Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » RELIGIJA, FILOZOFIJA I PSIHOLOGIJA » ***Pitenje za ateiste *** » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (5): « prva ... « prethodna 2 3 4 [5] Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
zgembo zgembo is a Male
avenija kruzno




Poruka: 145

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od VolimRodjene:

        citat od zgembo:

          citat od VolimRodjene:

        i mene roditelji sunetili pa sta? i to u komunizmu neces vjerovat, i to tata bio funkcioner isto neces vjerovat, i to mu niko nista nije rekao za to isto neces vjerovat, i to napravio dernek ne bi vjerovao i plus nikad nije radio za bajram. ovo se kosi sa tvojom propagandom meni se cini, ali ja da bi bio musliman ne moram objaviti to cijelom svijetu. Ja vjerujem u boga sebi, a ne mahali i tu se ja i ti veoma razlikujemo, veoma. Ti vjerujes u boga da bi pricao mahali, a ja radi sebe. Kontas? U prevodu ti si licemjer, a licemjerstvo je Allahu dz.s. najmrza stvar i posebno ce je kaznjavati na onom svijetu, ali sumnjam da to znas, jer ocito nisi ni procitao Kur'an, a kao ponasas se po njegovim pravilima, jer da si procitao nikad ne bi radio sta radis. ja sam procitao i Kur'an i Bibliju i nisam bio zadovoljan sa onim sto sam vidio. Vjerujem u boga, ali ne na nacin kako to pisu svete knjige.
        Vjerujes sebi i ne treba ti hodza da vjerujes u boga. Kontas? neke stvari ljudi rade jer vjeruju u boga, sto NIKAKO AMA BAS NIKAKO ne znaci da moraju komunicirati sa bogom putem crkve ili dzamije, niti to traze svete knjige od njih.

      Daj bolan ne pricaj gluposti . Pa vidi sta pricas za svog oca . Zar to nije licemjerstvo
      Neka glavni Sudija presudi . Ja necu nista reci 21.gif

      Kuran si procito i kazes nisi bio zadovoljan sa onim sta si vidio . Ne znam ali u Kuranu nema se sta vidit
      Kuran se moze samo uciti
      Ocjenjivanje drugih muslimana je veliki grijeh kao sto ne znas pa samim tim sto si mene nazvao licemjerom ces na sudnjem danu traziti halal od mene . Kuran sam ucio i ucim ga fala Bogu svako vece i zahvaljujem se dragom Allahu dz.sh sto me je uputio na pravi put

      Licemjeri i licemjerke slièni su jedni drugima: traže da se èine nevaljala djela, a odvraæaju od dobrih, i ruke su im stisnute; zaboravljaju Allaha, pa je i On njih zaboravio. Licemjeri su zaista pravi nevjernici
      A licemjeri govore: "Mi vjerujemo u Allaha i Poslanika i pokoravamo se"- zatim neki od njih glave okreæu; nisu oni vjernici.

      Pokusavam da samo ispravim tvoje neznanje i kada to uradim na kulturan nacin ti me nazoves licemjerom . Svasta

      006:125. Onome koga Allah želi uputiti - On srce njegovo prema islamu raspoloži, a onome koga želi u zabludi ostaviti - On srce njegovo stegne i umornim uèini kao kad èini napor da na nebo uzleti. Eto, tako Allah one koji ne vjeruju bez podrške ostavi.

      005:041. O Poslanièe, neka te ne zabrinjava to što brzo nevjerovanje ispoljavaju oni koji ustima svojim govore: "Vjerujemo!", a srcem ne vjeruju, i jevreji koji izmišljotine mnogo slušaju i koji tuðe rijeèi rado prihvaæaju, a tebi ne dolaze, koji smisao rijeèi s mjesta njihovih izvræu i govore: "Ako vam se ovako presudi, onda pristanite na to, a ako vam se ne presudi, onda nemojte pristati!" A onoga koga Allah želi u njegovoj zabludi ostaviti, ti mu Allahovu naklonost ne možeš nikako osigurati. To su oni èija srca Allah ne želi oèistiti; njih na ovome svijetu èeka poniženje, a na onome svijetu patnja golema

