Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » RELIGIJA, FILOZOFIJA I PSIHOLOGIJA » ** Vjera Duse ** » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
nepoznat
Gost


Lamp ** Vjera Duse ** Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Zasto (uglavnom) sve religije iliti smjerovi influiraju sa Istoka?

Islam
Kscanstvo
Budizam
Jude
Hinduizam

...jeli faktum da ljudi Istocnjaci su spiritualno- produhovljeni i privrzeniji "vjeri" (uopste) nego Zapadnjacki narod?
...iskljucivo kada covjeka zadesi neka zivotna tegoba i sam se podredi Bogu?

Zasto zapadnjaci upraznjavaju sve vise i vise metode Istoka?
(Yoga,Thai Che ex - kontrola svjesti i uma?)


    "Onaj koji se oslobodi svih zelja i zivi bez "obaveza" je SLOBODAN"

broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane nepoznat dana 09-14-2004 u 20:25.

09-14-2004 20:02
nepoznat
Gost


Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

...meditirate li?


Niko se od Vas ne bavi

    mislima
? 05.gif

broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane nepoznat dana 09-24-2004 u 13:49.

09-15-2004 18:33
BiH BiH is a Male
rodjeni




Poruka: 953

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Pa mozda zato sto su zapadnjacima vaznija materijalna bogatstva i citav zivot provedu u trci za imetkom. Zato nisu dovoljno produhovljeni, jer nemaju vremena da se bave vjerom.
To je moje misljenje.

___________________________________________________________________
Ako ne gledas vijesti onda si neinformiran a ako ih gledas onda si pogresno informiran.

broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane BiH dana 09-24-2004 u 11:21.

09-24-2004 11:20 BiH is offline Posalji email za BiH Pregledaj poruke od BiH Dodaj BiH u listu prijatelja
Maja Maja is a Female
bice nesto od mene


Poruka: 307
Location: Oslo

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od BiH:

    Pa mozda zato sto su zapadnjacima vaznija materijalna bogatstva i citav zivot provedu u trci za imetkom. Zato nisu dovoljno produhovljeni, jer nemaju vremena da se bave vjerom.
    To je moje misljenje.


Bojim se da se slazem s tobom i da je danas uglavnom takav slucaj u Evropi. USA da i ne spominjem. Truli kapitalizam i borba za sto vise i vise....ljudi postaju otudjeni i od ljudi a kamoli od duhovnog! Bila sam na Bliskom, nenormalno kako su ljudi okrenuti vjeri. Citav zivot im je tome podredjen, zivjela sam kod katolika koji zive relativno dobro, rade ali najvaznije u zivotu im je da su rahat sami sa sobom i sa dragim bogom.

Enigma, svidja mi se tema.

Ne meditiram. Volila bih probati. Ima danas toliko tih sekta, jako zanimljivih pravaca pogotovo u budizmu, mislim da ima tu i malo loze, Holywood i spice, ono tipa ne znaju sta ce od sebe pa hajmo nesto sto niko drugi ne zna. Meni je poslje izrecene dove u tijelu neki smiraj, ne znam je li u tjelu ili mozgu ali znam da sam rahat, cudno pravo. Odmah se nekako oslobodim briga. Slicna iskustva kod drugih?

___________________________________________________________________
Zivjeli 100 godina!

09-24-2004 12:18 Maja is offline Posalji Email za Maja Pregledaj poruke od Maja Dodaj Maja u listu prijatelja
nepoznat
Gost


Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Majo, upravo tako sto ti rece...poslije izrecene dove neki smiraj i blagostanje duse.

Uceni ljudi, sjecam se, su mi nekako djelovali opustenije, bez napadnog naprezanja lica, tijela. Stalozeni i relativno lagani pokreti. Meni su se dojmili - pozitivno!


Ljudi imaju mantre, meditiraju kroz razne metode, Yoga ex. sve da bi postigli dusevni smiraj. Budizam je jedna zanimljiva "linija", citala sam dosta o tome.
Imam par svezaka o duhu i ideologiji budizma.


...imam par prijateljica (svedjanke) koje se "bave" heelingom i nakim kristalima - navodno - isti imaju pozitivno efektan ucinak na psihosomatske "tegobe".


BiH,
...upravu si, ali ima i izuzetaka - uglavnom ljudi koji su pretpjeli neku dusevnu ili organsku bolest.

09-24-2004 13:48
Lvisz Lvisz is a Male
avenija kruzno




Poruka: 114

RE: ** Vjera Duse ** Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od Enigma:

    Zasto (uglavnom) sve religije iliti smjerovi influiraju sa Istoka?
    Islam
    Kscanstvo
    Budizam
    Jude
    Hinduizam
    ...jeli faktum da ljudi Istocnjaci su spiritualno- produhovljeni i privrzeniji "vjeri" (uopste) nego Zapadnjacki narod?
    ...iskljucivo kada covjeka zadesi neka zivotna tegoba i sam se podredi Bogu?

    Zasto zapadnjaci upraznjavaju sve vise i vise metode Istoka?
    (Yoga,Thai Che ex - kontrola svjesti i uma?)
      "Onaj koji se oslobodi svih zelja i zivi bez "obaveza" je SLOBODAN"


Super pitanje...
10.gif 10.gif
Cini mi se da su najstariji, pronaðeni spisi upravo sa podruèja "istoka" [Indija - gilgamesh]...najstariji sveti zapisi "VEDE" su takoðer sa istoka...najstarija praksa meditacije je sa istoka...onajkome je prvom uspjelo dosegnuti stanje prosvjetljenosti-Buddha, takoðer gravitira istoku...ali ja sam htio reæi da je Mostar specifièan po tome jer se u njemu spajaju pojmovi Zapada i Istoka, tj. pod utjecajem je i jedne i druge kulture...a to je neprocjenjivo...mi smo i bogati duhom i bogati u materijalnom smislu...s tim, da je, nažalost, tendencija bogatstva duhom u opadanju, zbog novih=krivih vrijednosti, nepopularnosti... 11.gif

___________________________________________________________________

      08-23-2005 16:55 Lvisz is offline Posalji Email za Lvisz Homepage of Lvisz Pregledaj poruke od Lvisz Dodaj Lvisz u listu prijatelja
      nove poruke | aktuelne teme | forum
      Postavi novu temu Odgovori
      Go to:
      preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com