepoznat


              Poruka: 1705

              Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                  citat od Mo-beba:

                Bas tako.Problem nije i nece nestat u to sam sigurna 21.gif
                Mozda da nema nikoga iza ledja i da je sto posto siguran kad se zavali da ga rodbina nece cupat,mozda ali mozda bi sve to drugacije bilo
                Sad ne znam da li i ja pravim gresku
                Njegovi kuci misle da je to sve iza njih.Pojma nemaju da njihov sin,brat jos uvijek kocak 21.gif
                Da li da razgovaram sa roditeljima ili sa sestrom
                Bojim se da ga ne izgubim,da se ne naljuti
                Svjesna sam da bi to bio odlican korak ali jednostavno se bojim


              Sto ja milim o ovome je da svaki razgovor treba ukljuciti i njega i ne raditi nista mimo njegovog znanja. Postavi mu otvoreno pitanje. Pitaj sta on misli o ukljucivanju ostalih u ovaj problem. Mislim, i ovdje samo nagadjam jer ne znam sve detalje da ti on puno vjeruje i ima iskrenu zelju da izidje iz problema. To sto se on tebi obraca moze tebi otvoriti vrata da, ako se on slozi , se pocne sa nekom od profesionalnih terapija . Trebas raditi na tome da odrzis povjerenje koje on ima u tebe. Samo da jos dodam, ljudi sa ovim problemom imaju veoma veliki osjecaj krivice i sramote.

              04-04-2009 00:41 MoJaVi is offline Posalji email za MoJaVi Pregledaj poruke od MoJaVi Dodaj MoJaVi u listu prijatelja
              MoJaVi
              SexNepoznat


              Poruka: 1705

              Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                  citat od Mo-beba:

                Bas tako
                Jos ovaj gazda koji drzi taj salon zabave ako nemas para daje ti zetone na crtu 21.gif i to je greska velika,ali on tako zadrzava bukvalno svoje musterije.On zna da ce se on vratit ili mu dat novac ili ponovo kupit zetone da pokusa se iscupat

                Ma nisam pametna nikako 21.gif


              Tacno. Uvjek se neko koristi ljudskim slabostima i problemima. Ako je biznis u pitanju to je jos i profit.

              04-04-2009 00:48 MoJaVi is offline Posalji email za MoJaVi Pregledaj poruke od MoJaVi Dodaj MoJaVi u listu prijatelja
              Mo-beba Mo-beba is a Female
              Momentalno na daljinskom




              Poruka: 7486
              Location: Trebinje-Mostar
              pokretac teme Thread Started by Mo-beba

              Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                  citat od M.J.V:

                    citat od Mo-beba:

                  Bas tako.Problem nije i nece nestat u to sam sigurna 21.gif
                  Mozda da nema nikoga iza ledja i da je sto posto siguran kad se zavali da ga rodbina nece cupat,mozda ali mozda bi sve to drugacije bilo
                  Sad ne znam da li i ja pravim gresku
                  Njegovi kuci misle da je to sve iza njih.Pojma nemaju da njihov sin,brat jos uvijek kocak 21.gif
                  Da li da razgovaram sa roditeljima ili sa sestrom
                  Bojim se da ga ne izgubim,da se ne naljuti
                  Svjesna sam da bi to bio odlican korak ali jednostavno se bojim


                Sto ja milim o ovome je da svaki razgovor treba ukljuciti i njega i ne raditi nista mimo njegovog znanja. Postavi mu otvoreno pitanje. Pitaj sta on misli o ukljucivanju ostalih u ovaj problem. Mislim, i ovdje samo nagadjam jer ne znam sve detalje da ti on puno vjeruje i ima iskrenu zelju da izidje iz problema. To sto se on tebi obraca moze tebi otvoriti vrata da, ako se on slozi , se pocne sa nekom od profesionalnih terapija . Trebas raditi na tome da odrzis povjerenje koje on ima u tebe.
                  .



                Bas tako.To mi je i sma rekao
                Nema mi druge nego njega sjest preda se i porazgovarat u vezi ukljucenja ostalih
                Stvarno ne zelim da izgubi povjerenje u mene a isto tako me to pojede sto samo ja znam

                M.J.V hvala ti puno na korisnim savjetima i vjeruj da si mi mnogo pomogla 33.gif

                ___________________________________________________________________
                Ne postoji beskraj koji ja ne mogu prosiriti,ne postoji zelja u kojoj ti ne zivis,ne postoji dubina veca od moje ljubavi niti ja postojim bez tebe najdrazi Volim te girl_zaljubljena.gif


                  33.gif

                  04-04-2009 00:51 Mo-beba is offline Posalji email za Mo-beba Pregledaj poruke od Mo-beba Dodaj Mo-beba u listu prijatelja
                  MoJaVi
                  SexNepoznat


                  Poruka: 1705

                  Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                  01.gif 33.gif

                  04-04-2009 00:54 MoJaVi is offline Posalji email za MoJaVi Pregledaj poruke od MoJaVi Dodaj MoJaVi u listu prijatelja
                  Kutljaca Kutljaca is a Female
                  Kuharica ipo




                  Poruka: 6617
                  Location: V.I.P

                  Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                  24 mu godine, posalji ga meni na rehabilitaciju, nece mu kocka vise nikad past na pamet 13.gif


                  p.s morala sam.... 01.gif

                  ___________________________________________________________________
                  simply the best

                  broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane Kutljaca dana 04-04-2009 u 07:24.