        Vjerujem u boga, ali ne na nacin kako to pisu svete knjige

      Vrlo interesantno . De mi objasni kako

      Decko moj molim Allaha dz,sh da te uputi na pravi put jer si zalutao
      Volio bih iz sveg srca da ti mogu pomoci . Decko cuvaj se iskusenja . Allah dzsh stavlja svakoga na probu , salje mu iskusenja i opomene . Meni se isto dogadjalo . Iskusenja su bila takva kakva su bila a i opomene . Nakon njih sam postao vjernik . Fala Allahu dz.sh sto je uputio na pravi put . Necu te vise zamarati sa ovim . Znam da si ti daleko od svega i da trenutno nisi spreman . Necemo vise dikutovati o ovome niti o pollitici . Ne zato sto te ne smatram ravnim sagovornikom nego malo argumenata koristis
      Sta bi sa onim napadima na USA . Nista ne odgovori


    Ti si promasio citav smisao mog posta i mislim da si ga namjerno pogresno shvatio, jer ja sam ti odgovorio na to da je Djole krstio svoju djecu. I ja sam se sunetio pa sta. To je u nas vise izraz nekakvih tradicija negoi vjerovanja i ti to vrlo dobro znas, a sto se tice Kur'ana ja tebe mogu ocjenjivati jer ja tu svetu knjigu ne prihvatam kao pravilnik o nacinju zivljenja i nas vecina ovdje nismo muslimani, jer zna se tacno ko se moze nazvati muslimanom, a mislim da vecina ljudi na ovom forumu ne moze. Ja vjerujem da je totalno nevazno kako se ko bogu moli, da li se neko krsti ili klanja, da li neko naziva Šalom ili Selam ili bilo kako drugacije. Ja vjerujem da su to bogu nevazne stvari i da uopste ne uticu na to ko ce u pakao, a ko u raj. Jedina relevantna stvar je da ne cinis zlo, nego dobro ljudima i da budes dobar covjek, a hoces li ti boga dozivati u crkvi ili u dzamiji sasvim je nevazno, jer svi dobri ljudi ce ici tamo gdje reba, ukoliko bog zaista postoji. Dakle ne mozes reci ja cu u raj ili dzennet samo zato sto sam rodjen ko musliman i ponasao se tako, a neko drugi ko je rodjen kao katolik nece. Bit svega je da ljudi budu dobri ljudi i da ne rade zlo nikome, nego da pomazu ljudima oko sebe, bez obzira na vjeru ili naciju. Covjek je covjeku brat, a ne musliman muslimanu, katolik katoliku, jevrej jervreju. NE. Iznad svega toga je covjek. Svi ljudi zazivaju istog boga, jednog, samo ga neki drugacije zovu i drugacije mu se mole, ali on je isti, a onda neki islamski teroristi pocnu u ime tog boga u kojeg vjeruju i jevreji trijebiti i napadati "nevjernike" koji vjeruju u tog istog boga. Tu nema logike i ako bog postoji i ako je pravedan, tim ljudima ne gine 9. krug pakla i oni su najudaljeniji od raja. Isti je slucaj sa onima koji zlocine rade ili su ih radili u ime boga, a pod zastavom druge religije. Ljudi ce krenuti naprijed kad shvate da podjela na katolike, pravoslavne, jevreje, muslimane... nema nikakvog smisla i da je nebitno kako se ko bogu moli, jer svi smo ljudi i da je svaki covjek brat, a ne samo covjek koji se na isti nacin moli istom bogu kojem se mole i jevreji npr. COVJEK JE COVJEK.

VR
Dosta sam se nasmijao i sam sebe korim sto se upustam u razgovor sa tobom i samim tim se grijesim . Trazicu oprost od Allaha a tebi da ukaze na pravi put
Sunecenje je religiozni chin a ne tradicija . Ali necemo vise o tome 21.gif

___________________________________________________________________
Neznalicu ces prepoznati po tome sto odgovara prije nego saslusa, protivi se prije nego razumije i prosudjuje o onome o cemu nema znanja. (BIHARUL ENVAR, DIO 78, S. 278

07-29-2005 15:57 zgembo is offline Pregledaj poruke od zgembo Dodaj zgembo u listu prijatelja
plama plama is a Male
mofo beba




Poruka: 10
Location: Sweden

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Zasto sve mora imati smisao i ko je to izmislio?

___________________________________________________________________

    18.gif

    08-11-2005 16:17 plama is offline Posalji Email za plama Pregledaj poruke od plama Dodaj plama u listu prijatelja
    Jova Krcun Jova Krcun is a Male
    Ibro dirka nas




    Poruka: 442
    Location: Mostar

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Hm Seko e ovo je vec malo konkretnije pitanje. Znaci tebe interesuje razlika izmedju vjernika i ateista u odnosu na shvatanje i smisao zivota. E kao sto ti rece ti vjerujes u taj kofer dijela, sto ce reci da ti onda fakticki zivis da bi u tom nekom drugom zivotu mogla bolje da zivis, odnosno da bi mogla rahat da umres. Po meni je to smisao zivota onih koji vjeruju u zivot nakon smrti.
    Ateisti zive od danas do sutra (ne bas bukvalno) i smisao zivota im se svodi na potomstvo. Znaci obezbjedjenje egzistencije svom potomstvu, jer koji cemo klinac radjati djecu, ako ih necemo voljeti i gledati da oni nakon naseg gasenja mogu nastaviti normalno da zive. Ono jeste da ko sto ti kazes, zaboli te kad ti umres, nemas pojma sta se desava s njima, ali te isto tako zaboli dok si ziv i kad pred smrt znas da nisi uspio djeci obezbjediti egzistenciju i da ce sami morati da se bore kroz zivot, ili sto je jos gore da ce zbog nekih tvojih nedjela mozda oni ispastati.

    Ako pogledas s naucne strane, recimo kako objasniti sta je to dusha?? Dusa u stvari nije nista drugo nego svijest covjeka o njegovom postojanju. U zavisnosti od razvijenosti svijesti, odnosno u zavisnosti od provodljivosti mozdanih celija, ta ce se svijest ispoljavati na razne nacine. Zbog toga imamo postene ljude, dobre ljude, zle ljude, ubice i sta ti ja znam sta sve. Mozak radi na taj nacin da se sinapsama kroz mozdanu koru provode slabi elektricni impulsi, koji prenose informacije. Ako su ti impulsi nabijeni pogresnom strujom, ili jacom strujom, dolazi do poremecaja u covjekovu ponasanju. Ti poremecaji se mogu ocitavati na razne nacine. Kao standard normalnog ponasanja se uzelo ponasanje velike vecine ljudi, pa se doslo do zakljucka da je to normalno ponasanje. I neki ubica i neki lopov nisu krivi za svoje takvo ponasanje, nego je kriva struja koja prolazi kroz njihove sinapse i utice na njihove mozdane valove. Znaci takvi ljudi nisu nista drugo nego bolesni. E sad jos na kraju. Kada covjek umre, nema vise napajanja za sinapse, pa struja polagano slabi, dok se na kraju skroz ne iskljuci. Covjek je kao jedan veliki kondezator, pa se akumulirana energija u njemu zadrzi jos jedan izvjesni period, ali obzirom da mozak crpi tu energiju, ona se trosi i ako u medjuvremenu ne dodje do obnavljanja te energije istrosice se do krajnjih granica, sto moze prouzrokovati i konacnu smrt. Znaci taj neki zivot nakon smrti postoji, ali u blazem obliku. Takvi su slucajevi nazvani klinicka smrt. Znaci smrt kad je doktor rekao da je neko mrtav, jer njegovo srce i mozak ne funkcionisu po medicinskim mjerilima, odredjeni period koji je dovoljan da bi se reklo da je neko umro. Sta se u stvari desi? Pojedini ljudi imaju vise energije nego neki drugi, i nakon smrti nekim slucajem elektricni impuls mu dodje u sinapse koje upravljaju recimo radom srca i disanjem, tako da u tom momentu odjednom mu proradi srce i pocne da dise. Kod vecine ljudi se to ne desi, jer su previse potrosili baterije, ali eto ima pojedinaca koji su takvo iskustvo prezivili. Nakon toga su nastale price o zivotu nakon smrti. Medjutim treba biti svjestan da je taj zivot nakon smrti kratkotrajan i vjerovatno ti izgleda kao kad se dobro napusis, pa na osnovu predanja mislis da si u raju 19.gif



        citat od Seka:

          citat od adis b:


        blago tvojoj djeci (ili buducoj) kako fino mislis o njihovoj buducnosti


      Nisam rekla da ja nemam smisao zivota - vjerujem u zivot poslije smrti. Vjerujem da cu nakon smrti ponijeti kofer svojih dijela i da cu odgovarat za ista, da bi mi se zivot nakon toga po zasluzi dalje, vjecno, nastavio. Toliko sto se tice mog vjerovanja.