                  04-04-2009 07:24 Kutljaca is offline Posalji Email za Kutljaca Pregledaj poruke od Kutljaca Dodaj Kutljaca u listu prijatelja
                  Mo-beba Mo-beba is a Female
                  Momentalno na daljinskom




                  Poruka: 7486
                  Location: Trebinje-Mostar
                  pokretac teme Thread Started by Mo-beba

                  Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                  blesice 13.gif 13.gif 13.gif

                  ___________________________________________________________________
                  Ne postoji beskraj koji ja ne mogu prosiriti,ne postoji zelja u kojoj ti ne zivis,ne postoji dubina veca od moje ljubavi niti ja postojim bez tebe najdrazi Volim te girl_zaljubljena.gif


                    33.gif

                    04-04-2009 12:00 Mo-beba is offline Posalji email za Mo-beba Pregledaj poruke od Mo-beba Dodaj Mo-beba u listu prijatelja
                    vaha vaha is a Male
                    raja


                    Poruka: 773
                    Location: Njemacka

                    RE: **Kockari i ovisnost** Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                        citat od Mo-beba:

                      Citavo jutro razmiljam o ovom poroku i zanima me da li ima lijeka 21.gif
                      Imam jedan slucaj,mlad momak svojih 24 godine koji iz dana u dan pada sve dublje i dublje
                      Sinoc je bio kod mene sav nervozan,rastresen i povjerio mi svoju pricu za koju sam ja znala ali sam se pravila da nista ne znam tako da sam saslusala verziju njegove price.Doslo mi da placem,da vristim,da ga udarim,da mu zovnem roditelje ali znam da od toga nema pomoci.
                      Kada sam ga pitala pa zasto to radis on meni odgovara NE ZNAM.Kad krene u taj prokleti salon zabave kaze da nije svjesan da ide,kaze nesto ga jace vuce 21.gif to mi nije jasno,sta ga vuce,ma nije mi nista jasno
                      Juce ujutru otac ga poslao da kupi neki materijal jer prave kucu a on je sa tim novcem otisao u salon zabave i sve izgubio 21.gif otkud ta hrabrost,da li razmislja kako ce se pojavit ocu na oci bez materijala 21.gif
                      Momak u gradu nije problematican,pametan,sad aBd u 5 mjesecu treba da diplomira pa aBd da se ozeni a on je u tolikim dugovima da ga pet kredita ne moze poklopit.
                      Zanima me da li ima lijeka
                      Sve kontam ako za narkomane ima komuna
                      za alkoholicare isto
                      ima li onda sta za ove nesretne kockare 21.gif
                      Kaze meni sinoc,da nisam u dugovima nikad sjeo za aparat ne bi
                      To je ono -NIJE MAJKA SINA KLELA STO JE KOCKO VEC STO SE VADIO-


                    Evo sve ovo procitah i sta mogu reci. Mogu reci samo to da se sa strujom nemoze niko kockat.

                    Kad kazem sa strujom onda mislim na kockarske automate.

                    Ja se bavim kockom vec duzi niz godina, ali ne sa strujom nego uzivo, znaci karte u ruke i opleti.

                    Samo cu reci da nisam gubitnik.

                    Tog nesretnika treba sto prije odvuci od tih automata, u protivnom ce ostati i bez gaca na guzici, sa oprostenjem.

                    ___________________________________________________________________
                    Zene su zakon01.gif , a ja uvijek trazim rupu u zakonu... 11.gif

                    04-04-2009 12:46 vaha is offline Pregledaj poruke od vaha Dodaj vaha u listu prijatelja
                    djemila djemila is a Female
                    Naj-Moder 2008




                    Poruka: 11491
                    Location: Mostar

                    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                    Lako je to reci Vaha...

                    postoji nesto jace u tim ljudima, nesto sto mu ne dâ da prodje pored tog salona zabave (cuj zabave a o jadu narod zabavi, 21.gif )

                    ___________________________________________________________________
                    Nije znanje Znanje znati....vec je znanje Znanje dati...

                    04-04-2009 12:58 djemila is offline Pregledaj poruke od djemila Dodaj djemila u listu prijatelja
                    arsenal arsenal is a Male
                    avenija kruzno


                    Poruka: 128
                    Location: uk

                    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                    Ovo je veoma interesantna i dobra tema.Ovdje u UK su otvorili kliniku za ovisnike o kockanju jer je napokon vlada prepoznala kockanje kao bolest sto u stvari i jeste.
                    Ova mi je tamatika veoma dobro poznata jer sam i licno kockar u oporavku.
                    M.J.V tvom prijatelju je potrebna pomoc i to od svih ljudi oko njega,prvi korak je da prizna svima oko sebe da je compulsive kockar i da nema kontrolu nad tim, sto vise ljudi zna za to bolje za njega( to nije nikakva sramota TO JE BOLEST) i to mora da se tako shvati.

                    ___________________________________________________________________
                    arsenal

                    04-04-2009 13:20 arsenal is offline Pregledaj poruke od arsenal Dodaj arsenal u listu prijatelja
                    Stranica (3): [1] 2 3 sljedeca » nove poruke | aktuelne teme | forum
                    Postavi novu temu Odgovori
                    Go to:
                    preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com