      Nego sam se uvjek pitala koji smisao zivota imaju ateisti koji vjeruju, da se program poslije smrti gasi. Pa pitam i postavljam podpitanja kod odgovora koji mi nemaju logike.
      Svakom svoje ali ipak hocu da znam kako to ateisti vidi. 12.gif
      Tema je upucenja njima, jer nisam zeljala da mi neki ala zgembo pametuju na temi 21.gif 02.gif

      Uglavnom nista strasno - i ne sekiraj se za djecicu moju 02.gif

    ___________________________________________________________________
    Ti si meni sve, ti mi hranis pse i kad tebe neima tesko mi je 10.gif

    08-11-2005 17:06 Jova Krcun is offline Pregledaj poruke od Jova Krcun Dodaj Jova Krcun u listu prijatelja
    BiH BiH is a Male
    rodjeni




    Poruka: 953

    Volim Rodjene kaze Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Jedina relevantna stvar je da ne cinis zlo, nego dobro ljudima i da budes dobar covjek, a hoces li ti boga dozivati u crkvi ili u dzamiji sasvim je nevazno, jer svi dobri ljudi ce ici tamo gdje reba, ukoliko bog zaista postoji.

    Nije mi jasan zadnji dio ove recenice.

    ___________________________________________________________________
    Ako ne gledas vijesti onda si neinformiran a ako ih gledas onda si pogresno informiran.

    08-12-2005 01:39 BiH is offline Posalji email za BiH Pregledaj poruke od BiH Dodaj BiH u listu prijatelja
    VolimRodjene VolimRodjene is a Male
    rodjeni




    Poruka: 1037
    Location: Prve proleterske 1

    RE: Volim Rodjene kaze Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od BiH:

        Jedina relevantna stvar je da ne cinis zlo, nego dobro ljudima i da budes dobar covjek, a hoces li ti boga dozivati u crkvi ili u dzamiji sasvim je nevazno, jer svi dobri ljudi ce ici tamo gdje reba, ukoliko bog zaista postoji.

      Nije mi jasan zadnji dio ove recenice.


    a izvini sta ti nije jasno 14.gif

    Nije ti jasno da ja imam pravo da sumnjam u postojanje boga, je li 14.gif

    ___________________________________________________________________

      08-12-2005 11:59 VolimRodjene is offline Pregledaj poruke od VolimRodjene Dodaj VolimRodjene u listu prijatelja
      Vesna.B Vesna.B is a Female
      ne more meda




      Poruka: 38
      Location: Norveska

      RE: ***Pitenje za ateiste *** Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          citat od Seka:

        1) Sta je smisao zivota?
        2) Zasto umiremo?

        Ateisti da cujem.... 12.gif


      Kao prvo nije mi nikako jasno zasto si ateistima uputila ovo pitanje. Nekako mi nema smisla sekunde jedne.

      Ali nema veze.

      U tvom prvom pitanju ti i stoji odgovor. Pa smisao zivota je u stvari sam zivot. Od njegovog pocetka pa do kraja. Meni su trenutno smisao zivota u stvari moja djeca. Za njih i zivim na neki nacin.

      Dok nije njih bilo onda sam zivjela samo za sebe, samoj sebi sam bila preokupacija. Tezila ka nekim ciljevima da bi mi sam zivot bio ljepsi i ispunjeniji.

      Na tvoje drugo pitanje " zasto umiremo ", moj odgovor je " svi smo se rodili da bismo jedan dan i umrli ".

      Postoji i sudbina. Umiremo ili prirodnom smrcu ili nesretnim slucajem. Onako kako nam je zapisano.

      ___________________________________________________________________

        08-12-2005 13:03 Vesna.B is offline Pregledaj poruke od Vesna.B Dodaj Vesna.B u listu prijatelja
        alaga alaga is a Male
        moforaja




        Poruka: 5566
        Location: Zabrdalje

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        Na ovaj svijet sam bez svoje volje dosao
        s ovog svijeta bez svoje volje odlazim
        Dakle , sta je svrha moga dolaska i odlaska
        to bih rada znao.
        Ommar Hajjam
        Perzijski pjesnik i filozof 11 vijek
        19.gif 35.gif
        Jes ti pametno pitanje Seko 21.gif

        Sveti Ante moli za nju 19.gif 35.gif

        ___________________________________________________________________
        UT TU MIHI , ITA EGO TIBI

        08-12-2005 14:18 alaga is offline Pregledaj poruke od alaga Dodaj alaga u listu prijatelja
        Sandy Sandy is a Female
        moforaja




        Poruka: 3842
        Location: kod Hita...

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        Amin 13.gif 13.gif

        08-13-2005 13:15 Sandy is offline Posalji Email za Sandy Pregledaj poruke od Sandy Dodaj Sandy u listu prijatelja
        Stranica (5): « prva ... « prethodna 2 3 4 [5] nove poruke | aktuelne teme | forum
        Postavi novu temu Odgovori
        Go to:
        preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com